Wędrówka przez Piekło, Czyściec i Raj

"Boska komedia"- reż. Jarosław Kilian - Teatr Lalka w Warszawie

4 grudnia 2021 odbędzie się ostatnia w tym roku premiera w Teatrze Lalka - „Boska komedia" w reżyserii Jarosława Kiliana z muzyką Grzegorza Turnaua, w przekładzie i adaptacji Jarosława Mikołajewskiego.

W 700-setną rocznicę śmierci włoskiego poety Teatr Lalka zaprasza na wędrówkę przez Piekło, Czyściec i Raj, w którą włączony zostaje Każdy - współczesny Everyman stający wobec wyzwań i niebezpieczeństw otaczającego świata. Perspektywy metafizyczna i filozoficzna nakreślone w dziele przez Dantego dziś, „w czasach zarazy", nabierają szczególnej wagi. Adaptacja Jarosława Mikołajewskiego, będąca swoistym reportażem z zaświatów, przybliża i oswaja tematykę utworu. Przewodnikiem po kręgach piekielnych spalonego lasu, czyścowych lodowcach i rajskich zielonych wzgórzach okazuje się nie tylko Wergiliusz. W podróży nie zbłądzimy dzięki muzyce Grzegorza Turnaua i pieśniom wykonywanym przez aktorów.

Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Wydarzenia Artystyczne dla Dziedzi i Młodzieży.

Reżyser Jarosław Kilian o spektaklu:

Podjęliśmy się najbezczelniej w świecie piekielnie karkołomnej realizacji.

Poeta, pisarz, eseista, Jaroslaw Mikołajewski zna każdą tercynę Boskiej Komedii. Jest też autorem najnowszego tłumaczenia dzieła Dantego. Mikołajewski przygotował dla Teatru Lalka swoją wersję poematu Dantego - pomyślaną jako reportaż z zaświatów, w którym przeprowadza współczesnego bohatera przez Piekło, Czyściec i Raj w zawrotnym tempie.

Autor scenograficznej wizji, Jarosław Kozakiewicz - artysta wizualny, rzeźbiarz, architekt - szukał dla tekstu odniesień interpretacyjnych w przyrodzie i ekologii. Piekło to spalony las, czyściec - topniejące góry lodowe, a Raj... przekonacie się sami.

Nasza sceniczna opowieść przywołuje tylko niektóre wątki arcydzieła Dantego. Tropi wybrane ślady. Jest raczej skromnym esejem teatralnym zainspirowanym filozoficznym i teologicznym dziełem. Przewodnikiem po zaświatach jest muzyka Grzegorza Turnaua śpiewana przez aktorów Lalki.

Rodzinne przedstawienie przeznaczona jest dla melancholijnych 12 latków i młodzieży.

Dominika Druch
Materiał Teatru
29 października 2021
Portrety
Jarosław Kilian

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...