Weekendowe polecenia - Szczecin

Szczecin: 14-16 października 2022

W ten weekend teatry wracają do swoich najlepszych i najbardziej popularnych spektakli. Kto jeszcze nie widział, powinien się wybrać.

"Ojciec" - reż. Norbert Rakowski - Teatr Współczesny w Szczecinie
14, 15 października, godz. 19.00, 16 października, godz. 17.00
„Ojciec" to nie opowieść o chorobie, lecz o cierpliwości, miłości i sztuce empatii. O nieuchronności przemijania i próbie szukania siebie w rozmywającej się rzeczywistości. O tym, co się dzieje z człowiekiem, kiedy jego godność i osobowość tonie, ale też o wielkim wysiłku, jaki tonący wkłada, by utrzymać się na powierzchni.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Wiarołomna" - reż. Hana Umeda - Teatr Współczesny w Szczecinie
14, 15 października, godz. 19.30, 16 października, godz. 19.00
„Wiarołomna" – spektakl-performance zrealizowany w ramach Rezydencji Artystycznej Scena Nowe Sytuacje. Jest on autobiograficznym rozliczeniem reżyserki Hany Umedy z doświadczeniem religijności ukształtowanej przez Ruch Rodzin Nazaretańskich – wspólnotę maryjną działającą w ramach Kościoła katolickiego, kładącą szczególny nacisk na posłuszeństwo i mistyczne zjednoczenie z Bogiem w głębokim poczuciu własnej „duchowej nędzy".
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Postsctriptum Urodzinowe, czyli niezobowiązujący wieczór kabaretowy" - reż. zespół - Teatr Polski w Szczecinie
14, 15 października, godz. 19.00, 16 października, godz. 16.00
Zapraszamy na najnowszy program kabaretowy - mieszankę wyborowych piosenek, monologów i skeczy, skrzących się wszelkimi odmianami humoru. Całość zainspirowana została kultowymi wieczorami urodzinowymi Czarnego Kota Rudego, który w tym roku świętował 25. rocznicę swojego powstania.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

„My hrabiny nie płaczemy" - reż. Zura Pirveli - Teatr Polski w Szczecinie
16 października, godz. 16.00
Olga Adamska świeżo i inteligentnie podchodzi do najpopularniejszych tematów, takich jak: życie, aktywności, marzenia, wszelakie związki i relacje damsko-męskie. Przedstawia je z kobiecego punktu widzenia, lecz spektakl nie jest adresowany wyłącznie do publiczności żeńskiej.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Mały Książę" - reż. Lucyna Zwolińska - Opera na Zamku w Szczecinie
15 października, godz. 19.00, 16 października, godz. 18.00
Na scenie Opery na Zamku w Szczecinie pokazany zostanie najnowszy balet teatru - "Mały Książę" w choreografii Lucyny Zwolińskiej, do specjalnie napisanej muzyki Gabriele Basilico. Zapraszamy gorąco na baśniową opowieść dla młodzieży i dorosłych na motywach książki Antoine'a de Saint Exupery'ego, której premiera odbyła się w czerwcu 2022 roku.
Materiały Opery na Zamku.

"Halo Ziemia!" - reż. Marta Łągiewka - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
15 października, godz. 15.00, 16 października, godz. 13.00
Halo, halo! Jeżeli chcecie ze mną polecieć w kosmos, przeżyć nieziemską przygodę i przytulić Ziemię zapraszam na mój spektakl „Halo Ziemia!". Dziękuję bardzo wszystkim, którzy wyruszyli ze mną w tę teatralną podróż: Kai, Tomkowi, Elizie, a także dzieciom, które wzięły udział w warsztatach „Halo Ziemia!".
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Bajka o szczęściu" - reż. Zbigniew Niecikowski - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
15 października, godz. 16.00, 16 października, godz. 11.00
„Bajka o szczęściu" to mądra i pełna ciepła opowieść o tym, jak bardzo człowiek staje się samotny, gdy zamiast przyjaźni wybiera przedmioty. W pięknej konwencji teatru marionetek wykorzystującej świetne tradycje teatru lalek, snuta jest opowieść o świecie nieprzemijających wartości. Jak większość bajek i ta kończy się szczęśliwie.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Raz gdy chciałem być..." - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
15, 16 października, godz. 17.00
Osadzona we współczesnych realiach fabuła niemal nic nie traci na aktualności, a komizm scen rodzajowych nie umniejsza egzystencjalnej wymowie utworu. Celne uwagi, czy chwilami złośliwa krytyka świata teatru, kina czy TV zachęca do refleksji. Wieczór chwilami filozoficzny, chwilami zabawny.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu" - reż. Krzysztof Popiołek - Teatr Kana w Szczecinie
16 października, godz. 17.00
Sceniczna chóralna opowieść oddająca głos ludziom, którzy zostali naznaczeni katastrofą, a jednocześnie dotykająca niepokojów, lęków i przeczuć współczesności, badająca kondycję obecnego świata. Czwórka aktorów, w sposób bardzo osobisty interpretując słynną „Czarobylską modlitwę" Swietłany Aleksijewicz, podejmuje pełną determinacji i czułości rozmowę z tym co trudne, niewygodne, dojmujące, od czego chcielibyśmy uciec, i czego chcielibyśmy nie wiedzieć. Z uważnością pochyla się nad historią każdego bohatera i każdego widza, wsłuchuje się w nasze tęsknoty, obawy i marzenia. Rozpoznaje i oswaja niewypowiedziane. I tańczy.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Burmistrz" - reż. Waldemar Patlewicz - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
15 października, godz. 17.00
Tytułowy burmistrz, najlepszy w dziejach miasteczka (stanowisko piastuje już 40 lat), kończy właśnie 70 lat. To idealna okazja do spektakularnego odejścia na emeryturę. Uroczystość zaplanowana jest w każdym detalu. Najpierw pożegnanie w magistracie, później uroczysta msza święta w kościele, a na końcu dostojny pochód ulicami miasteczka. 70 minut celebry na 70 urodziny. Czy ceremonia zadowoli burmistrza, współpracowników, jego rodzinę i mieszkańców miasteczka?
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie.

"Jimi Hendrix symfonicznie" - dyr. Jerzy Kosek - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
16 października, godz. 19.00
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie i pomysłodawca projektu Leszek Cichoński zapraszają na niezwykły koncert, podczas którego znane przeboje Jimiego Hendrixa zabrzmią w zupełnie nowych aranżacjach.
Wielu artystów przearanżowało swego czasu swój dorobek na nowe dzieła, zagrane z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Zrobili tak miedzy innymi królowie ciężkiej muzyki – zespół Metallica, zmysłowy Sting, czy, na rodzimym podwórku, Coma, Lady Pank i Perfect. Brzmienie dobrze znanych utworów wzbogacone za sprawą klasycznych instrumentów smyczkowych i dętych, zyskuje wtedy zupełnie nową jakość.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

"Bax gra GRIEGA" - dyr. Rune Bergmann - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
14 października, godz. 19.00
Edward Grieg (1843-1907) to bezsprzecznie najwybitniejszy norweski kompozytor w historii. Jego muzyką fascynował się Ravel, stawiając go na równi z Debussym. Grieg wraz z Sibeliusem i Nielsenem sprawił, że Skandynawia zaistniała na muzycznej mapie Europy. Tego wieczoru zagramy jego najsłynniejsze utwory. Za fortepianem zasiądzie fenomenalny Alessio Bax a naszą Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi wspaniały norweski dyrygent, doskonale znany szczecinianom – Rune Bergmann, dyrektor artystyczny Filharmonii w Szczecinie.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Szalone nożyczki - reż. Jakub Ehrlich - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
14 października, godz. 17.00, 20.00
Punktem wyjścia jest kultowy i uwielbiany scenariusz pt. „Szalone Nożyczki"- utwór cieszy się powodzeniem w najlepszych teatrach komediowych świata już od ponad 50-ciu lat! Energiczny i przebojowy fryzjer prowadzi salon w lokalu wynajęty od Pani Izabeli. Kiedy artysta fryzur zajmuje się plejadą barwnych charakterów, dochodzi do skandalu – właścicielka lokalu nie żyje...! Detektywi mają nie lada wyzwanie, by rozwiązać kryminalną zagadkę... KTO ZABIŁ?!
Materiały BTD.

