Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok

Białystok: 9 - 11 grudnia 2022 r.

Wracamy z naszymi weekendowymi poleceniami teatralnymi. Co ciekawego zagrają białostockie teatry w najbliższy (9-11.12) weekend? Oto przegląd scenicznych wydarzeń.

„Ślimak" reż. Jacek Malinowski – Białostocki Teatr Lalek
9 grudnia – godz. 9.00, 11.00
10 grudnia – godz. 14.00
11 grudnia – godz. 12.00

Warto żyć w zgodzie z własną naturą, a opinie innych odsunąć na bok – taki morał płynie ze spektaklu Białostockiego Teatru Lalek „Ślimak". Główny bohater Żytomir Ślimak to zafascynowany przyrodą radiowiec, który nie potrafi odmawiać innym. Dredy, bandamka, wytarte dżinsy. Wyluzowany osobnik sączy yerba mate i mieszka w swojej muszelce. Na jego drodze staje apodyktyczna agentka nieruchomości Jagoda Bobrzyca. „Dom to wizytówka. Mówi wszystko o swoim właścicielu" – oznajmia. Żytomir daje się namówić się przez nachalną Bobrzycę do zmiany swego domu muszli na inny.

Spektakl powstał na podstawie tekstu Marty Guśniowskiej. Za scenografię odpowiada Michał Wyszkowski, a za muzykę – Marcin Nagnajewicz. Występują: Sylwia Janowicz-Dobrowolska i Wiesław Czołpiński.

„Lenka" reż. Kata Csato – Białostocki Teatr Lalek
9 grudnia – godz. 9.00
10 grudnia – godz. 15.00
11 grudnia – godz. 11.00

Znacie Lenkę? Na pewno chętnie Ją poznacie – to rezolutna, ruda dziewczynka, która uwielbia rysować. Jest bardzo podobna do innych rówieśników – radosna, miła, koleżeńska – z jedną jedyną różnicą. Jest odrobinkę grubsza... Czy przeszkodzi Jej to w odnalezieniu prawdziwej przyjaźni? By się przekonać – wystarczy przyjść na „Lenkę".

BTL zaprasza na kameralny, uczący tolerancji oraz akceptacji spektakl dla widzów najmłodszych. (materiały BTL)

„Jaś i Małgosia" reż. Jacek Malinowski – Białostocki Teatr Lalek
11 grudnia – godz. 14.00, 16.00

Było sobie Rodzeństwo – Jaś i Małgosia. Kochali się bardzo! A jeszcze bardziej kochali się ze sobą kłócić. Kłócili się rano – i wieczorem. Kłócili się podczas śniadania – i podczas kolacji. Podczas wycieczek do Lasu – i podczas powrotu do Domu. I podczas tej jednej, najsłynniejszej wyprawy, gdy niosąc Drwalowi obiad do pracy natknęli się na pewną niezwykłą chatkę...

BTL zaprasza na zupełnie nową wersję klasycznej baśni Braci Grimm – przewrotną, pełną humoru opowieść o sile rodziny i o tym, że nie wszystko jest takie, jakie się na pierwszy rzut oka wydaje... (materiały BTL)

„Chłopcy" reż. Adam Biernacki – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
9 grudnia – godz. 18.00 (Kino Ton)
10 grudnia – godz. 18.00 (Kino Ton)

Chłopcy się bawią. Chłopcy przemycają do pensjonatu alkohol. Chłopcy urządzają sobie zabawy, gdy koleżanka stoi na czatach. Chłopcy marzą o wielkiej miłości. Chłopcy buntują się. Ale Chłopcy już dawno nie są chłopcami. To wbrew pozorom dorośli, a nawet i mocno dorośli mężczyźni. I wbrew pozorom nie są na koloniach, a mieszkają w zakładzie opieki, prowadzonym przez siostry zakonne.

Poznajcie tych dziwnych, nieokrzesanych chłopców, z czułością i humorem opisanych przez Stanisława Grochowiaka: Kalmitę, którego żona odwiedza tylko raz w roku; Jo-Ja, który w głębi duszy jest ciągle kościelnym; Pożarskiego, który nie rozstaje się z parasolem; Smarkula, który tak naprawdę jest Supermanem; Profesora, który kiedyś ujarzmi piorun kulisty. Przeżyjcie z nimi ich udrękę i radość. Bo w świecie, w którym nic nie jest ani łatwe, ani przyjemne, ani wesołe – koniecznie trzeba mieć to, czego chłopcy mają pod dostatkiem: odwagę, wyobraźnię, szczerą przyjaźń i niewyczerpaną wiarę w to, że na pewno wkrótce będzie lepiej. (materiały TD)

„Austeria" reż. Sebastian Majewski – Akademia Teatralna w Białymstoku
10 grudnia – godz. 18.00 (Teatr Szkolny im. J. Wilkowskiego)
11 grudnia – godz. 18.00 (Teatr Szkolny im. J. Wilkowskiego)

„Austeria" to spektakl dyplomowy studentów IV roku aktorstwa Akademii Teatralnej w Białymstoku. Jak rozumieć „austerię"? Austeria to gospoda, którą prowadzą... grzyby, czyli mycelium – bardzo popularny element z życia roślinnego. Austeria to też powieść Juliana Stryjkowskiego z roku 1966 i film w reżyserii Jerzego Kawalerowicza z 1983 roku. Spektakl dyplomowy nie ma jednak nic wspólnego ani z filmem, ani ze Stryjkowskim. Jest osobnym dziełem.

„Opowiadamy o tym, co ludzie zrobili ze światem, szczególnie teraz, gdy wygląda on tak, jak wygląda. Spotykają się tutaj różne doświadczenia – mój pesymizm i optymizm studentów. Ich wiara w to, że wszystko będzie dobrze, a moje wkurzenie, że popsuliśmy im świat i sobie zresztą też" – mówi Sebastian Majewski, reżyser spektaklu.

W spektaklu występują: Martyna Braca, Antonina Brühl, Mirella Burcewicz, Aneta Ćmiel, Ewa Doan, Piotr Gadomski, Aleksandra Gosławska, Filip Lorent-Fijał, Marta Moś, Ewelina Oleś, Szymon Szczęch, Monika Wiech i Mateusz Zbrożek.

Recital Jantar/Krawczyk – Nie Teatr
9 grudnia – godz. 20.00

Ojciec Krzysztofa Krawczyka, January, był przez dwa lata członkiem białostockiego teatru. Ten fakt stał się impulsem, by spojrzeć twórczo na znane i mniej znane piosenki Krawczyka. Piotr Szekowski długo się nie zastanawiając namówił do tego pomysłu swoją Żonę, również aktorkę rodzimego teatru. „W rozmowach z Agnieszką szukaliśmy repertuaru, który uzupełniłby recital o pierwiastek żeński – dodaje aktor. - W pewnym momencie, jednogłośnie padło nazwisko Anny Jantar".

Na scenie Nie Teatru aktorom będzie nam towarzyszył kwartet jazzowy pod kierownictwem muzycznym Marcina Nagnajewicza i to w jego aranżacjach widzowie usłyszą interpretacje piosenek legend polskiej sceny.

Agnieszka Możejko-Szekowska jest laureatką wielu festiwali, ma również na koncie recitale piosenki aktorskiej, wielokrotnie grane w kraju i za granicą. Piotr Szekowski jest absolwentem AST w Krakowie na Wydziale Aktorskim ze specjalizacją wokalno-aktorską.

Wystąpi zespół muzyczny w składzie: Marcin Nagnajewicz – piano, aranżacje, Kamil Skorupski – sax, Gabriel Tomczuk – bass i Maciej Dziedzic – perkusja.

„Sokrates" reż. Joanna Szczepkowska – Nie Teatr
10 grudnia – godz. 18.00

Współczesny Sokrates pojawia się nagle w pracowni rzeźbiarki, która... właśnie pracuje nad jego rzeźbą. Tak jak jego pierwowzór, dzisiejszy młody Sokrates rozmawia tylko za pomocą pytań, wpędzając rozmówczynię w liczne pułapki. Jak zwykle u Joanny Szczepkowskiej dużo humoru przeplata się z głęboką refleksją i wzruszeniem

Spotkanie rzeźbiarki z Sokratesem jest osią spektaklu autorstwa Joanny Szczepkowskiej. Aktorkę podziwialiśmy rok temu w jej wybitnym monodramie „Goła baba". Tym razem powraca ze swoją sztuką „Sokrates". Tytułowy bohater, gdy się pojawia w pracowni rzeźbiarki, rozmawia o sprawach najprostszych jak jedzenie i skomplikowanych jak demokracja. Jego natrętna obecność i jego pytania są zabawne, ale on sam jest udręczony swoją osobowością. Walczy ze światem, zadaje wciąż niewygodne pytania. Prawdziwy Sokrates został skazany na wypicie trucizny i zrobił to, choć mógł skorzystać z ucieczki zorganizowanej przez uczniów. Współczesny Sokrates też zderza się z prawem. Czy skorzysta z pomocy rzeźbiarki? Występują: Joanna Szczepkowska jako rzeźbiarka i Jan Jurkowski jako Sokrates.

Krzysztof Daukszewicz na bis – Nie Teatr
11 grudnia – godz. 16.00

Krzysztof Daukszewicz na kabaretowej estradzie jest niemal od półwiecza. Satyryk - legenda, który od początku swojej działalności odnosił sukcesy, a do dziś jest niedoścignionym komentatorem rzeczywistości.

Krzysztof Daukszewicz urodził się 30 października 1947 roku w Wichrowie. Jest satyrykiem, felietonistą, poetą, kompozytorem, gitarzystą i piosenkarzem. Działalność estradową artysta rozpoczął w 1975 r. Pełnił wtedy funkcję dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie oraz współtworzył kabaret Gwuść. Już w 1976 r. satyryk otrzymał drugą nagrodę na I Biesiadzie Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim za swój autorski program "Dookoła Wojtek", a zaledwie rok później otrzymał nagrodę Złote Rogi Kozicy na przeglądzie kabaretów w Zakopanem. Krzysztof Daukszewicz po przeprowadzce w 1978 r. do Warszawy zaczął występować w kabarecie Na Pięterku. W latach 1979-1984 był kierownikiem literackim Teatru na Targówku, w którym wystawiono dwa programy artysty: satyryczny "Dziury na drodze" oraz musical dla najmłodszych widzów - "Dzieci taty Zeusa". W latach 1983-1986 artysta współtworzył z Januszem Gajosem kabaret Hotel Nitz. W 1986 r. otrzymał III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie na sztukę teatralną za antywojenną farsę "Cycek". Od 1986 r. do 1990 r. był członkiem kabaretu Pod Egidą. Artysta występuje z własnymi programami satyrycznymi, realizuje programy w telewizji, jest także autorem kilkunastu książek. Ma swoją rubrykę w tygodniku "Przegląd". Krzysztof Daukszewicz otrzymał również wiele nagród i odznaczeń, m.in. Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2009 r. (materiały Nie Teatru).

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
10 grudnia 2022

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...