Warsztaty polskich pieśni tradycyjnych

„U źródeł pieśni" - Joanna Słowińska - Teatr w Oknie | Fundacja Theatrum Gedanense

Projekt „U źródeł pieśni" wynika z chęci sięgnięcia do polskich tradycji muzycznych i wspierania zjawisk związanych z ich kontynuacją, transformacjami i współczesnymi kontekstami. Śpiew to przestrzeń wyrażania myśli i rozumienia świata. Pieśni tradycyjne zaskakują swoją ponadczasowością, dzięki czemu przeżywają obecnie prawdziwy renesans, ciesząc się rosnącym zainteresowaniem w różnych zakątkach globu. Wpisujemy się w ten nurt, sięgając do polskich korzeni – projekt ma na celu promowanie pieśni tradycyjnych w uwspółcześnionych aranżacjach oraz realizację warsztatów śpiewu białego.

Do współpracy w projekcie zaprosiliśmy zespoły, inspirujące się tradycyjnymi pieśniami i polską muzyką ludową, wykonujące je w sposób świeży i awangardowy – Żywiołak, Percival, Mosaik, Sutari czy Annutara - aby wspólnie zrealizować w okresie letnim koncerty na scenie zewnętrznej Teatru w Oknie. Ponadto od czerwca do października 2017 roku eksperci z różnych zakątków kraju poprowadzą w Gdańsku warsztaty pieśni tradycyjnych i śpiewu „otwartym głosem", w oparciu o materiał pieśniarski zbierany latami podczas badań terenowych w wielu rejonach Polski. Warsztaty poprowadzą: Joanna Słowińska, Elżbieta Rojek, Ewa Grochowska, Justyna Mazurkiewicz z Kapelą Przewłockiego oraz zespół Sutari – Barbara Songin, Katarzyna Kapela i Zofia Zemburzycka.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Ludowa i Tradycyjna".
Partner: Gdański Teatr Szekspirowski
Wszystkie wydarzenia mają charakter BEZPŁATNY.
Na warsztaty pieśni OBOWIĄZUJĄ ZAPISY: teatrwoknie@ftg.pl, 58 322 04 14

2-4 czerwca 2017 „U źródeł pieśni" Joanna Słowińska - warsztaty polskich pieśni tradycyjnych

„Śpiew jest według mnie najdoskonalszym sposobem wykorzystania głosu, a pieśń – formą, w której mieści się świat. Łączy w sobie piękno głosu ludzkiego i – poprzez słowa – ludzkiej myśli. Pieśń ludowa, tworzona przez pokolenia, niesie przekaz pozawerbalny przeszłych pokoleń. Kiedyś spełniała w życiu człowieka wiele funkcji; nie była od niego oderwana, ale dopełniała je, towarzysząc ludziom od narodzin do śmierci, w czasie pracy i w czasie zabawy. Wspólne śpiewanie, radosne i wyrażające trwogę, jednoczące i określające człowieka względem innych ludzi i względem Boga – to najpełniejszy byt pieśni. Śpiew to pasja, wyzwolenie, sposób na życie. Spotykając się we wspólnym śpiewie, doświadczamy piękna i mocy współbrzmienia, odnajdujemy wspólną, łączącą nas pieśń. Śpiewając razem, posłuchajmy siebie – posłuchajmy się wzajemnie!" – Joanna Słowińska

JOANNA SŁOWIŃSKA - jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci na polskiej scenie, wokalistka o wielkiej scenicznej osobowości; fanom etno i world music znana z repertuaru inspirowanego polską i słowiańską muzyką tradycyjną, miłośnikom piosenki literackiej - z brawurowych interpretacji piosenek Zygmunta Koniecznego. Z zespołem złożonym z krakowskich instrumentalistów, z muzykami formacji Stanisław Słowiński Quintet i z grupą Muzykanci – koncertowała w większości krajów Europy (m.in. w ramach WOMAD UK, WOMAD Chile), w USA (NY Broadway Symphony Space, Chicago Cultural Center), w Ameryce Południowej (WOMAD Festival Chile), w Azji (Gruzja, Korea Południowa). Jej kolejne solowe płyty: „Live in Alchemia" (2005) oraz „Możesz być" (2007) znalazły się w czołówce konkursu Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku, a autorski album „Możesz być" zdobył ten prestiżowy tytuł. Jest laureatką wielu renomowanych festiwali, m.in. Grand Prix oraz Nagrody Publiczności festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja (2004), Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Superjedynek TVP1 w ramach festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Prowadzi autorską działalność edukacyjną (m.in. warsztaty X Akademii OPT Gardzienice i warsztaty Centrum Głosu). W 2013 roku uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze.

Harmonogram warsztatów | prowadząca: Joanna Słowińska
piątek 2 czerwca 2017 - 18:00 - 22:00, z przerwą
sobota 3 czerwca 2017 - 11:00 - 16:00, z przerwą
niedziela 4 czerwca 2017 - 11:00 - 16:00, z przerwą

Udział w warsztatach jest BEZPŁATNY.
Obowiązują ZAPISY: teatrwoknie@ftg.pl, 58 322 04 14. UWAGA! Zgłoszone osoby muszą zadeklarować uczestnictwo w całości wybranego przez siebie warsztatu (3 dni).

30 czerwca – 2 lipca 2017 „U źródeł pieśni" Elżbieta Rojek – Warsztaty Polskich Pieśni Tradycyjnych

„Ponieważ tematem spotkań warsztatowych mają być tradycyjne pieśni polskie ukazane w świeżej odsłonie, spróbujemy zmierzyć się z tym zadaniem. Jeśli coś ma być świeże i ciekawe, to musi być nam bliskie, aktualne w jakiś sposób, budzić zainteresowanie. Coś musimy dać od siebie, coś zaryzykować, coś zrozumieć. Więc głównym zadaniem będzie „zakorzenienie", odnalezienie właśnie – „źródła" i odnalezienie pewnej prawdy. Trochę popracujemy nad wyobraźnią, trochę nad budowaniem historii. Postanowiłam, że podczas naszego spotkania odniosę się do pieśni z różnych obszarów i regionów, także do pieśni polskich mniejszości etnicznych. Mogę wyróżnić trzy główne obszary: Lubelszczyzna i Wielkopolska oraz tzw. Łemkowszczyzna, ale pojawi się też pieśń kurpiowska i pieśni romskie – bo to też jest część naszej kultury muzycznej. Mam nadzieję, że podczas tego trzydniowego spotkania uda nam się odnaleźć ważność i aktualność pieśni i poprzez nie zrozumieć ludzi – mężczyzn, kobiety, którzy je tworzyli i śpiewali i były dla nich ważne, najważniejsze. Chciałabym, abyśmy wspólnie odbyli pewną drogę poznawczą i swojego rodzaju przygodę". – Elżbieta Rojek

ELŻBIETA ROJEK - z wykształcenia filolożka ukraińska. Aktorka, wokalistka, choreografka, animatorka kultury oraz działaczka na rzecz integracji uchodźców oraz wielokulturowości. Wieloletnia wokalistka zespołu Orkiestra Świętego Mikołaja, do 2005 roku jedna z czołowych aktorek Teatru Gardzienice, współzałożycielka Stowarzyszenia Teatralnego Chorea, stypendystka Ministerstwa Kultury, odznaczona medalem zasłużonej Działaczki Kultury oraz, wspólnie z Orkiestrą Św. Mikołaja, nagrodą Oskara Kolberga. Gra w spektaklach, śpiewa oraz tworzy własne projekty artystyczne. Współpracuje z Uniwersytetem J.J. Lipskiego w Teremiskach, Stowarzyszeniem Dla Ziemi, NeTTheatre – Teatr w Sieci Powiązań Pawła Passiniego, Stowarzyszeniem Sztuka Nowa, Instytutem Jerzego Grotowskiego, oraz Center of Performing Arts MITOS w Limassol na Cyprze.
Jej przygoda z muzyką zaczęła się w autobusach wiozących ludowe grupy śpiewacze z okolic Chełma do Kazimierza Dolnego na Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Karierę wokalną zaczęła w zespole Orkiestra Św. Mikołaja, eksplorując łemkowską i huculską tradycję muzyczną. Kilkakrotnie powracała do Orkiestry jako wokalistka, nagrywając płyty „O miłości przy grabieniu siana" oraz „Huculskie muzyki" – płytę uznaną za najlepszą płytę folkową 2006 roku w plebiscycie internautów - Witru@lne Gęśle oraz nagrodzoną trzecim miejscem w konkursie Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku 2006. W muzycznych poszukiwaniach najbardziej blisko jej do muzyki etnicznej. Pozostała wierna zainteresowaniom muzyką tradycyjną, ale nie boi się eksperymentów.
W 2017 zaczęła współpracę z wokalistką i multiinstrumentalistką Karoliną Cichą, współtworząc koncert Jeden/Wiele, a także z muzykiem i kompozytorem Waldemarem Rychłym, współtwórcą legendarnej grupy Kwartet Jorgi oraz z muzykiem, wykładowcą hindi i marathi, Mandarem Purandare - koncert poetycki Przystanek Poezja – Leśmian po Indyjsku. Od kilku lat prowadzi warsztaty teatralne i warsztaty śpiewu, między innymi Białogłosy w Podkowie Leśnej.

Harmonogram warsztatów | prowadząca: Elżbieta Rojek
piątek 30 czerwca 2017 - 18:00 - 22:00, z przerwą
sobota 1 lipca 2017 - 11:00 - 16:00, z przerwą
niedziela 2 lipca 2017 - 11:00 - 16:00, z przerwą

Udział w warsztatach jest BEZPŁATNY.
Obowiązują ZAPISY: teatrwoknie@ftg.pl, 58 322 04 14.
UWAGA! Zgłoszone osoby muszą zadeklarować uczestnictwo w całości wybranego przez siebie warsztatu (3 dni).

Koordynator Teatru w Oknie:
Dorota Sentkowska-Sakowicz
dorota.sentkowska@teatrszekspirowski.pl
tel.: 533 793 100

Kontakt dla mediów:
Magdalena Hajdysz
rzecznik@teatrszekspirowski.pl
tel.: 691 082 277
www.teatrszekspirowski.pl

(-)
Materiał organizatora
31 lipca 2017
Wątki
Lato 2017

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...