Weekendowe polecenia - Szczecin

22-24 października 2021

Na scenach teatralnych wracają wielkie i ważne przedstawienia. W Szczecinie znowu zobaczymy "Kaspara Hausera" w Teatrze Współczesny, "Projekt:Matka" w Teatrze Kana czy "Świecie dziwny / Coming Together" w Operze na Zamku. Koszalin wraca do "Korya. Falowanie i spadanie", a Zielona Góra zaprasza na"Kordiana"i premierowe "Marzenie Nataszy">

"Kaspar Hauser" - reż. Jakub Skrzywanek - Teatr Współczesny w Szczecinie
22, 23, 24 października, godz. 19.00
Historia Kaspara Hausera (przedstawiona w spektaklu nietypowo, bo od końca), nastolatka porzuconego przez opiekuna na ulicach Norymbergi, zwanego "sierotą Europy", w XIX wieku wstrząsnęła społeczeństwem. Umieszczony w ciemnym lochu, przekazywany z rąk do rąk jak przedmiot, przyjmowany przez kolejne mieszczańskie rodziny, bez skrupułów ponownie wyrzucany... Zabawka, kuriozum, obiekt badań. Przeznaczenie Kaspara Hausera spełniło się na oczach sytych i zadowolonych mieszczan, niedopuszczających do siebie myśli, że to oni byli tak naprawdę sprawcami popełnianych na nim zbrodni. W historii sprzed 200 lat próbujemy odszukać zapowiedź losu milionów ludzi XX i XXI wieku – uciekinierów, ofiar systemu, bezpaństwowców, których wciąż przybywa.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Chwila nieuwagi" - reż. Tomasz Obara - Teatr Polski w Szczecinie
22, 23, 24 października, godz. 19.00
"Chwila nieuwagi" to farsa, której bohaterem jest neurotyczny i nudny księgowy. Całkowicie oddany swojej pracy, sumienny, uporządkowany i bez życia towarzyskiego. Wystarczy jednak - tytułowa - chwila nieuwagi, aby to poukładane życie wywróciło się do góry nogami. Biedaczek wplątuje się w aferę z rosyjską mafią w tle. W jego mieszkaniu pojawia się tajemniczy nieznajomy, którego w żaden sposób nie może się pozbyć, a który - dodatkowo - systematycznie opróżnia mu barek.Policja nie reaguje. Do tego, w skromnej dotychczas sekretarce budzi się dzika lwica, która próbuje go uwieść.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Kogut w rosole" - reż. Marek Gierszał - Teatr Polski w Szczecinie
23, 24 października, godz. 15.00
"Sztuka Samuela Jokica jest komedią, która w lekki, niewymuszony sposób, bez grożącego palca mówi o egzystencjalnych problemach, z którymi konfrontowane są wszystkie współczesne społeczeństwa przemysłowe w Europie i na całym świecie. Chciałbym, aby sprawiła Państwu dużo radości, a równocześnie była okazją do refleksji. Nie lubię teatru, który poucza, nudzi i udaje, że zna recepty na poprawienie świata..." - Marek Gierszał.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Tajemnica krzyczącego zegara" - reż. Laura Sonik - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
22 października godz. 10.00
Spektakl oparty na powieści dla młodzieży Roberta Arthura, „Tajemnica krzyczącego zegara". Dlaczego zegar krzyczy? Dokąd zaprowadzą Trzech Detektywów jego tajemnice? Wielbicieli kryminałów, łamigłówek i zagadek logicznych czeka dobra zabawa!Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Kubuś i jego Pan" - reż. Paweł Aigner - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
22, 23 października, godz. 19.00
"Kubuś i jego pan" to "wariacja-hołd" – jak pisze sam autor: to spotkanie dwóch pisarzy i dwóch stuleci, to wyjątkowe spotkanie powieści i teatru. Trudno przewidzieć, czy spotkanie dwóch gigantów zakończy się pojedynkiem... Trzy frywolne historie miłosne: pana, Kubusia i pani de la Pommeraye stają się przyczynkiem do włączenia się w dyskurs filozoficzny o istocie twórczości. Żywiołowa gra aktorska, pomysłowa scenografia i doskonale współbrzmiąca muzyka skutecznie pomagają dorosłemu widzowi przeżyć tę teatralną podróż w doborowym towarzystwie. Ahoj przygodo! Wszak "wszędzie jest naprzód!" – jak mawia Kubuś.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Halo Ziemia!" - reż. Marta Łągiewka - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
23 października, godz. 15.00
Myślisz, że Ziemia jest szczęśliwa? Może czasami bywa smutna? Może tak naprawdę wcale nie chce być Ziemią i wolałaby być np. psem? Jedno jest pewne: Ziemia potrzebuje Twojego przytulenia. Halo, halo! Jeżeli chcecie ze mną polecieć w kosmos, przeżyć nieziemską przygodę i przytulić Ziemię zapraszam na mój spektakl "Halo Ziemia!".
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Kiedy zakwitnie margerytka" - reż. Dariusz Kamiński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
23 października, godz. 16.00, 24 października, godz. 11.00
Urzekająca opowieść dla młodszych dzieci o sile i znaczeniu przyjaźni. Co się wydarzy, gdy małe kaczątka wraz z mamą wyruszą na poszukiwanie pierwszych margerytek? W piękny letni dzień dwa małe kaczątka wybierają się wraz z mamą na polanę, by zobaczyć, jak rozkwita margerytka. Po drodze spotykają zaspanego niedźwiadka, tchórzliwego zająca i marzącego o sławie osiołka. Świeżo zawiązanej przyjaźni i wspólnej wyprawie na polanę zagraża podstępny lis, który pragnie schwytać kaczątka...
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Bajki z rękawa" - reż. zespół - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
24 października, godz. 12.30
Aktorzy improwizatorzy – Kasia Majewska, Paulina Majtas, Rafał Hajdukiwicz i Maciek Sikorski w spontanicznej grze, bez scenariusza i bez wcześniejszego przygotowania roli tworzą dialogi, akcję i niekiedy wyimaginowaną scenografię w trakcie występu. Bazując na sugestiach widzów tworzą postacie, które nigdy jeszcze nie powstały i nigdy nie miałyby szansy zaistnieć. Dzięki nieszablonowej konstrukcji przedsięwzięcia oraz interakcji z publicznością, bajka improwizowana pozwala łączyć ze sobą naukę, edukację oraz zabawę .
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Świecie dziwny / Coming Together" - reż. Robert Glumbek, Kevin O'Day - Opera na Zamku w Szczecinie
23 października, godz. 19.00, 24 października, godz. 18.00
Projekt Coming Together opiera się na koncepcji dotyczącej realnego poczucia wspólnoty. Naszym zadaniem jest akceptacja faktu, iż jesteśmy częścią pewnej grupy. Czasem ludziom łatwo jest być razem, a czasem okazuje się to niemożliwe. Są osoby, z którymi nawiązujemy relacje lekko i bez trudu, ale spotykamy także ludzi, z którymi nie znajdujemy wspólnego języka. Współdziałanie nie zawsze się udaje. Wiemy jednak, że dążenie do zjednoczenia pozostaje najwyższą ludzką wartością.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.

"Issipile" - reż. Piotr Jędrzejas - Opera na Zamku w Szczecinie (VOD)
24 października, godz. 20.00
Opera barokowa Issipile skomponowana została w 1732 r. przez Antonia Bioniego – włoskiego kompozytora i śpiewaka działającego na terenie Śląska oraz Czech. Libretto napisał Pietro Metastasio – włoski pisarz, librecista i poeta na dworze wiedeńskim. Kompozytor spędził część życia we Wrocławiu, gdzie stworzył wiele utworów, w tym Issipile oraz wystawił ponad dwadzieścia napisanych przez siebie dzieł scenicznych. Jego twórczość i dorobek artystyczny na kilka wieków popadły w zapomnienie. Premiera opery jest próbą wskrzeszenia cennego i unikatowego dziedzictwa kulturowego oraz przybliżenia twórczości weneckiego kompozytora polskim odbiorcom.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.

"Projekt: Matka" - reż. Mateusz Przyłęcki - Teatr Kana w Szczecinie
23 października, godz. 19.00, 24 października, godz. 17.00

"Projekt: Matka" to spektakl mocny, bezlitośnie rozprawiający się z mitami na temat macierzyństwa, wszelkimi teoriami, pięknymi opisami w książkach, kiedy kobietę ponoć wyłącznie rozświetla stan błogosławiony, dziecko kwili, a nie wrzeszczy jak opętane, wszystko wydaje się być takie uduchowione i niezwykłe. A tymczasem... Prawda jest naga, fizjologiczna, uwikłana w kupy, nieprzespane noce, morderczą chęć uciszenia drącego się niemowlaka. Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Misiaczek" - reż. Paweł Niczewski - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
23, 24 października, godz. 9.30
Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca do 6. lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek – nieznana historia.
Materiały Zamku Książąt Pomorskich.

W dwusetną rocznicę odzyskania przez Grecję niepodległości - dyr. Zoi Tsokanou - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
22 października, godz. 19.00
Koncert w dwusetną rocznicę odzyskania przez Grecję niepodległości z pewnością będzie tym wydarzeniem, które wspominać będziemy jako wyjątkowy punkt na artystycznej mapie sezonu 2021/2022. Oto na naszej estradzie zabrzmi dzieło niezwykłe, zarówno formie jak i treści. Potężne oratorium opowiada nie tylko o losach greckiego narodu, ale także jest wyprawą w głąb duszy każdego człowieka. Składa się na nie nagrodzony literacką Nagrodą Nobla tekst Odysseusa Elitisa oraz muzyka Mikisa Theodorakisa.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Inspired by Bach: Kostrzewa & Szczecin Philharmonic Big Band - dyr. Wojciech Kostrzewa - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
23 października, godz. 20.00
Pierwszy w tym sezonie koncert SOUNDLAB-u. To filharmoniczne laboratorium muzyki elektronicznej, które narodziło się z inspiracji niezwykłą bryłą naszego budynku. W muzyczno-architektonicznych sekwencjach dźwięku prezentujemy różnorodne brzmieniowo programy, w których przenikają się wszystkie dziedziny sztuki. Nowy sezon otwieramy prapremierą najnowszego utworu Wojciecha Kostrzewy. Suite for Big-Band and Electrionics „Stream" powstała na zamówienie naszej Filharmonii!
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie

Koszalin

"Kraina śpiochów" - reż. Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
22 października, godz. 9.00, 11.30
Czy sen, jego brak lub nadmiar, może być przyczyną zmartwienia dworu królewskiego? Może, o ile to dwór Króla Śpiocha, którego poddani wzorem jego wysokości sypiają długo i smacznie. Wiadomo bowiem, że sen to zdrowie i uroda. Kiedy okazuje się, że nie wszyscy mogą bez obaw wypoczywać, władca wyrusza na ekspedycję, której celem jest ratowanie spokojnego snu. Jego przygody i spotkania podczas wyprawy są zabawne i pouczająca, ale przede wszystkim niezwykłe. „Kraina" śpiochów to bajka dla wszystkich. Wzbudza emocje, elektryzuje wpadającymi w ucho piosenkami, zaskakuje galerią oryginalnych postaci i kostiumów oraz przebogatą scenografią.
Materiały BTD w Koszalinie.

"Lokomotywa. Nie dla dzieci" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
22 października, godz. 19.00
Spektakl jest słowno-muzyczną opowieścią o jednym z najwybitniejszych polskich poetów Julianie Tuwimie. Przede wszystkim muzyczną. Wśród kilkunastu utworów, do których Poeta napisał słowa, a które usłyszymy podczas spektaklu, każdy z nas zna na pewno: "Miłość Ci wszystko wybaczy", czy "Czy na pierwszy znak". Te przedwojenne szlagiery, i inne – nie mniej znane – piosenki to jednak nie wszystko. "Lokomotywa" zabierze nas także do prywatnego świata poety, prezentując widzom Juliana Tuwima jako fascynującego w swojej złożoności, niezwykle wrażliwego Człowieka.
Materiały BTD w Koszalinie.

"Akompaniator" - reż. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
23 października, godz. 20.30
Po ogromnym sukcesie spektakli: „Związek otwarty" i „Przyszedł mężczyzna do kobiety" czas na trzecią propozycję znakomitego duetu aktorskiego BTD: Żanetty Gruszczyńskiej – Ogonowskiej i Wojciecha Rogowskiego. Tym razem to „Akompaniator" Anny Burzyńskiej, wspaniała komedia z elementami makabreski, nagłymi zwrotami akcji i mistrzowskimi pojedynkami aktorskimi. Śpiewaczka operowa i jej nieśmiały akompaniator spotykają się na próbie. On zakochany w niej beznadziejnie od 30 lat, ona nieświadoma jego uczucia. Uczucia, które jest – najdelikatniej mówiąc – bardzo dziwne...
Materiały BTD w Koszalinie.

"Kora. Falowanie i spadanie" - reż. Alina Moś-Kerger - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
23 października, godz. 18.00, 24 października, godz. 19.00
Kora fascynuje. Nawet, kiedy jej już nie ma, zostały evergreeny Maanamu i jej własna legenda. Może zachwycać, może obrażać, ale nikogo nie pozostawia obojętnym. Kora zawsze mówiła to, co myślała i z lubością opowiadała, jak istotną rolę w jej życiu odgrywają sny. Dlatego i my wyśniliśmy nasz teatralny sen o Korze w spektaklu "Kora. Falowanie i spadanie". Usłyszycie w nim największe przeboje Maanamu i przepłyniecie przez oniryczny ocean zdarzeń z życia artystki, w którym najważniejsze było po prostu życie. I miłość. Bo według niej każda miłość zaczyna się od miłości i naprawdę nie sposób się z tym nie zgodzić.
Materiały BTD w Koszalinie.

Zielona Góra

"Kordian" - reż. Zbigniew Waleryś - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
22, 24 października, godz. 19.00
Bezpośrednią inspiracją do sięgniecia po "Kordiana" Juliusza Słowackiego była historia szesnastoletniego młodzieńca, który popełnił samobójstwo. Po kilku miesiącach od tego nieszczęśliwego wydarzenia usłyszałem, że był on współczesnym Kordianem. Niezwykła osobowość, wrażliwiec, osamotniony, brak kontaktu z zabieganymi za pieniędzmi i karierą rodzicami, odrzucony przez rówieśników, nie znalazł pomocy w religii, zawiedzona miłość i introwertyk.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Gusła" - reż. Grzegorz Bral - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
23 października, godz. 18.00
Plenerowe widowisko na podstawie II i IV części „Dziadów" Adama Mickiewicza. "Gusła" to wędrowne wydarzenie artystyczne w reżyserii Grzegorza Brala.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Marzenie Nataszy" - reż. Magdalena Drab - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
23 października, godz. 19.00, 24 października, godz. 16.00
"Nataszo, jakie ty masz marzenie?" – proste pytanie, którego nikt nigdy nie zadał szesnastoletniej wychowance bidula Nataszy Baninie, uruchamia w niej całą lawinę uczuć i popycha do kolejnych, często irracjonalnych działań. Bohaterka bez reszty oddaje się fantazji o wielkiej miłości – towarze najbardziej deficytowym w jej krótkim życiu. Uporczywa myśl o zbliżającym się spełnieniu prowadzi ją przez kolejne dni, zmienia widzenie świata, nie pozwala ocenić obiektywnie sytuacji, wodzi za nos. Głód uczuć sprawia, że marzenie staje się niszczące i groźne.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"1980-Ty" - reż. Jan Tomaszewicz - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
24 października, godz. 17.00
Chłopak spotyka dziewczynę. Dziewczyna chłopca. Historia stara jak świat i wieczna, jak miłość. Tak też rozpoczyna się i nasza musicalowa opowieść o miłości i wierności sobie. Rzecz młodych ludziach uczących się nawzajem nowych słów ze słownika nadziei.Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

 

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
22 października 2021

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...