Weekendowe polecenia - Szczecin

7-9 stycznia 2022

W czasie karnawału na scenach teatralnych króluje głównie repertuar lekki. Teatry chętnie wracają do spektakli muzycznych i tanecznych.


"Seks dla opornych" - reż. Justyna Celeda - Teatr Współczesny w Szczecinie
7, 8 i 9 stycznia godz. 19.00
Małżeństwo z 25-letnim stażem wyjeżdża na weekend do luksusowego hotelu. Zabierają ze sobą poradnik „Seks dla opornych", który ma pomóc na nowo rozpalić ich życie intymne i uratować związek. Czy terapia przyniesie oczekiwane rezultaty?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Zabić prezydenta" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Współczesny w Szczecinie
7 stycznia godz. 19.00, 8 i 9 stycznia godz. 17.00
Dla jednych psychopata, którego należy potępić, dla innych obiekt kultu i niedościgniony wzór. Spektakl o Eligiuszu Niewiadomskim, zabójcy pierwszego prezydenta RP Gabriela Narutowicza jest próbą zrozumienia człowieka, szukania analogii, odniesień do współczesności i poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie – jaki jest właściwy klucz do zrozumienia istoty tego zabójstwa?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Dymny" - Krzysztof Materna - Teatr Polski w Szczecinie
1, 8, 9 stycznia, godz. 19.00
„Dymny" w reżyserii Krzysztofa Materny to spektakl-przypomnienie i spektakl-hołd dedykowany postaci Wiesława Dymnego, wielkiego artysty, człowieka wielu talentów. Spektakl składa się z dwóch części. Część pierwsza osnuta jest wokół klimatu krakowskiej bohemy, w szczególności Piwnicy pod Baranami. Tworząca ją rajska cyganeria - artyści wszelkich dziedzin sztuki - przetrwała w pieśniach i opowieściach o tzw. „artystycznym piwnicznym życiu", które łączyło w sobie upoetycznienie rzeczywistości z urzeczywistnieniem poezji.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Weekend z R." - Andrzej Zaorski - Teatr Polski w Szczecinie
8, 9 stycznia, godz. 16.00
Krystyna i trzech mężczyzn o imionach rozpoczynających się na literę R. Ryszard - jej mąż. Robert - jej kochanek. Rafael - wzięty architekt wnętrz. I jeden weekend, który Krystyna zaplanowała w najdrobniejszych szczegółach: mąż wyjeżdża, kochanek przyjeżdża, a architekt ma czas, na wprowadzenie zmian w urządzeniu domu.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Crazy for You" - reż. Jerzy Jan Połoński - Opera na Zamku w Szczecinie
8 stycznia, godz. 19.00, 9 stycznia, godz. 18.00
Najwspanialsza klasyka gatunku. Musical, który nawiązuje do najlepszych tradycji „Złotych czasów Broadwayu" lat 20. i 30. Ciekawa fabuła, zabawne dialogi i całe mnóstwo najpiękniejszej muzyki George'a Gershwina to przepis na hit, który tak czaruje widzów na całym świecie.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.

"Przebieranki" - reż. Marta Łągiewka, Maja Bartlewska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
7 stycznia, godz. 10.00
„Przebieranki" to spektakl najnajowy, inicjacyjny, w którym nie należy spodziewać się bajki z morałem. To zaproszenie małego widza do odkrywania własnego ciała oraz do odkrywania rzeczy, ubrań, które na różne części ciała można zakładać.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Kołysanki Północy" - reż. Marta Łągiewka - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
8 stycznia, godz. 14.00, 15.00
Nie jest to typowy spektakl, nie jest to typowy koncert, to bardziej muzyczne spotkanie, podczas którego rodzice lub dziadkowie wraz z dziećmi i wnukami będą mogli posłuchać tradycyjnych polskich i skandynawskich kołysanek i aktywnie włączyć się w działanie. Siedząc na miękkich poduszkach przeniesiemy się do delikatnej krainy z pogranicza jawy i snu. „Kołysanki Północy" to zaproszenie małego widza do wspólnego śpiewania z rodzicami, to zaproszenie do wspólnego tworzenia muzyki i budowania świata, w którym główną rolę gra dziecko z rodzicami lub dziadkami. To doskonała okazja by poczuć się razem, rodzinnie i ciepło.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Bajki z rękawa" - reż. zespół - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
8 stycznia, godz. 16.00, 9 stycznia, godz. 11.00
Aktorzy improwizatorzy – Kasia Majewska, Paulina Majtas, Rafał Hajdukiwicz i Maciek Sikorski w spontanicznej grze, bez scenariusza i bez wcześniejszego przygotowania roli tworzą dialogi, akcję i niekiedy wyimaginowaną scenografię w trakcie występu.
Bazując na sugestiach widzów tworzą postacie, które nigdy jeszcze nie powstały i nigdy nie miałyby szansy zaistnieć.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Halo Ziemia" - reż. Marta Łągiewka - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
9 stycznia, godz. 12.00
Gdybym była bardzo, bardzo duża przytuliłabym Ziemię i powiedziała jej: „Halo Ziemia!" Jesteś piękna". A Ty co byś jej powiedział/powiedziała? Myślisz, że Ziemia jest szczęśliwa? Może czasami bywa smutna? Może tak naprawdę wcale nie chce być Ziemią i wolałaby być np. psem? Jedno jest pewne: Ziemia potrzebuje Twojego przytulenia.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Szczecin Philharmonic Big Band Świątecznie" - dyr. Jakub Kraszewski - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
7 stycznia, godz. 19.00
Szczecin Philharmonic Big Band wybrał dla Państwa kolędy i pastorałki znane i wykonywane w różnych konfiguracjach na całym świecie. To mieszanka różnorodnego repertuaru świątecznego, pasji do muzyki i niesamowitej energii wywodzącej się z tradycji amerykańskich big bandów.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Seksapil" - reż. Paweł Szkotak - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
7, 8, 9 stycznia, godz. 19.00
Piękna, komediowa opowieść słowno – muzyczna o czasach minionych, do których wciąż czujemy sentyment. Spektakl zrealizowany z ogromnym rozmachem: na scenie zobaczycie Państwo cały zespół aktorski Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. W warstwie dramatycznej to klasyczna komedia pomyłek, ale także opowieść o miłości, która przychodzi bez względu na wiek i status społeczny. W warstwie muzycznej to z kolei prawdziwa uczta dla miłośników przedwojennych szlagierów, z klasycznymi już: „Seksapil, to nasza broń kobieca" i „Umówiłem się z nią na dziewiątą" na czele.
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Słodkie lata 20. -30." - Jan Szurmiej - Lubuski Teatr w Zielone Górze
7, 8 stycznia godz. 19.00, 9 stycznia, godz. 18.00
Lata dwudzieste i trzydzieste były w Polsce czasem barwnym, rozśpiewanym, roztańczonym. Panie w długich rękawiczkach, powłóczystych sukniach, zdobionych sznurami pereł i eleganccy panowie w smokingach czy frakach – świętowali życie w rewiach i kabaretach.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Pan Mniam Mniam" - Michał Wnuk - Lubuski Teatr w Zielone Górze
8 stycznia godz. 16.00, 9 stycznia, godz. 12.00
Grymasiński to pierwszej wody urwis, a do tego straszny niejadek. Gdyby mógł, czerpałby niezbędną energię jedynie z zabawy. Gdy pewnego dnia mama chłopca, Pani Grymasińska, po raz kolejny ostrzega go przed zbyt ścisła dietą, Tomek zapada w długi sen. A to, co mu się przyśni już na zawsze zmieni jego podejście do jedzenia.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Świecie nasz" - reż. Artur Barciś - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
7 stycznia, godz. 19.00, 8, 9 stycznia, godz. 18.00
Ten spektakl był moim marzeniem od lat. Wychowałem się na piosenkach Marka Grechuty, to one ukształtowały moją wrażliwość.
"Wiedziałem, że kiedyś go zrobię. W tym spektaklu nie ma jakiejś wyraźnej fabuły, ale jest rodzaj impresji. Piosenki Grechuty to przede wszystkim piękna poezja. Grechuta śpiewał Gałczyńskiego, Mickiewicza, sam też był świetnym poetą. A ponieważ dobra poezja jest uniwersalna i dotyczy kondycji człowieka - kondycji moralnej, kondycji świata - to w tym czasie te piosenki okazały się szczególnie aktualne. Wiele fragmentów wydaje się napisanych na ten czas, który teraz mamy.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
7 stycznia 2022

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia