Waga kultury

czat z ministrem Bogdanem Zdrojewskim

Publikujemy zapis czatu z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego. Internetowe spotkanie trwało ponad godzinę.

To byłby prawdziwy dramat, gdyby na resort kultury spadło zadanie określenia kto jest, a kto nie jest artystą - mówi Bogdan Zdrojewski.

Bogdan_Zdrojewski: Witam wszystkich bardzo serdecznie, zwłaszcza tych, którym dobro kultury leży głęboko na sercu

Czytelnik
: Dlaczego nie można łączyć bibliotek i domów kultury w jedną instytucję kultury? W małych gminach jest to racjonalne i wskazane ze względów organizacyjnych, księgowych, lokalowych. Daje większy potencjał w pozyskiwaniu środków zewnętrznych?
Bogdan_Zdrojewski: Sami bibliotekarze nie wyrażają na to zgody.

Wojtek
: Czy ministerstwo kultury powinno być raczej administratorem, czy sponsorem sztuki?
Bogdan_Zdrojewski: Nie możemy zrezygnować z funkcji mecenasa sztuki. Ważne jednak jest, aby resort gwarantował prawidłowe funkcjonowanie wszelkich mechanizmów sprzyjających rozwojowi kultury. Ważne więc są raczej proporcje w aktywności niż wybór z powyższej alternatywy.

ela
: Jak Pan myśli, jak można by motywować wójtów i burmistrzów, żeby więcej środków przeznaczali na kulturę? Drogi ważniejsze, kanalizacja też...
Bogdan_Zdrojewski: Ten rok jest niezły. Marszałkowie podwoili wydatki na kulturę. Samorządy szczebla podstawowego utrzymały około 3-proc. udział wydatków na kulturę. Jedynie starostowie w tej materii zawodzą. Ale oni też mają najtrudniejszą sytuację.

Zofia
: W analizie prawnej przygotowanej przez MKiDN znalazła się propozycja, aby niektóre instytucje kultury były przekazywane przez samorządy ministrowi kultury. Jakie warunki powinna spełnić instytucja, aby samorząd mógł ją przekazać?
Bogdan_Zdrojewski: To nieprawda. Jest raczej tak, iż staramy się o mądrzejszy mecenat niż jeszcze bardziej poszerzony.

Gabriel_Leonard_Kaminski
: Jak czuje się Minister z Wrocławia, miasta, w którym ginie kultura czytania, i kultura książki...Od października br. zamknięta zostanie księgarnia naukowa "Kapitałka", od stycznia 2010 duża księgarnia i jedna z najstarszych "Wratislavia"? Jak to się ma do polityki Ministerstwa - rozdającego pieniądze na akcje czytelnicze, festiwale literackie? Kiedy tak naprawdę dostęp do książki, i szerokiej zróżnicowanej oferty jest utrudniony …
Bogdan_Zdrojewski: Czytelnictwo jest niezwykle ważne. Martwią mnie przypadki wypierania księgarni z centrów miast. Wydaje się, że takie przypadki szkodzą samym gminom. Niestety w tej materii resort nie posiada zbyt wielu instrumentów do reagowania.

Fidiasz
: Czy w Ministerstwie, którym Pan zarządza istnieje system wg. którego dokonują Państwo weryfikacji i oceny tych projektów, które powinny być wspierane finansowo? Jeśli tak, kto jest odpowiedzialny za decyzje w zakresie finansowania projektów?
Bogdan_Zdrojewski: Tak. Powołane są specjalne zespoły do oceny wniosków. Korzystamy z ekspertów zewnętrznych jak i również pracowników uczelni wyższych. Przynosi to dobre efekty. Część programów operacyjnych powierzyłem w ogóle instytucjom zewnętrznym.

Rafal_Rozpara
: Nie wiem czy Pan wie, ale w latach dziewięćdziesiątych panowała moda na łączenie bibliotek z czym tylko się dało, doprowadziło to do stagnacji tych instytucji i ich całkowitej bierności. W tej chwili pojawiła się szansa rozwoju bibliotek przez program FRSI oraz program Biblioteka+, nie mam więc pojęcia czemu ma służyć ta nowelizacja. Czy chodzi o wprowadzenie zamętu w środowisko? Pytanie po co? Na pewno nie ma to nic wspólnego z finansami w małych gminach, ponieważ w nich jest zwykle tylko biblioteka o domu kultury nikt nie marzy

Bogdan_Zdrojewski: Ma Pan rację. Trzeba chronić to, co dobrze działa i przeciwdziałać pomysłom jedynie destruktywnym. Faktem natomiast jest, iż obecne rozwiązania prawne budują zbyt często nadmierne
ograniczenia. I z tym należy walczyć. To prawda.
 
Lada moment będą też dodatkowe środki, aby poszerzać funkcje bibliotek i domów kultury. Program ten określany jest znakiem plus.

Romuald: Jak skomentuje Pan ostatnie wydarzenia w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zwiazane z nagłym odwołaniem dyrektora Zbigniewa Brzozy? Czy nie uwaza Pan, że świadczą one tylko o tym, ze nadszedł czas na zmiany?
Bogdan_Zdrojewski: Skomentowałem, to w osobistym liście do prezydenta Kropiwnickiego.

Filharmonik
: Kultura każdego kraju potrzebuje dobrego finansowania. Czy nie powinniśmy w Polsce wprowadzić hierarchii orkiestr symfonicznych powiązanej z odpowiednim taryfikatorem płac - najlepszym przykładem takiego rozwiązania są Niemcy i zastanowić się czy potrzebujemy tak wiele orkiestr, jak obecnie i czy te najważniejsze, wspomożone z budżetów samorządów lokalnych, nie mogłyby występować poza swoją salą koncertową?
Bogdan_Zdrojewski: To bardzo niebezpieczny pomysł. Także w Niemczech ma swoich krytyków. Sytuacja w Polsce, jeśli chodzi o jakość zespołów ma charakter dynamiczny. Dodam też, iż nie uważam, że mamy za dużo orkiestr.

Jacek_Wroblewski
: Panie ministrze, czy artyści i działalność artystyczna będą obłożone podatkiem VAT?
Bogdan_Zdrojewski: Juz od dawna tak jest. Natomiast w ostatnich latach nastąpiło obostrzenie interpretacyjne. Martwi mnie to, bo działalności w kulturze nie powinno się traktować jako działalności gospodarczej. Po to jest specjalna ustawa o organizowaniu działalności kulturalnej.

corso: Kiedy wróci możliwość ulg dla pracowników kultury w instytucjach kultury? Coś na kształt legitymacji zasłużonego pracownia kultury...
Bogdan_Zdrojewski: Nie sądzę, by wróciły.

Kris
: Czy są planowane w przyszłorocznym budżecie ministerstwa podwyżki płac dla pracowników KOBiDZ, których nie było od lat?
Bogdan_Zdrojewski: Będę o tym wiedzieć w październiku.

absolwentka_wroclawskiego_PWST
: Dlaczego nie ma miejsc pracy w teatrach, oraz nie robi castingów do ról tylko dla dyplomowanych aktorów /lub studentów wydz.aktorskich/,  a muszą oni rejestrować się jako bezrobotni? Zawiodłam się na p. Zdrojewskim
Bogdan_Zdrojewski: To nieprawda. Robi się castingi, a ostatnie badania na temat bezrobocia wśród aktorów pokazały, iż ta grupa zawodowa jest w niezłej sytuacji jeśli chodzi o podejmowanie pracy bezpośrednio po studiach.

Anonim
: Czy Pan Minister ma świadomość w jak Wielkie Zapomnienie "odchodzi" Ewa Demarczyk. Co Pan uczynił dla Poprawy Jej BYTU?
Bogdan_Zdrojewski: Bardzo mnie to martwi. Ewa Demarczyk to wielka postać polskiej kultury. Sposób jej potraktowania wiele lat temu w Krakowie jest nie do przyjęcia.

Barbara_Jagas_niezalezna_dzienni
: Czy artyści nie powinni być objęci jakąś minimalną opieką finansową ze strony państwa po to, by swobodnie tworzyć? A jeśli nie państwo, czyli nie budżet, to ministerstwo kultury winno co najmniej w tym pośredniczyć
Bogdan_Zdrojewski: Nie można z racji bycia artystą oczekiwać gratyfikacji finansowych. Jeśli konsekwentnie przyjmiemy taki pogląd na resort spadnie zadanie określenia kto jest, a kto nie jest artystą. To byłby prawdziwy dramat.

Jacek_Wroblewski
: W sprawie VAT. Mówi Pan, że się martwi, ale co to ma powiedzieć samym artystom w 90 procentach skazanych na działalność gospodarczą? Będą płacić czy nie? Kilka miesięcy temu była o to straszliwa awantura. Czy zmartwienie to nie za mało? Może wypadałoby coś...
Bogdan_Zdrojewski: To jest stały temat mojej pracy. Wiele się udało. Książki mają nadal zerowy VAT. Artyści mają odliczane koszty przychodów w wysokości 50 proc. Dodam także, iż interpretacje dotyczące VAT-u mają charakter orzeczeń sądowych.

sseapl
: Czy będzie możliwości ustawowego wspierania finansowania wszelkich stowarzyszeń, które wykonują zadania w dziedzinie kultury np. Niepubliczne Szkoły Muzyczne
Bogdan_Zdrojewski: Tak.

Adam_26
: Proszę o informację dotyczące Rady Ochrony Zabytków, która jest przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jakim czasie odbędzie zebranie rady?
Bogdan_Zdrojewski: O ile pamiętam to jeszcze we wrześniu.

Gabriel_Leonard_Kaminski
: Dlaczego do dzisiejszego dnia MK nie "wyegzekwowało" należności od Wydawców z tytułu "praw martwej ręki"? Na zapomogi oczekuje sporo osób piszących, artystów, którzy nie muszą umieć sobie radzić z tym polskim kapitalizmem. Moje podanie o zapomogę, leżała w MK - około 1.5 roku, i w końcu ją wycofałem?!
Bogdan_Zdrojewski: Nie jest z tym tak źle. Powoli nadrabiamy zaległości nagromadzone przez lata. Dodam jednak, iż Ministerstwo Kultury nie posiada kompetencji egzekucyjnych.

marka
: Czy mapa kultury, z którą Pan Minister jeździe po Polsce nie oznacza centralizacji i uzależnienia kultury od urzędu?

Bogdan_Zdrojewski: Nie. Choć takie są oczekiwania. Bardzo często formułowane wobec mnie nadzieje są właśnie związane z chęcią przekazania instytucji samorządowej w gestię resortu. To niewłaściwy kierunek. Jeszcze raz powtórzę - mecenat państwa powinien być bogatszy i mądrzejszy.

Kris: Czy w budżecie ministerstwa planowane są podwyżki płac dla pracowników instytucji podległych Ministrowi? Obecne płace są karygodnie niskie, nie mówię tu o dyrekcji czy kierownictwie, ale o szeregowych pracownikach?

Bogdan_Zdrojewski: W ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy podniosłem najniższe wynagrodzenia o 100 proc. Zmienione zostały tabele i dostosowane do obecnie obowiązujących standardów. Kolejny ruch należy do organizatorów instytucji kultury. Wiem, że są dobre przypadki.

corso
: Dzień dobry Panie Ministrze. Czy pieniążki dla bibliotek na zakup nowości w nowym roku wróci do poziomu z lat poprzednich?
Bogdan_Zdrojewski: Mam nadzieję, że tak. Właśnie premier wstępnie zaakceptował program Biblioteka plus. To oznacza uwolnienie środków właśnie na zakupy.

ssea
: Czy istnieje możliwość ustawowego uregulowania wspierania finansowego działań na polu kultury np. Niepublicznych Szkół Muzycznych tworzonych przez stowarzyszenia. W chwili obecnej samorządy nie posiadają takiej możliwości. Konkursy są doraźnym środkiem.
Bogdan_Zdrojewski: Z doraźnego środka trzeba uczynić mechanizm. Regulacje prawne w dodatku ustawowe wymagają wielkiej pracy i długo trwają.

george
: Dlaczego mówiąc o muzeach, nagłaśniane są te o czymś smutnym, jak np. Muzeum Powstania Warszawskiego? Dlaczego mało mówi się o muzeach takich, jak Muzeum Piernika w Toruniu? Nic dziwnego, że Polacy są postrzegani jako ponury naród.
Bogdan_Zdrojewski: Czy na przykład Koziołka Matołka... Wydaje mi się, że obecne zapotrzebowanie jest właśnie takie. Ale podzielam pogląd... Więcej uśmiechu.

Jan_Kowalski
: Dlaczego PO zamiast "chwalić się" Panem (zdobył Pan 213 883 głosów w wyborach) "schowała" Pana w resorcie kultury - mało eksponowanym politycznie ministerstwie?
Bogdan_Zdrojewski: To pytanie nie do mnie. Ale cieszę się, że mnie Pan znalazł.

Adam24
: Panie Ministrze czy przewiduje się wpisanie więcej obiektów zabytkowych na Listę Pomników Historii RP
Bogdan_Zdrojewski: Tak.

marka
: Co oznacza objęcie przez Pana Ministra honorowego patronatu nad imprezą kulturalną?
Bogdan_Zdrojewski: Podwójną odpowiedzialność. Za jakość i prawidłowe rozliczenie się z finansów. Nie wszyscy potrafią sprostać tym oczekiwaniom, ale generalnie rzecz biorąc jest nieźle.

andrzej_kaminski
: Czy honorowy patronat, jakim obejmuje Pan Minister różne przedsięwzięcia jest honorowy, czy jest on darmową promocją dla Pana Ministra?
Bogdan_Zdrojewski: Nigdy nie jest promocją mojej osoby. We wszystkich przypadkach oznacza to promowanie klasy jakości samego przedsięwzięcia. Z imienia i nazwiska też bardzo rzadko funkcjonuje.

marka
: Kto wybrał członków do rady programowej Kongersu Kultury Polskiej?
Bogdan_Zdrojewski: To złożony proces. Duży wpływ na wybór osób miał jej przewodniczący. Kilka osób to zgłoszenia środowiskowe. Cały zespół stanowi pewnego rodzaju reprezentację. Ważne były też zgody samych osób.

gabriel
: Dlaczego MK nie walczy o większy budżet dla swojego resortu - w przybliżeniu 2 mld złotych - budżet na 2008r - to 0, 58% budżetu państwa. Jeszcze w 1995 roku było to 1,05%. Kultura w Polsce jest zagrożona i niedoinwestowana.
Bogdan_Zdrojewski: Walczymy i to mocno. Udało się w tym roku sporo środków dodatkowo otrzymać. Zakontraktowaliśmy też ponad 1,5 miliarda na inwestycje w kulturze. To już 800 proc. planu. Nie można też porównywać obecnego roku do 1995. Wtedy obecne instytucje przynależne do marszałka były finansowane wprost z budżetu państwa.

corso
: Dziekujemy za nagrodę honorowa dla stowarzyszenia bibliotekarzy polskich, cieszymy się że zostalismy docenieni. Czy biblioteki powiatowe nie powinny byc mocniej ujete w programach z plusem? Pomijając je zaprzecza Pan stwierdzeniu ze trzeba wspierac trudna sytuacje starostów..
Bogdan_Zdrojewski: Mnie jeszcze to bardziej cieszy. Bardzo liczę na odbudowę pozycji bibliotek.

ya
: Panie Ministrze dlaczego pr 1 i 2 telewizji publicznej nie są nadawane przez satelitę w trybie FTA (free to air) a jedynie są dostepne przez płatne platformy cyfrowe
Bogdan_Zdrojewski: Czeka nas rewolucja. Niedługo będzie przygotowany ten fragment strategii, który określi rozwój usług medialnych na następne lata. Ale generalnie ma Pan rację.

Gabriel_Leonard_Kaminski
: Dlaczego Pan jako organ założycielski i nadzorujący Fundację Ossolińską (otrzymała z MK jeśli się nie mylę 5 mln zł na działalność) nie interweniował, w momencie, kiedy p. Adolf Juzwenko poprzez swoje zaniechanie doprowadził do zadłużenia oficyny narodowej...
Bogdan_Zdrojewski: Interweniuję. Także dzisiaj Ossolineum otrzymało już wsparcie także finansowe. Moje możliwości nie są jednak nieograniczone. Liczę też na pomoc środowiska lokalnego.

Karol
: Mamy orliki, schetynówki, brakuje tylko jakiegoś ciekawego programu na rzecz "ukulturalniania" mieszkańców średnich i małych gmin. Ma Pan jakieś pomysły i czy w ogóle są szanse na to, czy nie, bo jest kryzys?
Bogdan_Zdrojewski: To właśnie program Kultura plus. Będzie on dawał szanse na poprawę sytuacji w najmniejszych gminach. Realizujemy też różne akcje na przykład Wielki Teatr w Małym Mieście. Bardzo mocno też wspieram projekty edukacyjne.

Dodam, iż także w tym roku wiele inwestycji ze środków europejskich ulokowałem w mniejszych miejscowościach - Suwałki, Bielsko Biała, Radom, Sanok itd.

mae
: Podobno zajmował się Pan kiedyś zawodowo fotografią? Co to były za zdjęcia? Można je gdzieś obejrzeć?
Bogdan_Zdrojewski: Część z nich jest na mojej stronie internetowej. Fotografowałem różne rzeczy - Sarajewo w tysięcznym dniu oblężenia, psy na wystawach międzynarodowych, powódź, czy też na przykład ogrody japońskie.

WaW
: To Łódź będzie Europejską Stolica Kultury 2012?
Bogdan_Zdrojewski: Zobaczymy.

goral
: Władze Zakopanego do rachunków za wodę dołączają info o wydarzeniach kulturalnych w mieście. Co Pan sądzi o takich inicjatywach?
Bogdan_Zdrojewski: Super.

DK: Dlaczego tak mało doceniane są działania Domów Kultury w małych miastach? Nie ma dla nas pieniędzy. Są tylko na duże imprezy o zasięgu światowym, europejskim...
Bogdan_Zdrojewski: To błąd. Staram się to zmienić. Ale proszę mi też pomóc.

Malgorzata
: Czy w 2010 i 2011 roku Ministerstwo będzie ogłaszać nabór wniosków do POIiŚ?
Bogdan_Zdrojewski: Mam nadzieję, że tak. Liczę bowiem na dodatkową alokację środków. Już dziś mogę powiedzieć, że kultura stała się LIDEREM w wykorzystywaniu otrzymanych środków inwestycyjnych.

corso
: Czy nie byłoby zasadne przywrócenie stanowiska Głównego Bibliotekarza?
Bogdan_Zdrojewski: Nie sądzę.

marka
: Skład Rady Programowej Kongresu Kultury Polskiej pokazuje, iż nie ma szans na jakiekolwiek zmiany jakościowe w polskiej kulturze!
Bogdan_Zdrojewski: To nieprawda. Rada to organ opiekuńczy, a nie określający kierunek potencjalnych zmian. Proszę bliżej przyjrzeć się sesjom i panelom. Są osoby, które już dziś boją się wręcz rewolucji. Prawdopodobnie będziemy zmierzać do zmian ewolucyjnych, ale z ładnym finałem.

bob_budowniczy
: Które z inwestycji kulturalnych prowadzonych obecnie przez polskie miasta zaliczyłby Pan do najważniejszych?
Bogdan_Zdrojewski: Ważna jest kompletność. Na nią składa się Teatr Szekspirowski Gdańsk, Biblioteka Raczyńskich Poznań, Forum Muzyki Wrocław, Krzeszów, ale także inwestycje inne, na przykład Teatr w Zakopanem, Rynek Galicyjski, ale największą radość i satysfakcję mam z inwestycji w uczelnie i szkoły artystyczne.

Karol
: Czy możliwe będzie tworzenie oraz łączenie instytucji kultury? Na jakich zasadach?

Bogdan_Zdrojewski: Mam nadzieję, że tak, ale podkreślam, iż w tym wypadku nie może się to odbywać bez uzgodnień, wręcz zgody łączonych instytucji.

buchalterka
: Dlaczego takimi propozycjami próbuję się zniszczyć małe ośrodki kultury i biblioteki w gminach. To są jedyne instytucje, którym zależy na wychowaniu młodego pokolenia, wprowadzeniu ich w świat z zasadami i wartościami honoru i obowiązku wobec przyszłych pokoleń. Pracujemy za najniższe wynagrodzenie w/g grupy społecznej, w trudnych warunkach. Proszę zweryfikować wynagrodzenia artystów występujących za kolosalne wynagrodzenia. Do tego 50 proc. koszty i mały podatek. Te koszty, które otrzymują to moja propozycja przekazanie ich do małych środowisk na rzecz rozwoju i dostępu do tak wielkiego świata jaki ich w przyszłości czeka.
Bogdan_Zdrojewski: To program ratunkowy, a nie odwrotnie. Proszę zwrócić uwagę ile placówek zostało zlikwidowanych i dlaczego.

sztuka_nas_wyzwoli
: Czy Pan wie, że brak pieniędzy na zakup nowoczesnych urządzeń sprawia, że 70 proc. muzeów nie posiada odpowiednich zabezpieczeń pożarowych? Zbiory narażone są na kradzieże, spalenie, wyprzedaż na aukcjach, wywóz za granicę.
Bogdan_Zdrojewski: Wiem. Niestety. Z tego też powodu moje nowe propozycje także dla instytucji muzealnych i z tego też powodu takie inwestycje jak te na przykład w Wilanowie.

kulturalny
: Panie Ministrze, która instytucja podległa Ministerstwu Kultury radzi sobie Pana zdaniem najlepiej w czasie kryzysu?
Bogdan_Zdrojewski: Mijający rok to sukcesy przede wszystkim takich szefów jak prof. Rottermund, dyr. Jaskanis, Jan Englert, ale już także Waldemar Dąbrowski. Bardzo wysoko oceniam też pracę Instytutu Fryderyka Chopina, Muzeum Narodowego w Krakowie, Wawelskiego Zamku i wielu, wielu innych instytucji.

Za mało mam miejsca by wszystkich pochwalić. Są bowiem też małe placówki, jak i również instytucje takie jak PWA (Nina), które dokonują cudów, by ten czas nie był zmarnowany.

Jacek_Wroblewski
: Panie ministrze, ja pytam Pana o ochronę podatkową artystów, a niejaka buchalterka na tym czacie błaga o weryfikację ich zarobków bo są za wysokie i zbyt mało obciążone. Wynika z tego, że środowisko kultury lada chwila zacznie się zwalczać, co Pan na to?
Bogdan_Zdrojewski: Środowisko powinno być zróżnicowane, bogate w poglądy, niepowtarzalne, zindywidualizowane, jak na artystów przystało. Moim obowiązkiem jest czynić wszystko, aby z tego zróżnicowania wynikały jedynie dobre rzeczy. I myślę, że w znacznym stopniu to się udaje. Dodam na koniec, iż jestem dumny, że właśnie środowisko kultury przychodzi mi reprezentować. Dziękuję i pozdrawiam.

(-)
Materiały MEN
7 września 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...