Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego

Białystok: 30 września - 2 października 2022.

Pierwszy październikowy weekend przed nami. Nic więc dziwnego, że w teatrach roi się od ciekawych propozycji. Na pewno znajdziecie coś dla siebie.

„Karmelek" reż. Roksana Miner – Białostocki Teatr Lalek
30 września – godz. 9.00, 10.30
1 października – godz. 16.00
2 października – godz. 12.00, 14.00

BTL zaprasza do najmniejszej wioski na świecie, w której mieści się najmniejsza Zagródka na świecie, a tam? Cała masa wiejskich zwierzaczków, z których każde jest bardzo pożyteczne: Krowa daje mleko, Owca wełnę, Kura jajka, a Kogut budzi wszystkich co rano. I tylko jeden maleńki Piesek nie wie, co mógłby dać od siebie. Rozpoczyna się poszukiwanie, w którym na pomoc Karmelkowi wyruszą nasi najmniejsi widzowie.
„Karmelek" to ciepła, pełna humoru opowieść o poszukiwaniu czegoś, co czyni nas potrzebnymi, czegoś, co moglibyśmy ofiarować naszym najbliższym, a co – jak się wraz z Karmelkiem widzowie dowiedzą – jest całkowicie niematerialne.
Okraszony piękną muzyką i radosnymi piosenkami spektakl, pełen zabawy i interakcji z widownią, przewidziany jest dla dzieci najmłodszych. (materiały BTL)

„Pomoc domowa" reż. Witold Mazurkiewicz – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
30 września – godz. 19.00 (Aula Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Świerkowa 20)
1 października – godz. 19.00 (Aula Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Świerkowa 20)
2 października – godz. 19.00 (Aula Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Świerkowa 20)

„Pomoc domowa" to druga część brawurowej farsy „Boeing, Boeing". Rezolutna gosposia dała się już poznać jako detektyw w spódnicy. Nadia rozpoczynając pracę w nowym miejscu, podejmuje kolejne wyzwania, a dzięki damsko-męskim zawirowaniom swojego szefa, być może jeszcze bardziej rozwinie swój szpiegowski talent. Zabawa, romanse, alkohol, jedna noc, jedno mieszkanie i pomoc domowa, która próbuje ratować sytuację. Czy Nadia zapanuje nad wszystkim i nie pogubi się w tej dynamicznej układance? (materiały Teatru Dramatycznego)

„West Side Story" reż. Jakub Szydłowski – Opera i Filharmonia Podlaska
1 października – godz. 19.00
2 października – godz. 19.00

Białostocka produkcja „West Side Story" to kpiący emocjami musical, wypełniony tańcem, który przynosi nie tylko rozrywkę, ale zostawia widzów z uniwersalnym przesłaniem. Widowiskowy spektakl ma wiele dramatycznych scen, zachwyca choreografią i nieśmiertelnymi kompozycjami.
Jeden z najważniejszych musicali w historii – „West Side Story" z muzyką Leonarda Bernsteina, scenariuszem Arthura Laurentsa i tekstami piosenek Stepehena Sondheima – można oglądać w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki. Jak zapowiadał reżyser, ta uwspółcześniona wersja „Romeo i Julii" to historia bez happy endu, ale kto z nas nie marzył o tym, żeby chociaż przez chwilę poczuć to, co główni bohaterowie?

„The good life" - reż. Tomasz Steciuj Nie Teatr
30 września – godz. 20.00 (premiera)

Wraz z Tomaszem Steciukiem – gwiazdą musicalu i dubbingu – Nie Teatr zaprasza na premierę muzyczną. Artysta wykona po polsku największe przeboje amerykańskiego swingu. Towarzyszyć mu będzie trio muzyczne, a w repertuarze znajdą się hity Franka Sinatry, Nat King Cole'a, Tony'ego Bennetta czy Cole'a Portera.
„Let's Fall In Love", „Unforgettable", „Mona Lisa", „Love and Mariage", „All The Good Life" i wiele innych piosenek z kanonu amerykańskiego swingu usłyszą widzowie podczas pierwszej tej jesieni premiery muzycznej. Obok Tomasza Steciuka w Nie Teatrze wystąpią: Krzysztof Brzeziński – piano, Marcin Markuszewski – bas i Mateusz Panasiuk – perkusja. (materiały Nie Teatru)

Koncert Trzech Tenorów – Nie Teatr
1 października – godz. 17.30
Ten koncert to spotkanie z klasyką, jakiego jeszcze w Nie Teatrze nie było. Na scenie pojawią się laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, głosy które rozbrzmiewają na światowych scenach.
Aleksandr Kruczek, Sławomir Naborczyk, Nazar Tacyszyn oraz pianista Andrzej Walusza prezentują widzom największe przeboje opery i operetki, urzekające pieśni neapolitańskie, oraz wspaniałe światowe arie największych kompozytorów. Publiczność usłyszy utwory „O sole mio", „Brunetki blondynki", „Wielka sława to żart", „La donna é mobile" i wiele innych podczas półtora godzinnego spotkania z artystami. Każdy z trzech tenorów to potężna siła energii i znakomity kontakt z publicznością.

„Dobry wieczór państwu" – monodram Krzysztofa Materny i Olgi Bołądź – Nie Teatr
2 października – godz. 18.00
W swoim spektaklu Krzysztof Materna opowiada anegdoty z życia estradowego, ironizuje na temat celebrytów i pseudo medialnych gwiazd. Towarzyszy mu w brawurowej roli asystentka, grana przez znakomitą aktorkę Olgę Bołądź, przedstawicielka młodego pokolenia, której świat i wiedza oparta jest na Wikipedii, internecie i celebryckich ściankach.
Krzysztof Materna o spektaklu: „Jest to rzecz autobiograficzna. Pokazuje moje alter ego, czyli człowieka, który przez długą część życia parał się estradą i telewizją. Przedstawia mój stosunek do dzisiejszych mediów i celebrytów, telewizji komercyjnych i niekomercyjnych. Zdradzam poniekąd publiczności, w jaki sposób jest nabijana w butelkę. Wyjaśniam, na czym polega ten cały show-biznes. To spektakl satyryczny, ale też i bardzo gorzki. Nie mogę pogodzić się z faktem, że środowisko to uległo takiej degradacji. Nie mogę pogodzić się z miałkością, sposobem traktowania telewidza jako idioty, niskim gustem różnych przedsięwzięć nam serwowanych. Nie chcę, by osoby, które nie zasługują na to, by były hołubione, stawały się gwiazdami, podczas gdy prawdziwe gwiazdy nie mają tego statusu i mieć nie będą. Nie podoba mi się to, że tandetna rozrywka zawłaszczyła edukację, kulturę i wszystkie inne sfery życia." (materiały Nie Teatru).

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
1 października 2022

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...