Weekendowe polecenia - Szczecin

14-16 stycznia 2022

Na szczecińską scenę powraca bardzo dobrze odebrana przez publiczność "Lalka" w reż. Piotra Ratajczaka. Lubuskie Teatr w Zielonej Górze zaprasza na premierę sztuki "Gusła" wg Mickiewicza. To klasyka, a poza tym na scenach sporo rozrywki, jak to w karnawale.

"Lalka" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Współczesny w Szczecinie
14 stycznia godz. 11.00 i 19.00, 15 i 16 stycznia, godz. 17.00
Dobrze znana historia miłości Stanisława Wokulskiego i Izabeli Łęckiej w nowej odsłonie. Akcja rozgrywa się podczas nocnej Gali Biznesu, gdzie spotyka się VIP-owska śmietanka – przedsiębiorcy, sprzedawcy i bogacze. Toczące się w błysku fleszów dyskusje i prowadzone interesy są tłem dla rozgrywającego się dramatu Wokulskiego i niefortunnie ulokowanych uczuć.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi" - reż. Maria Dąbrowska - Mały w Szczecinie
14 stycznia, godz. 19.00, 15 i 16 stycznia, godz. 17.00
Autoironiczny stand up / kabaret / recital, w którym to, co rzeczywiste miesza się z tym, co wyobrażone i połyskliwe. Maria Dąbrowska w roli uskrzydlonej diwy (i jednocześnie samej siebie) porywa swą charyzmą publiczność, która przyjmuje rolę wiernych fanów. Spektakl staje się rodzajem afirmacyjnego show, w którym poprzez oczyszczający śmiech potrafimy wspólnie skonfrontować się z wiecznie niezaspokojonym pragnieniem uznania i miłości.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Chwila nieuwagi" - Tomasz Obara - Teatr Polski w Szczecinie
14, 15, 16 stycznia, godz. 19.00
"Chwila nieuwagi" to farsa, której bohaterem jest neurotyczny i nudny księgowy. Całkowicie oddany swojej pracy, sumienny, uporządkowany i bez życia towarzyskiego. Wystarczy jednak - tytułowa - chwila nieuwagi, aby to poukładane życie wywróciło się do góry nogami. Biedaczek wplątuje się w aferę z rosyjską mafią w tle.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Weekend z R." - Andrzej Zaorski - Teatr Polski w Szczecinie
15, 16 stycznia, godz. 16.00
Krystyna i trzech mężczyzn o imionach rozpoczynających się na literę R. Ryszard - jej mąż. Robert - jej kochanek. Rafael - wzięty architekt wnętrz. I jeden weekend, który Krystyna zaplanowała w najdrobniejszych szczegółach: mąż wyjeżdża, kochanek przyjeżdża, a architekt ma czas, na wprowadzenie zmian w urządzeniu domu.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Włoskie impresje muzyczne" - reż. Joanna Tylkowska-Drożdż, Olga Bila - Opera na Zamku w Szczecinie
15 stycznia, godz. 19.00
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na recital Joanny Tylkowskiej-Drożdż i Olgi Bilej pełny pięknych dźwięków Vincenza Belliniego i Fryderyka Chopina, nieodwzajemnionej miłości i nastroju „pięknego księżyca, nakrapianego srebrem", jak w tytule jednego z sentymentalnych utworów.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.

"Tu rządzą lalki" - reż. Artur Romański - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
14 stycznia, godz. 10.00, 15 stycznia, godz. 17.00, 16 stycznia, godz. 16.00
Spektakl „Tu rządzą lalki" to pełen absurdalnego humoru projekt, w którym znalazło się kilkanaście piosenek napisanych przez najlepszych polskich tekściarzy i dramaturgów. Muzyka na żywo, zaskakująca oprawa wizualna i bogata choreografia tworzą opowieść o potrzebie bycia zauważonym i ważnym. Ale też o bezgranicznej przyjaźni, która czasami w kryzysie i starciu potrafi wybrzmieć najpiękniej.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Kaczątko" - reż. Mariola Fajak-Słomińska, Janusz Słomiński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
15 stycznia, godz. 14.00, 15.00
"Kaczątko" to spektakl najnajowy, muzyczny, bez słów, oparty luźno o treść "Brzydkiego kaczątka". Historia szarej kaczuszki, która do nikogo nie pasuje i której nie lubią na podwórku, bo jest inna, a która później okazuje się najpiękniejsza i najbardziej wartościowa.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Tymoteusz i Psiuńcio" - reż. Michał Dąbrowski - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
16 stycznia, godz. 11.00, 12.30
Stworzony przez Jana Wilkowskiego miś Tymoteusz Rymcimci to uroczy rozrabiaka o bogatej wyobraźni i dobrym sercu. Jego przygody bawią i zachwycają kolejne pokolenia dzieci. Pewnego dnia Tymcio spotyka samotnego, bezdomnego psa. Każde dziecko chciałoby mieć własne zwierzątko, prawda? Tymcio również! Wprawdzie Tata Niedźwiedź się nie zgadza, ale co zaszkodzi przenocować pieska pod łóżkiem? Może Tata jeszcze zmieni zdanie?
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Sex nocy letniej" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
14, 15 stycznia, godz. 19.00, 16 stycznia, godz. 17.00
Dwóch panów w delegacji w średnim wieku po tzw. pierwszej przecenie wynajmuje (z oszczędności) jeden pokój w hotelu. Ten fakt stwarza okazję do zabawnych sytuacji. Mrożek z właściwym sobie talentem, niezwykłym poczuciem humoru zanurza bohaterów z początku w prozaicznych rozmowach, aby z biegiem akcji zatopić ich w metafizyce i filozoficznej żonglerce maksymami: „Życie jest snem", „Życie to sen wariata", „być, ale nie istnieć".
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Frau mit automat" - białoruskiego Teatru Kryły Hałopa - Teatr Kana
15 stycznia, godz. 19.00
Frau Mit Automat to głęboko autobiograficzny dramat, podzielony na kilka części i przedstawiający różne tożsamości kobiety: Żony, Matki, Kochanki, Ofiary, Furii. Tekst bazuje na doświadczeniach pokolenia autorek, dorastającego w latach 90. XX w. po rozpadzie ZSRR. Opiera się również na nieustająco obecnym w życiu bohaterek pytaniu: „co to znaczy być kobietą?".
Materiały Teatru Kana.

"Anna K." - reż. Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz - Teatr Nie Ma
14 stycznia, godz. 20.00
"Ja jestem zawsze ta sama, ale we mnie jest druga i ja lękam się jej. Ona pokochała tamtego i ja chciałam cię znienawidzić, ale nie mogłam zapomnieć o tamtej, która była najpierw. Tamta to nie ja."
Materiały Teatru Nie Ma.

"Misiaczek" - reż. Paweł Niczewski - Teatr Piwnica przy Krypcie
15 i 16 stycznia, godz. 9:30
Spektakl teatralny dla dzieci od 18 miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek – nieznana historia.
Materiały Zamku Książąt Pomorskich.

"BRAHMS | ZARĘBSKI" - Berliner Klavierquintett - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
16 stycznia, godz. 19.00
Kwintet fortepianowy g-moll Juliusza Zarębskiego jest utworem wysoce oryginalnym, zawierającym w sobie instrumentalną wirtuozerię. Formą dzieła kompozytor zaimponował samemu Lisztowi, który uważał Zarębskiego za jednego ze swych najznamienitszych wychowanków. Zresztą to właśnie Lisztowi Zarębski zadedykował ten słynny kwintet.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Kolacja dla głupca" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
14 stycznia, godz. 19.00, 15 stycznia, godz. 18.00
Pierre Brochant, bogaty wydawca bestsellerów, wraz z przyjaciółmi z paryskich wyższych sfer urządza raz w tygodniu swoisty, a zarazem okrutny turniej zwany „kolacją dla głupca". Istotą konkursu jest przyprowadzenie ze sobą na wspomnianą kolację największego nieudacznika – wygrywa ten, kto przyprowadzi największego głupca. Pierre jest przekonany o wygranej – jego „gość" to François Pignon, wyjątkowo nierozgarnięty księgowy z ministerstwa finansów, którego pasją jest budowanie makiet z zapałek. Niestety, tuż przed kolacją Pierre'owi wypada dysk... i to jest dopiero początek jego nieszczęść. A wszystko przez pana Pignona, który pomimo najszczerszych chęci wciąga Pierre'a w istny wir kłopotów.
Materiały BTD.

"Akompaniator" - reż. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
16 stycznia, godz. 19.00
Po ogromnym sukcesie spektakli: „Związek otwarty" i „Przyszedł mężczyzna do kobiety" czas na trzecią propozycję znakomitego duetu aktorskiego BTD: Żanetty Gruszczyńskiej – Ogonowskiej i Wojciecha Rogowskiego. Tym razem to „Akompaniator" Anny Burzyńskiej, wspaniała komedia z elementami makabreski, nagłymi zwrotami akcji i mistrzowskimi pojedynkami aktorskimi. Śpiewaczka operowa i jej nieśmiały akompaniator spotykają się na próbie. On zakochany w niej beznadziejnie od 30 lat, ona nieświadoma jego uczucia.
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Gusła" - Grzegorz Bral - Lubuski Teatr w Zielone Górze
15 stycznia godz. 19.00, 16 stycznia, godz. 18.00
Spektakl „Gusła" powstał na podstawie II i fragmentów IV części „Dziadów" Adama Mickiewicza. Światowej sławy reżyser Grzegorz Bral, twórca Teatru Pieśń Kozła, przełożył romantyczne arcydzieło klasyki polskiej na przejmujący, głęboko emocjonalny język teatru. „Gusła" wyrosłe z rytuału ku czci zmarłych dotykają tematu nie tylko żałoby i straty bliskiego człowieka, ale i ówczesnego kraju, wielkich ideałów.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Pan Mniam Mniam" - Michał Wnuk - Lubuski Teatr w Zielone Górze
16 stycznia godz. 12.00
Grymasiński to pierwszej wody urwis, a do tego straszny niejadek. Gdyby mógł, czerpałby niezbędną energię jedynie z zabawy. Gdy pewnego dnia mama chłopca, Pani Grymasińska, po raz kolejny ostrzega go przed zbyt ścisła dietą, Tomek zapada w długi sen. A to, co mu się przyśni już na zawsze zmieni jego podejście do jedzenia.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
14 stycznia 2022

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia