Weekendowe polecenia - Szczecin

10 – 12 grudnia 2021 r.

Bolesne rocznice, trudne tematy... Grudzień to nie tylko świąteczne klimaty w teatrze, ale także wspomnienia, historia i emocje. To wszystko można znaleźć w spektaklach proponowanych przez teatry na ten weekend.

"Przyszedł mężczyzna do kobiety" - reż. Joanna Matuszak, Arkadiusz Buszko - Teatr Współczesny w Szczecinie
10 grudnia, godz. 19.00, 11 i 12 grudnia, godz. 17.00
Przezabawna komedia na aktorski duet. On i ona spotykają się na randce, która zaczyna się... fatalnie. Po serii kłótni i obelg, włączają płytę „Love story" i... zaczynają jeszcze raz. Oboje muszą przecież dokonać wyboru pomiędzy dalekim od doskonałości partnerem, a samotnością.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Weekend z R." - reż. Andrzej Zaorski - Teatr Polski w Szczecinie
10 grudnia, godz. 19.00, 11, 12 grudnia, godz. 16.00, 19.00
Krystyna i trzech mężczyzn o imionach rozpoczynających się na literę R. Ryszard - jej mąż. Robert - jej kochanek. Rafael - wzięty architekt wnętrz. I jeden weekend, który Krystyna zaplanowała w najdrobniejszych szczegółach: mąż wyjeżdża, kochanek przyjeżdża, a architekt ma czas, na wprowadzenie zmian w urządzeniu domu.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Bałuka - człowiek z W - 7" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie
12 grudnia, 16.00
Widowisko multimedialne. W roli przywódcy szczecińskich stoczniowców Edmunda Bałuki - Andrzej Chyra. "Zakochani w polskiej rewolucji" - rozmowa z panią Francoise Breton- Bałuką. Uczestnicy: Francoise Breton-Bałuka, Prof. Eryk Krasucki (prowadzenie), Adam Zadworny, Dr. Michał Paziewski.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Zemsta nietoperza" - reż. Jitka Stokalska - Opera na Zamku w Szczecinie
11 grudnia, godz. 19.00, 12 grudnia, godz. 18.00
Historia, która zaczyna się w mieszczańskim domu, przechodzi przez salę balową, aby zakończyć się... w więzieniu, bawi od prawie półtora wieku publiczność na całym świecie. Intryga, przebrania, walce, kuplety – to wszystko tworzy niepowtarzalną atmosferę i pozwala przeżyć wspaniały wieczór w operze, wypełniony śpiewem i śmiechem...
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.

"Choinka z bajkami" - reż. Lena Alberska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
10 grudnia, godz. 9.00, 11.30, 11 grudnia, godz. 11.00, 16.00, 12 grudnia, godz. 11.00, 13.30
Mieszkańcy Zgrozy Wielkiej co roku w grudniu przeżywają katusze. Wszystko za sprawą burmistrza, pana Cierpkiego, który nie znosi Bożego Narodzenia i tępi wszelkie oznaki świątecznej atmosfery w miasteczku. Kiedy w pewną Wigilię na placu pojawia się wielka, przystrojona choinka, burmistrz wpada w szał. Wściekły rozbija jedną z bombek i... nad głowami oszołomionych mieszkańców roztacza się bajka!
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Do trzech razy sztuka" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
10 grudnia, godz. 18.00
Na podstawie sztuki pod tytułem „Przyjaciel" autorstwa spółki dramaturgów Konstantego Ciciszwili i Janusza Wasylkowskiego to kolejna propozycja z bogatego repertuaru polskiej literatury dramatycznej. Autorzy dają okazję aktorom w inteligentnie
napisanej sztuce prezentacji szerokiego wachlarza umiejętności zawodowych.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Kwiaty" - reż. Atsushi Takenouchi - Teatr Kana w Szczecinie
Atsushi Takenouchi po raz pierwszy przyjechał do Polski i do Szczecina na zaproszenie Teatru Kana w 2000 roku. Od tego czasu prezentował tu większość swoich solowych przedstawień, prowadził warsztaty, brał udział w wydarzeniach i działaniach artystycznych. 12 grudnia o godz. 17.00 będziemy mieli okazję zobaczyć jego najnowszy spektakl „HANA" (KWIATY) zrealizowany wspólnie z wokalistką i instrumentalistką: Hiroko Komiya oraz uczestniczyć w spotkaniu autorskim.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Momo" - reż. Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz - Teatr Nie Ma
10 grudnia, godz. 20.00
"Czy zastanawialiście się kiedyś co dzieje się z czasem, którego z dnia na dzień jest coraz mniej? Jak to możliwe, że mimo iż doba ma zawsze 24h czujecie jakby w przedziwny sposób kurczyła się w niesamowitym tempie? Aż w końcu żeby spędzić czas tak jak naprawdę chcemy musimy go wykraść... ale komu?"
Materiały Teatru Nie Ma.

"Czytamy Wampiłowa" - reż. Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz - Teatr Nie Ma
11 grudnia, godz. 20.00
Czy da się naprawić coś, co ciągle się psuje? Jeśli zepsucie jest wszechobecne, czy jedna osoba jest w stanie coś zmienić? I czy jeśli nikomu innemu na tym nie zależy, czy na pewno jest sens? Czytanie performatywne, w którym próba teatralna i próba naprawiania świata spotykają się przy płocie.
Materiały Teatru Nie Ma.

"Saint-Saens I Sibelius" - dyr. Rune Bergmann - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
10 grudnia, godz. 19.00
Po debiucie w Salle Pleyel w Paryżu, gdy mając zaledwie dziesięć lat, zagrał z pamięci jeden z koncertów fortepianowych Beethovena, „całe konserwatorium popadło w desperację z zazdrości". Taki był początek oszałamiającej kariery Camilla Saint-Saëns'a. Gabriel Fauré mówił o nim, jako o „najdoskonalszym muzyku, jakiego kiedykolwiek Francja miała". W oczach Liszta był „najwspanialszym organistą na świecie". Sam jednak powtarzał swoim uczniom surtout pas d'émotion" – przede wszystkim bez emocji.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

"KLAWISZ – strażnik obrazków z wystawy" - dyr. Jerzy Rogiewicz - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
12 grudnia, godz. 17.00
Większość melomanów zna „Obrazki z wystawy" Modesta Musorgskiego, niekwestionowany hit sal koncertowych, głównie dzięki orkiestracji Maurice'a Ravela. EduFilharmonia nie byłaby sobą, gdyby nie postawiła sprawy na głowie: a co, jeśli wrócimy do pierwotnej, klawiszowej wersji utworu?
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Żeby umarło przede mną" - reż. Daria Wiktoria Kopiec - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
10 grudnia, godz. 19.00
Reportaż Jacka Hołuba pod tytułem „Żeby umarło przede mną" jest punktem wyjścia do pracy podczas rozpoczynających się prób do nowego spektaklu. Historie matek niepełnosprawnych dzieci, włożone są w szerszy kontekst stawania się rodzicem. Początkowa gra statystyk w budowaniu realizacji mężczyzn i kobiet, płynnie przechodzi w prawdopodobieństwo narodzin dziecka, którego zachowanie i wygląd odbiega od wszystkich przyjętych norm. Zaczyna się huśtawka emocji a co za tym idzie form języka teatralnego. Eksperymentalne metody inscenizacji zorientowane są na próbie wcielenia się, a co za tym idzie zrozumienia bohaterek reportażu, których każdy dzień jest próbą godnego życia.
Materiały BTD.

"Akompaniator" - reż. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
11 grudnia, godz. 20.30
"Akompaniator" Anny Burzyńskiej, wspaniała komedia z elementami makabreski, nagłymi zwrotami akcji i mistrzowskimi pojedynkami aktorskimi. Śpiewaczka operowa i jej nieśmiały akompaniator spotykają się na próbie. On zakochany w niej beznadziejnie od 30 lat, ona nieświadoma jego uczucia. Uczucia, które jest – najdelikatniej mówiąc – bardzo dziwne...
Materiały BTD.

"Lokomotywa. Nie dla dzieci" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
11 grudnia, godz. 18.00
Spektakl „Lokomotywa. Nie dla dzieci", w reżyserii Zdzisława Derebeckiego, którego premierę zaplanowaliśmy na 20.06.2021 jest słowno-muzyczną opowieścią o jednym z najwybitniejszych polskich poetów Julianie Tuwimie. Przede wszystkim muzyczną. Wśród kilkunastu utworów, do których Poeta napisał słowa, a które usłyszymy podczas spektaklu, każdy z nas zna na pewno: „Miłość Ci wszystko wybaczy", czy „Czy na pierwszy znak". Te przedwojenne szlagiery, i inne – nie mniej znane – piosenki to jednak nie wszystko. „Lokomotywa" zabierze nas także do prywatnego świata poety, prezentując widzom Juliana Tuwima jako fascynującego w swojej złożoności, niezwykle wrażliwego Człowieka.
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Marzenie Nataszy" - Magdalena Drab - Lubuski Teatr w Zielone Górze
10, 11 grudnia, godz. 19.00
Monodram Alicji Stasiewicz odbywa się w dziwnym, onirycznym świecie. Jest przepełniony wizjami i snami, natrętnymi powracającymi zdaniami, ale też wzruszeniami i humorem. To muzyczno-słowny, przepełniony surrealnymi obrazami seans.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Tymoteusz wśród ptaków" - Katarzyna Kawalec - Lubuski Teatr w Zielone Górze
11 grudnia, godz. 16.00
Barwny, zabawny spektakl dla najmłodszej widowni, z zacięciem musicalowym, rozfruwanymi lalkami ptaków i pięknymi kostiumami. Przedstawienie, na którym widz albo będzie pękał ze śmiechu, albo ukradkiem ocierał łzę z oka, a z którego wyjdzie z piosenką na ustach. Zapraszamy widza do świata misia Tymoteusza.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
10 grudnia 2021

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...