W roku wyjątkowym

Kongres Kultury Polskiej

Kongres Kultury Polskiej odbędzie się w Krakowie, w gmachu Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w dniach 23-25 września 2009 r. Inicjatorem i Honorowym Patronem Kongresu Kultury Polskiej 2009 jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Partnerami wydarzenia zostali Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Prezydent Miasta Krakowa.

Instytucją odpowiedzialną za organizację Kongresu jest Narodowe Centrum Kultury. Współorganizatorami są: Uniwersytet Jagielloński - będący równocześnie gospodarzem przedsięwzięcia oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

O randze wydarzenia świadczy grono zaproszonych gości, będących znaczącymi przedstawicielami świata kultury i nauki oraz skład Rady Programowej, w której zasiadają: prof. Piotr Sztompka - Przewodniczący, prof. Stanisław Bereś, ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, Agnieszka Holland, dr Zina Jarmoszuk, prof. Andrzej K. Koźmiński, Jerzy Koźmiński, Michał Merczyński, Krzysztof Penderecki, prof. Maria Poprzęcka, Anda Rottenberg, prof. Andrzej Rottermund, Andrzej Wajda, Krzysztof Warlikowski, prof. Antoni Wit, prof. Edmund Wnuk-Lipiński.

Kongres Kultury Polskiej odbywać się będzie w roku wyjątkowym, w którym mija dwadzieścia lat od zapoczątkowania w kraju fundamentalnych zmian ustrojowych, społecznych i cywilizacyjnych oraz pięć lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. W przekonaniu inicjatorów i organizatorów zjazdu, jest to odpowiedni moment na dyskusję o miejscu i roli kultury w tym historycznym procesie, na wyznaczenie nowych perspektyw jej rozwoju i określenie najważniejszych czynników determinujących pozycję kultury narodowej w zjednoczonej Europie i zglobalizowanym świecie.

W ramach obrad Kongresu Kultury Polskiej przewidziano: 5 sesji plenarnych, 26 sympozjów, odczyty raportów i referatów oraz dyskusje i spotkania. W związku z wydarzeniem opublikowany zostanie Raportu o Stanie Kultury.

W merytorycznej strukturze wydarzenia określone zostały trzy tematy wiodące: Przestrzenie twórczości (koncentrujące się na twórcach i ich działaniach), Instytucje dla kultury (wskazujące obszary i sposoby modernizacji oraz reformowania, a także stanowiące odpowiedź na pojawienie się nowych możliwości i narzędzi w obszarze organizowania życia kulturalnego) oraz Kultura w społeczeństwie (refleksje nad rolą kultury w życiu obywateli).

Dodatkowo w ramach Kongresu przewidziano różnorodne imprezy towarzyszące takie jak: koncerty, spektakle, wystawy. Stworzono także stronę internetową, która w zamyśle twórców ma stać się interaktywną platformą wymiany myśli. W ramach serwisu przewidziano: wielowątkowe forum dyskusyjne e- Kongres, możliwość zamieszczania komentarzy użytkowników, sondy, dostęp do aktualnych informacji, newsletter i wiele innych aktywności.

(-)
Wrota Małopolski
1 września 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia