Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin

Szczecin: 6 stycznia - 8 stycznia 2023 r.

Podczas długiego weekendu teatry zapraszają na spektakle w niektórych przypadku o wydźwięku jeszcze świątecznym. Teatr w Koszalinie zaprezentuje pierwszą premierę w tym roku "Stosunki na szczycie".

"Spartakus. Miłość w czasach zarazy" - reż. Jakub Skrzywanek - Teatr Współczesny w Szczecinie
6 stycznia, godz. 19.00, 7, 8 stycznia, godz. 18.00
W 2020 i 21 roku szerokim echem odbiły się reportaże Janusza Schwertnera, który poprzez opowieści o nastoletnich pacjentach i ich rodzicach, uwikłanych w system dziecięcej opieki psychiatrycznej, wstrząsnął opinią publiczną. To właśnie te materiały, poszerzone o własną pracę dokumentalną, stanowiły punkt wyjścia do tworzenia spektaklu.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Pocałunek" - reż. Marek Pasieczny - Teatr Współczesny w Szczecinie
7, 8 stycznia, godz. 17.00
Pełna delikatnego humoru, poruszająca sztuka Gera Thijsa, jednego z najbardziej popularnych współczesnych autorów w Holandii. Dwoje nieznajomych spotyka się przypadkiem na górskim szlaku. Oboje są na życiowym rozdrożu. On, niegdyś obiecujący komik, dziś pracuje w parku rekreacyjnym w przebraniu misia, ona – poważna, dawniej lokalna piękność, teraz czeka na ważne wyniki badań. Czy tytułowy pocałunek może połączyć ich na zawsze?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Musical Show" - Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka - Teatr Polski w Szczecinie (Nowy Browar)
6, 7 stycznia, godz. 19.00, 8 stycznia, godz. 16.00
Są takie musicale i filmy muzyczne, które znamy na pamięć, a i tak oglądamy ponownie... "Kabaret", "Chicago", "Upiór w operze", "Hair", "Koty" - to tylko niektóre tytuły. Jeśli chcesz przywołać te emocje i wyjść z widowni tanecznym krokiem nucąc, np. "Everybody needs somebody" z "Blues Brothers" lub "What a feeling" z "Flashdance", to "Musical Show" jest stworzony dla Ciebie
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Crazy for You" - reż. Jerzy Jan Połoński - Opera na Zamku w Szczecinie
7 stycznia, godz. 19.00, 8 stycznia, godz. 18.00
Na scenę Opery na Zamku w Szczecinie 7, 8, 10 i 13 stycznia wraca jeden z najwspanialszych musicali świata – „Crazy for You" George'a i Iry Gershwinów – w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego, pod batutą Jerzego Wołosiuka.
Materiały Opery na Zamku.

"Przebieranki" - reż. Marta Łągiewka, Maja Bartlewska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
7 stycznia, godz. 15.00, 16.00, 8 stycznia, godz. 10.00
„Przebieranki" to spektakl najnajowy, inicjacyjny, w którym nie należy spodziewać się bajki z morałem. To zaproszenie małego widza do odkrywania własnego ciała oraz do odkrywania rzeczy, ubrań, które na różne części ciała można zakładać.
Czy skarpetki możemy założyć na nos a majtki na głowę? Czy sweter może gryźć? Czy buty stukają? I czy korale są twarde?
Na te i inne pytania mały widz znajdzie odpowiedź poprzez aktywne uczestnictwo w spektaklu.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Dzikie łabędzie" - reż. Karolina Okurowska-Wabnic - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
8 stycznia, godz. 11.00
„Dzikie łabędzie", luźna adaptacja baśni Andersena, to magiczna, zabawna i pełna niezwykłych światów propozycja dla najmłodszych – o wytrwałości 'w dążeniu do celu, miłości, odwadze i o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy i nie podlega żadnym schematom. Także o tym, że wszystkie emocje są ważne i potrzebne i nie należy się ich wstydzić, ani ich ukrywać.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

„Apetyt na czereśnie" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
7, 8 stycznia, godz. 17.00
Perypetie małżeńskie – z cyklu polska literatura dramatyczna w Teatrze Kameralnym. Mężczyzna i Kobieta. Oboje po przejściach. Spotykają się w przedziale pociągu i skazani na wspólną podróż wspominają dobre i złe chwile swoich zakończonych związków, wcielając się w postaci z przeszłości.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Niecierpki" - Bibianna Chimiak - Teatr Kana w Szczecinie
7 stycznia, godz. 19.00, 8 stycznia, godz. 17.00
Spektakl opowiada o kondycji psychicznej człowieka i granicach wytrzymałości ludzkiej natury, o mierzeniu się ze skrajnymi sytuacjami stawianymi przez rzeczywistość. Podejmowane w przedstawieniu obszary tematyczne to poczucie samotności, zjawisko tak zwanej „złośliwości rzeczy martwych", podłość i głupota w zachowaniach i kontaktach międzyludzkich, wszelkie frustracje i stany o podłożu psychologicznym, w tym różnego rodzaju zaburzenia m.in. obsesyjno-kompulsywne (nerwica natręctw) czy eksplozywne przerywane.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Bach I Oratorium na Boże Narodzenie" - dyr. Andrzej Kosendiak - - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
6 stycznia, godz. 19.00
Boże Narodzenie to dla chrześcijan szczególny czas, wypełniony radosnym oczekiwaniem na narodziny Pana. Tematyka ta stanowiła wielką inspirację dla kompozytorów na przestrzeni wieków. Również w twórczości Johanna Sebastiana Bacha znajdziemy utwory napisane dla uczczenia przyjścia na świat Jezusa Chrystusa, wśród nich Oratorium na Boże Narodzenie, będące jednym z piękniejszych tego typu dzieł.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Stosunki na szczycie" - reż. Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
6, 7, 8 stycznia, godz. 19.00
Kolejna znakomita angielska farsa w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym. Po ogromnym sukcesie sztuk: „Mayday" i „Kochane pieniążki" wracamy z ukochanym przez naszych Widzów gatunkiem, który bawi do łez, ale i zmusza do refleksji.
„Stosunki na szczycie" Edwarda Taylora zaczynają się niewinnie, od planowanego spotkania wysokich urzędników Unii Europejskiej w luksusowym apartamencie w Paryżu. Gra idzie o nie byle jaką stawkę: sir Clive Partridge, wysoki urzędnik Brytyjskiej Komisji Wspólnego Rynku czeka na Jaquesa Berri , komisarza ds. Handlu, który ma zdecydować o ewentualnym poparciu kandydatury Partridge'a na stanowisko Przewodniczącego Komisji... Ale jak to w życiu, a szczególnie w farsie bywa wszystko zaczyna iść nie tak...
Materiały BTD.

"Teatr Malucha" - reż. Marcin Borchardt, Dominika Mrozowska, Adrianna Jendroszek - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
8 stycznia, godz. 10.00
Teatr malucha to kameralne, poduszkowe spotkania z maluszkami i ich rodzicami. Poduszkowe – bo widzowie siedzą niemal na samej scenie – na podłodze. Spektakle mają charakter interaktywny. A wszystko po to by zaciekawić i skupić uwagę młodego widza. Nie zabraknie więc wspólnych gier, zabaw i piosenek wykonywanych razem z dziećmi. Teatr malucha to wyjątkowa okazja, aby postawić swoje pierwsze kroki na zawodowej scenie teatralnej i wyruszyć w podróż w niezwykły, czasem magiczny, świat teatru.
Materiały BTD.

"Bajkowe przygody" - reż. Marcin Borchardt, Dominika Mrozowska, Adrianna Jendroszek - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
8 stycznia, godz. 12.00
Bajki takie przeżywamy, wierzymy w nie. Za pomocą wyobraźni przenosimy się do ich magicznego świata. A co jeśli staniemy się jej częścią? Jeśli bajka nie będzie mogła się dokonać bez naszego udziału? Może właśnie udział Waszych maluchów jest niezbędny, by szczęśliwe zakończenie spotkało także i naszą bajkę?
Materiały BTD.

Zielona Góra

"W siódmym niebie" - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
7 stycznia, godz. 16.00, 8 stycznia, godz. 12.00
W siódmym niebie chmury płyną leniwie i powoli... Wiatr dmucha lekko i popycha je. Czy zauważysz przelatujące ptaki, gdy położysz się i spojrzysz w niebo? Słońce ogrzewa buzię. Oczy same się zamykają. Gdy otulisz się kocykiem z chmur, poczujesz jak miły w dotyku i puszysty jest śnieg.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Człowiek dwóch szefów" - reż. Tomasz Dutkiewicz - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
7, 8 stycznia, godz. 18.00
Trzy stulecia temu publiczność zwijała się ze śmiechu oglądając przygody arlekina Trufaldina – tytułowego „sługi dwóch panów" z commedii dell'arte Carla Goldoniego. Pracując na dwa fronty, bohater ustawicznie mylił polecenia swoich mocodawców, co prowadziło do wielu zabawnych nieporozumień i perypetii. Czy ta historia może dziś bawić tak samo, jak w tamtych czasach? Z pewnością tak – zwłaszcza jeśli zaadaptować ją do czasów bliższych naszej współczesności.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Opowieść wigilijna" - reż. Andrzej Ozga - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
6, 7, 8 stycznia, godz. 16.00
Początkowo nieufny, Ebenezer zmienia zdanie pod wpływem wizyt kolejnych duchów: Ducha Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Ducha Obecnych Świąt i Ducha Świąt przyszłych. Pokazują one bohaterowi sceny z jego życia przeszłego, teraźniejszego i przyszłego. Ta poetycka przypowieść o starym, zgorzkniałym skąpcu, tak jak i powstające na jej podstawie niezliczone adaptacje teatralne i filmowe, prowokują do odpowiedzi na pytanie: na czym polega szczęśliwe życie?
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Zdjęcia:

"Spartakus. Miłość w czasach zarazy" - reż. Jakub Skrzywanek - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"Pocałunek" - reż. Marek Pasieczny - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Bartłomiej Sowa
"Musical Show" - Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka - Teatr Polski w Szczecinie (Nowy Browar), fot. Włodzimierz Piątek
"Crazy for You" - reż. Jerzy Jan Połoński - Opera na Zamku w Szczecinie, fot. Marek Grotowski
"Przebieranki" - reż. Marta Łągiewka, Maja Bartlewska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
6 stycznia 2023

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia