Weekendowe polecenia - Szczecin

Białystok - 20-22 maja Na co warto wybrać się do teatru w ten weekend (20-22 maja)?

Teatr Współczesny zaprasza w weekend na swoje najnowsze spektakle, które niedawno miały premiery, a Teatr Polski na swoje największe hity. To będzie weekend bardzo ciekawy.


"Spartakus. Miłość w czasach zarazy" - reż. Jakub Skrzywanek - Teatr Współczesny w Szczecinie
20, 21, 22 maja, godz. 19.00
Samobójstwo to najczęstsza przyczyna śmierci dzieci w Polsce, częstsza niż choroba nowotworowa czy wypadek komunikacyjny. Blisko 70% nastolatków LGBTQ+ w Polsce myśli o samobójstwie. W 2020 i 21 roku szerokim echem odbiły się reportaże Janusza Schwertnera, który poprzez opowieści o nastoletnich pacjentach i ich rodzicach, uwikłanych w system dziecięcej opieki psychiatrycznej, wstrząsnął opinią publiczną. To właśnie te materiały, poszerzone o własną pracę dokumentalną, stanowiły punkt wyjścia do tworzenia spektaklu. „SPARTAKUS. Miłość w czasach zarazy" to jednak nie tylko opowieść o konkretnej grupie i gałęzi medycyny, ale próba przyjrzenia się temu, w jaki sposób w dzisiejszej Polsce opiekujemy się sobą nawzajem.

Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Foki" - reż. Maria Magdalena Kozłowska - Teatr Mały w Szczecinie
19 i 20 maja, godz. 19.00, 21 maja, godz. 17.00
Polskę obiega niecodzienna nowina: podopieczne fokarium w Szczecinie wystawiły „Grażynę" Mickiewicza. Zdarzenie jest zagadką zarówno dla naukowców, jak i krytyków teatralnych. Czy spektakl to zakodowana wiadomość od zwierząt do człowieka? Symptom kryzysu klimatycznego? A może to po prostu nadinterpretacja/ fake news/ propaganda? Tymczasem ludzcy aktorzy zbiorowo przechodzą załamanie nerwowe. Szalona popularność fok odbiera teatrowi publiczność. Aby ją odzyskać, aktorzy na nowo poszukują istoty bycia na scenie. Czy jest nią budzenie śmiechu? Płaczu? A może roztopienie się w chóralnej pieśni?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Musical Show" - reż. Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka - Teatr Polski w Szczecinie
20, 21, 22 maja, godz. 19
Są takie rytmy, że nogi same rwą się do tańca... Są takie refreny, które - gdy tylko usłyszymy - zaczynamy bezwiednie nucić...
Są takie piosenki, które zawsze wywołują w nas wzruszenie lub sprawiają, że krew zaczyna szybciej krążyć w żyłach... Są takie musicale i filmy muzyczne, które znamy na pamięć, a i tak oglądamy ponownie...
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

„My hrabiny nie płaczemy" - reż. Zura Pirvelli - Teatr Polski w Szczecinie
21, 22 maja, godz. 16
Olga Adamska świeżo i inteligentnie podchodzi do najpopularniejszych tematów, takich jak: życie, aktywności, marzenia, wszelakie związki i relacje damsko-męskie. Przedstawia je z kobiecego punktu widzenia, lecz spektakl nie jest adresowany wyłącznie do publiczności żeńskiej.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Czerwony Kapturek" - reż. Waldemar Wolański - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
20 maja, godz. 10.00
Historię małej dziewczynki, która dzielnie przemierza ciemny las, by dostarczyć chorej babci koszyk pełen pyszności, a potem zamiast babci natyka się na strasznego wilka, zna chyba każdy. Waldemar Wolański ten klasyczny tekst wzbogacił o 26 piosenek – żywiołowe tango, liryczny walc, skoczna polka a nawet energetyczny rock and roll sprawią, że klasyczna bajka zaskoczy niejednego widza.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Kaczątko" - reż. Mariola Fajak-Słomińska, Janusz Słomiński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
21 maja, godz. 15.00, 22 maja, godz. 12
"Kaczątko" to spektakl najnajowy, muzyczny, bez słów, oparty luźno o treść "Brzydkiego kaczątka".
Historia szarej kaczuszki, która do nikogo nie pasuje i której nie lubią na podwórku, bo jest inna, a która później okazuje się najpiękniejsza i najbardziej wartościowa.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Dzikie łabędzie" - reż. Karolina Okurowska-Wabnic - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
21 maja, godz. 16.00, 22 maja, godz. 11.00
„Dzikie łabędzie", luźna adaptacja baśni Andersena, to magiczna, zabawna i pełna niezwykłych światów propozycja dla najmłodszych – o wytrwałości 'w dążeniu do celu, miłości, odwadze i o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy i nie podlega żadnym schematom. Także o tym, że wszystkie emocje są ważne i potrzebne i nie należy się ich wstydzić, ani ich ukrywać.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Wieczór autorski Michała Janickiego" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
22 maja, godz. 19:00
Osadzona we współczesnych realiach fabuła niemal nic nie traci na aktualności, a komizm scen rodzajowych nie umniejsza egzystencjalnej wymowie utworu. Celne uwagi, czy chwilami złośliwa krytyka świata teatru, kina czy TV zachęca do refleksji. Wieczór chwilami filozoficzny, chwilami zabawny.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Wojciech Kilar" - dyr. Czesław Grabowski - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
10 maja, godz. 19.00
„Orawa" wieńczy cykl kompozycji Wojciecha Kilara, powstałych z inspiracji folklorem góralskim. Od pierwszego wykonania w Zakopanem w roku 1986 stała się przebojem sal koncertowych, zachwycając żywiołowością, energią i temperamentem. W jednej z rozmów kompozytor wspomniał, że marzył o stworzeniu utworu zainspirowanego góralską kapelą i zrealizował to właśnie w „Orawie": Jest to właściwie utwór na zwielokrotnioną kapelę i zarazem jeden z rzadkich przykładów, kiedy byłem ze swojej pracy zadowolony.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

"BIBOBIT / OSIECKA " - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
22 maja, godz. 19.00
BIBOBIT / OSIECKA to w równym stopniu przedsięwzięcie muzyczne jak i opowieść biograficzno – psychologiczna. Laureaci konkursu Męskiego Grania z 2019 roku – Bibobit, wraz z Jackiem Piskorzem radykalnie wywrócili muzyczną stylistykę utworów Agnieszki Osieckiej, prezentująć jazzowe interpretacje tekstów legendarnej mistrzyni słowa. To bardzo energetyczna podróż przez nowoczesny jazz, mięsisty groove, po elektronikę, w której słowo nie schodzi na drugi plan, tylko raczej staje się przepustką do wewnętrznego świata autorki.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Zielona Góra

"Człowiek dwóch szefów" - reż. Tomasz Dutkiewicz - Lubuski Teatr w Zielone Górze
20, 21 maja, godz. 19.00, 22 maja, godz. 18.00
Trzy stulecia temu publiczność zwijała się ze śmiechu oglądając przygody arlekina Trufaldina – tytułowego „sługi dwóch panów" z commedii dell'arte Carla Goldoniego. Pracując na dwa fronty, bohater ustawicznie mylił polecenia swoich mocodawców, co prowadziło do wielu zabawnych nieporozumień i perypetii.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Sztuka" - reż. Robert Czechowski - Lubuski Teatr w Zielone Górze
21, 22 maja, godz. 16.00
Nazwisko francuskiej autorki Yasminy Rezy może się kojarzyć bywalcom naszego teatru chociażby z „Bogiem mordu" w reżyserii Lecha Mackiewicza, a kinomanom – z ekranizacją tego samego dramatu, zrealizowaną przez Romana Polańskiego, a zatytułowaną „Rzeź". W obu wersjach sytuacja spowodowana błahym z pozoru zdarzeniem urasta do rozmiarów sprawy o tak wielkim znaczeniu, że staje się ona podstawą zajadłej, psychologicznej rozgrywki.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Od wiosny do zimy" - reż. Katarzyna Kawalec - Lubuski Teatr w Zielone Górze
22 maja, godz. 12.00
Spektakl powstaje z myślą o naj-najmłodszych widzach. O tych, którzy właśnie poznają świat, uczą się nazywać wszystko, co wokół siebie widzą. Jakie przeróżne tajemnice skrywa przyroda? Jakie są jej ulubione kolory? Jak lubi się zmieniać podczas każdej z czterech pór roku?
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
20 maja 2022

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...