Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin

Szczecin: 21-23 października 2022.

Na scenę Teatru Współczesnego powraca głośny spektakl „Spartakus. Miłość w czasach zarazy", Pleciuga prezentuje monodram Aleksa Jońskiego, a Zielona Góra będzie odprawiać „Gusła".

"Spartakus. Miłość w czasach zarazy" - reż. Jakub Skrzywanek - Teatr Współczesny w Szczecinie
21, 22 października, godz. 19.00, 23 października, godz. 17.00
W 2020 i 21 roku szerokim echem odbiły się reportaże Janusza Schwertnera, który poprzez opowieści o nastoletnich pacjentach i ich rodzicach, uwikłanych w system dziecięcej opieki psychiatrycznej, wstrząsnął opinią publiczną. To właśnie te materiały, poszerzone o własną pracę dokumentalną, stanowiły punkt wyjścia do tworzenia spektaklu.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Foki" - reż. Maria Magdalena Kozłowska - Teatr Współczesny w Szczecinie
22, 23 października, godz. 17.00
Polskę obiega niecodzienna nowina: podopieczne fokarium w Szczecinie wystawiły „Grażynę" Mickiewicza. Zdarzenie jest zagadką zarówno dla naukowców, jak i krytyków teatralnych. Czy spektakl to zakodowana wiadomość od zwierząt do człowieka? Symptom kryzysu klimatycznego? A może to po prostu nadinterpretacja/ fake news/ propaganda?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Noc kolorowych chmur" - Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie
21, 22, 23 października, godz. 19.00
Jeśli chcesz przypomnieć sobie dawne lata i spory kawałek historii polskiej muzyki rozrywkowej, zapraszamy na "Noc kolorowych chmur" - spektakl muzyczny skomponowany z przebojów takich gwiazdorskich wykonawców, jak: Karin Stanek, Helena Majdaniec, Ada Rusowicz, Czesław Niemen, Krzysztof Klenczon, Filipinki, Skaldowie, Czerwone Gitary, Trubadurzy i inni.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

„Weekend z R." - reż. Andrzej Zaorski - Teatr Polski w Szczecinie
16 października, godz. 16.00
Krystyna i trzech mężczyzn o imionach rozpoczynających się na literę R. Ryszard - jej mąż. Robert - jej kochanek. Rafael - wzięty architekt wnętrz. I jeden weekend, który Krystyna zaplanowała w najdrobniejszych szczegółach: mąż wyjeżdża, kochanek przyjeżdża, a architekt ma czas, na wprowadzenie zmian w urządzeniu domu.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Hrabina Marica" - reż. Lucyna Zwolińska - Opera na Zamku w Szczecinie
22 października, godz. 19.00, 23 października, godz. 18.00
„Hrabina Marica" Imre Kálmána to arcydzieło wśród operetek. Walce, cygańska muzyka, węgierskie rytmy – przeboje, które wszyscy znamy - pozwalają widzowi wtopić się w świat arystokracji początku XX wieku. Zmęczona zalotnikami Hrabina Marica wymyśla narzeczonego. Intryga jednak spaliła na panewce, gdy... rzekomo nieistniejący mężczyzna pojawia się na przyjęciu, a dodatkowo śpieszy się do intratnego ożenku.
Materiały Opery na Zamku.

