Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego: 14 - 16 kwietnia 2023 r.

Wiele ciekawych propozycji przygotowały białostockie teatry na ten weekend (14-16 kwietnia). Do BTL-u można wybrać się całą rodziną, Teatr Dramatyczny zaprasza na „Chłopców", a w Nie Teatrze będzie muzycznie.

„Partycja, królowa sieci – cybermusical" reż. Michał Walczak – Białostocki Teatr lalek
14 kwietnia – godz. 9.00
15 kwietnia – godz. 15.00
16 kwietnia – godz. 14.00

W świat komputerowych memów, trolli i lajków zabiera widzów spektakl „Partycja, królowa sieci". W Białostockim Teatrze Lalek odbyła się polska prapremiera musicalu internetowego napisanego i wyreżyserowanego przez Michała Walczaka.

„Partycja , królowa sieci" to baśń o pewnej nastolatce, która próbuje odnaleźć się w cyberprzestrzeni. Nie jest to proste. Czyha na nią – i nie tylko na nią – ale również na jej rodziców – wiele niebezpieczeństw. Spektakl w brawurowy sposób łączy wiele form i stylistyk – żywy plan i lalki z efektownymi projekcjami wideo, wpadającymi w ucho piosenkami i widowiskowymi scenami zbiorowymi. Jak na cyber-lalkowy musical internetowy przystało!

„Misiaczek" reż. Wiesław Czołpiński – Białostocki Teatr Lalek
14 kwietnia – godz. 10.45
15 kwietnia – godz. 14.00
16 kwietnia – godz. 13.00

„Każdy z Niedźwiedzi - fakt to nienowy, zapada w zimie w swój sen zimowy...". Lecz co gdy jeden z nich nie może zasnąć? O tym właśnie wielkim problemie małych niedźwiadków opowiada "Misiaczek" - sztuka Marty Guśniowskiej, skierowana do naj-najmłodszej widowni. Czy Misiaczkowi uda się w końcu zasnąć? Czy cenne lekarstwo na sen przyniesie Sroka? Wiewiórka? Krówka? Czy może Zając? Dowiecie się tego wybierając się na pluszowo-poduszkowy spektakl Białostockiego Teatru Lalek. (materiały BTL)

„Z głową byka" reż. Robert Jarosz – Białostocki Teatr Lalek
14 kwietnia – godz. 12.00
15 kwietnia – godz. 18.00
16 kwietnia – godz. 17.00

Nastoletni Michał, główny bohater spektaklu „Z głową byka", porównuje swoje życie do losów mitycznego herosa. Odgrywa rolę Tezeusza, próbując zrozumieć i ujarzmić bestię, która zamieszkała w jego wyobraźni. Jak uda mu się odnaleźć harmonię?
„Z głową byka" w reżyserii Roberta Jarosza to pierwsza w tym roku premiera w Białostockim Teatrze Lalek. Pełna nawiązań do mitologii greckiej, z efektowną scenografią Pavla Hubički, i choreografią Marty Bury, muzyką Piotra Klimka oraz wizualizacjami Sebastiana Łukaszuka.

„Chłopcy" reż. Adam Biernacki - Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
14 kwietnia - godz. 19.00 (Kino Ton)
15 kwietnia - godz. 19.00 (Kino Ton)
16 kwietnia - godz. 18.00 (Kino Ton)

Chłopcy się bawią. Chłopcy przemycają do pensjonatu alkohol. Chłopcy urządzają sobie zabawy, gdy koleżanka stoi na czatach. Chłopcy marzą o wielkiej miłości. Chłopcy buntują się. Ale Chłopcy już dawno nie są chłopcami. To wbrew pozorom dorośli, a nawet i mocno dorośli mężczyźni. I wbrew pozorom nie są na koloniach, a mieszkają w zakładzie opieki, prowadzonym przez siostry zakonne.

Poznajcie tych dziwnych, nieokrzesanych chłopców, z czułością i humorem opisanych przez Stanisława Grochowiaka: Kalmitę, którego żona odwiedza tylko raz w roku; Jo-Ja, który w głębi duszy jest ciągle kościelnym; Pożarskiego, który nie rozstaje się z parasolem; Smarkula, który tak naprawdę jest Supermanem; Profesora, który kiedyś ujarzmi piorun kulisty. Przeżyjcie z nimi ich udrękę i radość. Bo w świecie, w którym nic nie jest ani łatwe, ani przyjemne, ani wesołe – koniecznie trzeba mieć to, czego chłopcy mają pod dostatkiem: odwagę, wyobraźnię, szczerą przyjaźń i niewyczerpaną wiarę w to, że na pewno wkrótce będzie lepiej. (materiały TD)

„Anioł i kobiety" reż. Viola Arlak – Scena 11 – Nie Teatr
15 kwietnia – godz. 20.30

One są trzy. Artystki. Wszystkie seksowne, każda o innym temperamencie, guście i wrażliwości. W zaświaty trafiają razem z psem, który niespodziewanie wbiega im pod koła samochodu kiedy jadą na kolejną imprezę. On, Anioł, jest jeden. Czeka na nie u progu zaświatów. To tutaj w jego obecności zapadnie decyzja czy pójdą do nieba, czy zostaną odesłane na ziemię.

Akcja tragikomedii „Anioł i kobiety" Jerzego Masłowskiego rozgrywa się między czterema postaciami w przedsionku raju i obfituje w wiele niespodziewanych, nierzadko komicznych sytuacji. Jak wygląda życie bohaterek dramatu z tej nieziemskiej perspektywy? Czy artystki wybiorą zaświaty czy zechcą powrócić na ziemię? A pies? Jak potoczą się jego losy? To tylko niektóre z pytań, które stawia reżyserka spektaklu, a odpowie na nie już 15 kwietnia.

„Jak pięknie by mogło być!" – KOFTA! – premiera muzyczna – Nie Teatr
16 kwietnia – godz. 18.00

O czym jest ta muzyczna historia? Na pozór szczęśliwi przygotowują się do celebrowania urodzin przyjaciela Jonasza Kofty w gronie bliskich, jednak wystarczy niewielkie nieporozumienie, żeby sielanka rodzinna zamieniła się w prawdziwy koszmar. Czy tego dało się uniknąć? Czy uda im się tę relację uratować? To studium związkowych perypetii, wspomnienie wielkiego uczucia, które ich połączyło oparte na pięknych utworach z tekstami Jonasza Kofty.

Weronika Bochat-Piotrowska i Martin Fitch po raz kolejny spotkają się na scenie, by zabrać widzów w tę ekscytującą muzyczną podróż, gdyż ‚Podróżą każda miłość jest'. Nie zabraknie znanych i lubianych piosenek takich jak "Z Tobą chcę oglądać świat", "Kwiat jednej nocy", "Jej portret", ale również tych humorystycznych tekstów jak "Grand Valse Frotte" - satyrycznego mrugnięcia okiem do fanów Ewy Demarczyk, czy "Co ja mogę sam" wykonywany brawurowo przez samego Jonasza Koftę za czasów Kabaretu Hybrydy.
Całość w unikalnych aranżacjach Kariny Komendery. (materiały Nie Teatru)

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
15 kwietnia 2023

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...