Weekendowe polecenia - Szczecin

Szczecińskie: 17 - 19 września 2021 r.

Z przyjemnością wróciliśmy do sal teatralnych. Oglądamy dobrze znane i lubiane oraz zupełnie nowe przedstawienia. Wszyscy za tym tęskniliśmy - aktorzy i widzowie.

"Lalka" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Współczesny w Szczecinie
17, 18, 19 września, godz. 19.00

Dobrze znana historia miłości Stanisława Wokulskiego i Izabeli Łęckiej w nowej odsłonie. Akcja rozgrywa się podczas nocnej Gali Biznesu, gdzie spotyka się VIP-owska śmietanka – przedsiębiorcy, sprzedawcy i bogacze. Toczące się w błysku fleszów dyskusje i prowadzone interesy są tłem dla rozgrywającego się dramatu Wokulskiego i niefortunnie ulokowanych uczuć. Targany sprzecznymi emocjami, rozdarty między fascynacją elitami, a nienawiścią wobec nich, młody biznesmen bierze los we własne ręce i próbuje odnaleźć szczęście. Czy w świecie, w którym króluje pogarda jest to możliwe? Czy w drodze na biznesowy szczyt jest miejsce na romantyczną miłość? Co zyskujemy, a co tracimy dążąc za wszelką cenę do bycia częścią elity? Czy w postaciach stworzonych przez Prusa w XIX wieku nie dopatrzymy się znanych nam dobrze aktualnych postaw...?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Noc kolorowych chmur" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie
17, 18, 19 września, godz. 19.00

Jeśli chcesz przypomnieć sobie dawne lata i spory kawałek historii polskiej muzyki rozrywkowej, zapraszamy na "Noc kolorowych chmur" - spektakl muzyczny skomponowany z przebojów takich gwiazdorskich wykonawców, jak: Karin Stanek, Helena Majdaniec, Ada Rusowicz, Czesław Niemen, Krzysztof Klenczon, Filipinki, Skaldowie, Czerwone Gitary, Trubadurzy i inni.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"My hrabiny nie płaczemy" - reż. Zura Pirveli - Teatr Polski w Szczecinie
17, 18, 19 września, godz. 19.00

Sztuka Pam Gems to portret tej wybitnej artystki ukazujący ją nie tylko w świetle reflektorów, ale i za kulisami, w życiu prywatnym. Oba te światy przenikały jednak te same uczucia: nienasycenie życiem, szaleńcza tęsknota za miłością, za byciem kochaną. Przez tłumy, i przez tego Jedynego...
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Tschick" - reż. Marek Gierszał - Teatr Polski w Szczecinie
17, 18, 19 września, godz. 15.00

Przenosząc terminologię z obszaru kina na teatr, "Tschick" to spektakl drogi, rozumiany analogicznie do filmu drogi. Zupełnie przypadkowe spotkanie, przypadkowy samochód (by nie powiedzieć wprost: kradziony), przypadkowa decyzja o rozpoczęciu podróży. Podróży - jak się w jej trakcie okaże - ku dojrzałości i zrozumieniu istoty życia.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Zróbmy bałagan!" - reż. zespół - Teatr Lalek Pleciuga
18 września, godz. 15.00, 19 września, godz. 13.00

Teatr jest wszędzie... nawet w naszym domu! A gdyby tak spodnie zamieniły się w słonia? Czy skarpetki mogą zamienić się w kwiatek? A jak stworzyć saksofon? Czy ubrania służą tylko do noszenia?... Lalkę teatralną można zrobić naprawdę ze wszystkiego!
„Zróbmy bałagan" to interaktywna opowieść rozbudzająca kreatywność i zachęcająca do zabawy w teatr we własnym domu.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Strach się bać" - reż. Artur Romański - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
18 września, godz. 16.00, 19 września godz. 11.00

Strach Na Wróble ma problem. Nie straszy wróbli. Ani kosów, ani srok, ani w ogóle żadnych ptaków. Przez to czuje się źle i nieswojo – chciałby być straszny zgodnie z przeznaczeniem, a nawet jeszcze straszniejszy: Strach Na Wróble marzy, by być Strachem Na Wszystko. Dlatego razem z przyjaciółką, odważną i zadziorną Kawką oraz z przypadkiem spotkanym Trzmielem (notorycznie mylonym z Bąkiem) wyruszają w podróż w poszukiwaniu strachu. Czy go odnajdą?
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Romeo i Julia" - reż. Michał Znaniecki - Opera na Zamku
18 września, godz. 19, 19 września, godz. 18.00

O dokonanej przez Gounoda adaptacji mówi się ironicznie, że to „cztery duety miłosne z dodatkami". Duety są bardzo dobrze napisane, stąd postanowiłem skupić się na tym, co dzieje się między nimi. Zbudowałem kontekst, który ustawia te duety, czyli nieustanny konflikt, ciągłe śmierci, walki każdego z każdym i codzienne waśnie (...).
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.

"Do trzech razy sztuka" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
19 września, godz. 17.00

"Do trzech razy sztuka" – na podstawie sztuki pod tytułem "Przyjaciel" autorstwa spółki dramaturgów Konstantego Ciciszwili i Janusza Wasylkowskiego to kolejna propozycja z bogatego repertuaru polskiej literatury dramatycznej. Autorzy dają okazję aktorom w inteligentnie napisanej sztuce prezentacji szerokiego wachlarza umiejętności zawodowych.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Misiaczek" - reż. Paweł Niczewski - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
18, 19 września, godz. 10.00

Spektakl powstał na podstawie znakomitego materiału literackiego Marty Guśniowskiej, autorki najczęściej wystawianych sztuk teatralnych dla dzieci w Polsce. To mądra i zabawna opowieść dla najmłodszych o tym, że trzeba nauczyć się doceniać to, co mamy, bo nieznane nie zawsze jest lepsze od tego, co bliskie.
Materiały Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Koszalin

"Lokomotywa. Nie dla dzieci" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
17 września, godz. 17.00

jest słowno-muzyczną opowieścią o jednym z najwybitniejszych polskich poetów Julianie Tuwimie. Przede wszystkim muzyczną. Wśród kilkunastu utworów, do których Poeta napisał słowa, a które usłyszymy podczas spektaklu, każdy z nas zna na pewno: „Miłość Ci wszystko wybaczy", czy „Czy na pierwszy znak". Te przedwojenne szlagiery, i inne – nie mniej znane – piosenki to jednak nie wszystko. „Lokomotywa" zabierze nas także do prywatnego świata poety, prezentując widzom Juliana Tuwima jako fascynującego w swojej złożoności, niezwykle wrażliwego Człowieka.
Materiały BTD.

"Kora. Falowanie i spadanie." - reż. Alina Moś-Kerger - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
18 września, godz. 18.00

Kora fascynuje. Nawet, kiedy jej już nie ma, zostały evergreeny Maanamu i jej własna legenda. Może zachwycać, może obrażać, ale nikogo nie pozostawia obojętnym. Kora zawsze mówiła to, co myślała i z lubością opowiadała, jak istotną rolę w jej życiu odgrywają sny. Dlatego i my wyśniliśmy nasz teatralny sen o Korze w spektaklu "Kora. Falowanie i spadanie". Usłyszycie w nim największe przeboje Maanamu i przepłyniecie przez oniryczny ocean zdarzeń z życia artystki, w którym najważniejsze było po prostu życie. I miłość. Bo według niej każda miłość zaczyna się od miłości i naprawdę nie sposób się z tym nie zgodzić.
Materiały BTD.

"Akompaniator" - reż. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
18 września, godz. 20.30

Po ogromnym sukcesie spektakli: „Związek otwarty" i „Przyszedł mężczyzna do kobiety" czas na trzecią propozycję znakomitego duetu aktorskiego BTD: Żanetty Gruszczyńskiej – Ogonowskiej i Wojciecha Rogowskiego. Tym razem to „Akompaniator" Anny Burzyńskiej, wspaniała komedia z elementami makabreski, nagłymi zwrotami akcji i mistrzowskimi pojedynkami aktorskimi. Śpiewaczka operowa i jej nieśmiały akompaniator spotykają się na próbie. On zakochany w niej beznadziejnie od 30 lat, ona nieświadoma jego uczucia. Uczucia, które jest – najdelikatniej mówiąc – bardzo dziwne...
Materiały BTD.

"O Ignasiu, który nie lubił szkoły" - reż. Paweł Pawlik - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
19 września, godz. 12.00

Spektakl powstał podczas warsztatów teatralnych, w trakcie których dzieci wymyśliły przygody Ignasia. Barwne postacie powstały nigdzie innej, tylko w dziecięcej wyobraźni. W widzach wyzwala się pozytywny stosunek do szkoły i do książek oraz budzi się wiara we własne możliwości i chęć do szukania swoich mocnych stron. Połączenie mądrej dydaktyki z pełną przygód historią nie musi być ani nudne, ani pozbawione głębszej refleksji.
Materiały BTD.

"Audiencja IV" - reż. Piotr Krótki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
19 września, godz. 19.00

Benefis z okazji 35-lecia pracy artystycznej Piotra Krótkiego. Po dłuższej nieobecności na scenę BTD powraca Bogusław Schaeffer z prawie nieznaną „Audiencją IV". Cykl pisany przez zmarłego niedawno kompozytora, dramaturga i muzykologa jako partytury wymagające od aktorów wspięcia się na wyżyny ich możliwości. Wykład dotyczący muzyki współczesnej, połączony z transformacjami aktorskimi to koncert na kilka instrumentów i kilku wykonawców w wykonaniu jednego aktora...
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Pralnia" - reż. Jadwiga i Tadeusz Kuta - Lubuski Teatr w Zielone Górze
17, 18 września, godz. 19.00, 19 września, godz. 18.00

Spektakl niesie za sobą niezwykle aktualne przesłanie o wszechogarniającym nas informacyjnym chaosie oraz o niebezpiecznym wpływie mas mediów na nasze zachowania i wybory. To podana w zabawnej konwencji gorzka przestroga przed bezmyślnym oddaniem naszego życia i decyzji w cudze ręce.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"W siódmym niebie" - reż. Katarzyna Kawalec - Lubuski Teatr w Zielone Górze
18 września, godz. 16.00, 19 września, godz. 12.00

Chmury płyną leniwie i powoli... Wiatr dmucha lekko i popycha je. Czy zauważysz przelatujące ptaki, gdy położysz się i spojrzysz w niebo? Słońce ogrzewa buzię. Oczy same się zamykają. Gdy otulisz się kocykiem z chmur, poczujesz jak miły w dotyku i puszysty jest śnieg. A po zachodzie słońca wybierzemy się w podróż pośród gwiazd! Czy niebo może być tak miękkie i ciepłe jak sen?
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Gwałtu co się dzieje" - reż. Jack Głomb - Teatr im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp. (na Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia 2021)
18 września, godz. 16.00

wyobraźcie sobie, że naszym miastem rządzą od dziś wyłącznie kobiety, natomiast mężczyźni, odziani w stroje kobiece muszą spełniać dotychczasowe ich obowiązki: niańczyć dzieci, prząść, robić na drutach pończochy i chodzić na targ.
Tak właśnie się dzieje we sławetnym Osieku, gdzie na skutek niedołęstwa mężczyzn oraz ich wad kobiety przejęły władzę. Wzięły rządy w swoje ręce, wprowadzając nowy ład i porządek, stosując męski styl życia. Czy świat postawiony na głowie w sztuce Fredry ma sens? Czy kobiety sprawdzą się w nowej roli?
Materiały Teatru im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
17 września 2021

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...