Warsztaty tańca współczesnego

"Sie tu tańczy" - Warmia: Rebelia Kultury

W ramach odbywającego w październiku projektu Warmia: Rebelia Kultury miłośnicy tańca współczesnego będą mogli podziwiać kunszt światowej sławy tancerza oraz jego uczniów. Tajniki tańca współczesnego odsłoni sam Peter Jasko - znany słowacki tancerz i pedagog.

Efekty tygodniowych warsztatów "Sie tu tańczy" będzie można zobaczyć podczas otwartego pokazu, który odbędzie się 18 października w Olsztynie.

Taniec jest obecnie ogromnie popularny - w znacznej mierze dzięki programom telewizyjnym z udziałem znanych osób, które doskonaliły, a następnie prezentowały swoje umiejętności taneczne. Prawdziwe oblężenie przeżywają szkoły tańca, oferujące kursy na podstawowym i średniozaawansowanym poziomie. Jednak osoby, które chcą się rozwijać i zdobyć profesjonalne wykształcenie taneczne, bardzo często muszą się kształcić poza naszym krajem. Warsztaty "Sie tu tańczy", organizowane w dniach 11-19 października w ramach projektu Warmia: Rebelia Kultury, są dla takich osób fantastyczną okazją na zdobycia doświadczenia również w Polsce. "Sie tu tańczy" to projekt, którego celem jest rozwój polskiego tańca współczesnego i umożliwienie zaawansowanym miłośnikom tańca zdobycie nowych umiejętności.

Wyróżnikiem warsztatów "Sie tu tańczy" jest ich grupa docelowa. Zdecydowana większość podobnych zajęć organizowanych w Polsce skierowana jest do szerokiej grupy osób zainteresowanych tańcem - od amatorów po osoby bardzo zaawansowane. Tymczasem projekt "Sie tu tańczy" skierowany jest do osób, które pokonały już pewną drogę w swojej tanecznej karierze i poszukują profesjonalnego treningu. Dlatego organizatorzy projektu oferują wysoki poziom warsztatów, który zostanie osiągnięty nie tylko dzięki wymagającemu programowi zajęć, ale i dzięki odpowiedniej kwalifikacji uczestników. Tancerze, którzy będą przez 7 dni ćwiczyć, zostali wyłonieni na podstawie przesłanych zgłoszeń, zawierających profesjonalny "życiorys taneczny". Organizatorzy wybrali spośród nich najbardziej doświadczonych i zmotywowanych uczestników, dbając jednocześnie o zróżnicowanie grupy. Warsztaty mają charakter międzynarodowy, dzięki czemu polscy tancerze będą mogli porównać swoje umiejętności z umiejętnościami osób spoza Polski.

Projekt "Sie tu tańczy" odbędzie się w warmińskiej miejscowości Burdąg, w której siedzibę ma Fundacja Burdąg oraz prowadzony przez nią Dom Pracy Twórczej Burdąg. W tej cichej i malowniczej okolicy uczestnicy warsztatów znajdą idealne warunki do skupienia i twórczej pracy. Efekty ich siedmiodniowej pracy będzie można zobaczyć 18 października podczas pokazu, który odbędzie się w Centrum Edukacji i Inicjatyw Obywatelskich w Olsztynie.

Warsztaty poprowadzi Peter Jasko - słowacki tancerz i pedagog, jeden z najbardziej znanych i poważanych nauczycieli tańca współczesnego na świecie. Uczestnicy "Sie tu tańczy" będą się zatem uczyć od prawdziwego mistrza, który stworzył własny styl poruszania się, własne ćwiczenia i zbudował własny "język ruchowy". Oglądałem kilku polskich tancerzy, takich jak Kaja Kołodziejczyk, tańcząca w bardzo znanej grupie Rosas oraz Dawid Lorenc, który tańczył w słynnym zespole Ultima Vez. To bardzo inspirujący artyści, bardzo dobrzy pod względem fizycznym, a ponadto bardzo inteligentni wykonawcy. Nie miałem jednak jeszcze okazji pracować z Polakami, dlatego bardzo się cieszę, że wreszcie będę miał taką możliwość. - powiedział Peter Jasko - Mam nadzieję, że uczestnicy "Sie tu tańczy" dużo się ode mnie nauczą. Moje warsztaty wyróżnia to, że popieram działanie i odwagę. W atmosferze zabawy chcę pracować na instynktem pozwalającym na odkrywanie różnych możliwości ruchowych. Celem moich lekcji jest zbudowanie zaufania pomiędzy członkami grupy oraz tworzenie bezpiecznych rozwiązań trudnych wydarzeń.

Więcej informacji na temat Warmia: Rebelia Kultury znaleźć można na stronie www.rebeliakultury.pl/perfomance.html. Zapraszamy na fanpage projektu na Facebooku www.facebook.com/RebeliaKultury.

Peter Jasko

Sztuki tańca uczył się zarówno na Słowacji, jak i w międzynarodowej szkole tańca P.A.R.T.S. w Brukseli, prowadzonej przez Annę Teresę de Keersmaker. Doświadczenie zawodowe zdobywał tańcząc z artystami

i zespołami z całego świata. Stworzył choreografie do wielu sztuk, wystawianych w licznych krajach. Jest także współzałożycielem Kolektywu Les SlovaKs Dance, który pokazywał swoje sztuki w Europie, Afryce oraz Ameryce Centralnej i Północnej. Peter Jasko swoją działalność jako pedagog rozpoczął w 2002 r. i od tego czasu uczył w wielu studiach, szkołach tanecznych i cyrkowych oraz zespołach - między innymi w Belgii, Słowacji, Włoszech, Holandii, Norwegii, Hiszpanii, Słowenii, Szwajcarii, Rosji, Niemczech, Austrii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Kostaryce i Szwecji.

(-)
Materiał Organizatora
5 października 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia