Warsztaty na Festiwalu

16. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

Na czas Festiwalu Szekspirowskiego zaplanowaliśmy szereg warsztatów twórczych: teatralnych, artystycznych, aktorskich i relaksacyjnych. Zapisy już ruszyły i potrwają do 27 lipca. Ilość miejsc jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.

Kontakt i zapisy: 

Anna Ratkiewicz-Syrek, Marta Nowicka,
akademia@ftg.pl, tel. (058) 683 08 21

Warsztaty z zagranicznymi twórcami, wymagające znajomości języka:

Warsztaty aktorskie “Hamlet – a play to play with”
Prowadzący Bernhard Ramstad (Det Norske Teatret, Oslo) to norweski aktor z wieloletnim stażem na scenie i doświadczeniem w prowadzeniu warsztatów. Zajęcia będą opierały się o sztukę Szekspira „Hamlet”. Odgrywane będą zwłaszcza: sceny z udziałem przyjezdnych aktorów oraz fragment „teatr w teatrze”. Uczestnicy poznają w praktyce różne możliwości grania Szekspirowskich postaci. Od uczestników wymagana jest dobra znajomość sztuki „Hamlet” (proszę przynieść własny egzemplarz – w oryginale). Jest to więc niezwykła okazja do przybliżenia sobie elżbietańskiego angielskiego!

Ważne: zajęcia przeznaczone dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, odbywać się będą w j. angielskim – bez tłumacza.

Termin i miejsce: 31 lipca 2012, 11:00-15:00, Sala Teatralna, Pałac Młodzieży, ul. Ogarna 53-56, Gdańsk
Cena: 30 zł

Warsztaty aktorskie „Szekspir wielojęzyczny” – oparte na sztuce Szekspira „Romeo i Julia”
Prowadzący Oliver Spatz chce wraz z uczestnikami przygotować wielojęzyczny (polsko-niemiecko-angielski) spektakl, bazując na wybranych scenach ze sztuki Szekspira. Wykorzysta do tego celu techniki dramowe. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie przynajmniej 2 dowolnych rekwizytów z następujących kategorii: „broń”, „podarunek”, „strój na wieczór”, „płyta z muzyką”. Ostatniego dnia zajęć (4 sierpnia) o godz. 14:00 odbędzie się otwarty pokaz – uczestnicy zaprezentują efekt trzydniowych warsztatów zaproszonym gościom.
Ważne: zajęcia przeznaczone są dla osób powyżej 16 roku życia, odbywać się będą w j. angielskim, bez tłumacza. Prowadzący może rozmawiać z uczestnikami także w j. niemieckim, zna również podstawy j. polskiego.

Termin i miejsce: 2-4 sierpnia 2012, 10:00-15:00, Sala Teatralna, Dworek Artura, ul. Dworcowa 9, Gdańsk
Cena: 40 zł

Warsztaty aktorskie „Zamieszanie wokół Mrożka. Jak absurdalny jest absurd?”
Prowadzący zajęcia – Gian Carlo Rossi (London Metropolitan University) oraz Tanya Roberts (Metra Theatre, Londyn, Wielka Brytania) – zaproponują uczestnikom różnorodne gry i ćwiczenia ruchowe jako wprowadzenie do pracy nad tekstem „Karol” Sławomira Mrożka z roku 1961 (tekst będzie używany w j. polskim). W formie zabawy, uczestnicy będą mieli okazję rozwinąć swoje umiejętności aktorskie. Swobodna forma zajęć ma pomóc w przełamaniu pewnych wewnętrznych barier. Ponadto, zajęcia nastawione będą na świadome wypowiadanie tekstu i rozumienie jego znaczenia. Prowadzący mają nadzieję, że pomoże to również w rozwijaniu własnej świadomości i charakteru.

Ważne: zajęcia odbywać się będą w j. angielskim, bez tłumacza. Przeznaczone są dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Proszę zabrać wygodne ubranie i być gotowym na zajęcia typowo ruchowe.

Termin i miejsce: 4-5 sierpnia 2012, 10:00-15:00, Czarna Sala, Teatr Wybrzeże, ul. Św. Ducha 2, Gdańsk
Cena: 40 zł

Warsztaty aktorskie oparte na „Śnie nocy letniej” Szekspira
Prowadząca Filiz Ozcan (TARA Arts Studio, Londyn, Wielka Brytania) zaprezentuje uczestnikom techniki nauczania aktorstwa stosowane w londyńskim teatrze „New Vic” m.in. melodramat. Pracuje w ten sposób z młodzieżą w tamtejszym Young Peoples Theatre Company. Bazą będzie dla niej sztuka Szekspira „Sen nocy letniej”. Uczestnicy proszeni są o zapoznanie się/ przypomnienie sobie treści sztuki oraz zabranie ze sobą egzemplarza w oryginale i/lub dowolnym przekładzie na j. polski. Ostatniego dnia zajęć o godz. 16:00 odbędzie się otwarty pokaz – uczestnicy zaprezentują efekt warsztatów zaproszonym gościom.

Ważne: zajęcia odbywać się będą w j. angielskim, bez tłumacza. Proszę zabrać wygodne ubranie i przygotować się do pracy na boso (lub w skarpetkach) ze względu na podłogę baletową.

Termin i miejsce: 4-5 sierpnia 2012, 10:00-17:00, Mała Sala Baletowa, Opera Bałtycka (wejście od ulicy Towarowej, Gdańsk)
Cena: 40 zł

Warsztaty dla dzieci:

„Igraszki tolerancji”
Warsztaty prowadzone przez Jana Orszulaka (XX LO, Gdańsk) w przystępny sposób poruszą z młodymi uczestnikami tematykę stereotypów, tolerancji, odrzucenia przez społeczeństwo oraz rasizmu. Wykorzystane zostaną przy tym rozmaite techniki – od zabaw, niespodzianek i rozmowy, aż po zadania typowo teatralne. Pojawią się ćwiczenia pomagające w rozwijaniu emocji i osobowości, a także świadomości (w tym – szczerości) aktorskiej. Młodzi aktorzy będą także mieli okazję poćwiczyć dykcję. Warsztatom będą towarzyszyć zajęcia z tańca (dance-hall, reggae, hip hop) poprowadzone przez Karolinę Smirnow. Tekstami bazowymi będą: „Koriolan” Szekspira, „Murzynek Bambo” Tuwima.

Ważne: zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Termin i miejsce: 30 lipca 2012, 10:00-12:00, Sala Teatralna, Pałac Młodzieży, ul. Ogarna 53-56, Gdańsk
Cena: 10 zł

Emisja głosu:

Warsztaty „Głos jako rekwizyt”
Prowadząca Anna Czajewska (Logartan, Gdańsk) proponuje warsztat, który będzie miał na celu zaznajomić uczestników z wybranymi elementami techniki pracy z głosem. Warsztat obejmie pracę nad emisją oraz nad wszystkim co wiąże się z dykcją: prawidłowy oddech, sprawna artykulacja, umiejętność rozgrzania, napinania rozluźniania mięśni aparatu mowy, praca nad intonacją, melodią i tempem mówienia. Głos będzie rekwizytem, który „uczestnicy-aktorzy” będą musieli sprawnie ograć tak, by przejść od walorów dźwiękowych słowa do jego walorów znaczeniowych. Mając na uwadze, że sprawna artykulacja to jednocześnie „ciężka praca fizyczna”, wskazane jest, aby uczestnicy ubrali się w jakiś wygodny strój. Tarzanie i czołganie po podłodze pewne na 100%!

Warto również zaopatrzyć się w małe lusterka – mogą się przydać!
Ważne: zajęcia przeznaczone są dla osób powyżej 15 roku życia.
Termin i miejsce: 1 sierpnia 2012, 10:00-13:00, Sala Teatralna, Dworek Artura, Dworcowa 9, Gdańsk
Cena: 20 zł

Relaksacja:

„Całym sobą na scenie” – warsztaty relaksacji i rozpuszczania blokad w ciele dla przyszłych aktorów i dojrzałych adeptów sztuki scenicznej
Prowadząca wychodzi z założenia, że napięcia, które gromadzimy w tkankach naszego ciała już od wczesnego dzieciństwa, uniemożliwiają przepływ energii twórczych i blokują nas w doświadczeniu pełni twórczego potencjału. Spięte ciało nigdy nie stworzy prawdziwej aktorskiej kreacji.

Jeżeli chcesz uczynić pracę na scenie czystą radością, zapraszam na warsztaty, na których nauczysz się technik opracowanych specjalnie po to, abyś był na scenie CAŁYM SOBĄ.
Efektem udziału w warsztatach Katarzyny Mai Łęckiej będzie m.in.: redukcja stresu; złagodzenie napięć mięśniowych; umiejętność osiągania głębokiej relaksacji i dobrego samopoczucia; zwiększenie jasności umysłu; wzrost energii witalnej; poprawa postawy, ruchomości i koordynacji; zwiększenie repertuaru ruchowego, zmysłowości ruchów i elastyczności stawów; odkrycie relacji miedzy ciałem, umysłem i emocjami; odzyskanie dziecięcej łatwości poruszania się i spontanicznej otwartości na partnera; rozpoznanie i przełamanie nawyków ruchowych; odkrycie harmonii ruchu.

Ważne: zajęcia przeznaczone dla osób powyżej 16 roku życia, proszę zabrać ze sobą niekrępujący ruchów strój, matę do jogi lub koc, min.1,5 litra wody do picia.

Termin i miejsce: 2-3 sierpnia 2012, 9:00-15:00, Sala Teatralna, Pałac Młodzieży, ul. Ogarna 53-56, Gdańsk
Cena: 40 zł

(-)
Materiał Teatru
26 lipca 2012

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...