"My i krasnoludki" - reż. Magdalena Miklasz - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
22 października, godz. 16.00, 23 października, godz. 11.00
Trwają żmudne próby do spektaklu „Sierotka Marysia i krasnoludki". Aktorzy mają już dość i szukają wymówek, żeby wymigać się od pracy, reżyserka rozpaczliwie szuka sposobów, żeby ich zmotywować. Wszechobecny marazm i nudę przełamują niespodziewani goście...
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Bajka o szczęściu" - reż. Zbigniew Niecikowski - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
21 października, godz. 10.00
„Bajka o szczęściu" to mądra i pełna ciepła opowieść o tym, jak bardzo człowiek staje się samotny, gdy zamiast przyjaźni wybiera przedmioty. W pięknej konwencji teatru marionetek wykorzystującej świetne tradycje teatru lalek, snuta jest opowieść o świecie nieprzemijających wartości. Jak większość bajek i ta kończy się szczęśliwie.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Tyran w pełni" - Aleks Joński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
21 października, godz. 19.00
Spektakl „Tyran w Pełni" powstał na motywach dramatu „Kaligula" Alberta Camusa. Został zrealizowany w nurcie teatru ożywionej formy. Używając różnego rodzaju lalek i obiektów do animacji, aktor zgłębia psychologię kilku wybranych bohaterów dramatu. Centralną postacią jest tytułowy Tyran i to jego rozważania o panowaniu, władzy i wolności stanowią oś dramaturgiczną spektaklu.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Raz gdy chciałem być..." - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
22 października, godz. 19.00, 23 października, godz. 17.00
Osadzona we współczesnych realiach fabuła niemal nic nie traci na aktualności, a komizm scen rodzajowych nie umniejsza egzystencjalnej wymowie utworu. Celne uwagi, czy chwilami złośliwa krytyka świata teatru, kina czy TV zachęca do refleksji. Wieczór chwilami filozoficzny, chwilami zabawny.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Do trzech razy sztuka" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
21 października, godz. 17.00
„Do trzech razy sztuka" – na podstawie scenariusza Andrzeja Zaorskiego sztuki pod tytułem „Przyjaciel" inspirowanej autorstwa spółki dramaturgów Konstantego Ciciszwili i Janusza Wasylkowskiego to kolejna propozycja z bogatego repertuaru polskiej literatury dramatycznej.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Misiaczek" - reż. Paweł Niczewski - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
22,23 października, godz. 9:30
Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek – nieznana historia.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie.

"210 urodziny Emilii Mayer" - dyr. Maria Sydor - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
21 października, godz. 19.00
Urodzona 210 lat temu Emilie Mayer (1812-1883) – najwybitniejsza szczecińska kompozytorka -będzie bohaterką kolejnego symfonicznego wieczoru w Filharmonii. Nazywana Beethovenem w spódnicy, całe życie związana była ze Szczecinem. To tu stawiała pierwsze kompozytorskie kroki pod okiem Carla Loewego i choć na stałe zamieszkała w Berlinie, do naszego miasta wracała regularnie, nierzadko na dłużej.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

"Natalia Kukulska MTV Unplugged" - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
22 października, godz. 19.00
Natalia Kukulska to jedna z najbardziej znanych i cenionych wokalistek na polskim rynku muzycznym. 25-lecie swojej działalności artystycznej, piosenkarka uczciła biorąc udział w kultowym formacie koncertowym MTV Unplugged. Teraz przyszedł czas na serię koncertów, które Natalia zagra jesienią 2022 roku.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Szalone nożyczki - reż. Jakub Ehrlich - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
23 października, godz. 19.00
Punktem wyjścia jest kultowy i uwielbiany scenariusz pt. „Szalone Nożyczki"- utwór cieszy się powodzeniem w najlepszych teatrach komediowych świata już od ponad 50-ciu lat! Energiczny i przebojowy fryzjer prowadzi salon w lokalu wynajęty od Pani Izabeli. Kiedy artysta fryzur zajmuje się plejadą barwnych charakterów, dochodzi do skandalu – właścicielka lokalu nie żyje...! Detektywi mają nie lada wyzwanie, by rozwiązać kryminalną zagadkę... KTO ZABIŁ?!
Materiały BTD.

"Martwa natura" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
21 października, godz. 19.00
Czworokąt: znany malarz, jego żona – niedoceniona malarka, ich służąca oraz chciwy marszand są zaplątani w morderczą sieć intryg. Morderczą w dosłownym sensie. Kto kogo chce w końcu zabić – nie wiadomo! Jedno jest pewne – pełna zwrotów akcji komedia okraszona mistrzowskimi „pojedynkami" aktorskimi utrzymuje w napięciu do ostatniej chwili...
Materiały BTD.

"Kochane pieniążki" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
22 października, godz. 19.00
Czy od nagłego przypływu ogromnej sumy pieniędzy można zwariować? Można. Czy w związku z tym można podejmować nierozsądne decyzje? Jak najbardziej. A czy można dzięki temu popaść w narastające kłopoty. Oj, tak... O tym wszystkim przekonuje się bohater kryminalnej farsy Raya Cooneya „Kochane pieniążki" , przeciętny londyński księgowy Henry. Oto pewnego dnia niecierpiący swojej pracy Henry przynosi do domu walizkę pełną pieniędzy, która trafiła do jego rąk przez zupełny przypadek.
Materiały BTD.

"Pippi Pończoszanka" - reż. Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
23 października, godz. 12.00
Historia dziewięcioletniej dziewczynki o marchewkowych włosach splecionych w dwa odstające warkocze z mnóstwem piegów na twarzy. Jej zachowanie i wypowiedzi często obnażają hipokryzję dorosłych, dbających bardziej o zewnętrzne pozory niż wyższe wartości. Ta zadziorna dziewuszka z torbą pełną złotych monet, kroczy przez życie sama bez rodziców i pomocy innych. Jej przyjaciółmi są małpka Nilsson, koń oraz rodzeństwo Annika i Tommy, z którymi przeżywa niesamowite przygody .
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Gusła" - reż. Grzegorz Bral - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
22 października, godz. 19.00
Spektakl „Gusła" powstał na podstawie II i fragmentów IV części „Dziadów" Adama Mickiewicza. Światowej sławy reżyser Grzegorz Bral, twórca Teatru Pieśń Kozła, przełożył romantyczne arcydzieło klasyki polskiej na przejmujący, głęboko emocjonalny język teatru. „Gusła" wyrosłe z rytuału ku czci zmarłych dotykają tematu nie tylko żałoby i straty bliskiego człowieka, ale i ówczesnego kraju, wielkich ideałów. W pełni muzyczny spektakl z niebywałymi kostiumami Adama Łuckiego ściska za gardło i pomaga pojąć głęboki sens słów Mickiewicza.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Sztuka" - reż. Robert Czechowski - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
22, 23 października, godz. 16.00
Głównych bohaterów – Serge'a, Marca i Yvana – poznajemy w momencie, gdy pierwszy z nich chwali się posiadaniem obrazu, na którego zakup wydał fortunę. Dzieło autorstwa bardzo ponoć modnego artysty, znanego jako Atrios, to płótno w całości pomalowane na biało, choć – jeśli bardzo się wysilić – można na nim dostrzec lekko wypukłe ukośne białe paski. Czy spór o artystyczną wartość takiego dzieła może wystawić na ciężką próbę wieloletnią przyjaźń między tymi trzema mężczyznami? Okazuje się, że tak... Dyskusja na temat sztuki współczesnej oraz znaczenia, jakie snobizm i kierowanie się zdaniem innych odgrywa przy jej odbiorze, staje się pretekstem do analizy relacji łączących bohaterów – na ile są one mocne i na jakich wartościach zakotwiczone.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Piękna i bestia" - reż. Andrzej Ozga - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
21 października, godz. 10.00
Pośród baśni, jedną z najpiękniejszych jest ta o klątwie, która zadufanego w sobie księcia przemieniła w budzącego odrazę dzikiego zwierza i o uwięzionej w jego włościach pięknej dziewczynie, nieświadomej tego, że tylko jej miłość może zdjąć zaklęcie i na powrót przemienić potwora w człowieka. W końcu, od zawsze wiadomo, że miłość bywa lekiem na niejedną ranę, a zwłaszcza z magicznymi radzi sobie doskonale.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

"Tajemniczy turban" - reż. Beata Chorążykiewicz - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
21 października, godz. 10.00
Historia Lenia, który myślał tylko o sobie i pogardził szczęściem, jakie podarował mu los. Opowieść o tym, jak sprzyjające okoliczności odkrywają i nagradzają to, co jest w nas najcenniejszego: dobroć, mądrość, uczynność. Sześćdziesiąt minut znakomitej zabawy dla najmłodszych i nie tylko. Barwne kostiumy, maski, zaczarowane dekoracje i nieustanna obecność dzieci w baśniowej krainie.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
20 października 2022

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...