Weekendowe Polecenia Dziennika Teatralnego - Wrocław

Weekendowe Polecenia - Wrocław: 11-12 luty 2023

Wrocławskie teatry zapraszają wszystkich widzów na weekendowe spektakle, a jest spośród czego wybierać! Repertuar dla siebie znajdą zarówno starsi, jak i najmłodsi miłośnicy sztuki teatralnej.

,,Szewcy" - reż. Stanisław Melski - Teatr Polski we Wrocławiu
11 luty - godz. 19:00 (Scena im. J. Grzegorzewskiego)
12 luty - godz. 17:00 (Scena im. J. Grzegorzewskiego)
Szewcy, reprezentanci mas plebejskich, zamknięci w swoim warsztacie, przygotowują rewolucję pod przewodnictwem majstra Sajetana Tempego. Odnoszą zwycięstwo, ale kolejne przewroty polityczne, które odwracają bieg wydarzeń (pucz faszystowski, kontrpucz organizacji Dziarskich Chłopców, wreszcie przewrót plebejsko-populistyczny), sprawiają, że w krzywym zwierciadle obserwujemy mechanizm pożerania własnych dzieci przez rewolucję. Bezlitosna, pesymistyczna diagnoza świata polityki i historii, podana jednak w humorystycznym, groteskowym wydaniu.
Materiały Teatru Polskiego we Wrocławiu

,,20 najśmieszniejszych piosenek na świecie" - reż. Jerzy Satanowski - Teatr Polski we Wrocławiu
12 luty - godz. 17:00 (Scena Kameralna)
Całość utrzymana jest w konwencji przerywanego piosenkami seansu u psychoterapeuty. Wśród autorów wykorzystanych utworów znajdują się m.in. Jacques Brel, Jonasz Kofta, Wojciech Młynarski, Agnieszka Osiecka, Elvis Presley, Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski, Andrzej Waligórski, Władimir Wysocki czy zespół Talking Heads.
Materiały Teatru Polskiego we Wrocławiu

,,Kongres Futurologiczny" - reż. Agnieszka Jakimiak - Wrocławski Teatr Współczesny
11 luty - godz. 19:15
12 luty - godz. 18:15
Optymistyczna wizja przyszłości, inspirowana psychodeliczną i dowcipną książką Stanisława Lema. ,,Kongres futurologiczny" to teatr, który staje się kongresem, który zamienia się w teatr. Naukowe fikcje sztuki traktuje się jako rozrywkę i formę ucieczki od rzeczywistości, ale to także lekarstwo — kapsułka, dzięki której nasze strachy stają się mniej straszne, kapsułka, w której mieszają się nasze marzenia i nadzieje. Interesująca jest tu terapeutyczna wartość sztuki. Żywa iluzja teatru może mieć uzdrawiającą moc.
Materiały Wrocławskiego Teatru Współczesnego

,,Kolacja dla głupca" - reż. Paweł Okoński - Wrocławski Teatr Komedia
11 luty - godz. 20:00 (Duża Scena)
Kilku panów z towarzystwa, w szytych na miarę garniturach, pewnych siebie, majętnych lubi się zabawić... Cudzym kosztem. Cyklicznie urządzają sobie kolacje, na które zapraszają gorszego sortu - ich zdaniem - przedstawicieli społeczeństwa. I o takiej kolacji opowiada Kolacja dla głupca Francisa Vebera. Ta kolacja to tak naprawdę konkurs: wygrywa go ten z dżentelmenów, który przyprowadzi najgłupszego nowego gościa, takiego, co mówi zabawnie, nożem i widelcem się poprawnie posługiwać nie potrafi... I zabawa trwa, ale nadchodzi dzień, w którym w wyniku kilku nieprzewidzianych sytuacji to moralnie wątpliwe przedsięwzięcie wymyka się spod kontroli: kolacja, wśród gości gorszego sortu - pracownik Urzędu Skarbowego i zapalony konstruktor budowli z zapałek, którego porzuciła żona. Wymarzony wprost obiekt do drwin i szyderstw. A tu nagle okazuje się, że rzeczywistość potrafi każdemu spłatać niezły dowcip i ofiarą absolutnie nieoczekiwanych komplikacji pada jeden z panów w garniturze na miarę.
Materiały Wrocławskiego Teatru Komedia

,,Szalone nożyczki - reż. Marcin Sławiński - Wrocławski Teatr Komedia
12 luty - godz. 18:00 (Duża Scena)
Oto elegancki zakład fryzjerski o nazwie Szalone nożyczki, w którym króluje mistrz na mistrze - Antoni Wzięty. Zakład cieszy się ogromnym powodzeniem, zawsze pełen klientów, rozmów, drobnych flirtów... Jednak nic nie jest doskonałe: Toni swoje jakże modne królestwo wynajmuje od mieszkającej nad salonem wielkiej gwiazdy, pianistki Izabeli Richter, której częsta i głośna gra powoduje momentami nieco nerwową atmosferę w akustycznym wnętrzu salonu fryzjerskiego. Ale to drobiazg, w sumie wszystko gra - i fortepian, i szczęk fryzjerskich nożyczek, aż do chwili, gdy mistrzyni klawiatury zostaje zamordowana! Podejrzenie pada na Tonia, na cały personel, na klientów Szalonych nożyczek wreszcie. Wśród nich są dwaj policjanci, którzy natychmiast podejmują śledztwo. Starannie sprawę badają i okazuje się, że wszyscy mieli motyw, aby się pianistki pozbyć. Kto więc jest mordercą? To bardzo trudne pytanie... Detektywi na nie odpowiedzieć nie potrafią. A kto potrafi? To się dopiero okaże!
Materiału Wrocławskiego Teatru Komedia

,,Co krokodyl jada na obiad?" - reż. Jarosław Kilian - Wrocławski Teatr Lalek
11 luty - godz. 15:00
12 luty - godz. 11:00
Bajarz-szaman przenosi widzów do początków świata i zjawisk przyrody. Opowieść, którą snuje, sprawia, że rzeźby Józefa Wilkonia ożywają, a najmłodsi spotykają Słoniątko o nieposkromionej ciekawości, które koniecznie chce się dowiedzieć, co krokodyl jada na obiad i poznają historię Kota, który zawsze chadza własnymi drogami.
Materiału Wrocławskiego Teatru Lalek

,,Don Juan" - reż. Giorgio Madia - Opera Wrocławska
11 luty - godz. 19:00
12 luty - godz. 18:00
Przez setki lat jego postać fascynowała poetów, pisarzy i kompozytorów. Don Juan, wyrachowany uwodziciel i namiętny kochanek, który serce oddał tylko jednemu człowiekowi - sobie samemu. Jego postać stanowi oś niejednego dzieła dramatycznego i lirycznego, ale opowiadać ją można również muzyką. Tajemnicza gramatyka tańca pozwala wniknąć głębiej w historię o człowieku, który znalazł się w potrzasku między świętością a deprawacją, między zmysłowością a duchowością zagłuszoną przez fizyczne popędy. Reżyser i choreograf Giorgio Madia sięgając po balet Don Juan z muzyką Christopha Wilibalda Glucka, odczytuje go na nowo - łączy subtelny erotyzm i wysmakowaną minimalistyczną estetykę z groteskowym rysem postaci, poruszających się w takt barokowych współbrzmień. Niech widz nie da się zwieść literackości tego dzieła - figura Don Juana wychodzi tu poza ramy abstrakcyjności, przemawiając do nas i podstawiając nam lustro z pytaniem, ile z narcyzmu Don Juana jest w każdym z nas.
Materiały Opery Wrocławskiej

,,Gala Światowych Musicali II: Bohaterowie wyobraźni" – reż. Konrad Imiela - Teatr Muzyczny Capitol
11 luty - godz. 18:00
12 luty - godz. 17:00
W wykonaniu największych gwiazd Teatru Muzycznego Capitol usłyszymy przeboje z musicalowej klasyki, ale też z tych najgorętszych, najnowszych światowych tytułów musicalowych, takich jak „Hamilton" czy „Moulin Rouge!". Koncert poprowadzi Konrad Imiela, który jest też autorem scenariusza i reżyserem całości.
Materiały Teatru Muzycznego Capitol

,,Kocham cię. Ja ciebie też nie" - reż. Cezary Studniak - Teatr Muzyczny Capitol
11 luty - godz. 19:00
12 luty - godz. 18:00
Spektakl oparty o biografię Serge'a Gainsbourga, francuskiego kompozytora, piosenkarza, aktora, scenarzysty i reżysera, jednego z najbardziej wpływowych twórców muzyki popularnej na świecie.
Historia życia syna rosyjsko-żydowskich emigrantów, skandalisty, jednego z głównych prowokatorów przemian społecznych lat 60. XX wieku, autora licznych, niezmiernie popularnych utworów fascynuje i intryguje do dziś. Gainsbourg widziany oczami Studniaka to zmęczony burzliwym życiem prowokator. U schyłku kariery z dystansem wspomina i opowiada swoją historię, aranżując retrospekcje sytuacji, które definiują jego drogę, estetykę i filozofię życia.
Osią spektaklu jest relacja Gainsbourga z kobietami, które w ogromnej liczbie przewinęły się przez jego życie. Interesujące w tych relacjach jest odnalezienie tajemnicy niezwykłego magnetyzmu Gainsbourga, mężczyzny o dość kontrowersyjnym typie urody i wielu kompleksach na tym tle. Jego determinacja w osiągnięciu statusu obiektu pożądania, megagwiazdy, aż wreszcie bohatera narodowego jest wyjątkowo intrygująca.
Materiały Teatru Muzycznego Capitol

Kinga Piech
Dziennik Teatralny Dolny Śląsk
11 lutego 2023

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia