Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok: 19-21 kwietnia 2024

Familijne propozycje „Baśń o Rycerzu bez Konia", „Karmelek" i „Virginia Wolf" w Białostockim Teatrze Lalek, a w Teatrze Dramatycznym – „Makbet' i „Bóg mordu" – oto teatralne propozycje na najbliższy weekend w Białymstoku.

„Baśń o Rycerzu bez Konia" reż. András Veres (Węgry) – Białostocki Teatr Lalek

19 kwietnia – godz. 9.00
20 kwietnia – godz. 11.00
21 kwietnia – g0dz. 15.00

Dawno, dawno temu, był sobie Rycerz bez Konia. I był z tego powodu bardzo nieszczęśliwy. Wszyscy waleczni Rycerze mieli przecież swoje Konie – On jeden jedyny nie miał. Gdybyż tylko wiedział, że gdzieś tam, w świecie, jest Koń w sam raz dla Niego – taki Koń bez Rycerza – na pewno byłoby Mu lżej. Na szczęście twórcy spektaklu już to wiedzą. Nie wiedzą tylko, czy bohaterowie się spotkają – i jakie będą mieć po drodze przygody. BTL zaprasza na pełną humoru, rozśpiewaną opowieść o sile marzeń i wielkiej przyjaźni, zdolnej pokonać wszelkie przeciwności losu. (mat. BTL)

„Karmelek" reż. Roksana Miner – Białostocki Teatr Lalek
19 kwietnia – godz. 10.30
20 kwietnia – godz. 16.00
21 kwietnia – godz. 14.00

BTL zaprasza do najmniejszej wioski na świecie, w której mieści się najmniejsza Zagródka na świecie, a tam? Cała masa wiejskich zwierzaczków, z których każde jest bardzo pożyteczne: Krowa daje mleko, Owca wełnę, Kura jajka, a Kogut budzi wszystkich co rano. I tylko jeden maleńki Piesek nie wie, co mógłby dać od siebie. Rozpoczyna się poszukiwanie, w którym na pomoc Karmelkowi wyruszą najmniejsi widzowie.
„Karmelek" to ciepła, pełna humoru opowieść o poszukiwaniu czegoś, co czyni nas potrzebnymi, czegoś, co moglibyśmy ofiarować naszym Najbliższym, a co – jak się wraz z naszym Karmelkiem dowiemy – jest całkowicie niematerialne.
Okraszony piękną muzyką i radosnymi piosenkami spektakl, pełen zabawy i interakcji z widownią, przewidziany jest dla dzieci najmłodszych. (mat. BTL)

„Virginia Wolf" reż. Gintarė Radvilavičiūtė (Litwa) – Białostocki Teatr Lalek
21 kwietnia – godz. 18.00

„Virginia Wolf" to spektakl stworzony według „picturebooka", czyli książki obrazkowej dla dzieci, napisanej przez Kyo Macleara i ilustrowanej przez Isabelle Arsenault. To wzruszająca historia sióstr Virginii i Vanessy. Opowieść o wielkiej miłości rodzeństwa, która jest w stanie wygrać z chorobą.
Virginia oswaja wilka symbolizującego przygnębienie i melancholię, które rosną do tego stopnia, że Virginia nie potrafi ich już samodzielnie kontrolować. Zmienia się magicznie nie do poznania. Miłość jednak zawsze zwycięża.
Przedstawienie bez słów, wykorzystuje techniki lalkowe, środki teatru wizualnego i ożywionej formy. (mat. BTL)

„Makbet" reż. Grzegorz Suski – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
19 kwietnia – godz. 10.00 (Kino Ton, spektakl szkolny)
20 kwietnia – godz. 16.00 (Kino Ton)
21 kwietnia – godz. 16.00 (Kino Ton)

Widowisko Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku opiera się na klasycznym tekście, szuka mechanizmów, które determinują władzę, wiedzę i życie człowieka. W białostockiej inscenizacji „Makbeta" ważną rolę odgrywają barwne, interesujące – niekiedy wręcz okrutne – postaci kobiet. To one są tu osobami, wokół których toczy się akcja: Lady Makbet i Lady Macduff, ale nie mniej ważne są postaci Wiedźm. To one – wykorzystując ambicję Makbeta – uświadamiają mu, że tylko to jest w nim, czego nie ma...

Mimo że spektakl skupia się na głębszych i bardziej uniwersalnych sensach, trudno nie zauważyć związków z bieżącymi wydarzeniami za naszą wschodnią granicą. W dramacie złowieszczo podkreślona jest odpowiedzialność za popełnione czyny, a szekspirowskie pytanie skąd się bierze zło w człowieku – zabrzmi z całą ostrością. Wszystkie elementy spektaklu oraz pięknie podane wierszem szekspirowskie frazy to magnes dla widzów, którzy chcą przeżyć i zobaczyć coś wartościowego, a także posłuchać czegoś mądrego. (mat. TD)

„Bóg mordu" reż. Katarzyna Deszcz – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki

20 kwietnia – godz. 19.30 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)
21 kwietnia – godz. 19.30 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)

Sztuka w błyskotliwy sposób obnaża ludzkie słabości. Przyczyną całego zamieszania jest bójka dwóch chłopców, która staje się pretekstem do spotkania rodziców pragnących kulturalnie rozwiązać konflikt. Jednak konfrontacja zamienia się w istne piekło...
„Bóg mordu" bywa nazywany teatrem nerwów, ponieważ to właśnie one rządzą bohaterami. Konwenanse w jakich zostali wychowani powodują, że teoretycznie wiedzą, jak mają się zachować w niezręcznej sytuacji. Jednak impulsy są silniejsze i wszyscy tego dnia tracą cierpliwość, a na jaw wychodzi mroczna część ludzkiej natury.
„Bóg mordu" zapewnia dużą dawkę śmiechu, ale nie brakuje w nim miejsca na refleksję o nas samych. (mat. TD)

„Seks dla opornych" – spektakl Teatr TeTaTet, reż. Marek Kępiński – Nie Teatr

20 kwietnia – godz. 19.00

On i Ona - Karol i Barbara, związek z blisko trzydziestoletnim stażem. Zwyczajne, niczym niewyróżniające się małżeństwo wiodące spokojne i ustatkowane życie. Dotąd nie było ich stać raczej na żadne większe szaleństwo. Aż do pewnej chwili, gdy Ona uświadamia sobie, że czas najwyższy ożywić ich związek i obudzić dawne pożądanie. Opuszczają więc swoje przytulne gniazdko i wyruszają spędzić kilka namiętnych dni tylko we dwoje.

Aby się wspomóc zabierają ze sobą poradnik pt: "Seks dla opornych", jednak zanim uda im się go otworzyć czeka ich solidny rozrachunek z życia. Wzajemne zarzuty, wyrzuty i żale doprowadzą niemalże do całkowitego rozstania, przewodnik po łóżkowych meandrach rozkoszy dostarczy im raczej groteskowych przeżyć, wystawiając ich jednak na zażenowanie i konsternację aniżeli nowe doznania i wielkie uniesienia. Jednakże tej jednej nocy przekonają się, że codzienność i małżeńska rutyna są tak naprawdę największą wartością, bo składają się na nią wzajemna bliskość i przyjaźń, zaufanie i poczucia bezpieczeństwa. Po prostu... miłość. (mat. Nie Teatr).

„Life is a cabaret, show taneczno-wokalne" reż. Mateusz Stachura – Opera i Filharmonia Podlaska

21 kwietnia – godz. 18.00

Najnowsza produkcja sceniczna twórców Broadway Dance Club, wyjątkowe widowisko łączące muzykę, śpiew oraz popisowe choreografie. Na Dużej Scenie OiFP wystąpi ponad 30 artystów – tancerzy, muzyków i wspaniałych solistów. Porwą nas dynamiczne tanga, rytmiczna samba brazylijska, eleganckie fokstroty, swingowe charlestony, zmysłowa bossa nova oraz spektakularne tańce z piórami. Przeniesiemy się wprost do Paryża, a Opera i Filharmonia Podlaska zamieni się na chwilę w słynny kabaret Moulin Rouge! (mat. OiFP)

„Wziołowstąpienie" reż. Piotr Tomaszuk – Teatr Wierszalin w Supraślu

20 kwietnia – godz. 19.00

„Wziołowstąpienie" to opowieść o Podlasiu – krainie, gdzie żyją jeszcze "wiary stare", a szeptuchy i szeptuni szepczą swoje "zamowy" ze skutkiem potężniejszym niż gdzie indziej. Spektakl przedstawia ludową wiarę w nadprzyrodzony dar i moc uzdrawiania ziołami. Stanowi tym samym rozwinięcie folklorystycznych zainteresowań teatru. Historyczne, naukowe oraz literackie źródła pisane, a także źródła niepisane – przekazywane słowami „gminnej opowieści", z pokolenia na pokolenie, a nade wszystko przekazy mistyczno-religijne oraz żywa tradycja współczesnej wsi podlaskiej – budują mityczną opowieść o przenikaniu się światów materialnego i niematerialnego, o holistycznej naturze wszechświata i człowieka, o nierozerwalnym związku człowieka z przyrodą, o mocy ziół i ludzkich niemocach, zamawianych szeptem podczas pełni Księżyca. Spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych. (mat. Teatru Wierszalin)

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Podlasie
20 kwietnia 2024

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia