Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego – Trójmiasto

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego – Trójmiasto: 24-26 marca 2023

Co przygotowało Trójmiasto na najbliższe trzy dni? Jak zwykle, jest w czym wybierać. Klasyka, nowości, a może jedno i drugie? – niezależnie od decyzji, zapowiada się kulturalnie udany weekend.

Gdańsk:

„Atlas wysp odległych" – reż. Marek Zákostelecký – Teatr Miniatura
24 marca – godz. 18, 25 marca – godz. 12 i godz. 15

Fascynuje was odkrywanie świata? Zobaczcie adaptację wybranych opowieści z książki znakomitej niemieckiej autorki Judith Schalansky, która opisała pięćdziesiąt tajemniczych, mało znanych wysp. Olga Tokarczuk napisała o „Atlasie wysp odległych", że to „spokojna i dogłębna kontemplacja osobliwości świata".
Zarówno książka Judith Schalansky, jak i spektakl pokazują, że nasze wyobrażenie rajskiej wyspy często nie ma za dużo wspólnego z rzeczywistością, a wyspy są bardzo trudnymi miejscami do życia. Reżyser Marek Zákostelecký w poetycki sposób opowiada między innymi o pilotce Amelii Earhart, która zaginęła na Oceanie Spokojnym w pobliżu wyspy Howland podczas próby okrążenia Ziemi wzdłuż równika, dramatycznej wyprawie Ferdynanda Magellana w 1520 roku, a także o wyprawie miłośników i badaczy ptaków na Wyspę Niedźwiedzią czy polowaniach w zatoce wielorybników na Wyspie Zwodniczej.

„Inteligenci" – spektakl gościnny – reż. Wojciech Malajkat – Scena Teatralna NOT
24 marca – godz. 18

Inteligenci to komedia teatralna w gwiazdorskiej obsadzie, która w lekki, a zarazem prowokujący do myślenia sposób zadaje trudne pytania. Czy mimo różnic w poglądach i sposobie życia współczesna rodzina może się porozumieć?
Anna (Izabela Kuna) i Szczepan (Wojciech Malajkat) tworzą na pozór zgrane małżeństwo reprezentujące polską inteligencję. Pewnego dnia dowiadują się, że ich starszy syn jest zamieszany w pobicie czarnoskórego kolegi.
To zdarzenie zaburza rodzinną harmonię, ujawnia sekrety i prowokuje rozmowy, które na zawsze zmienią dotychczasowe życie bohaterów.
„Inteligenci" w uniwersalny sposób pokazuje losy rodziny i porusza problemy, jakie spotykają nas wszystkich. Stereotypy i etykiety, które znamy z mediów („prawak", „lewak", „narodowiec", „feministka") mocno wpływają na nasze życie i nie tak łatwo się ich pozbyć. A co najgorsze – utrudniają nam rozmowy nawet
z najbliższymi.

„Kłopoty małżeńskie" – reż. Maciej Konopiński – Zakład Kulturalny
24-25 marca – godz. 19

Kinga i Robert to typowe małżeństwo z kilkunastoletnim stażem. Doświadczeni zawodnicy w małżeńskim sparingu. Mistrzowie w swoich dziedzinach. Kłótnia, awantura, burda, czasem domowy cyrk, to ich chleb powszedni. Spotykamy naszych bohaterów w momencie
przejściowym. Codzienność, rutyna, niewyjaśnione sprawy i zamiecione pod dywan problemy doprowadziły oboje do ostateczności, do decyzji o rozwodzie. W ferii wzajemnych oskarżeń, kpin i złośliwości usiłują przeciągnąć Sąd i widzów na swoją stronę,a argumenty  mają coraz cięższy kaliber. Autorzy, nie stroniąc od żartu i dystansu  pokazują nam odwieczną damsko-męską walkę o dominację, o równouprawnienie, o to kto więcej w związek inwestuje, kto dla niego więcej poświęcił, czyje oczekiwania ważniejsze, czyje zaspokojone,
a czyje zawiedzione....

„Rubinowe gody" – reż. Krzysztof Kędziora – Scena Teatralna NOT
25 marca – godz. 16 i godz. 19

Czy czterdziesta rocznica ślubu małżeństwa z prowincji może stać się mimowolną okazją do udziału w intrydze na szczytach władz? Grażyna i Marian po raz pierwszy w życiu wyjeżdżają razem do luksusowego hotelu, by czterdziestą rocznicę ślubu uczcić inaczej, niż wszystkie poprzednie. I z pewnością wspólny weekend dałoby się jakoś przecierpieć, gdyby nie tajemniczy gość spod łóżka, oraz portier, który zależność pomiędzy państwem z-
i spod łóżka definiuje jako erotyczny trójkąt, będący odskocznią od szarej, małżeńskiej codzienności.
Czy naszych bohaterów czeka polityczny skandal na szczytach władzy? I kto wyjdzie obronną ręką z sytuacji, która dla wszystkich stron jest niekomfortowa? "Rubinowe gody" to opowieść o tym, jak jeden wieczór może zmienić nasze życie poprzez splot zupełnie niespodziewanych zdarzeń, ale również mądra lekcja: że na miłość i namiętność nigdy nie jest za późno.

„Największe hity musicali" – Filharmonia Bałtycka
26 marca – godz. 18

Wspaniały Koncert / Show w wykonaniu solistów Teatru Rozrywki w Chorzowie oraz perfekcyjnej Grand Royal Orchestry. Program jest oparty na kanwie najbardziej znanych utworów musicalowych ze światowego repertuaru. Niesamowita gra świateł, wprowadzi widzów w wyjątkowy nastrój, zaś energia znakomitego zespołu przeniesie Państwa w niezwykły świat musicali.

„Punkt zero" – reż. Adam Orzechowski – Teatr Wybrzeże
25 marca – godz. 20; 26 marca – godz. 17

Główny bohater sztuki pozornie ma wszystko, co kiedyś chciał mieć i jednocześnie nie ma najważniejszego – radości z życia. Dlatego swój stan egzystencjalny określa mianem „punktu zero",
a więc miejsca, które chce jak najszybciej opuścić, by ruszyć w poszukiwaniu utraconego sensu. Pomóc mają mu w tym z jednej strony wspomnienia, a z drugiej – zobowiązania oraz nadszarpnięte relacje z najbliższymi. Tylko czy rzeczywiście każdy z tych „elementów" okaże się w tej podróży niezbędny i pomocny?

„Nic się nie stało" – reż. Piotr Ratajczak – Scena Teatralna NOT
26 marca – godz. 16 i godz. 18.30

Spektakl powstał z pasji i miłości do futbolu, jest hołdem złożonym kultowym postaciom polskiej piłki - opowieścią o zawodowej i życiowej drodze piłkarzy, zawsze niełatwej, często też obfitującej w dramatyczne wydarzenia. Ernest Wilimowski rozdarty między polską i śląską tożsamością, szantażowany przez niemiecką III Rzeszę, Kazimierz Deyna - geniusz środka pola, piłkarz wyklęty, uwielbiany i znienawidzony, Zbigniew Boniek ze swoim "niepoprawnym" temperamentem, Emmanuel Olisadebe, nasz "biało - czerwono - czarny", pierwszy czarnoskóry zawodnik w historii kadry narodowej, Robert Lewandowski, tytan pracy w drodze do międzynarodowego sukcesu, czy Ewa Pajor, prawdziwa gwiazda światowej kobiecej piłki nożnej.

Sopot:

„Niepokój" – reż. Grzegorz Wiśniewski – Teatr Wybrzeże Scena Kameralna
24 marca – godz. 17; 25 marca – godz. 17; 26 marca – godz. 20

Przewrotna historia pewnego wywiadu... Wybitna pisarka amerykańska, ukrywająca swoje polskie korzenie zasiada do rozmowy z młodym polskim dziennikarzem, zadającym jej dociekliwe pytania. Ale Ulla Richte ma inny plan na to spotkanie... NIEPOKÓJ Iwana Wyrypajewa to nie tylko dyskusja
o istocie poprawności politycznej, lecz przede wszystkim o problemach moralnych i etycznych artystów, którzy często sięgają po kłamstwa i manipulację na drodze do twórczego sukcesu.

Gdynia:

„Nastazja wychodzi za mąż" – reż. Krzysztof Babicki – Teatr Miejski
24 marca – godz. 19

Kameralny spektakl o namiętnościach na podstawie wielkiej prozy Dostojewskiego. Wciągający trójkąt miłosny, ale także rozprawa o miejscu Boga w życiu człowieka. Od afirmacji do negacji. Od ekstazy do rozpaczy. Od miłości do nienawiści. Od poświęcenia do zaciekłej rywalizacji. Fascynujący mężczyźni, nieobliczalne kobiety, rozstania i powroty. Historia obok, której nie przejdziecie obojętnie.

„Boeing Boeing" – reż. Tomasz Podsiadły - Konsulat Kultury
24-25 marca – godz. 19; 26 marca – godz. 17

Wielu marzy o locie klasą biznes, ale nie Maks. Maks na ogół nie lubi wyściubiać nosa poza swoje warszawskie mieszkanie, za to bardzo ceni sobie towarzystwo stewardess. Do tego stopnia, że spotyka się z aż trzema naraz, zawsze wedle misternie przygotowanego grafiku. Ten miłosny lot trwa w najlepsze, gdy za sterami drugiego pilota siedzi jego gosposia Nadia. Oczywiście do czasu pojawienia się niespodziewanych turbulencji, nadciągających znad Grunwaldu...

„Chłopi" – reż. Wojciech Kościelniak – Teatr Muzyczny
24-25 marca – godz. 19; 26 marca – godz. 17

Kościelniak po raz kolejny sięga po wydawałoby się "nieteatralny" materiał literacki i przenosi go na Dużą Scenę Muzycznego. "Chłopi" to pierwsza próba opowiedzenia w musicalowy sposób tej słynnej lektury. Tekst "Chłopów" wciąż zachwyca swoją aktualnością. Musical będzie nawiązywał do polskiej tradycji i zachowa swoją wartość literacką. Łowickie, barwne kostiumy są niezwykle plastyczne i będą stanowiły piękną oprawę tego niezwykłego widowiska.

„Czarodziejska góra" – reż. Jacek Bała – Teatr Miejski
25-26 marca – godz. 19.00

Hans Castorp, student politechniki, dla którego ważne jest „piwko, bundesliga, dziewczynki i takie tam", trafia do luksusowego sanatorium w Szwajcarskich Alpach. Niespodziewane wydarzenia i znajomości z ekscentrycznymi gośćmi zmienią jego życie na zawsze. Pełna wirującej w powietrzu erotyki, zaskakujących zwrotów akcji i błyskotliwych dialogów – „Czarodziejska góra" – okazuje się dziś zaskakująco aktualna i inspirująca.

 

Anna Czapska
Dziennik Teatralny Trójmiasto
25 marca 2023

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...