W Święto Niepodległości

"Alexanderplatz" - chor: Paulina Wycichowska - Polski Teatr Tańca w Poznaniu

11 listopada o godz.19.00 w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbędzie się światowa prapremiera projektu choreograficzno - plastycznego Alexanderplatz. Autorką choreografii jest Paulina Wycichowska - tancerka i choreografka związana z Polskim Teatrem Tańca - Baletem Poznańskim. Muzykę stworzył światowej sławy kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, laureat Oscara za muzykę do filmu Marzyciel. Scenografię i kostiumy zaprojektował Franz Dittrich - młody scenograf niemiecki. Na scenie zobaczymy tancerzy zespołu Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego, między innymi solistów związanych z tym teatrem od wielu już lat: Karinę Adamczak - Kasprzak, Adrianę Cygankiewicz i Andrzeja Adamczaka.

Spektakl, którego premiera wpisuje się w poznańskie obchody Narodowego Święta Niepodległości, nawiązuje do wydarzeń z najnowszej historii Polski i Niemiec, przede wszystkim do upadku Muru Berlińskiego i 20. rocznicy obrad Okrągłego Stołu. W założeniu twórców spektakl ma skłonić widzów do refleksji na temat przemian politycznych i ustrojowych, do których doszło w Europie po 1989 roku. W projekcie wzięli udział artyści polscy i niemieccy. Ostateczny kształt spektaklu jest więc efektem twórczej konfrontacji ich punktów widzenia, tym ciekawszej, że perspektywa polska i niemiecka różnią się między sobą z racji innych doświadczeń historycznych.

Podczas konferencji prasowej poprzedzającej premierę Alexanderplatz, która odbyła się 28 października w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Paulina Wycichowska zapowiedziała, że jej choreografia będzie próbą przekazania idei mocy i nadziei, która niesie ludzi do walki o zmiany. Podkreśliła też, że jej pracę można odczytać jako poetycką refleksję na temat wolności, której odzyskanie “może oznaczać swobodę lub swawolę”. Natomiast Jan A.P. Kaczmarek zaznaczył, że na użytek projektu „Alexanderplatz” usunął partie wokalne z tych swoich utworów, które zostały wykorzystane w spektaklu, to znaczy z „Solidarności” – Kantaty o Wolności oraz Oratorium 1956. – To taniec stał się głosem w tym spektaklu – powiedział kompozytor.

Przygotowania do premiery „Alexanderplatz” można śledzić na stronie internetowej projektu. Można tam znaleźć między innymi fotorelacje z prób oraz krótkie filmy pokazujące gotowe już fragmenty choreografii. Premiery spektaklu odbędą się także w Warszawie ( 24 listopada 2009 roku w Teatrze Studio) i w Berlinie (18 grudnia 2009 roku w Werkstatt der Kulturen).

redakcja
nowytaniec.pl
10 listopada 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...