Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego: 3-5.03 2023 r.

"Sen nocy letniej" - najnowsza premiera Teatru Współczesnego - wzbudza wiele emocji. Spektakl będzie można obejrzeć w ten weekend. Natomiast szczecińska Pleciuga zaprasza na premierę sztuki "Perfekty i Ambaras". Będzie bardzo muzycznie.

"Sen nocy letniej" - reż. Justyna Sobczyk, Jakub Skrzywanek - Teatr Współczesny w Szczecinie
3, 4, 5 marca, godz. 19.00
Jakub Skrzywanek wraz z Justyną Sobczyk, reżyserką i założycielką Teatru 21, laureata Grand Prix festiwalu „Kontrapunkt", zaprosili do współpracy szczecińskich artystów z niepełnosprawnościami, by wraz z zespołem Teatru Współczesnego w Szczecinie, spróbować opowiedzieć, o tym, czym dziś jest i może być pragnienie miłości.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"kalifornia nieśmiertelni" - reż. Szymon Kaczmarek - Teatr Mały w Szczecinie
4, 5 marca, godz. 17
Spektakl „kalifornia nieśmiertelni" to niezwykła, oparta na faktach opowieść o polskich celebrytach lat 60-tych. Bohaterowie: Polański, Komeda, Hłasko i inni. Historie prawie niemożliwe – od wódki w SPATiFie do Hollywood, od marzeń o karierze muzycznej do okrutnej zbrodni, od Indian Hopi do dzieci- kwiatów. Udokumentowaną baśń opowie jeden aktor.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Prywatna klinika" - Stefan Szaciłowski - Teatr Polski w Szczecinie (Nowy Browar)
3, 4 marca, godz. 19, 5 marca, godz. 16.00
Perypetie Harriet, która życie dzieli między dwóch, nieświadomych nawzajem swojego istnienia, kochanków. Przypadek oraz niespodziewani goście burzą perfekcyjny plan schadzek. Czy Harriet uda się do końca utrzymać w tajemnicy kto jest kim (i kto jest z kim...)?
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Weekend z R." - Andrzej Zaorski - Teatr Polski w Szczecinie (Nowy Browar)
5 marca, godz. 19.00
Krystyna i trzech mężczyzn o imionach rozpoczynających się na literę R. Ryszard - jej mąż. Robert - jej kochanek. Rafael - wzięty architekt wnętrz. I jeden weekend, który Krystyna zaplanowała w najdrobniejszych szczegółach: mąż wyjeżdża, kochanek przyjeżdża, a architekt ma czas, na wprowadzenie zmian w urządzeniu domu.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Historia najmniej prawdopodobna" - reż. Natalia Babińska - Opera na Zamku w Szczecinie
3 marca, godz. 11.00, 4 marca, godz. 17.00
Rodzinna opera na motywach baśni Andersena, rozgrywająca się aż w jedenastu przestrzeniach teatru, zabiera widzów w podróż w głąb czasu ilustrując tańcem, muzyką, projekcjami i pantomimą jego smak, zapach... Twórcy wykorzystali w tym celu niezwykłą zamkową przestrzeń opery, co nadało spektaklowi niepowtarzalny charakter. Czy rzeczy nieprawdopodobne w ogóle się dzieją? Nie liczymy na to, chociaż często skrycie o tym marzymy. J
Materiały Opery na Zamku.

"Perfekty i Ambaras" - reż. Jakub Krofta - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
4 marca, godz. 17.00, 5 marca, godz. 11.00
Sztuka „Perfekty i Ambaras" cenionej dramatopisarki Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty to pełna magicznych światów i nieoczywistych zwrotów akcji bajka drogi, w której wszystko jest możliwe – spotkanie wróżki, chmary niebezpiecznych mordoryjów, odkrycie Liberlandii... A może nawet polubienie przyszywanego brata?
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Zróbmy bałagan" - reż. zespół - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
5 marca, godz. 14.00
„Zróbmy bałagan" to interaktywna opowieść rozbudzająca kreatywność i zachęcająca do zabawy w teatr we własnym domu.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

„Wieczór wspomnieniowy" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
3 marca, godz. 19.00
Wieczór wspomnieniowy z okazji obchodów 20-lecia Teatru Kameralnego.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"MAHLER I Symfonia nr 9" - dyr. Rune Bergmann - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
3 marca, godz. 19.00
"Ta muzyka nie pochodzi z tego świata, a z wieczności" – tak o wielkiej Symfonii nr 9 Gustava Mahlera (1860-1911) powiedział jeden z największych dyrygentów wszech czasów – Herbert von Karajan. To ostatnia wielka symfonia romantyczna, a zarazem ostatnia w pełni ukończona symfonia kompozytora; dzieło monumentalne, napisane na ogromny skład orkiestrowy, jednocześnie zakorzenione zarówno w tradycji beethovenowskiej, jak i stawiające krok naprzód ku nowej estetyce.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Mój boski rozwód" - reż. Żanetta Gruszczyńska – Ogonowska - Bałtycki Teatr Dramatyczny
4 marca, godz. 17.00
Monodram, czyli najtrudniejsza z form teatralnych w brawurowym wykonaniu Żanetty Gruszczyńskiej – Ogonowskiej. „Mój boski rozwód" to prześmieszna komedia, która w charakterystyczny dla Brytyjczyków sposób miesza ze sobą wzruszenie, zaskoczenie i genialny, choć nieco sarkastyczny dowcip. Historia Angeli, która musi się zmierzyć z życiem, starzeniem się i potrzebą bliskości w sytuacji, w której zawalił się jej świat po odejściu męża. Sztuka utkana z dowcipnych spostrzeżeń na temat relacji damsko-męskich, przyjaźni i zazdrości, miłości i seksu zapewni Państwu wieczór pełen śmiechu i jednocześnie dostarczy refleksji na temat życia w wieku dojrzałym.
Materiały BTD.

"Stosunki na szczycie" - reż. Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny
3, 4 marca, godz. 19.00
"Stosunki na szczycie" Edwarda Taylora zaczynają się niewinnie, od planowanego spotkania wysokich urzędników Unii Europejskiej w luksusowym apartamencie w Paryżu. Gra idzie o nie byle jaką stawkę: sir Clive Partridge, wysoki urzędnik Brytyjskiej Komisji Wspólnego Rynku czeka na Jaquesa Berri , komisarza ds. Handlu, który ma zdecydować o ewentualnym poparciu kandydatury Partridge'a na stanowisko Przewodniczącego Komisji... Ale jak to w życiu, a szczególnie w farsie bywa wszystko zaczyna iść nie tak... Nieszczęścia sir Clive'a Partridge'a zaczynają się od zagubionej walizki i niespodziewanej wizyty kochanki, a dalej... Dalej jest tylko gorzej, czyli... śmieszniej!
Materiały BTD.

"Teatr Malucha" - reż. Marcin Borchardt, Dominika Mrozowska, Adrianna Jendroszek - Bałtycki Teatr Dramatyczny
5 marca, godz. 10.00
Teatr malucha to kameralne, poduszkowe spotkania z maluszkami i ich rodzicami. Poduszkowe – bo widzowie siedzą niemal na samej scenie – na podłodze. Spektakle mają charakter interaktywny. A wszystko po to by zaciekawić i skupić uwagę młodego widza. Nie zabraknie więc wspólnych gier, zabaw i piosenek wykonywanych razem z dziećmi. Teatr malucha to wyjątkowa okazja, aby postawić swoje pierwsze kroki na zawodowej scenie teatralnej i wyruszyć w podróż w niezwykły, czasem magiczny, świat teatru.
Materiały BTD.

"Bajkowe przygody" - reż. Marcin Borchardt, Dominika Mrozowska, Adrianna Jendroszek - Bałtycki Teatr Dramatyczny
5 marca, godz. 12.00
Bajki takie przeżywamy, wierzymy w nie. Za pomocą wyobraźni przenosimy się do ich magicznego świata. A co jeśli staniemy się jej częścią? Jeśli bajka nie będzie mogła się dokonać bez naszego udziału? Może właśnie udział Waszych maluchów jest niezbędny, by szczęśliwe zakończenie spotkało także i naszą bajkę? Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkie maluchy na teatralną przygodę, która będzie dla nich nie tylko pożyteczną lekcją, ale i wspaniałą zabawą.
Materiały BTD.

"Jędrek, czyli urządzimy Wam dożynki" - reż. Aneta Groszyńska - Bałtycki Teatr Dramatyczny
5 marca, godz. 19.00
Ponad trzydzieści lat temu Polska odzyskała wolność, ale zaraz zachwiała się demokracja. Polska stanęła w korkach, na ulice wylała się gnojowica. Czy Polska wyszła z tego lepsza? A może do dzisiaj płaci cenę za ułomności demokracji?
Partia to władza, bezpieczeństwo, posady. Tak było 30 lat temu, gdy Polska wchodziła na drogę demokracji. Ale dlaczego tak już zostało?
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Pralnia" - reż. Jadwiga i Tadeusz Kuta - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
3, 4 marca, godz. 19.00, 5 marca, godz. 18.00
Spektakl niesie za sobą niezwykle aktualne przesłanie o wszechogarniającym nas informacyjnym chaosie oraz o niebezpiecznym wpływie mas mediów na nasze zachowania i wybory. To podana w zabawnej konwencji gorzka przestroga przed bezmyślnym oddaniem naszego życia i decyzji w cudze ręce.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Kopciuszek" - reż. Przemysław Jaszczak - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
4 marca, godz. 16.00, 5 marca, godz. 12.00, 16.00
Pojawi się zatem dużo magii – pełen tajemnic świat wiedźm i czarownic. Klimat spektaklu pozostaje w ścisłym związku z dziecięcym zamiłowaniem do bezpiecznego i „kontrolowanego" strachu, jakiego dostarczają baśnie. Wszystko przedstawiane jest jednak w lekki i zabawny sposób, a całości towarzyszą multimedialne projekcje będące dodatkowym atutem Kopciuszka.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Zdjęcia:

"Sen nocy letniej" - reż. Justyna Sobczyk, Jakub Skrzywanek - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"kalifornia nieśmiertelni" - reż. Szymon Kaczmarek - Teatr Mały w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"Prywatna klinika" - Stefan Szaciłowski - Teatr Polski w Szczecinie (Nowy Browar), fot. Włodzimierz Piątek
"Weekend z R." - Andrzej Zaorski - Teatr Polski w Szczecinie (Nowy Browar), fot. Włodzimierz Piątek
"Historia najmniej prawdopodobna" - reż. Natalia Babińska - Opera na Zamku w Szczecinie, fot. Włodzimierz Piątek

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
3 marca 2023

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...