Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin

Weekendowe polecenia - Szczecin: 14-16 kwietnia 2023 r.

Po przerwie świątecznej teatry wracają do swoich ostatnich spektakli premierowych, które już zyskały uznanie widzów. W Koszalinie planowana jest premiera "Kolacji na cztery ręce" w reżyserii Jana Tomaszewicza.

"Ojciec" - reż. Norbert Rakowski - Teatr Mały w Szczecinie
14, 15, 16 kwietnia, godz. 19.00
Każdy z nas przez całe życie rozwija się, buduje swoją osobowość, tożsamość. A potem... wszystko nagle wymyka się spod kontroli, rozpada i traci bezpowrotnie. Czy to ciągle ja? Czy można przestać być „sobą"? „Ojciec" to nie opowieść o chorobie, lecz o cierpliwości, miłości i sztuce empatii.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Chwila nieuwagi" - Tomasz Obara - Teatr Polski w Szczecinie (Nowy Browar)
12, 13, 14, 15 i 16 kwietnia, godz. 19,
Farsa, której bohaterem jest neurotyczny i nudny księgowy, całkowicie oddany swojej pracy i sumienny. Wystarczy jednak - tytułowa - chwila nieuwagi, aby to poukładane życie wywróciło się do góry nogami. Biedaczek wplątuje się w aferę z rosyjską mafią w tle. W jego mieszkaniu pojawia się tajemniczy nieznajomy, którego w żaden sposób nie może się pozbyć oraz bardzo atrakcyjna kobieta. Na to wszystko zjawia się mamusia zatroskana o losy biednego, nieporadnego syneczka. A to dopiero początek...
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

„Weekend z R." - Andrzej Zaorski - Teatr Polski w Szczecinie (Nowy Browar)
15 i 16 kwietnia, godz. 16
Farsa, której bohaterem jest neurotyczny i nudny księgowy, całkowicie oddany swojej pracy i sumienny. Wystarczy jednak - tytułowa - chwila nieuwagi, aby to poukładane życie wywróciło się do góry nogami. Biedaczek wplątuje się w aferę z rosyjską mafią w tle. W jego mieszkaniu pojawia się tajemniczy nieznajomy, którego w żaden sposób nie może się pozbyć oraz bardzo atrakcyjna kobieta. Na to wszystko zjawia się mamusia zatroskana o losy biednego, nieporadnego syneczka. A to dopiero początek...
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Orkiestra świata, czyli bajki leśnej szajki" - reż. Przemysław Żmiejko - Opera na Zamku w Szczecinie
14 marca, godz. 10.00
Ludzkie rozmowy, ptasie trele, szczekanie psów, dzwonki telefonów, hałas ulicy. Zewsząd docierają do nas dźwięki. Nieodzowne tło rozpędzonego świata. Choć tak rzadko mamy okazję się zatrzymać i wsłuchać w otoczenie, natura codziennie, przez okrągły rok, szykuje nam muzyczną ucztę, z niesłabnącym zapałem wprawiając w ruch swoją cudowną orkiestrę.
Materiały Opery na Zamku.

"Kołysanki Północy" - reż. Marta Łągiewka- Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
15 kwietnia, godz. 14.30, 16 kwietnia, godz. 12.30
Nie jest to typowy spektakl, nie jest to typowy koncert, to bardziej muzyczne spotkanie, podczas którego rodzice lub dziadkowie wraz z dziećmi i wnukami będą mogli posłuchać tradycyjnych polskich i skandynawskich kołysanek i aktywnie włączyć się w działanie. Siedząc na miękkich poduszkach przeniesiemy się do delikatnej krainy z pogranicza jawy i snu.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Perfekty i Ambaras" - reż. Jakub Krofta - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
15 kwietnia, godz. 16.00, 16 kwietnia, godz. 11.00
On – obojętny i zgorzkniały nauczyciel zawiedziony życiem, oni – klasa spisanych na straty „nienauczalnych". Do czego może doprowadzić ich spotkanie? Jakie tajemnice skrywa szkoła prowadzona przez mściwą dyrektorkę, czującą się jak ryba w wodzie w skostniałym systemie? „Nienauczalni" to fantastyczna komedia pomyłek, które niejednokrotnie poprowadzą bohaterów do wielkiej katastrofy, ale zbudują ich wiarę w siebie i przyjaźń.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

„Apetyt na czereśnie" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
14 i 16 kwietnia, godz. 19.00
Perypetie małżeńskie – z cyklu polska literatura dramatyczna w Teatrze Kameralnym. Mężczyzna i Kobieta. Oboje po przejściach. Spotykają się w przedziale pociągu i skazani na wspólną podróż wspominają dobre i złe chwile swoich zakończonych związków, wcielając się w postaci z przeszłości.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Naparstki" - reż. Bibianna Chimiak - Teatr Kana w Szczecinie
15 kwietnia, godz. 19.00
Naparstki to subtelna, kameralna podróż w głąb codzienności. To odważne wsłuchanie się we własną kruchość, pełna czułości rozmowa z emocjami. Autorskie teksty piosenek Bibi Chimiak, doświadczenie, spokój, czujność i wrażliwość gitarowych dźwięków Konrada Cwajdy, powoływane z cienia i światła powidoki wspomnień, snów i uczuć budowane w etiudach aktorek z grupy t.kanka – wszystko to składa się na niezwykły koncert-spektakl-performance, który otwiera nas na to co intymne i nieoczywiste.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Niecierpki" - reż. - Bibianna Chimiak - Teatr Kana w Szczecinie
16 kwietnia, godz. 17.00
Spektakl opowiada o kondycji psychicznej człowieka i granicach wytrzymałości ludzkiej natury, o mierzeniu się ze skrajnymi sytuacjami stawianymi przez rzeczywistość. Podejmowane w przedstawieniu obszary tematyczne to poczucie samotności, zjawisko tak zwanej „złośliwości rzeczy martwych", podłość i głupota w zachowaniach i kontaktach międzyludzkich, wszelakie frustracje i stany, w tym różnego rodzaju zaburzenia, o podłożu psychologicznym.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Burmistrz" - reż. Waldemar Patlewicz - Teatr Piwnica przy Krypcie
15 kwietnia, godz. 17:00
„Burmistrz" Teatru Piwnica przy Krypcie to pełen anegdot i przebojów monodram w wykonaniu znakomitego Adama Dzieciniaka na podstawie tekstu Tomasza Jachimka, artysty kabaretowego, konferansjera, publicysty i tekściarza. Reżyserem jest Waldemar Patlewicz, którego widzowie zamkowego teatru znają już z cenionego (kilkanaście lat na afiszu) spektaklu „Kolega Mela Gibsona".
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie.

"Świadek" - reż. Arkadiusz Buszko - Stowarzyszenie Kamera
15 kwietnia, godz. 19.00
Spektakl „Świadek" to opowieść o przemianie i drodze do wolności, o dramatycznej walce o własną tożsamość. Łukasz – urodzony w rodzinie Świadków Jehowy -pokonuje pełną lęków, frustracji, poczucia winy i zagubienia drogę do samego siebie i staje się Robertem. Bohater konfrontując się z osobistymi pragnieniami, z własną seksualnością, dokonuje wyborów ostatecznych i porzuca hermetyczny i opresyjny świat wspólnoty religijnej.
Materiały Stowarzyszenia Kamera.

"Loewe i Mayer" - dyr. David Robert Coleman - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
14 kwietnia, godz. 19.00
Na program tego koncertu składa się wybór pieśni, które pisał zarówno Loewe, jak i Mayer. Oryginalnie napisane na fortepian i głos, w naszej sali symfonicznej zabrzmią w aranżacjach Piotra Mossa na orkiestrę. Partie wokalne wykonają znakomici śpiewacy.
Orkiestrę Filharmonii w Szczecinie poprowadzi maestro David Robert Coleman, doskonały brytyjski dyrygent, który swoją karierę związał z niemieckimi orkiestrami. Był dyrygentem asystentem w Operze Monachijskiej i Berlińskiej, prowadził gościnnie tak renomowane zespoły jak London Philharmonic Orchestra, Berliner Symphoniker czy Orchestre symphonique de Montréal.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Ja - Osiecka" - reż. Alina Moś - Bałtycki Teatr Dramatyczny
15 kwietnia, godz. 19.00
Bazą scenariusza jest mało znany dramat Osieckiej pt. „Darcie pierza". To ostatni tekst autorki, napisany przed śmiercią. Forma pożegnania z publiką i czytelnikami, pewnego rodzaju podsumowanie. Być może rzecz się dzieje w przedsionku zaświatów, a otaczający bohaterkę ludzie niekoniecznie są ludźmi z krwi i kości? Tekst dramatu wzbogacono o piosenki – zarówno doskonale znane, jak i warte przypomnienia koszalińskiej publiczności.
Materiały BTD.

"Kolacja na cztery ręce" - reż. Jan Tomaszewicz - Bałtycki Teatr Dramatyczny
14 kwietnia, godz. 19.00, 15 kwietnia, godz. 17.00
Fikcyjne spotkanie dwóch wielkich kompozytorów – Bacha i Haendla w sztuce Paula Barza. Spektakl, obok niezwykłej znajomości epoki, pokazuje pełen pasji pojedynek dwóch wielkich osobowości. Dwaj muzyczni geniusze, dwa skrajnie różne charaktery. Miłośnik londyńskich salonów, bogaty i wpływowy, ulubieniec królów siada naprzeciwko skromnego, ale uznanego i szanowanego współtowarzysza.
Materiały BTD.

"Teatr Malucha" - reż. Marcin Borchardt, Dominika Mrozowska, Adrianna Jendroszek - Bałtycki Teatr Dramatyczny
16 kwietnia, godz. 10.00,
Teatr malucha to kameralne, poduszkowe spotkania z maluszkami i ich rodzicami. Poduszkowe – bo widzowie siedzą niemal na samej scenie – na podłodze. Spektakle mają charakter interaktywny. A wszystko po to by zaciekawić i skupić uwagę młodego widza. Nie zabraknie więc wspólnych gier, zabaw i piosenek wykonywanych razem z dziećmi. Teatr malucha to wyjątkowa okazja, aby postawić swoje pierwsze kroki na zawodowej scenie teatralnej i wyruszyć w podróż w niezwykły, czasem magiczny, świat teatru.
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Samolub" - reż. Michał Wnuk - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
15 kwietnia, godz. 14.00, 16.00, 16 kwietnia, godz. 12.00
Na podstawie opowieści „The selfish Giant" Oscara Wilde'a to wzruszająca opowieść o ogrodzie Olbrzyma, do którego chętnie wbiegają dzieci, aby się pobawić. Po kilkuletniej nieobecności Olbrzym wraca, przegania dzieci i stawia wokół ogrodu wielki mur. Mijają kolejne pory roku, a ogród wciąż jest zasypany śniegiem.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"W siódmym niebie" - reż. Katarzyna Kawalec - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
14 kwietnia, godz. 10.00
W siódmym niebie chmury płyną leniwie i powoli... Wiatr dmucha lekko i popycha je. Czy zauważysz przelatujące ptaki, gdy położysz się i spojrzysz w niebo? Słońce ogrzewa buzię. Oczy same się zamykają. Gdy otulisz się kocykiem z chmur, poczujesz jak miły w dotyku i puszysty jest śnieg.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Zemsta" - reż. Andrzej Ozga - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
15 kwietnia, godz. 11.00, 16 kwietnia, godz. 18.00
W całej polskiej literaturze trudno o komedię, po którą teatry i reżyserzy sięgają częściej i chętniej. Mamy tu dowcipną, kryształowo przejrzystą intrygę, a w niej galerię postaci ulepionych z odwiecznych ludzkich słabości. Każda napisana jest tak, że zaczynamy tęsknić, gdy tylko na moment zniknie ze sceny.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.

"Tajemniczy turban" - reż. Andrzej Ozga - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
14 kwietnia, godz. 9.00, 11.00,
Baśnie z Turkmenistanu wg tekstu Małgorzaty Wower i Romana Garbowskiego "W krainie Peri". Mamy przyjemność zaprezentować interaktywną opowieść teatralną pt. "Tajemniczy turban", bajkę składającą się z dwóch baśni turkmeńskich.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
15 kwietnia 2023

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia