Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok: 12 - 14 maja 2023 r.

Najbliższy weekend (12-14.05) przyniesie nową premierę w białostockich teatrach. Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki zaprasza na „Skąpca". W BTL m.in. murowany hit „Hotel Ritz. Musical". W ramach Nocy Muzeów (13.05) można odwiedzić Piwnicę Lalek.

„Kaszalot" reż. Anna Retoruk – Białostocki Teatr Lalek
12 maja – godz. 9.00, 11.00
13 maja – godz. 14.00
„Kaszalot obudził się jakiś nieswój..." - ten dzień był inny niż wszystkie. Niby taki sam, niby podobny, a jednak niosący mnóstwo nurtujących pytań: czy można nazywać się Kaszalotem, a nie należeć do ssaków tego gatunku? Czy można mieć spiczasty nosek i nie być podobnym do lisa? Czy słowne podobieństwo Kaszalota do kasztana jest wystarczające, aby poczuć się jak w rodzinie?

Tytułowy bohater w towarzystwie zaprzyjaźnionej Pchły wybiera się w daleką podróż, ażeby odnaleźć odpowiedź na... No właśnie – nurtujące pytanie! Jeśli i Ty chcesz poznać odpowiedź na niezwykle nurtujące pytanie, to wsiądź do pociągu i wyrusz z nami w niesamowitą przygodę!

„Karmelek" reż. Roksana Miner – Białostocki Teatr Lalek
13 maja – godz. 16.00
14 maja – godz. 12.00

BTL zaprasza do najmniejszej wioski na świecie, w której mieści się najmniejsza Zagródka na świecie, a tam? Cała masa wiejskich zwierzaczków, z których każde jest bardzo pożyteczne: Krowa daje mleko, Owca wełnę, Kura jajka, a Kogut budzi wszystkich co rano. I tylko jeden maleńki Piesek nie wie, co mógłby dać od siebie. Rozpoczyna się poszukiwanie, w którym na pomoc Karmelkowi wyruszą nasi najmniejsi widzowie.

„Karmelek" to ciepła, pełna humoru opowieść o poszukiwaniu czegoś, co czyni nas potrzebnymi, czegoś, co moglibyśmy ofiarować naszym Najbliższym, a co – jak się wraz z naszym Karmelkiem dowiemy – jest całkowicie niematerialne.
Okraszony piękną muzyką i radosnymi piosenkami spektakl, pełen zabawy i interakcji z widownią, przewidziany jest dla dzieci najmłodszych. (materiały BTL)

„Hotel Ritz. Musical" reż. Joanna Drozda – Białostocki Teatr Lalek
12 maja – godz. 19.00
Barwne kreacje aktorskie, przebojowe piosenki, muzyka grana na żywo, porywające sceny zbiorowe i gustowne stroje z epoki. „Hotel Ritz. Musical" ma wszystko, by stać się przebojem białostockiej sceny. Dzięki spektaklowi Białostockiego Teatru Lalek legenda Ritza ożyła.

Widzowie przenoszą się na jedną noc do eleganckich wnętrz gmachu – wizytówki międzywojennego Białegostoku – do którego ściągały elity z całego kraju. Trzeba pamiętać, że czas międzywojnia jest czasem wielkiej swobody i afirmacji życia. Zarówno ten okres, jak i legendę Ritza z powodzeniem przypomina autorka scenariusza, piosenek i reżyserka spektaklu Joanna Drozda. Warto było czekać kilka sezonów na musical poświęcony nie tylko hotelowi Ritz, ale mierzący się z mitem wielokulturowego Białegostoku.

Zwiedzanie Piwnicy Lalek – Białostocki Teatr Lalek
13 maja – godz. 17.30-21.00
W ramach Nocy Muzeów BTL otwiera podwoje Piwnicy Lalek. Oprowadzać będą osoby, które zgromadzone tam lalki znają najlepiej – specjaliści z Pracowni Plastycznej BTL. Zwiedzanie rozpocznie się o 17:30 i potrwa do 21:00.

„Skąpiec" reż. Tomasz Man – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
13 maja – godz. 19.00 (premiera, Kino Ton)
14 maja – godz. 18.00 (Kino Ton)
„Skąpiec" Moliera to komedia o nadmiernej miłości do pieniędzy. Harpagon, główny bohater sztuki, kocha tak bardzo swoje bogactwo, że nie potrafi się nim z nikim dzielić, nawet z najbliższymi. Zaaranżował córce i synowi małżeństwa „korzystne" tylko dla niego, ale wymyślony przez Harpagona plan się nie udaje. Każde z jego dzieci zakochuje się w kimś innym. Na domiar złego „ktoś ukradł" Harpagonowi skrzynkę pełną złota... Komedia Moliera jest napisana znakomicie – wartkim i dowcipnym dialogiem. Obfituje również w wiele śmiesznych sytuacji. A postaci Molier wykreował po mistrzowsku – są pełnokrwiste, intrygujące i energiczne. Ta ponadczasowa sztuka nadal nas bawi i co warte podkreślenia – wywołuje wrażenie aktualności. (materiały Teatru Dramatycznego)

„Los Payos" – koncert flamenco w Nie Teatrze
12 maja – godz. 19.00
Los Payos na polskich i europejskich scenach propaguje flamenco od 1995 roku. To prawdziwi pasjonaci, którzy związali swoje życie z kulturą latynoską, a po latach eksperymentowania, łączenia muzyki z tańcem uznali, że największą wartość ma jednak autentyczny śpiew i rozpoczęli współpracę z hiszpańskimi śpiewakami. Wieczór z zespołem Los Payos to teleportacja do innego świata, w którym można zapomnieć, że jest się w centrum Białegostoku. Wytrwała praca, kunszt i talent zaprowadziły artystów na wiele europejskich scen, w tym do samej Andaluzji, gdzie wystąpili na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jimena de la Frontera, Noche Flamenca en Barbate. Wieczór flamenco w Nie Teatrze będzie niezapomniany i przepełniony emocjami prosto z gorącej Hiszpanii.

Zespół Los Payos wystąpi w składzie: Carmen Fernández- śpiew, Marta Robles - taniec, Arturo Muszyński "El Polaco" - gitara, Alexis Valles Delisle - trąbka.

„Małe zbrodnie małżeńskie" reż. Karol Wróbewski – Nie Teatr
13 maja – godz. 19.00
„Małe zbrodnie małżeńskie" Érica-Emmanuela Schmitta to sztuka z elementami komedii, kryminału, powieści miłosnej, pełna zaskakujących zwrotów akcji i wspaniałego, błyskotliwego dialogu. Emocjonująca historia o miłości i jej granicach, ze zbrodnią w tle, a w rolach Lisy i Gilles'a niezwykle charyzmatyczny duet: Beata Kawka i Mirosław Zbrojewicz.

„Małe zbrodnie małżeńskie" to opowieść o ludziach w drodze, gdzie drogą jest ich wspólne życie, na którą zdecydowali się wejść razem kilkanaście lat temu. Co zostało z pierwszych fascynacji, uniesień, pożądania, miłości i zakochania? Jak dalece zmieniły się obrazy nas samych, żyjących ze sobą, czy może już obok siebie. Czy zawiedliśmy nasze uczucia, czy zgubiliśmy sens bycia razem? Na czym polega fenomen zaufania? Czy zawsze musimy rezygnować z własnych pragnień na rzecz szczęścia drugiej osoby? Dlaczego przez tyle lat nie potrafimy ze sobą szczerze porozmawiać i okłamujemy się dla dobra „spokoju" w związku, którego tak bardzo pragniemy?

„Często coś, co wydaje się banałem w rzeczywistości jest poważnym problemem i tylko humor, śmiech, czasem łzy, taniec, śpiew, wspomnienia czy zwykła rozmowa mogą uratować związek dwojga kochających się ludzi. Nie ma prostych odpowiedzi, są jedynie trudne pytania" – podkreśla reżyser spektaklu, Karol Wróblewski.

Julia Kuzyka – premiera płyty „blue memories" – Nie Teatr
14 maja – godz. 19.00
Płyta "blue memories" to połączenie jazzu, bluesa i muzyki alternatywnej zamknięte w 9 utworach, do których teksty i muzykę stworzyła młoda wokalistka Julia Kuzyka. Oprawione zostały w piękne aranżacje Marcina Nagnajewicza, wybitnego białostockiego instrumentalisty i kompozytora.

Julia Kuzyka jest z wykształcenia aktorką teatru muzycznego, z zamiłowania jest studentką filologii polskiej. W sztuce muzycznej niezwykle wielką wagę przywiązuje do słowa. Sama pisze teksty, pisze także muzykę. A ponad wszystko uwielbia dzielić się swoją wiedzą z innymi, prowadząc zajęcia i warsztaty wokalne. Na koncercie usłyszymy po raz pierwszy wszystkie utwory z płyty blue memories. Nie zabraknie również znanych standardów jazzowych i innych utworów bliskich sercu młodej wokalistce. Julia wystąpi z towarzyszeniem zespołu.

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
12 maja 2023

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...