Weekendowe polecenia - Szczecin

31 grudnia 2021 - 2 stycznia 2022

W sylwestrowy weekend teatry zapraszają widzów na specjalne przedstawienia o dużych walorach muzycznych i rozrywkowych. W Koszalinie niespodzianka - będzie można zobaczyć w sylwestra premierowy spektakl "Seksapil" w reżyserii Pawła Szkotaka.

"Dobry wieczór Fogg" - reż. Arkadiusz Buszko - Teatr Współczesny w Szczecinie
31 grudnia, godz.19.00
„Dobry wieczór Fogg" to zrealizowany z lekkością i poczuciem humoru spektakl w klimacie przedwojennych kabaretów. Po barwnym świecie piosenek i anegdot oprowadzi widzów sam Mieczysław Fogg. Błyskotliwy dowcip i piosenki z zaskakującą puentą w aktorskich interpretacjach wprowadzą wszystkich w szampański humor, w sam raz na powitanie Nowego 2022 Roku.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Wieczór sylwestrowy" - reż. zespół - Teatr Polski w Szczecinie
31 grudnia, godz. 20.00
Klimat romantycznego spaceru urokliwymi uliczkami Paryża ze wspomnieniami radosnego i dynamicznego bigbitu oraz szampański wieczór kabaretowy z fajerwerkami humoru w przebojowych monologach, skeczach i piosenkach (Scena Dekadencja, Nowy Browar).
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Kraina uśmiechu" - reż. Natalia Babińska - Opera na Zamku w Szczecinie
1 stycznia, godz. 19.00
Kraina uśmiechu jest operetką wyjątkową. Nie brakuje jej komizmu i spojrzenia na świat z życzliwym przymrużeniem oka, ale wątek główny libretta pozostaje poważny i realistyczny, a do tego – jak najbardziej na czasie. Pointa historii brzmi następująco: miłość Europejki i chińskiego księcia, mimo swojej siły i szczerości, nie może się spełnić ze względu na kulturowe różnice.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.

"Tu rządzą lalki" - reż. Artur Romański - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
2 stycznia, godz. 16.00
Spektakl „Tu rządzą lalki" to pełen absurdalnego humoru projekt, w którym znalazło się kilkanaście piosenek napisanych przez najlepszych polskich tekściarzy i dramaturgów. Muzyka na żywo, zaskakująca oprawa wizualna i bogata choreografia tworzą opowieść o potrzebie bycia zauważonym i ważnym. Ale też o bezgranicznej przyjaźni, która czasami w kryzysie i starciu potrafi wybrzmieć najpiękniej.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Rafał Olbiński. Wystawa monograficzna" - kur. Jolanta Rybkiewicz - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
31 grudnia, 1 stycznia, godz. 10.00-16.00, 2 stycznia, godz. 10.00-18.00
Rafał Olbiński to jeden z najbardziej znanych polskich artystów. Ilustrator, grafik, malarz, scenograf, projektant. Należy do grona najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Jego twórczość charakteryzuje indywidualny, niepowtarzalny styl z pogranicza symbolizmu i surrealizmu, pełen metafor, odniesień do literatury i sztuki. Bogata wyobraźnia oraz świetna technika sprawiły, że Olbiński stał się bardzo popularny i zdobył jako jeden z niewielu polskich, współczesnych twórców międzynarodową sławę. Na wystawie oprócz obrazów i rzeźb pokazane zostaną m.in. projekty okładek czasopism i ilustracje do artykułów różnych periodyków z lat 70. i 80. XX wieku oraz plakaty i designerskie przedmioty.
Materiały Zamku Książąt pomorskich w Szczecinie.

"Sylwester z Rossinim" - dyr. Paweł Kapuła - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
31 grudnia, godz. 20.00, 1 stycznia, godz. 19.00
Gioacchino Rossini przeszedł do historii jako twórca aż czterdziestu oper. Ich akcja to zwykle prawdziwy miszmasz – Rossini pisał „łatwo i szybko", nie przejmując się za bardzo ani prawdą historyczną ani logiką wydarzeń. Rzucił kiedyś podobno: „Dajcie mi spis bielizny z pralni a napiszę do niego muzykę". Inny jego zwyczaj to zapożyczanie dużych fragmentów muzyki ze swoich wcześniejszych dzieł. Wszystkie jego uwertury brzmią podobnie – od spokojnego i cichego wstępu po wielki i głośny koniec. Współcześni nazywali go „Pan Hałaśliwy". Najsłynniejsze jego dzieła to oczywiście „Cyrulik sewilski", „Wilhelm Tell" czy „Włoszka w Algierze".
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Seksapil" - reż. Paweł Szkotak - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
31 grudnia, godz. 21.30, 2 stycznia, godz. 19.00
Piękna, komediowa opowieść słowno – muzyczna o czasach minionych, do których wciąż czujemy sentyment. Spektakl zrealizowany z ogromnym rozmachem: na scenie zobaczycie Państwo cały zespół aktorski Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. W warstwie dramatycznej to klasyczna komedia pomyłek, ale także opowieść o miłości, która przychodzi bez względu na wiek i status społeczny. W warstwie muzycznej to z kolei prawdziwa uczta dla miłośników przedwojennych szlagierów, z klasycznymi już: „Seksapil, to nasza broń kobieca" i „Umówiłem się z nią na dziewiątą" na czele.
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Słodkie lata 20. -30." - Jan Szurmiej - Lubuski Teatr w Zielone Górze
31 grudnia, godz. 19.00
Lata dwudzieste i trzydzieste były w Polsce czasem barwnym, rozśpiewanym, roztańczonym. Panie w długich rękawiczkach, powłóczystych sukniach, zdobionych sznurami pereł i eleganccy panowie w smokingach czy frakach – świętowali życie w rewiach i kabaretach.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

 

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
31 grudnia 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia