Weekendowe polecenia - Białystok

29 kwietnia - 3 maja 2022

Majówka w teatrze? Warto rozważyć taki pomysł, tym bardziej że w białostockich teatrach ciekawych propozycji nie zabraknie.

„Misiaczek" reż. Wiesław Czołpiński – Białostocki Teatr Lalek

29 kwietnia – godz. 11.00
30 kwietnia – godz. 16.00
1 maja – godz. 12.00, 14.00
3 maja – godz. 16.00

"Każdy z Niedźwiedzi - fakt to nienowy, zapada w zimie w swój sen zimowy..." – taka jest znana prawda. Lecz co się dzieje, gdy jeden z nich nie może zasnąć? O tym właśnie wielkim problemie małych niedźwiadków opowiada "Misiaczek" - sztuka Marty Guśniowskiej, skierowana do najmłodszej widowni.
Czy Misiaczkowi uda się w końcu zasnąć? Czy cenne lekarstwo na sen przyniesie Sroka? Wiewiórka? Krówka? Czy może Zając? Dowiedzieć się tego można wybierając się na pluszowo-poduszkowy spektakl Białostockiego Teatru Lalek. (materiały BTL)

„Dziewczynka" reż. Jacek Dojlidko (Stowarzyszenie Teatr Okno) – Białostocki Teatr Lalek
1 maja – godz. 16.00 (premiera)

Spektakl „Dziewczynka" Stowarzyszenia Teatr Okno powstał w oparciu baśń Hansa Christiana Andersena „Dziewczynka z zapałkami". Opisuje ostatni sylwestrowy wieczór w roku, w którym uwaga mieszkańców małego miasteczka skupia się na przygotowaniach do sylwestrowej zabawy. Tytułowa bohaterka dziewczynka nie ma imienia, podobnie jak nie ma nazwy małe miasteczko, w którym odbywa się miejsce akcji. Realizatorzy chcą przez ten zabieg zwrócić uwagę na fakt, że świat pełen jest małych miasteczek, w których pośród zgiełku i codziennego zabiegania mieszkańców odbywają się dramaty małych dzieci.
Historia spektaklu oparta jest na kontrastach, w którym współistnieją bogactwo i bieda, a kruchość i delikatność dziewczynki zestawiona jest z grubiaństwem mieszkańców i brakiem społecznej empatii.

W przedstawieniu ukazywane są różnice między postrzeganiem rzeczywistości przez dorosłych i dzieci. Spektakl skłania do refleksji nad problemem braku tolerancji oraz samotności dzieci we współczesnym świecie dorosłych. To wydarzenie gościnne w BTL-u zrealizowane ze środków z budżetu Miasta Białystok. (materiały teatru)

„Bóg mordu" reż. Katarzyna Deszcz – Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki
29 kwietnia – godz. 19.00, Uniwersyteckie Centrum Kultury
30 kwietnia – godz. 16.00, Uniwersyteckie Centrum Kultury
1 maja – godz. 16.00, Uniwersyteckie Centrum Kultury
Sztuka w błyskotliwy sposób obnaża ludzkie słabości. Przyczyną całego zamieszania jest bójka dwóch chłopców, która staje się pretekstem do spotkania rodziców pragnących kulturalnie rozwiązać konflikt. Jednak konfrontacja zamienia się w istne piekło...
„Bóg mordu" bywa nazywany teatrem nerwów, ponieważ to właśnie one rządzą bohaterami. Konwenanse w jakich zostali wychowani powodują, że teoretycznie wiedzą, jak mają się zachować w niezręcznej sytuacji. Jednak impulsy są silniejsze i wszyscy tego dnia tracą cierpliwość, a na jaw wychodzi mroczna część ludzkiej natury.
„Bóg mordu" zapewnia dużą dawkę śmiechu, ale nie brakuje w nim miejsca na refleksję o nas samych. (materiały teatru)

„Wszystko w rodzinie" reż. Witold Mazurkiewicz, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki
30 kwietnia – godz. 19.00, Kino Ton
1 maja – godz. 19.00, Kino Ton
„Wszystko w rodzinie" to kolejna farsa w reżyserii znanego podlaskiej publiczności Witolda Mazurkiewicza – dyrektora Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, znakomitego, obsypanego prestiżowymi nagrodami reżysera i aktora.
Ci wszyscy, którzy świetnie bawili się na stworzonym przez tego artystę spektaklu „Mayday" i jeszcze wciąż uśmiechają się na jego wspomnienie, muszą koniecznie zobaczyć „Wszystko w rodzinie". Sztukę tę uznaje się za najzabawniejsze dzieło Raya Cooneya – angielskiego mistrza farsy. Akcja przedstawienia toczy się w sposób niezwykle skomplikowany i zaskakujący. W szpitalu św. Andrzeja w Londynie przygotowywane jest świąteczne przedstawienie dla pacjentów. Jednocześnie odbywa się tam zjazd neurologów. Już samo połączenie tych dwóch wydarzeń nie może skończyć się dobrze. Jakby tego było mało, jeden z lekarzy dowiaduje się o niespodziewanej wizycie kogoś bliskiego, o którego istnieniu do tej pory nie miał najmniejszego pojęcia... To ostatnia szansa, by zobaczyć spektakl przed wakacyjną przerwą. (materiały teatru)

„Cyganeria" reż. Maria Sartova – Opera i Filharmonia Podlaska
29 kwietnia – godz. 19.00
30 kwietnia – godz. 19.00

Jedna z najczęściej granych oper na świecie, zaliczana do ścisłego kanonu, od samego początku budziła potężne emocje, wywołując na twarzach widzów łzy wzruszenia. Oglądana po raz pierwszy jest historią niewinnej miłości i smutku po utracie ukochanej osoby i młodości, w kolejnych odsłonach odkrywa głębokie emocjonalne sensy ukryte w symbolicznych gestach scenicznych. Sam Puccini, gdy zagrał przejmujące akordy śmierci głównej bohaterki, był tak głęboko poruszony, jakby stracił najbliższą mu istotę. Na tym właśnie polega ponadczasowa siła przekazu „Cyganerii" – niezależnie od wieku i doświadczeń – identyfikuje słuchacza z postaciami dramatu. Spotyka się tu młodość, odwaga, namiętność i wielka miłość, a je wszystkie idealizuje niezrównana muzyka Pucciniego. (materiały OiFP)

„The Best of James Bond" – koncert Sashy Strunin – Nie Teatr
29 kwietnia – godz. 20.00
„The Best of James Bond" w wykonaniu Sashy Strunin to zbiór największych przebojów z filmów o Jamesie Bondzie. Podczas koncertu usłyszymy takie hity jak m.in.: „Goldeneye", „Licence to kill", „Skyfall", czy „No time to die". Klasyczny wokal Sashy oraz ponadczasowe i znane wszystkim miłośnikom tej serii filmowej kompozycje, składają się na piękne muzyczne widowisko, które na scenie Nie Teatru zabrzmi unikalnie. Artystka zabiera nas w muzyczną podróż przepełnioną zachwytem, sentymentem i nostalgią.
Sasha Strunin to charyzmatyczna artystka o wielkim talencie i prawdziwie słowiańskiej duszy, która pomimo młodego wieku dysponuje ogromnym międzynarodowym doświadczeniem koncertowym. Występowała również na wielu rodzimych scenach, m.in. w Sopocie i w Opolu. (materiały Nie Teatru)

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
29 kwietnia 2022

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia