W Wilczym Szańcu

"Mein Kampf" - reż. Artur Hofman - Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

Ruszają VI Warmińsko-Mazurskie Spotkania z Teatrem... na Wodzie. Na początek aktorzy elbląskiego teatru zaprezentują w Gierłoży, czyli w Wilczym Szańcu, gdzie mieściła się słynna kwatera główna Adolfa Hitlera, spektakl "Mein Kampf" George Taboriego w reż. Artura Hofmana

"Mein Kampf" odwołuje się do epizodu z lat młodości Adolfa Hitlera. Marząc o karierze malarskiej, przybywa on do Wiednia, próbuje dostać się do Akademii Sztuk Pięknych. Prowincjonalny malarzyna, bez środków do życia, trafia do przytułku dla nędzarzy. Mieszkają tu dwaj Żydzi - sprzedawca książek Herzl i były kucharz koszerny Lobkowitz. Obaj starają się "ucywilizować" pełnego zahamowań młodzieńca. Herzl, domorosły żydowski filozof, staje się mentorem i dobroczyńcą Hitlera. Dwaj biedacy wciągają nieszczęsnego pokrakę do gry, która obnaża jego kompleksy, chorobliwą ambicję, antysemityzm. "Mein Kampf" to sztuka popadająca w skrajność komizmu i groteski. Warmińsko-Mazurskie Spotkania z Teatrem... na Wodzie odbywają się już po raz szósty. Jak mówi Tomasz Walczak, rzecznik prasowy Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, jest to kolejna edycja prezentacji spektakli repertuarowych elbląskiego teatru w innych miejscowościach naszego województwa, bardzo często w przestrzeniach niescenicznych, w plenerach.

- W tym roku jest nieco zmieniona formuła, zdecydowanie mniej spektakli w obszarze portów i marin - informuje Tomasz Walczak. - Nie będzie spektakli muzycznych, nie będzie pokazu ratownictwa wodnego. Będzie za to przede wszystkim plenerowa realizacja według "Burzy" Williama Szekspira w międzynarodowej obsadzie: polsko-portugalsko-angielskiej.

Spektakl-instalacja jest efektem projektu w ramach Programu Kultura 2000. Wymiana doświadczeń oraz zderzenie kulturowe i wspólna realizacja widowiska plenerowego pt. "Burza Szekspira: Ontologia, Rekonstrukcja i Manipulacja" (w skrócie STORM). - Jest to oparte na współpracy, kreatywne poszukiwanie nowych dróg ontologii Burzy, które będzie badane za pośrednictwem trzech kulturowo odmiennych części Europy: południowej - Tomar (środkowa Portugalia), północnej - Lincoln (wschodnie wybrzeże Anglii) i wschodniej - Elbląg (północna Polska), połączonych przy pomocy sztuki Szekspira - dodaje Tomasz Walczak. - Projekt STORM dotyczy języka oraz miejsc - traktuje o tym, jak język manipuluje nasze myśli i działania w czasie i przestrzeni.

"Burza" zaprezentowana zostanie w Polsce czterokrotnie: 2 sierpnia o godz. 19 na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, 3 sierpnia o godz. 19 w ogrodach klasztoru oo. franciszkanów w Kadynach, 4 sierpnia o godz. 19 w Parku Kolibki w Gdyni w ramach Festiwalu Szekspirowskiego oraz 6 sierpnia o godz. 19 na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku. We Fromborku, w tym samym miejscu, ale 5 sierpnia o 21, elbląscy aktorzy zaprezentują także spektakl "Hermes przeszedł, czyli mity greckie" Macieja Wojtyszki w reż. Artura Hofmana.

jago
Dziennik Elbląski
28 lipca 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...