Weekendowe polecenia - Białystok

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok 25 - 27 listopada 2022

Przed nami kolejny weekend (25-27.11), który warto spędzić w teatrze. Co ciekawego proponują białostockie instytucje?

„Bóg mordu" reż. Katarzyna Deszcz – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
25 listopada – godz. 19.00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)
26 listopada – godz. 16.00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)
27 listopada – godz. 16.00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)

Sztuka w błyskotliwy sposób obnaża ludzkie słabości. Przyczyną całego zamieszania jest bójka dwóch chłopców, która staje się pretekstem do spotkania rodziców pragnących kulturalnie rozwiązać konflikt. Jednak konfrontacja zamienia się w istne piekło...

„Bóg mordu" bywa nazywany teatrem nerwów, ponieważ to właśnie one rządzą bohaterami. Konwenanse w jakich zostali wychowani powodują, że teoretycznie wiedzą, jak mają się zachować w niezręcznej sytuacji. Jednak impulsy są silniejsze i wszyscy tego dnia tracą cierpliwość, a na jaw wychodzi mroczna część ludzkiej natury.
„Bóg mordu" zapewnia dużą dawkę śmiechu, ale nie brakuje w nim miejsca na refleksję o nas samych.

„Boeing, Boeing" reż. Witold Mazurkiewicz – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
26 listopada – godz. 19.00 (aula Wydziału Nauk o Edukacji UwB)
27 listopada – godz. 19.00 (aula Wydziału Nauk o Edukacji UwB)

Czy poligamia jest w ogóle możliwa? Tak, jeśli tylko umie się dobrze planować... A Maks jest w tym prawdziwym ekspertem: w swoim notesie skrzętnie zapisuje godziny odlotu i przylotu kolejnych samolotów, bo każda z jego trzech narzeczonych (Jola, Johana i Janet) to stewardessa innych linii lotniczych. Wszystko układa się świetnie, dopóki na horyzoncie nie pojawia się Boeing – samolot szybszy niż inne. Reszty już nietrudno się domyślić – zmiana rozkładu lotów niszczy misternie skonstruowany harmonogram randek. W wybrnięciu z kłopotów pomaga Maksowi przybyły spod Grunwaldu kuzyn Paweł i zaciągająca ze Wschodu pomoc domowa Nadia.

Sztuka francuskiego pisarza Marca Camolettiego „Boeing, Boeing" to wielki przebój światowych scen teatralnych. Zagrana została w przynajmniej 55 krajach; trafiła na West End i Broadway, została laureatką Tony Awards, a w 1991 roku doczekała się 17 500 realizacji i została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „najczęściej wystawiana francuska sztuka". Na polskie sceny sztuka trafiła w 1964 roku, dzięki przekładowi Henryka Roztworowskiego, pod tytułem „Latające narzeczone". W okresie swej największej popularności, w latach 60.-80. zrealizowana została dziesięciokrotnie.

Po długoletniej przerwie powróciła na polskie sceny pod oryginalnym tytułem „Boeing, Boeing" za sprawą nowego, świetnego przekładu Bartosza Wierzbięty. Autor tłumaczeń takich kinowych hitów jak „Shrek" czy „Madagaskar" odświeżył przykurzoną nieco farsę Camolettiego, umiejętnie przenosząc najzabawniejsze treści oryginału w polskie realia. (materiały TD)

„Robot i Motylek" reż. Agnė Sunklodaitė – Białostocki Teatr Lalek
25 listopada – godz. 9.00
26 listopada – godz. 15.00
27 listopada – godz. 15.00

„Robot i Motylek" to przedstawienie o trwałych i głębokich uczuciach, jakie mogą połączyć każdego z nas, a także o bardzo kruchym i ulotnym pięknie, które warto w porę dostrzec.
Spektakl powstał na podstawie historii napisanej przez litewską autorkę Vytautė Žilinskaitė. To opowieść o robocie, który zakochuje się w stworzeniu z zupełnie innego świata – w motylku. Dzięki krótkiej znajomości mechaniczny bohater odkrywa prawdziwe uczucia, takie jak miłość, empatia, przywiązanie, ale również i strach, i żal...
Przedstawienie poprzez interaktywny charakter zaprasza dzieci do bezpośredniego udziału w przygodach sympatycznego robota i jego przyjaciół.

„Bajka o rybaku i rybce" reż. Igor Kazakov – Białostocki Teatr Lalek
25 listopada – godz. 11.00
26 listopada – godz. 15.30
27 listopada – godz. 15.30

Ilu ludzi, tyle życzeń! Bo każdy z nas ma przecież swoje marzenia (to te największe), swoje pragnienia (to te ciut mniejsze) oraz zachcianki, czyli maleństwa, które szepczą nam do ucha, że coś byśmy zjedli, coś chcieli dostać... Rybak zachcianek nie miał. Miał za to wiecznie niezadowoloną żonę, która wciąż chciała więcej i więcej. Na szczęście Rybak złowił Złotą Rybkę, która pomogła mu w spełnianiu zachcianek Małżonki - do czasu...
Ilu pisarzy, tyle wersji bajek! My zapraszamy na jedną z najpiękniejszych, opowiedzianą przez Aleksandra Puszkina w poetyckim tłumaczeniu Juliana Tuwima, pełną humoru, ciepła i mądrości. W sam raz krótką - w sam raz długą - bo w życiu ważne jest, żeby we wszystkim zachować złoty - jak Rybka - środek... (materiały BTL)

„Hotel Ritz. Musical" reż. Joanna Drozda – Białostocki Teatr Lalek
25 listopada – godz. 19.00
26 listopada – godz. 18.00
27 listopada – godz. 18.00

Barwne kreacje aktorskie, przebojowe piosenki, muzyka grana na żywo, porywające sceny zbiorowe i gustowne stroje z epoki. „Hotel Ritz. Musical" ma wszystko, by stać się przebojem białostockiej sceny. Dzięki spektaklowi Białostockiego Teatru Lalek legenda Ritza ożyła.

Widzowie przenoszą się na jedną noc do eleganckich wnętrz gmachu – wizytówki międzywojennego Białegostoku – do którego ściągały elity z całego kraju. Trzeba pamiętać, że czas międzywojnia jest czasem wielkiej swobody i afirmacji życia. Zarówno ten okres, jak i legendę Ritza z powodzeniem przypomina autorka scenariusza, piosenek i reżyserka spektaklu Joanna Drozda.

W spektaklu występują: Ewa Żebrowska, Sylwia Janowicz-Dobrowolska, Grażyna Kozłowska / Łucja Grzeszczyk, Magdalena Ołdziejewska, Agnieszka Sobolewska / Weronika Bochat, Izabela Maria Wilczewska, Artur Dwulit, Błażej Piotrowski, Mateusz Smaczny, Paweł S. Szymański, Piotr Wiktorko, Adam Zieleniecki.

"Kwartet ProForma" – Spotkanie bardów: Kaczmarski – Cohen – Nie Teatr
"Kwartet ProForma" – Spotkanie bardów: Kaczmarski – Cohen – Nie Teatr25 listopada – godz. 20.00
Kwartet ProForma to wyjątkowy, pięcioosobowy kwartet. Zainteresowania i temperament muzyczny sytuują zespół gdzieś pomiędzy krainą łagodności, a ciężkim rockiem, z uwzględnieniem wszystkich odcieni pośrednich.
W 2015 roku ukazała się płyta „Na końcu świta", zawierająca 16 autorskich piosenek złożonych w spójny koncept, dotykający spraw ostatecznych zarówno z powagą, jak i humorem. Album został doskonale przyjęty przez publiczność i krytyków. W opiniach podkreślano dojrzałość i różnorodność muzyczną oraz perfekcję wykonawczą zespołu. W marcu 2012 roku Kwartet zaprosił Kazika Staszewskiego do wspólnego wykonania kilkunastu piosenek autorstwa Stanisława Staszewskiego - Taty Kazika. Ten - w zamierzeniu jednorazowy projekt - zaowocował powstaniem formacji Kazik i Kwartet ProForma, nagraniem i wydaniem w 2015 roku dwupłytowego albumu „Wiwisekcja". Dwa lata później, w 2017 roku wydana została kolejna płyta, „Tata Kazika kontra Hedora" z piosenkami napisanymi do odnalezionych po latach wierszy Stanisława Staszewskiego. Piosenki z tej płyty przez ponad rok gościły w ścisłej czołówce Listy Przebojów Programu 3 Polskiego Radia. Dwie z nich, „Most" oraz „Gdybym miał kogoś", dotarły do pierwszego miejsca tego prestiżowego plebiscytu. W 2018 roku album „Tata Kazika kontra Hedora" uzyskał status złotej płyty. W listopadzie 2017 roku premierę miał program „Leonard Cohen. Wiemy, kim jest". Kwartet ProForma z udziałem gości zaprezentował utwory z repertuaru kanadyjskiego barda, przetłumaczone przez Daniela Wyszogrodzkiego w nowych, oryginalnych aranżacjach.

Recital „Od Rozkoszy do Ritza" – Nie Teatr
26 listopada – godz. 19.00
„Od Rozkoszy do Ritza" to muzyczna pocztówka z międzywojennego Białegostoku, który tętnił życiem: w salach Pałacu Branickich strzelały korki od szampanów, unosiła się muzyka kostiumowych dancingów, w restauracji Ritz eleganckim gościom przygrywał kwartet smyczkowy, a na scenie Teatru Palace publiczność bawiły takie gwiazdy jak Zula Pogorzelska czy Eugeniusz Bodo. Hity międzywojennej estrady zabrzmią na deskach Nie Teatru. W roli duszy przedwojennego Białegostoku wystąpi Kamila Łucja Najduk.
Spektakl realizuje Mateusz Karolczuk – pochodzący ze stolicy Podlasia scenograf i kostiumograf, który żywo zainteresowany dziedzictwem kulturowym rodzinnych stron, buduje sceniczny świat utkany ze wspomnień, magii historycznych zdjęć i muzycznego blichtru dawnego Białegostoku.
Koncepcja wydarzenia, kostiumy, przestrzeń sceniczna – Mateusz Karolczuk, występuje – Kamila Najduk, akompaniament – Konrad Sikora. Wydarzenie jest realizowane w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku. (materiały Nie Teatru)

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
25 listopada 2022

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia