Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok

Białystok: 18 - 20 listopada 2022 r..

Znów premierowy weekend (18-20.11) przed nami.

Teatr lalek wystawia zapowiadający się widowiskowo „Hotel. Ritz. Musical". Co jeszcze można obejrzeć w białostockich teatrach?Białostocki

„Hotel Ritz. Musical" rez. Joanna Drozda – Białostocki Teatr Lalek
18 listopada – godz. 19.00 (premiera)
19 listopada – godz. 18.00

Międzywojenny Białystok, a w nim Hotel Ritz i wielkie wydarzenie, atrakcja na skalę wszechświatową - występ kobiety-muchy! Ścianołazka bez żadnych zabezpieczeń wykona wejście po fasadzie hotelu, a na jej występ ściąga gwiazdozbiór towarzyski II Rzeczypospolitej: pułkownik Kawelin, współzałożyciel Jagiellonii i stały bywalec Ritza; książę Jusupow, bogatszy niż kiedyś car zabójca Rasputina; gwiazda światowego kina, białostoczanka Nora Ney oraz wiele innych znamienitych person. Zapowiada się wieczór pełen piosenek, dowcipu i tańca, toczący się w atmosferze tajemnicy. Skrywa ją skrzynia. To niezwykły ładunek, który może zmienić bieg historii. Czy to relikwia, plany kolejnej wojny, zwykłe bogactwo, a może zaginione dzieło sztuki? Tę noc wypełnią romanse, kłótnie, próby kradzieży i inne wydarzenia odsłaniające prawdziwe oblicza. Kto się kocha w Piłsudskim? Czy najlepsza burdelmama Białegostoku przejmie Ritza? Kto znalazł bimbrownię w Puszczy? Czy hotelowy boy zostanie reżyserem w Hollywood? Kto znajdzie księcia z bajki, a kto odcięte członki? Pośród tych legend i faktów ożyje Hotel Ritz!

BTL zaprasza na autorski musical o najbardziej niezwykłym hotelu, który niegdyś być perłą Białegostoku. Na podróż do czasów wolności, swobody, niepodległości i szaleństwa międzywojnia. Skąd wziął się Ritz akurat w Białymstoku? Które historie o hotelu są prawdą, a które legendą? Tej nocy próżno szukać w miejskim archiwum. Ta noc wydarzyła się w Hotelu Ritz. (materiały BTL)

„Ślimak" reż. Jacek Malinowski – Białostocki Teatr Lalek
18 listopada – godz. 9.00
19 listopada – godz. 14.00
20 listopada – godz. 14.00

Warto żyć w zgodzie z własną naturą, a opinie innych odsunąć na bok – taki morał płynie ze spektaklu Białostockiego Teatru Lalek „Ślimak". Przedstawienie wyreżyserował Jacek Malinowski.
Główny bohater Żytomir Ślimak (Wiesław Czołpiński) to zafascynowany przyrodą radiowiec, który nie potrafi odmawiać innym. Dredy, bandamka, wytarte dżinsy. Wyluzowany osobnik sączy yerba mate i mieszka w swojej muszelce. Na jego drodze staje apodyktyczna agentka nieruchomości Jagoda Bobrzyca (Sylwia Janowicz-Dobrowolska). „Dom to wizytówka. Mówi wszystko o swoim właścicielu" – oznajmia. Żytomir daje się namówić się przez nachalną Bobrzycę do zmiany swego domu muszli na inny.
Spektakl powstał na podstawie tekstu Marty Guśniowskiej. Za scenografię odpowiada Michał Wyszkowski, a za muzykę – Marcin Nagnajewicz. Występują: Sylwia Janowicz-Dobrowolska i Wiesław Czołpiński.

„Kulki" reż. Berenika Zimnoch – Białostocki Teatr Lalek
18 listopada – godz. 9.00
19 listopada – godz. 15.00
20 listopada – godz. 15.00
BTL zaprasza najmłodszych na wyprawę w świat kolorowych kulek, które niczym atomy tworzą tajemnicze materialne krainy. W wielości barw i plątaninie dźwięków pojedyncze kuliste elementy łączą się w zadziwiające kompozycje wzbogacając tym samym teatralny wszechświat. Czy w tak wielobarwnej rzeczywistości, poznając i oswajając otoczenie, łatwo odnaleźć prawdziwego przyjaciela? (materiały BTL)
„Dekameron" reż. Igor Gorzkowski – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
18 listopada – godz. 19.00 (Kino Ton)
19 listopada – godz.19.00 (Kino Ton)
20 listopada – godz. 19.00 (Kino Ton)

Jest rok 1348. We Florencji szaleje dżuma. Dziesiątka bohaterów postanawia opuścić miasto i skryć się przed zarazą w willi poza miastem.

– Ponieważ jednak rzeczy bez ustanowionego porządku długo trwać nie mogą – stwierdza przewodnicząca towarzystwu Pampinea – zalecam, aby każdy jak tu jesteśmy, jedną opowieścią nas uraczył.

– Gdy się historie opowiada, wszyscy chętnie słuchają i skwarny czas dnia szybko przechodzi – podpowiada Dioneo, jeden z trzech mężczyzn zaproszonych do udziału w wyprawie.

I opowiadają, czy też raczej jak grupa umykających przed zarazą komediantów, inspirowani przez wyznaczającego temat protagonistę, inscenizują dziesięć opowieści, wcielając się w ponad pięćdziesiąt postaci zaludniających strony „Dekameronu".

Większa część tych historii ma charakter komediowy, gdzie nie brak pikanterii i frywolności, ale i poważniejszy ton nie jest obcy Boccacciowi, a zwłaszcza kończąca spektakl opowieść o Gryzeldzie.

Twórcy zapowiadają spektakl, w którym akcja toczy się wartko, tematy co i rusz się zmieniają, scenografia i kostium nawiązują do epoki, ale nie brak im funkcjonalności i prostoty właściwej dzisiejszym formom teatralnym. Konwencja gry aktorskiej inspirowana jest formami właściwymi dla komedii dell arte, ale przełamywana jest w wielu momentach współczesnym psychologizmem czy metaforycznym skrótem. (materiały TD)

„Błoto" reż. Martyna Łyko – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
19 listopada – godz. 16.00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)
20 listopada – godz. 16.00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)
Tytułowe „Błoto", przez większą część roku, odcina od świata miejscowość Gamajdy. Po latach do wsi powraca Suchelec, legenda amatorskich wyczynów motocyklowych. Wydarzeniem staje się przybycie nowej nauczycielki, co w miejscowym życiu uczuciowym i towarzyskim powoduje niemałe poruszenie. Kwiat gamajdowskiej kawalerki postanawia wcielić w życie parę pomysłów, których rezultaty potwierdzają, że droga do dojrzałości może niestety stać się komedią i do tego czarną.
Takie historie zdarzają się pod każdą szerokością geograficzną. Ale chyba tylko tu motory tak niecierpliwie grają na zakrętach, chyba tylko w Gamajdach przylot czarnych bocianów staje się zwiastunem spraw ostatecznych. (materiały TD)

„West Side Story" reż. Jakub Szydłowski – Opera i Filharmonia Podlaska
19 listopada – godz. 19.00
20 listopada – godz. 18.00

Białostocka produkcja „West Side Story" to przygotowany z rozmachem, kipiący emocjami musical, który przynosi nie tylko rozrywkę, ale zostawia widzów z uniwersalnym przesłaniem. Widowiskowy spektakl ma wiele dramatycznych scen, zachwyca choreografią i nieśmiertelnymi kompozycjami.

Jeden z najważniejszych musicali w historii – „West Side Story" z muzyką Leonarda Bernsteina, scenariuszem Arthura Laurentsa i tekstami piosenek Stephena Sondheima – można oglądać w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki. Jak zapowiadał reżyser, ta uwspółcześniona wersja „Romeo i Julii" to historia bez happy endu, ale kto z nas nie marzył o tym, żeby chociaż przez chwilę poczuć to, co główni bohaterowie?

Ramona Rey śpiewa piosenki Kory – Nie Teatr
18 listopada – godz. 20.00
Ramona Rey to polska piosenkarka muzyki pop i klubowej, autorka tekstów i śpiewająca mezzosopranem absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Wokalno-aktorskim. Razem z Igorem Czerniawskim tworzy duet, który wydał już cztery płyty. Ich twórczość to szeroko pojmowana muzyka elektroniczna.
Artystka w jednym z wywiadów powiedziała „po prostu kocham Korę, kocham Maanam" i tę miłość słychać w jej interpretacjach.
Ramona swoimi występami uświetniała premierę książki Olgi Kory Sipowicz „Miłość zaczyna się od miłości" a także odsłonięcie muralu Kory na warszawskich Bielanach.
Koncert „Ramona Rey śpiewa piosenki Kory" artystka wykonuje z towarzyszeniem Michała Szczerbca akompaniującego jej na gitarze basowej.
Mimo że Ramona szczególnie fascynuje się początkowymi nagraniami Kory i Maanamu, na koncercie zaśpiewa repertuar zespołu z całego okresu jego działalności, nie pomijając utworów Kory z jej solowych płyt.

„Frida la Vida!" reż. Ewa Maria Wolska – Nie Teatr
19 listopada – godz. 19.00
Frida Kahlo fascynuje przede wszystkim dlatego, że była konkwistadorką szczęścia: o to, by złapać je choćby na chwilę, walczyła naprawdę namiętnie, ale i z poczuciem humoru. Powtarzała często, że od życianie można oczekiwać za wiele, lecz zarazem - pomimo nieustannych cierpień i chorób - prowadziła niesamowicie intensywne życie, kochała na zabój, a w twórczości starała się nie kierować niczym prócz „autentycznych lirycznych impulsów".
Z ironią i dystansem obchodziła się z „la Peloną",meksykańską figurą śmierci, by bronić pełni życia. Frida to wrażliwość połączona z siłą, czyli to, co w kobietach cenimy najbardziej. Scenariusz zbudowany jest nieomal wyłącznie z tekstów samej malarki, co pozwala nie tylko zobaczyć Fridę, ale także usłyszeć jej głos, pełen poezji, kolorów i namiętności. Teksty Fridy są wciąż prawie nieznane, choć są równie niezwykłe, jak jej malarstwo. W spektaklu Teatru Fraktal wykorzystana została bogata korespondencja malarki oraz jej dziennik, który prowadziła przez ostatnie, niezwykle burzliwe 10 lat życia.

Krzysztof Skiba – stand-up – Nie Teatr
20 listopada – godz. 18.00
Skandalista od zawsze. A poza tym showman, satyryk, felietonista, konferansjer. Znany także jako współzałożyciel, autor tekstów i frontman powstałego w marcu 1988 roku zespołu rockowego „Big Cyc". Krzysztof Skiba słynie z ciętego języka i zabawnych komentarzy. Stand Up Comedy to forma kabaretowa w sam raz skrojona dla niego. Silny, bezpośredni i bardzo dosadny przekaz z elementami improwizacji to coś, co Skiba od dawna uprawia na scenie, a w swoim programie „Skiba ciągle na wolności" ujawnia wstydliwe tajemnice show biznesu, a także startuje w wyborach na prezydenta kosmosu. Wszyscy wielokrotnie widywaliśmy go w akcji podczas niezliczonych telewizyjnych show, gdzie komentował polskie paranoje polityczne czy obśmiewał absurdy rzeczywistości. Swój humorystyczny talent prezentował w felietonach pisanych do miesięcznika „Wprost" oraz jako częsty gość programów kabaretowych, takich jak „Kabaretowy Klub Dwójki". Gościnny bywalec serialowych komedii i jubileuszowych gal kabaretowych, a teraz zagości w Nie Teatrze.
Skiba – nie zna słów „tabu", „cenzura" i „polityczna poprawność". Jeśli chcecie więc zabrać ze sobą dzieci - to jedynie te dorosłe. (materiały Nie Teatru)

 

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
19 listopada 2022

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia