Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin

Weekendowe polecenia - Szczecin: 27-29 stycznia 2023

Muzyka Mozarta, paryskie klimaty w stylu Edith Piaf oraz słodkie lata 20. i 30. Teatr Współczesny w Szczecinie zaprasza też na dansing.

"Dotyk za dotyk. Dansing" - reż. Katarzyna Sikora - Teatr Współczesny w Szczecinie
27, 28, 29 stycznia, godz. 19.00
Wyobraź sobie, że jesteś na dansingu... Co przyciąga Twoją uwagę? Co Cię onieśmiela? Co zawstydza? Co motywuje i skłania do dotknięcia drugiej osoby? Czy to musi być pożądanie? Może to afekt, życzliwość lub opiekuńczość? A może brak i tęsknota? Co dzieje się, kiedy pojawia się nieodparta chęć i pragnienie dotyku, której nie można zaspokoić?

Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Ania z Zielonego Wzgórza" - reż. Marek Pasieczny - Teatr Współczesny w Szczecinie
27 stycznia, godz. 11.00
Najnowsza sceniczna adaptacja najsłynniejszej powieści XX wieku dla dzieci i młodzieży. 11-letnią Anię przygarnia bezdzietne rodzeństwo – Maryla i Mateusz. Choć początkowo chcieli chłopca wkrótce okazuje się, że to właśnie Ania Shirley miała całkowicie odmienić ich życie. Niepokorna, uparta, obdarzona niezwykłą wyobraźnią dziewczynka ściąga na siebie i Zielone Wzgórze niemało kłopotów...
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Postsctriptum Urodzinowe, czyli niezobowiązujący wieczór kabaretowy" - Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie (Nowy Browar)
27, 28 i 29 stycznia, godz. 19.00
Podczas wieczoru kabaretowego widzowie usłyszą mieszankę znakomitych piosenek, monologów i skeczy. Będzie zarówno dowcipnie, jak też refleksyjnie i nostalgicznie. Na scenie wystąpi plejada artystów Teatru Polskiego: Olga Adamska, Natalie Brodzińska, Dorota Chrulska, Sylwia Różycka, Katarzyna Sadowska, Adrianna Szymańska, Marta Uszko - Tychulska, Piotr Bumaj, Felipe Alonso Cespedes Sanchez, Adam Dzieciniak, Michał Janicki, Sławomir Kołakowski, Mirosław Kupiec, Wiesława Łągiewka, Krzysztof Niewirowski, Jacek Piotrowski, Olek Różanek, Damian Sienkiewicz, Krzysztof Baranowski, Ireneusz Budny, Krzysztof Ciesielski.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Napój miłosny" - reż. Jitka Stokalska - Opera na Zamku w Szczecinie
28 stycznia, godz. 19.00, 29 stycznia, godz. 18.00
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na najbliższy weekend na jedną z najpopularniejszych oper komicznych – „Napój miłosny" Gaetana Donizettiego w reżyserii Jitki Stokalskiej, pod batutą Jerzego Wołosiuka. Szczecińska inscenizacja przenosi widzów do lat 30. XX wieku na włoską prowincję. Na scenie przepiękna scenografia, kostiumy i pojazdy z epoki.
Materiały Opery na Zamku.

"A kuku" - reż. Maria Jamińska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
28 stycznia, godz. 15.00, 16.00, 29 stycznia, godz. 12.30
Kolejna propozycja dla najnajów, czyli najmłodszych widzów: prosty, urzekający spektakl oparty na dźwiękach, kolorach i kształtach. Wybierz się wraz z dzieckiem na poszukiwanie mamy krokodylka i odkryj najważniejsze słowo na świecie! Wprowadzisz swoją pociechę nie tylko w świat teatru, lecz również w przestrzeń pozytywnych emocji rodzinnych.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Niezłe ziółka" - reż. Paweł Aigner - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
27 stycznia, godz. 10.00
Wywrotowa grupa sztandarowych czarnych charakterów z różnych podań i baśni postanawia przeciwstawić się odwiecznej strukturze opowieści dla najmłodszych i dowieść, że zło jest dobre, a dobro złe. Żeby tego dokonać muszą zniszczyć mityczną Fabrykę Dobrych Bohaterów. Szkoda tylko, że nikt im nie powiedział, jakie to może mieć konsekwencje...
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Matylda mierzy wysoko" - reż. Anna Rozmianiec - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
29 stycznia, godz. 11.00
Historia dziewczynki – wnuczki sławnego wynalazcy, która próbuje zmierzyć się z wielkością dziadka. Matylda to bardzo zdolna dziewczynka i, niestety, bardzo samotna. Dziadek, pochłonięty swoją pracą, nie znajduje dla niej czasu. Dziewczynka spędza dni w swoim małym warsztacie, w którym pracuje nad kolejnymi wynalazkami, chcąc stworzyć coś, co mierzy wysoko...
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

„Apetyt na czereśnie" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
28 stycznia, godz. 17:00, 29 stycznia, godz. 19:00
Perypetie małżeńskie – z cyklu polska literatura dramatyczna w Teatrze Kameralnym. Mężczyzna i Kobieta. Oboje po przejściach. Spotykają się w przedziale pociągu i skazani na wspólną podróż wspominają dobre i złe chwile swoich zakończonych związków, wcielając się w postaci z przeszłości.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Światy możliwe" - reż. Krzysztof Popiołek - Teatr Kana w Szczecinie
28 stycznia, godz. 19.00, 29 stycznia, godz. 17.00
Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ najlepszy sposób skontaktowania się z obcą cywilizacją będzie się różnić w zależności od konkretnej sytuacji. Jednak kilka wskazówek, jak skontaktować się z obcą cywilizacją, to próba znalezienia wspólnego języka, który ty i oni mogliby zrozumieć, lub użycie technologii do wysłania wiadomości, która może zostać przez nich odebrana.

"Misiaczek" - reż. Paweł Niczewski - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
28 stycznia, godz. 9:30
Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek – nieznana historia.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie.

"Ślimak" - reż. Laura Słabińska - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
29 stycznia, godz. 9:30
„Ślimak" to przedstawienie dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat. Mądra i zabawna opowieść o tym, że trzeba nauczyć się doceniać to, co mamy, ponieważ nieznane nie zawsze jest lepsze od tego, co bliskie. Oto Ślimak, zamieszkujący swój mały, muszlowy domek spotyka na swej drodze Bobra, który zajmuje się handlem nieruchomościami. Bóbr naigrywa się z mieszkania Ślimaka. Roztacza przed nim wizję nowego apartamentu, w którym nie tylko poczułby się lepiej, ale i inni zaczęliby go lepiej postrzegać.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie.

"Vivat Mozart! Urodziny Mozarta w złotej sali" - dyr. Rune Bergmann - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
27 stycznia, godz. 19.00
W piątek 27 stycznia będziemy świętować 267. rocznicę urodzin muzycznego geniusza wszech czasów - Wolfganga Amadeusa Mozarta. Koncert symfoniczny wypełniony będzie w całości dziełami kompozytora, a szczecińskich filharmoników poprowadzi – obchodzący swoje urodziny tego samego dnia co Mozart – maestro Rune Bergmann.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Stosunki na szczycie" - reż. Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
27 stycznia, godz. 19.00
„Stosunki na szczycie" Edwarda Taylora zaczynają się niewinnie, od planowanego spotkania wysokich urzędników Unii Europejskiej w luksusowym apartamencie w Paryżu. Gra idzie o nie byle jaką stawkę: sir Clive Partridge, wysoki urzędnik Brytyjskiej Komisji Wspólnego Rynku czeka na Jaquesa Berri , komisarza ds. Handlu, który ma zdecydować o ewentualnym poparciu kandydatury Partridge'a na stanowisko Przewodniczącego Komisji... Ale jak to w życiu, a szczególnie w farsie bywa wszystko zaczyna iść nie tak... Nieszczęścia sir Clive'a Partridge'a zaczynają się od zagubionej walizki i niespodziewanej wizyty kochanki, a dalej... Dalej jest tylko gorzej, czyli... śmieszniej.
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Słodkie Lata 20..30.." - reż. Jan Szurmiej - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
27, 28 stycznia, godz. 19.00, 29 stycznia, godz. 18.00
Lata dwudzieste i trzydzieste były w Polsce czasem barwnym, rozśpiewanym, roztańczonym. Panie w długich rękawiczkach, powłóczystych sukniach, zdobionych sznurami pereł i eleganccy panowie w smokingach czy frakach – świętowali życie w rewiach i kabaretach. Nigdy przedtem, ani też nigdy potem – nie miało ono tylu barw, odcieni i smaków, co w słodkich latach dwudziestych i trzydziestych... „Miłość ci wszystko wybaczy", „Na pierwszy znak", „Ada, to nie wypada" – dajcie się unieść słodkim nutom płynącym ze sceny!
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Królowa śniegu" - reż. Marek Sitarski - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
27 stycznia, godz. 10.00
Królowa śniegu na motywach baśni Hansa Christiana Andersena. Bajka, wprowadza Widza w świat zaczarowanych lalek i krainę zimy. Nie zabraknie tu postaci Babci, Gerdy, Kaja Diabła Maestro i jego pomocników, a także samej Królowej Śniegu, Wrony, Rozbójniczki oraz Zbójów. Kluczem do magicznego świata staje się zaczarowana szafa wprowadzająca w zupełnie inną baśniową rzeczywistość.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Sztuka" - reż. Robert Czechowski - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
28, 29 stycznia, godz. 16.00
Sztuka" Yasminy Rezy w tłumaczeniu Barbary Grzegorzewskiej. Nazwisko francuskiej autorki Yasminy Rezy może się kojarzyć bywalcom naszego teatru chociażby z „Bogiem mordu" w reżyserii Lecha Mackiewicza, a kinomanom – z ekranizacją tego samego dramatu, zrealizowaną przez Romana Polańskiego, a zatytułowaną „Rzeź". W obu wersjach sytuacja spowodowana błahym z pozoru zdarzeniem urasta do rozmiarów sprawy o tak wielkim znaczeniu, że staje się ona podstawą zajadłej, psychologicznej rozgrywki.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Od wiosny do zimy" - reż. Katarzyna Kawalec - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
29 stycznia, godz. 12.00
Jak lubi się zmieniać podczas każdej z czterech pór roku? Razem z bohaterami opowieści – Siostrą, Bratem i pewną niezwykłą Gąsienicą spróbujemy znaleźć odpowiedź na te i inne pytania. Dowiemy się, że każda zabawa może przerodzić się w teatr dzięki wyobraźni, ale przede wszystkim, że teatr jest doskonałym miejscem, aby dobrze się bawić i przyjemnie spędzić czas. W przedstawieniu postacie sceniczne często nawiązują bezpośredni kontakt z widzami, a spektakl dzięki barwnej scenografii, zabawnym lalkom i przyjemnym dla ucha piosenkom jest propozycją dla wszystkich widzów, którzy lubią się miło bawić, w tym również dla dzieci, dla których będzie to pierwsza wizyta w teatrze.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Piękna i bestia" - reż. Andrzej Ozga - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
27 stycznia, godz. 10.00
Pośród baśni, jedną z najpiękniejszych jest ta o klątwie, która zadufanego w sobie księcia przemieniła w budzącego odrazę dzikiego zwierza i o uwięzionej w jego włościach pięknej dziewczynie, nieświadomej tego, że tylko jej miłość może zdjąć zaklęcie i na powrót przemienić potwora w człowieka. W końcu, od zawsze wiadomo, że miłość bywa lekiem na niejedną ranę, a zwłaszcza z magicznymi radzi sobie doskonale.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

"Trzy razy Piaf" - reż. Artur Barciś - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
28 stycznia, godz. 16.00
Artur Barciś, znakomity aktor i reżyser, rolę Piaf rozpisał na trzy akty, trzy różne okresy życia artystki, które przedstawiają trzy różne aktorki. Każda z wykonawczyń inaczej interpretuje piosenki Piaf i traktuje tę swoją inność jako środek wyrazu. Aktorki różnią się od siebie siłą wokalną wykonania. Można powiedzieć, że jest to rzecz o Piaf wyśpiewana jej piosenkami w trzech „aktach". Widz ma wrażenie, że obserwuje życie Piaf siedząc w paryskiej kawiarni, przy stolikach z nastrojowymi lampkami.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
28 stycznia 2023

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia