Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok

Białystok 14 - 16 października 2022 r

Jakie propozycje na ten weekend (14-16 października) przygotowały białostockie teatry? W Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki trwa festiwal „Kierunek Wschód VI". Z kolei w Białostockim Teatrze Lalek można obejrzeć m.in. nową bajkę „Ślimak, a w Operze i Filharmonii Podlaskiej – musical „West Side Story".

Festiwal „Kierunek Wschód VI" – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki

„Mary" reż. Stas Zhyrkov – Teatr Miejski w Alytusie (Litwa)
14 października – godz. 18.00 (Kino TON)
Spektakl opowiada historię dzieci nazywanych „Wilczętami" – „Wolfskinder", które pod koniec II wojny światowej zostały rozdzielone ze swoimi rodzinami. Z powodu głodu uciekły na Litwę, niektóre dotarły na Łotwę, Estonię, Białoruś i Ukrainę. W okupowanej przez Sowietów Litwie nie mogły publicznie dzielić się swoimi wspomnieniami. Jako ofiary przemocy i nadużyć celowo były trzymane przez władze w milczeniu. Dopiero po odzyskaniu przez Litwę niepodległości dostały szansę odkrycia swojej tożsamości, odnalezienia krewnych. Przy spektaklu będą wyświetlane napisy w języku polskim i angielskim. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami.
„IN-NI" reż. Andra Kavaliauskaitė – Kijowski Akademicki Teatr „Złota Brama" (Ukraina)
15 października – godz. 18.00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)
Przedstawienie „IN-NI" jest autorskim dziełem Andry Kavaliauskaitė – litewskiej reżyserki, dramaturżki i scenografki, która zwraca uwagę na fakt, że codziennie widzimy innych i nie wiemy, czy jest dla nich miejsce wśród nas. Zadaje pytania o to, czy ich coś wyróżnia, czy po prostu wylądowali w niewłaściwym miejscu w niewłaściwym czasie? Spektakl dotyka tematu traumy związanej z przemocą i agresją, pozostającą w nas na długo, czasem na zawsze. Przemoc rodzi gniew, gniew rodzi okrucieństwo i wojnę. Przy spektaklu będą wyświetlane napisy w języku polskim i angielskim. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami. (materiały Teatru Dramatycznego)

„Ślimak" reż. Jacek Malinowski – Białostocki Teatr Lalek
14 października – godz. 9.00
15 października – godz. 16.00
16 października – godz. 14.00

Warto żyć w zgodzie z własną naturą, a opinie innych odsunąć na bok – taki morał płynie z najnowszego spektaklu Białostockiego Teatru Lalek „Ślimak". Przedstawienie wyreżyserował Jacek Malinowski.
Główny bohater Żytomir Ślimak (Wiesław Czołpiński) to zafascynowany przyrodą radiowiec, który nie potrafi odmawiać innym. Dredy, bandamka, wytarte dżinsy. Wyluzowany osobnik sączy yerba mate i mieszka w swojej muszelce. Na jego drodze staje apodyktyczna agentka nieruchomości Jagoda Bobrzyca (Sylwia Janowicz-Dobrowolska). „Dom to wizytówka. Mówi wszystko o swoim właścicielu" – oznajmia. Żytomir daje się namówić się przez nachalną Bobrzycę do zmiany swego domu muszli na inny.

Spektakl powstał na podstawie tekstu Marty Guśniowskiej. Za scenografię odpowiada Michał Wyszkowski, a za muzykę – Marcin Nagnajewicz. Występują: Sylwia Janowicz-Dobrowolska i Wiesław Czołpiński.

„Partycja, królowa sieci" reż. Michał Walczak – Białostocki Teatr Lalek
15 października – godz. 18.00
16 października – godz. 16.00

W świat komputerowych memów, trolli i lajków zabiera widzów spektakl „Partycja, królowa sieci". To przedstawienie o postpandemicznych lękach i próbie szukania sposobów na ich oswojenie. Jak pokazuje Michał Walczak, zdalne nauczanie i home office odcisnęło swoje piętno nie tylko na uczniach i nauczycielach, ale w zasadzie na wszystkich. Gdy wyjdziemy z sieci, wkraczamy w realny świat, z prawdziwymi problemami. To właśnie z nimi musimy sobie poradzić. W jaki sposób to zrobić? Warto szukać porozumienia z ludźmi – to może uratować nas przed wpadnięciem w szpony sieci.

„West Side Story" reż. Jakub Szydłowski – Opera i Filharmonia Podlaska
15 października – godz. 19.00
16 października – godz. 18.00

Białostocka produkcja „West Side Story" to przygotowany z rozmachem, kipiący emocjami musical, który przynosi nie tylko rozrywkę, ale zostawia widzów z uniwersalnym przesłaniem. Widowiskowy spektakl ma wiele dramatycznych scen, zachwyca choreografią i nieśmiertelnymi kompozycjami.
Jeden z najważniejszych musicali w historii – „West Side Story" z muzyką Leonarda Bernsteina, scenariuszem Arthura Laurentsa i tekstami piosenek Stepehena Sondheima – można oglądać w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki. Jak zapowiadał reżyser, ta uwspółcześniona wersja „Romeo i Julii" to historia bez happy endu, ale kto z nas nie marzył o tym, żeby chociaż przez chwilę poczuć to, co główni bohaterowie?

Koncert Steńczyk/Grechuta – Nie Teatr
14 października – godz. 20.00

Słuchacze na nowo odkryją znane utwory Marka Grechuty, które dzięki aranżacjom Steńczyka wchodzą w inne klimaty – czasem nieco aktorskie, a miejscami wręcz poetyckie. Steńczyk potrafi uwalniać emocje, udowadnia to na każdym koncercie. Nagrodzony na Festiwalach Festiwalu "Grechuta Festiwal" w Krakowie, Festiwalu Twórczości "Korowód" w Krakowie, "Pamiętajmy o Osieckiej" w Warszawie oraz na Spotkaniach Zamkowych "Śpiewajmy poezję" w Olsztynie. Występował w Teatrze Roma w Warszawie, Teatrze Krasickiego w Krakowie, Piwnicy pod Baranami, Teatrze Atelier w Sopocie, CK ICE Kraków oraz w Studiu Polskiego Radia im. A. Osieckiej.

Koncert Janusza Radka – Nie Teatr
15 października – godz. 19.00

Janusz Radek to niekwestionowany król liryki, nie tylko krakowskiej, a także mistrz charakterystycznych i wyjątkowych interpretacji. Od 30 lat obecny na scenie, na której nie tylko muzyką i unikalnym głosem, ale także inteligentnym dialogiem i pełnym dystansu żartem tworzy wyjątkową i pełną emocji atmosferę.
Janusz Radek to artysta niebanalny i niezwykle charyzmatyczny. Na swoim koncie ma współpracę z takimi artystami jak: Zbigniew Preisner, Leszek Możdżer, Stanisław Syrewicz, Piotr Zander, Piotr Rubik, Mateusz Pospieszalski, Leszek Biolik czy Robert Kasprzycki.
Wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia muzyczne. Wydał 9 płyt, z czego 3 pokryły się złotem.
Dzięki muzycznej różnorodności Januszowi za każdym razem udaje się poruszyć widzów znużonych banałem, zachwycić odbiorców poszukujących oryginalności i świeżości w nowych aranżacjach najbardziej znanych utworów, jak również wzruszyć słuchaczy, którzy w muzyce szukają wyjątkowych emocji i oryginalności.
Prywatnie to także miłośnik sportu, pieszych wędrówek, niepraktykujący historyk i aktywny mąż i tata.

„Tiki Rafa. Na krańcu świata" – spektakl familijny – Nie Teatr
16 października – godz. 11.30

To będzie pełna przygód, morska opowieść o kolorowej kuli ziemskiej! Wiatr kołysze wszystkie fale, więc wsiadajmy czym prędzej na pokład przepięknej Tiki Rafy, aby wraz z Kapitanem Koralem i jego papugą Renią popłynąć w niezapomnianą podróż po wielkich, dalekich kontynentach! Widzów czekają niesamowite doznania słuchowe oraz wzrokowe. Szczurek Sznurek opowie dzieciom o ciekawostkach ze świata, a Podróżniczka Mera spełni swoje największe marzenie. Usłyszą porywające, morskie opowieści oraz historie, które mogą zmrozić krew w żyłach, a wszystko w akompaniamencie śpiewających mew. Młodzi pasażerowie poznają charakterystyczne dla danego kontynentu zwierz

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
15 października 2022

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia