Weekendowa poznańska polecajka

8 – 10 października 2021 r.

Październik w teatrach poznańskich to czas premier nowych produkcji, pożegnań z tytułami i festiwali.

Inauguracja 75. Sezonu Gwiazdy Światowych Estrad – Filharmonia Poznańska
8.10 (piątek) o godz. 19
Thomas ZEHETMAIR – skrzypce
Łukasz BOROWICZ - dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
Program:
Alban Berg
Koncert skrzypcowy Pamięci Anioła
Antonín Dvořák
V Symfonia F-dur op. 76
https://filharmoniapoznanska.pl/koncerty-miesiac/pazdziernik-2021/
/Materiały: Filharmonia Poznańska/


„Kurka wodna albo urojenie" – reż. – Polski Teatr Tańca
8.10 (piątek) o godz. 20 i 21:10 oraz 9.10 (sobota) o godz. 20 i 21:10
Koło jest metaforą ludzkiego losu. Cykliczna powtarzalność zdarzeń determinuje losy jednostek i społeczeństw, stając się niemożliwą do przezwyciężenia pułapką. Spektakl „Kurka wodna albo urojenie" jest próbą znalezienia ekwiwalentu dla tego doświadczenia egzystencjalnego w formie teatru tańca. Odczucie „dziwności istnienia", absurdalność międzyludzkich sytuacji, brak harmonii, rozpad relacji składa się na dekadencki obraz świata pogrążonego w kryzysie, który zderzając się z rewolucją ostatecznie przestaje istnieć. Motywem przewodnim staje się dramat niespełnionego artysty, który starając się uciec od nieustającej udręki rozchwianych relacji osobistych i rodzinnych nie znajduje nic oprócz opresji i nudy, przerywanej krótkimi chwilami upojenia, i poczucia, że „wszystko to już raz było, tylko trochę inaczej". Spektakl zatrzymuje się na granicy jawy i snu - i nie wiadomo, czy każda z postaci, które spotyka Edgar, istnieje faktycznie czy jest jedynie fantazmatem wyobraźni. Jesteśmy jak we śnie, jak w telewizyjnym reality show, w balansie pomiędzy narracją a manifestacją Czystej Formy - nic, co się wydarza, nie jest do końca realne - nawet śmierć, która tej samej postaci może przytrafić się wielokrotnie. Spektakl bierze udział w VII Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa".
http://ptt-poznan.pl/pl/node/895
/Materiały: Polski Teatr Tańca/


„Szalone nożyczki" - Teatr Apollo
8.10 (piątek) o godz. 17:30 i 20:30
Twórcy spektakli: "Mayday 2" i "Chcesz się bawić? Zadzwoń" zapraszają na kultowe "Szalone Nożyczki"! Punktem wyjścia jest kultowy i uwielbiany scenariusz pt. "Szalone Nożyczki"- utwór cieszy się powodzeniem w najlepszych teatrach komediowych świata już od ponad 50-ciu lat! Energiczny i przebojowy fryzjer prowadzi salon w lokalu wynajęty od Pani Izabeli. Kiedy artysta fryzur zajmuje się plejadą barwnych charakterów, dochodzi do skandalu - właścicielka lokalu nie żyje...! Detektywi mają nie lada wyzwanie, by rozwiązać kryminalną zagadkę... KTO ZABIŁ?! Wszyscy obecni w salonie mieli motyw, acz nikt nie przyznaje się do zbrodni. Policja woła na alarm - wtedy do akcji wkracza UWAGA!... Widz!!! W tym momencie interakcja Publiczności z Aktorami oraz towarzyszący humor sięga zenitu! Jaki będzie finał? Wszystko pozostaje w Państwa rękach. Ten spektakl nigdy nie kończy się tak samo! Jest magnetyczny, elektryzujący i budzący podziw Publiki całego świata!
https://wojart.pl/spektakle/szalone-nozyczki-spektakl-189.html
/Materiały: Fundacja WojArt /


„Dwie drogi" – reż. Andrzej Lajborek – Teatr Nowy w Poznaniu
8.10 (piątek) o godz. 19:30 , 9.10 (sobota) o godz. 19:30 oraz 10.10 (niedziela) o godz. 19:30
„Po pierwszym recitalu, w którym kusiłem Państwa tą nieśmiałą propozycją: UMÓWMY SIĘ NA DZIŚ, poczułem wielki niedosyt. Tyle jest przecież urzekających, intrygujących czy po prostu pięknych ballad i piosenek, napisanych przez czołówkę rosyjskich twórców! Najchętniej przedstawiałbym Państwu co roku nowy program. W ten sposób – według moich skrupulatnych obliczeń – po mniej więcej dwóch dekadach wyczerpałbym może temat... Proszę więc ten wieczór traktować jako naturalne uzupełnienie poprzedniego. Ostatecznie każdy i w każdej sytuacji ma przed sobą zawsze DWIE DROGI. Dobrze, że jedną, czyli przyjście na to spotkanie, już Państwo wybrali! Zapraszam najserdeczniej do tej wspólnej, muzycznej wędrówki!" (Andrzej Lajborek)
https://teatrnowy.pl/spektakle/dwie-drogi/
/Materiały: Teatr Nowy w Poznaniu /


24. Festiwal „Pamiętajmy O Osieckiej"– Teatr Nowy w Poznaniu
8.10 (piątek) o godz. 19 - Dzień 1 Koncert Finałowy
Wieczór dla wszystkich, którzy kochają dobrą muzykę, ale... nie grzeszą cierpliwością. Bo i po cóż nią grzeszyć, skoro już w piątek nadarza się pierwsza okazja, by wsłuchać się w finalistów 24. edycji Festiwalu oraz w ich pomysły na piosenki Agnieszki Osieckiej? I choć spotykamy się jak co roku w październiku, nowe interpretacje i świeże aranżacje sprawią, że poezja patronki festiwalu rozwinie się przed Państwem jak najwspanialsze wiosenne kwiaty i zioła... Zadbają o to: Martyna Guzy, Wojciech Kurcjusz, Julia Mika, Jagoda Pawlik, Katarzyna Polewany, Filip Rychcik, Krzysztof Stępień, Paulina Talarska oraz Paulina Lenda-Kozub i Piotr Kozub – wszyscy zaprezentują Państwu po 2 piosenki. O odpowiednią oprawę muzyczną zadbają doskonale już znane poznańskiej publiczności zespół muzyczny i orkiestra pod kierownictwem Jacka Piskorza, a wieczór tradycyjnie już poprowadzi dla Państwa Magdalena Smalara. Zapraszamy!
https://teatrnowy.pl/spektakle/24-festiwalpamietajmy-o-osieckiejdzien-1koncert-finalowy/
/Materiały: Teatr Nowy w Poznaniu /


9.10 o godz. 19 - Dzień 2 Koncert Finałowy Z Udziałem Jury
85. rocznica urodzin pewnej znanej nam skądinąd Poetki to znakomity pretekst, by spotkać się w teatrze w drugi wieczór festiwalowy i rozpocząć właściwe konkursowe zmagania o najwyższą stawkę – Główną Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego. I o ile konkursowej rozgrzewce patronowała wiosna, tutaj będziemy mieć już do czynienia z iście letnim żarem emocji, gęstwiną znaczeń, rozbuchanymi marzeniami i pełnym rozkwitem muzycznych talentów, które oceniać będzie Jury. Do tego znakomitego grona zaprosiliśmy w tym roku: Maję Kleczewską, Agatę Passent, Pawła Dampca, Janusza Grzywacza oraz Jana Wołka – i to właśnie oni zdecydują, która z niemal 2000 piosenek Agnieszki Osieckiej okaże się w tym roku kluczem do zwycięstwa, laurów i sławy. Urodzinową ucztę muzyczną uświetni także występ Andrzeja Nosowskiego – finalisty programu „The Voice Senior 2". Obejrzysz również na live.teatrnowy.pl
https://teatrnowy.pl/spektakle/24-festiwalpamietajmy-o-osieckiejdzien-2koncert-finalowy/
/Materiały: Teatr Nowy w Poznaniu /


10.10 o godz. 19 - Dzień 3 Koncert Galowy I Recital Martyny Kasprzyckiej
Wiosenny i letni wieczór już za nami. Pora, by – jak przystało na jesień – zebrać plony wielomiesięcznych przygotowań... Trzeci dzień festiwalu to czas werdyktów: finaliści zaprezentują więc po jednej piosence, a później przekonamy się wszyscy, kto zdaniem Jury zasługuje w tym roku na najwyższe wyróżnienia. Wspaniałe chwile związane z rozdaniem nagród oraz wyróżnień uświetni występ Andrzeja Nosowskiego – finalisty programu „The Voice Senior 2" oraz recital laureatki nagrody głównej ubiegłorocznej edycji PAMIĘTAJMY O OSIECKIEJ – Martyny Kasprzyckiej, która uwiodła publiczność i jurorów pełnym pasji połączeniem poezji Agnieszki Osieckiej z iście góralskim temperamentem... Postaramy się więc o to, by energia młodej artystki udzieliła się publiczności i pozwoliła nam wszystkim jakoś przetrwać zimę... aż do kolejnej, jubileuszowej edycji Festiwalu!
https://teatrnowy.pl/spektakle/24-festiwalpamietajmy-o-osieckiejdzien-3koncert-galowy/
/Materiały: Teatr Nowy w Poznaniu /


JESIENNY FESTIWAL NAJMŁODSZYCH - Art Fraction Foundation i Teatr Animacji w Poznaniu
8.10 / PIĄTEK
godz. 17:30 "WIELKIE RZECZY" Art Fraction Foundation / czytanie performatywne / 2-5 lat
Co jest dla Ciebie najważniejsze? Zabawa? Przyjaźń? Radość? Jeśli tak, to na pewno polubisz trójkę naszych wyjątkowych przyjaciół – Lisa, Niedźwiedzia i Zająca, którzy pokażą Ci jak wspaniale potrafią się razem bawić. Zapraszamy na słuchowisko ilustrowane, podczas którego spotkacie Wasze ulubione festiwalowe zwierzaki - Niedźwiadka, Lisa i Zająca. Odwiedźcie nas w Teatrze Animacji, usiądźcie wygodnie na poduchach, i zajrzyjcie do wielkiej książki o wielkich rzeczach. Troje aktorów zaprosi Was - zarówno małych, jak i dużych - do wspólnego czytania, śpiewania i zabawy! To kameralne wydarzenie, tworzone przy akompaniamencie muzyki na żywo, które odsłoni kolejne oblicze naszej wyjątkowej książki. Podczas słuchowiska książce towarzyszyć będą piosenki z tekstami Maliny Prześlugi i muzyką Piotra Klimka, które pozwolą małym widzom w pełni zatopić się w leśnym klimacie opowieści.
https://teatranimacji.pl/spektakl/wielkie-rzeczy-na-w-festiwal-najmodszych/
/Materiały: Teatr Animacji w Poznaniu /


9.10 / SOBOTA
10:00 / 13:00 / 15:00 "O CZYM SZEPCZE LAS" Teatr Animacji / spektakl / 2,5-4 lat
Spektakl jest zaproszeniem do wsłuchania się w historie, które chce opowiedzieć nam las.
W sposób poetycki - na poziomie słowa, dźwięku i obrazu - zaprasza widzów w różnym wieku do poznania bogactwa świata drzew i ich mieszkańców. Piękne animowane lalki, intrygujące obrazy i wizualizacje, zaskakujące dźwięki - to wszystko sprawi, że poczujecie magię lasu i nabierzecie ochoty na leśny spacer z jeszcze bardziej otwartymi oczami, uszami i sercem. Główną inspiracją do powstania spektaklu są książki Simony Kossak i Petera Wohllebena - autorów, którzy zarówno dzieci, jak i dorosłych potrafią fascynować i porywać opowieściami snutymi o lesie i jego mieszkańcach, pokazując złożoność i niezwykłość otaczającej nas natury oraz wagę naszej zdolności wsłuchiwania się w to, co próbuje wyszeptać do nas las. Spektakl powstaje jednak przede wszystkim z fascynacji byciem w lesie na co dzień, bacznego przyglądania się zachodzącym w nim zmianom oraz - co w obecnym czasie niezwykle cenne - sile i poczuciu stabilności, które daje nam kontakt z naturą. W sytuacji pandemii stał się bezcennym dobrem, pozwalającym na złapanie oddechu, poszukiwanie i zgłębianie nowych więzi - zarówno z samym sobą, jak i z bliskimi. Spektakl jest również poszukiwaniem nowych możliwości artystycznego spotkania z widzami w okresie pandemii i powstaje z uwzględnieniem wytycznych związanych z reżimem sanitarnym. Jego twórcy starają się wykorzystać powstałe ograniczenia i podjąć próbę artystycznych poszukiwań form nowej bliskości i kreowania scenicznego świata bogatego w doznania sensoryczne, dającego widzom poczucie bezpieczeństwa.
https://teatranimacji.pl/spektakl/o-czym-szepcze-las-festiwal-najmodszych/
/Materiały: Teatr Animacji w Poznaniu /


16:00 "Warsztaty o wielu zmysłach" / dla rodzin z dziećmi od 3 do 5 lat / prowadzenie: Paulina Giwer-Kowalewska
Warsztat o wielu zmysłach oparty będzie na pracy ze szczególnymi obiektami sensorycznymi Intibag, autorstwa Izabeli Chlewińskiej i Tomasza Bergmanna. Przechodząc przez kolejne etapy doświadczania naszych ciał w kontakcie z obiektami, pokażę Wam, jak proste ćwiczenia wspierają rozwój naszych dzieci, a nam dorosłym pomagają przywrócić równowagę w ciele.
https://teatranimacji.pl/spektakl/warsztaty-o-wielu-zmyslach-dla-dzieci-3-6-lat-festiwal-najmodszych/
/Materiały: Teatr Animacji w Poznaniu /

online / cały dzień "HJEM / DOM" Theatre Madam Bach (Dania) / spektakl + warsztaty
DOM to spektakl, który rozbudza ciekawość i otwiera na rozumienie „domu" jako czegoś więcej niż tylko dachu nad głową. W piękny wizualnie, delikatny i fascynujący sposób artyści z Danii snują opowieść o emocjach, które wywołuje w nas myśl o domu. W tym teatralnym spotkaniu poszukamy odpowiedzi na pytanie czym i gdzie tak naprawdę jest nasz dom. Poszukiwania wiodą nas zarówno przez uczucia związane z domem jako budynkiem, jak i poprzez doświadczenie tego że DOM to przede wszystkim stan umysłu i niezatarte wrażenie z dzieciństwa. Dźwięki, zapachy, słowa, skrawki historii wszystko to niesiemy ze sobą przez całą historię naszego życia, wypełniając słowo DOM nowymi znaczeniami.
https://teatranimacji.pl/spektakl/hjem-dom-online-festiwal-najmodszych/
/Materiały: Teatr Animacji w Poznaniu /


10.10 / NIEDZIELA
10:00 / 17:00 "FRAJDA GRANDA BZIK" Kolekttacz / spektakl / 2,5-4 lat
Spotkanie ciał odbywa się właśnie w tym momencie, zawsze jest wyjątkowe, jedyne, niepowtarzalne. Niespodziewanie się zaczyna i w każdej chwili może się zakończyć. Spektakl to spotkanie: naturalne, swobodne, otwarte, włączające, gotowe na sugestie, wrażliwe. Spokój bliskość wspólnota rodzina. Czego w niej doświadczamy? Różnorodności, niespodzianek, nieporozumień, frajdy, awarii, kłótni i bzika! Jesteśmy od siebie różni, każdy niesie ze sobą swoją historię, spotykamy się, czekamy na siebie, uciekamy od siebie. Jesteśmy jak kolorowe kuleczki wrzucone do jednego pudełka – czasem się ściskamy, czasem toczymy obok siebie, a czasem zderzamy, wywracamy i powodujemy eksplozję. Eksperymentujemy, dojrzewamy obok siebie, poznajemy samych siebie. Właśnie dlatego, że jesteśmy razem, połączeni niewidzialna siatką uczuć i myśli. Czy bywa nam ze sobą ciężko? Tak, przecież każdy przekracza swoje granice, każdy się potyka, każdy z nas rozkręca od czasu do czasu grandę! Performując, szukamy szczególnej energii, która daje swobodę, skupienie a zwłaszcza radość. Prowokujemy, tworzymy i obserwujemy relacje, także pomiędzy sobą. W spektaklu podejmujemy niezwykle ciekawy dla nas temat postrzegania odmienności. Dostrzegania różnic i reagowania na nie, akceptowania ich. Towarzyszy nam niezaprogramowana na siłę interakcja. Pragniemy podkreślić wagę kontaktu z samym sobą, jak i kolektywnego, swobodnego działania we wspólnocie.
https://teatranimacji.pl/spektakl/frajda-granda-bzik-festiwal-najmodszych/
/Materiały: Teatr Animacji w Poznaniu /

online / cały dzień "HJEM / DOM" Theatre Madam Bach (Dania) / spektakl + warsztaty
/Materiały: Teatr Animacji w Poznaniu /


RAPETE PAPETE PSTRYK – reż. Artur Romański – Teatr Nowy w Poznaniu
Czy słup elektryczny może się zakochać? Czy świat mamy narysowany pod powiekami? Kim są kroplaki i księżulki? I co by było, gdyby mól żył jak król? Agnieszka Osiecka była mistrzynią rymów, skojarzeń, „brzęczących wyrazów" oraz niecodziennych pytań. Słuchając jej piosenek dla dzieci, ma się wrażenie, że ona sama nigdy tak do końca nie dorosła. Była dojrzałą artystką, pozostając przy tym dzieckiem. Jak to się robi? My też tak chcemy! Dlatego stworzyliśmy spektakl muzyczny w oparciu o piosenki poetki, które pisała dla dzieci. Założymy się, że nie znaliście Agnieszki z tej strony! Macie jednak szansę, by nadrobić te zaległości razem z nami – wystarczy przy kasie Teatru wypowiedzieć magiczne zaklęcie: RAPETE PAPETE PSTRYK!
https://teatrnowy.pl/spektakle/rapete-papete-pstryk/
/Materiały: Teatr Nowy w Poznaniu /


„Cudzoziemka" – reż. Katarzyna Minkowska – Teatr Polski w Poznaniu
9.10 (sobota) o godz. 19 oraz 10.10 (niedziela) o godz. 19
Maria Kuncewiczowa była uznaną śpiewaczką operową. Porzuciła karierę w wieku trzydziestu kilku lat – po śmierci despotycznej matki. Zaczęła pisać i jako pisarka osiągnęła sukces. „Cudzoziemkę" przetłumaczono na 14 języków, powieść zapewniła jej międzynarodowy rozgłos. Powieść – dodajmy – autobiograficzna. Poświęcona właśnie matce i ich toksycznej relacji. Z pozycji czułej obserwatorki a zarazem dotkliwie doświadczonej uczestniczki zdarzeń Kuncewiczowa opisała niezwykły życiorys Róży i jej pełne skrajnych emocji relacje z bliskimi. Rozmowy na temat osobistych doświadczeń i punktów stycznych z życiorysem Kuncewiczowej, stanowiły podstawę spektaklu. Twórcy zdecydowali się umieścić akcję tu i teraz, w jednej przestrzeni, podczas uroczystości żałobnych związanych ze śmiercią Róży. Każdy z nas ma jedno życie i to od nas zależy, co z nim zrobimy. Niektórzy skupieni na intensywnym przeżywaniu niespełnienia, tworzą wielkie, operowe narracje na własny temat i wciągają w nie siłą swoich bliskich. A kiedy ich zabraknie, to bliscy będą musieli rozliczyć się z tych relacji i zdecydować, co dalej.
https://teatr-polski.pl/spektakle/cudzoziemka/
/Materiały: Teatr Polski w Poznaniu/


Kiwaki rodzinne – warsztaty improwizacji ruchowej dla rodzin z dziećmi w wieku 6-9 lat
10.10 (niedziela) o godz. 11
Warsztaty stwarzają warunki, by rodzic zobaczył dziecko i aby dziecko zobaczyło rodzica zaangażowanego w ruch. I tu opis warsztatu mógłby się skończyć, bo to jest jego główny cel – sprawić, byśmy się zanurzyli w ruch całymi sobą. Zaangażowanie uczestników pojawia się dzięki zabawie i zadaniom choreograficznym, wypracowanym przez prowadzącą podczas własnego treningu oraz pracy z dziećmi i rodzinami. Sprawdzimy, jak porusza naszą wyobraźnię podążanie za głosem i bycie prowadzonym przez dźwięk. Pobudzać będziemy wyobraźnię kinestetyczną i werbalną, co może być źródłem m.in. przyjemności ruchu, samopoznania, satysfakcji z prowadzenia i bycia prowadzonym. Wszystkie otwarte zadania warsztatu uwzględniają indywidualne zasoby uczestników i uczestniczek.
https://teatr-polski.pl/kiwaki-rodzinne-warsztaty-improwizacji-ruchowej-dla-rodzin-z-dziecmi-w-wieku-6-9-lat/
/Materiały: Teatr Polski w Poznaniu /

BUM! TRACH! BACH! – prowadzenie: Jaromir Trafankowski - Teatr Wielki w Poznaniu
10.10 (niedziela) o godz. 11 i 13
BUM! Jak brzmią czary? TRACH! Czy można zagrać na szczęce osła? BACH! Wielki hałas z perkusistami Teatru Wielkiego? Nieee? Jeszcze raz: BUM! Instrumenty TRACH! Perkusyjne! BACH! Są najlepsze! BUM! TRACH! BACH! to koncert prezentujący utwory skomponowane specjalnie dla różnorodnej, niezwykle licznej i zaskakującej rodziny instrumentów perkusyjnych. Trzeba nie lada sprawności i znakomitego opanowania rytmu, aby na nich grać. A gdy to się uda – satysfakcja gwarantowana! Zarówno dla wykonujących, jak i słuchaczy. Bo w czasie tego koncertu słuchacze staną się muzykami, a ich ciała instrumentem. Zatem – na trzy cztery, rytmicznie: BUM! TRACH! BACH! Zapraszamy!
https://opera.poznan.pl/pl/bum-trach-bam-kameralny-koncert-familijny
/Materiały: Teatr Wielki w Poznaniu /

Natasza Thiem
Dziennik Teatralny Poznań
8 października 2021

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia