Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin: 5 - 7 maja 2023 r.

Przedłużenie długiego weekendu obfituje w spektakle, które wracają na sceny teatralne po dłuższej przerwie. To dobry moment, żeby nadrobić zaległości i wybrać się do teatru.

"Dobry wieczór Fogg" - reż. Arkadiusz Buszko - Mały w Szczecinie
5 maja, godz. 19.00, 6, 7 maja, godz. 17.00
„Dobry wieczór Fogg" – klasyka polskiej piosenki w aktorskich interpretacjach. Zrealizowany z lekkością i poczuciem humoru spektakl nawiązuje do klimatu przedwojennych kabaretów. Bawi błyskotliwym dowcipem i piosenką z zaskakującą puentą. Po barwnym świecie piosenek i anegdot z życia artysty prowadzi nas sam Mieczysław Fogg.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Godzina spokoju" - reż. Norbert Rakowski - Teatr Współczesny w Szczecinie
5, 6, 7 maja, godz. 19.00
Błyskotliwa komedia Floriana Zellera – współczesnego francuskiego autora. Godzina spokoju to wszystko, czego oczekuje Michel. 3600 sekund absolutnej ciszy, żeby posłuchać płyty, którą po długich staraniach udało mu się zdobyć. Tymczasem świat wali mu się na głowę. Koniecznie chcą z nim rozmawiać: żona, syn, kochanka, przyjaciel, a nawet sąsiad, osaczając go niewygodnymi sprawami. Czy wymarzona godzina zamieni się w prawdziwy koszmar?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Prywatna klinika" - Stefan Szaciłowski - Teatr Polski w Szczecinie (Nowy Browar)
5, 6 i 7 maja, godz. 19.00
„Prywatna klinika" to perypetie Harriet, która życie dzieli między dwóch, nieświadomych nawzajem swojego istnienia, kochanków. Przypadek oraz niespodziewani goście burzą perfekcyjny plan schadzek w jej garsonierze.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

„Kogut w rosole" - Marek Gierszał - Teatr Polski w Szczecinie (Scena na Łasztowni)
6, 7 maja, godz. 15
To opowieść o siedmiu mężczyznach, którzy stracili pracę i od wielu miesięcy są bezrobotni. Nie bardzo wiedzą, co mają dalej robić w życiu. Szukając możliwości zarobku, wpadają na dość szokujący pomysł, jak na społeczność, w której mieszkają. Otóż postanawiają założyć grupę striptizerską o nazwie "Dzikie buhaje". „Kogut w rosole" to nie tylko spektakl, na którym można się znakomicie bawić, ale też opowieść zmuszająca do refleksji, co każdy z nas jest skłonny zrobić, kiedy zostanie w trudnej sytuacji egzystencjalnej, bez pracy.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Dzieje grzechu" - chor. Karol Urbański - Opera na Zamku w Szczecinie
6 maja, godz. 19.00, 7 maja, godz. 18.00
W weekend 6 i 7 maja na scenę wraca spektakl baletowy „Dzieje grzechu" - historia o ekstremalnych ludzkich emocjach inspirowana głośną powieścią S. Żeromskiego i skandalizującym filmem W. Borowczyka.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.

"Kołysanki Północy" - reż. Marta Łągiewka – Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
6 maja, godz. 14.00, 7 maja, godz. 13.00
Nie jest to typowy spektakl, nie jest to typowy koncert, to bardziej muzyczne spotkanie, podczas którego rodzice lub dziadkowie wraz z dziećmi i wnukami będą mogli posłuchać tradycyjnych polskich i skandynawskich kołysanek i aktywnie włączyć się w działanie. Siedząc na miękkich poduszkach przeniesiemy się do delikatnej krainy z pogranicza jawy i snu.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Tygrysek i kapitan Morgan" - reż. Grzegorz Kwieciński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
6 maja, godz. 16.00, 7 maja, godz. 11.00
Mały, odważny i marzący o wspaniałych przygodach Tygrysek wyrusza w świat wraz z piracką załogą kapitana Morgana. Morska podróż zaprowadzi ich aż na plantację uwielbianych przez wszystkich bananów. Starcie między przyjaznymi żyrafami a agresywnymi piratami wydaje się nieuniknione...
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Calineczka" - reż. Marta Łągiewka, Maja Bartlewska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
5 maja, godz. 10.00
Wyobraźcie sobie dziewczynkę urodzoną z ziarenka zasianego w ogródku. Dziewczynkę wielkości kciuka. Dziewczynkę porwaną przez paskudną ropuchę i nieczułego chrabąszcza. Wyobraźcie sobie Calineczkę: najmniejszą dziewczynkę na świecie. Zapraszamy na prostą i wzruszającą opowieść o jej dziejach.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"A kuku" - reż. Maria Jamińska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
7 maja, godz. 12.00
Kolejna propozycja dla najnajów, czyli najmłodszych widzów: prosty, urzekający spektakl oparty na dźwiękach, kolorach i kształtach. Wybierz się wraz z dzieckiem na poszukiwanie mamy krokodylka i odkryj najważniejsze słowo na świecie! Wprowadzisz swoją pociechę nie tylko w świat teatru, lecz również w przestrzeń pozytywnych emocji rodzinnych.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Apetyt na czereśnie" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
5, 7 maja, godz. 19.00, 6 maja, godz. 17.00
Perypetie małżeńskie – z cyklu polska literatura dramatyczna w Teatrze Kameralnym. Mężczyzna i Kobieta. Oboje po przejściach. Spotykają się w przedziale pociągu i skazani na wspólną podróż wspominają dobre i złe chwile swoich zakończonych związków, wcielając się w postaci z przeszłości.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie

"Maja - rezolutna pszczółka" - reż. Anna Chudek-Niczewska - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
6 maja, godz. 12:30, 7 maja, godz. 9:30
Teatralna adaptacja książki Waldemara Bonselsa „Pszczółka Maja i jej przygody" to opowieść o bystrej i ciekawej świata pszczółce. Podczas wędrówki Maja odkrywa otaczający ją niezwykły świat, a dzięki odwadze, życzliwości i determinacji poznaje nowych przyjaciół.
Materiały Zamku Książąt Pomorskich.

"Bach, Masecki i polonezy" - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
5 maja, godz. 19:00.
Marcin Masecki z orkiestrą symfoniczną i inspirowane Bachem polonezy, których jeszcze świat nie słyszał. W podwójnej roli – pianisty i kompozytora – wystąpi na filharmonicznej scenie Marcin Masecki. Artysta wraz z orkiestrą symfoniczną wykona napisane przez siebie polonezy inspirowane Wariacjami Goldbergowskimi Jana Sebastiana Bacha.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Seks dla opornych" - reż. Żanetta Gruszczyńska – Ogonowska - Bałtycki Teatr Dramatyczny (spektakl gościnny Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku)
6 maja, godz. 17.00, 19.00
Bijąca na całym świecie rekordy popularności komedia z nutką pikantnego humoru i głębszym morałem w tle. Małżeństwo z trzydziestoletnim „stażem" wyrusza do luksusowego hotelu w podróż mającą uratować ich związek. Uzbrojeni w podręcznik „Seks dla opornych" poszukują remedium na nudę w sypialni.
Materiały Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku.

"Teatr Malucha" - reż. Marcin Borchardt, Dominika Mrozowska, Adrianna Jendroszek - Bałtycki Teatr Dramatyczny
7 maja, godz. 10.00
Teatr malucha to kameralne, poduszkowe spotkania z maluszkami i ich rodzicami. Poduszkowe – bo widzowie siedzą niemal na samej scenie – na podłodze. Spektakle mają charakter interaktywny. A wszystko po to by zaciekawić i skupić uwagę młodego widza. Nie zabraknie więc wspólnych gier, zabaw i piosenek wykonywanych razem z dziećmi. Teatr malucha to wyjątkowa okazja, aby postawić swoje pierwsze kroki na zawodowej scenie teatralnej i wyruszyć w podróż w niezwykły, czasem magiczny, świat teatru.
Materiały BTD.

"Darcie pierza. Ja - Osiecka" - reż. Alina Moś - Bałtycki Teatr Dramatyczny
5, 7 maja, godz. 19.00
Bazą scenariusza jest mało znany dramat Osieckiej pt. „Darcie pierza". To ostatni tekst autorki, napisany przed śmiercią. Forma pożegnania z publiką i czytelnikami, pewnego rodzaju podsumowanie. Być może rzecz się dzieje w przedsionku zaświatów, a otaczający bohaterkę ludzie niekoniecznie są ludźmi z krwi i kości? Tekst dramatu wzbogacono o piosenki – zarówno doskonale znane, jak i warte przypomnienia koszalińskiej publiczności.
Materiały BTD.

"Kolacja na cztery ręce" - reż. Jan Tomaszewicz - Bałtycki Teatr Dramatyczny
7 maja, godz. 17.00
Fikcyjne spotkanie dwóch wielkich kompozytorów – Bacha i Haendla w sztuce Paula Barza. Spektakl, obok niezwykłej znajomości epoki, pokazuje pełen pasji pojedynek dwóch wielkich osobowości. Dwaj muzyczni geniusze, dwa skrajnie różne charaktery. Miłośnik londyńskich salonów, bogaty i wpływowy, ulubieniec królów siada naprzeciwko skromnego, ale uznanego i szanowanego współtowarzysza.
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Drakula" - reż. Michał Wnuk - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
6 maj, godz. 16.00, 7 maja, godz. 12.00,
Drakuli nie trzeba nikomu przedstawiać, bo przecież tego wampira zna każdy człowiek na świecie. Jesteśmy jednak pewni, że tej miłosnej historii w jego długim, nieśmiertlnym życiu nikt Wam wcześniej nie opowiedział. Pozwólcie, że zrobimy to my...
Wyobraźcie sobie, że Drakula marzył o byciu kochanym - chciał mieć żonę. Stracił głowę dla śmiertelniczki, ale jego wybranka nie potrafiła zaakceptować wampirzej diety. Zakochany wampir postanowił się zmienić...
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Przedstawię ci tatę" - reż. Robert Czechowski - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
5, 6 maja, godz. 19.00, 7 maja, godz. 18.00
Spektakl „Przedstawię ci tatę" to inteligentna, dynamiczna komedia omyłek - doskonała, by spędzić miły wieczór w teatrze. W zabawny sposób pokazuje tematykę związaną z relacjami międzyludzkimi. Stawia pytanie o naturę kłamstwa, o to czy próbując oszukać innych, nie oszukujemy tak naprawdę samych siebie? W przedstawieniu poznajemy bohaterów, którzy mogliby być naszymi sąsiadami, a ich perypetie w równej mierze bawią co skłaniają do refleksji. Życie przeniesione na teatralną scenę zyskuje nie tylko głębi, ale też humoru. Przerysowanie i dystans są doskonałym narzędziem do zastanowienia się nad tematem ważnym, choć trudnym.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Tajemniczy turban" - reż. Beata Chorążykiewicz - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
5 maja, godz. 10.00
Baśnie z Turkmenistanu wg tekstu Małgorzaty Wower i Romana Garbowskiego "W krainie Peri".
Mamy przyjemność zaprezentować interaktywną opowieść teatralną pt. "Tajemniczy turban", bajkę składającą się z dwóch baśni turkmeńskich. Historia Lenia, który myślał tylko o sobie i pogardził szczęściem, jakie podarował mu los. Opowieść o tym, jak sprzyjające okoliczności odkrywają i nagradzają to, co jest w nas najcenniejsze: dobroć, mądrość, uczynność. Siedemdziesiąt minut znakomitej zabawy dla najmłodszych i nie tylko.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
6 maja 2023

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...