Warsztaty dla mam i nie tylko

Wrześniowy Matecznik Teatru Kana w Szczecinie

We wrześniu w Teatrze Kana warsztaty "Bajkomówcy", prowadzone przez Piotra Starzyńskiego oraz "Macierzyństwo bez lukru i szminki", czyli spotkanie z Dorotą Smoleń, towarzyszyć będą emisji spektaklu "Projekt Matka".

Opowiadanie bajek i przypowieści nie jest procesem zarezerwowanym tylko i wyłącznie do relacji rodzic-dziecko. To jedna z najbardziej naturalnych metod osiągnięcia kontaktu z drugim człowiekiem. Opowiadanie ma wielką moc, pozwala na komunikację z wieloosobową grupą odbiorców przy jednoczesnym ocaleniu wyjątkowości każdej słuchającej osoby. Snucie opowieści stwarza za każdym razem niewyobrażalną szansę na poznanie ludzkich potrzeb, słabości, nawet głęboko skrywanych. Wiele z pozoru zabawnych opowieści często zawiera gorzką prawdę i głęboką mądrość. Realizując podstawowe funkcje poznawcze i wychowawcze, pełnią równocześnie rolę terapeutyczną. To ważne spotkanie, a nawet misja, do której warto dobrze się przygotować.

Podczas warsztatów "Bajkomówcy, prowadzonych przez Piotra Starzyńskiego, opowieści z różnych epok i różnych stron świata spotkają się z opowieściami tworzonymi na bieżąco przez samych uczestników. Tworzenie opowieści i współudział w opowieściach innych osób, stanie się inspiracją do różnych form aktywności intelektualnej, plastycznej, głosowo-dźwiękowej, ruchowo-przestrzennej. Cały proces zakończy nauka relaksacji w oparciu o techniki wyobrażeniowe. Główne inspiracje literackie: Ezop, Fedrus, Jean de La Fontaine, baśnie, legendy i podania ludowe z różnych stron świata(Chiny, Indie). Koszt warsztatów 30zł/2 dni

Piotr Starzyński - aktor, filozof, śpiewak, animator kultury, pedagog, instruktor teatralny, lektor, konferansjer, webmaster. Absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego kierunku Filozofii. Realizował lektoraty podczas projekcji filmów, audycje radiowe, pracował w wydawnictwach literackich i naukowych, użyczał głosu do słuchowisk, diaporam, wystaw multimedialnych oraz kampanii społecznych. Od wielu lat prowadzi działalność edukacyjną wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Efektem tej działalności edukacyjnej są interesujące spotkania z uczestnikami w różnym wieku i z różnych środowisk społecznych. Zarówno spotkania, jak i kursy, lekcje, czy warsztaty posiadają odmienne od siebie profile dydaktyczne i różnią się wzajemnie językiem i środkami wykorzystywanymi do ich realizacji. Ma bogate doświadczenie z żywą opowieścią i pracą z baśnią, zagrał ok. 2000 fabularnych audycji bajkowo-muzycznych dla dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych.

Natomiast "Macierzyństwo bez lukru i szminki" to spotkanie z Dorotą Smoleń i promocja książki: "Mamo, dasz radę! Macierzyństwo od A do Z". Książka nie jest poradnikiem. Owszem, można w niej znaleźć pewne podpowiedzi, sposoby na rozwiązanie pewnych problemów, które autorka sama stosowała. Nigdzie nie pada jednak „to jest najlepszy sposób, spróbuj, na pewno zadziała", a same rady padają jakby mimochodem. Ta książka to raczej... wsparcie psychiczne. Mówi: nie ma idealnych matek, więc nie czuj się winna, że i Ty nie jesteś idealna. Mówi: masz prawo być zmęczona, nie udźwigniesz wszystkiego sama, więc dziel się obowiązkami. Mówi o karmieniu, o obawach, o dylematach związanych z powrotem do pracy, o czytaniu i bawieniu się z dziećmi, o spacerach, usypianiu i ciotkach „dobra rada". O wszystkim, co wypełnia życie przeciętnej młodej mamy. I o tym, jak to wszystko ogarnąć, żeby nie zwariować. "Bycie mamą to najwspanialsza i najbardziej ekscytująca przygoda życia, ale to również ciężka praca, zmęczenie, niewyspanie i chroniczny brak czasu. Macierzyństwo nie zawsze jest bajkową, słodką i różową historią, młoda mama musi radzić sobie z wieloma (większymi i mniejszymi) sprawami, takimi jak uśpienie niemowlaka, karmienie niejadka albo uspokojenie szkraba grymaszącego w sklepie z zabawkami. A do tego często trzeba jeszcze pracować, sprzątać i gotować... "Mamo, dasz radę!" pozwala spojrzeć na codzienne zmagania z dystansem i humorem, bo te dwie rzeczy są bardzo potrzebne w życiu mamy! "

Dorota Smoleń - redaktorka, felietonistka, dziennikarka, recenzentka i blogerka. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagielońskim w Krakowie. Prowadzi blogi od-rana-do-wieczora.blog.pl, czytam-dzieciom.blogspot.com, współtworzy dwiechochelki.pl, koordynuje akcję charytatywną "Macierzyństwo bez lukru". Autorka książek "Mamo dasz radę!" i "Jaś Pierwszoklasista i Połykacz Liter", z psychologiem Karoliną Piękoś napisała poradnik "Sześciolatki w szkole".

Na spotkanie z Dorotą Smloeń wstęp wolny.

(-)
Materiał Teatru
25 sierpnia 2015

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...