"Kora. Falowanie i spadanie" - reż. Alina Moś-Kerger - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
15 października, godz. 18.00
Kora fascynuje. Nawet, kiedy jej już nie ma, zostały evergreeny Maanamu i jej własna legenda. Może zachwycać, może obrażać, ale nikogo nie pozostawia obojętnym. Kora zawsze mówiła to, co myślała i z lubością opowiadała, jak istotną rolę w jej życiu odgrywają sny. Dlatego i my wyśniliśmy nasz teatralny sen o Korze w spektaklu „Kora. Falowanie i spadanie". Usłyszycie w nim największe przeboje Maanamu i przepłyniecie przez oniryczny ocean zdarzeń z życia artystki, w którym najważniejsze było po prostu życie. I miłość. Bo według niej każda miłość zaczyna się od miłości i naprawdę nie sposób się z tym nie zgodzić.
Materiały BTD.

"Akompaniator" - reż. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
15 października, godz. 20.30
Po ogromnym sukcesie spektakli: „Związek otwarty" i „Przyszedł mężczyzna do kobiety" czas na trzecią propozycję znakomitego duetu aktorskiego BTD: Żanetty Gruszczyńskiej – Ogonowskiej i Wojciecha Rogowskiego. Tym razem to „Akompaniator" Anny Burzyńskiej, wspaniała komedia z elementami makabreski, nagłymi zwrotami akcji i mistrzowskimi pojedynkami aktorskimi. Śpiewaczka operowa i jej nieśmiały akompaniator spotykają się na próbie. On zakochany w niej beznadziejnie od 30 lat, ona nieświadoma jego uczucia. Uczucia, które jest – najdelikatniej mówiąc – bardzo dziwne...
Materiały BTD.

"Teatr Malucha" - reż. Marcin Borchardt, Dominika Mrozowska, Leszek Czerwiński - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
16 października, godz. 12.00
Bajki takie przeżywamy, wierzymy w nie. Za pomocą wyobraźni przenosimy się do ich magicznego świata. A co jeśli staniemy się jej częścią? Jeśli bajka nie będzie mogła się dokonać bez naszego udziału? Może właśnie udział Waszych maluchów jest niezbędny, by szczęśliwe zakończenie spotkało także i naszą bajkę? Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkie maluchy na teatralną przygodę, która będzie dla nich nie tylko pożyteczną lekcją, ale i wspaniałą zabawą. Wykorzystując dziecięcą energię i kreatywność wspólnie dopiszemy kolejne strony wspaniałej przygody
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Oświadczyny / Niedźwiedź" - reż. Juliusz Dzienkiewicz - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
14, 15 października, godz. 19.00, 16 października, godz. 18.00
Oba jednoaktowe „żarty sceniczne" Antoniego Czechowa powstały w 1888 r. jako wysokiej klasy próba podzielenia się z odbiorcami niepokojami młodego wówczas satyryka i nowelisty, który chłodnym okiem lekarza (bo ukończył studia medyczne) przyglądał się życiu rosyjskiego ziemiaństwa i inteligencji.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Sztuka" - reż. Robert Czechowski - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
15, 16 października, godz. 16.00
Głównych bohaterów – Serge'a, Marca i Yvana – poznajemy w momencie, gdy pierwszy z nich chwali się posiadaniem obrazu, na którego zakup wydał fortunę. Dzieło autorstwa bardzo ponoć modnego artysty, znanego jako Atrios, to płótno w całości pomalowane na biało, choć – jeśli bardzo się wysilić – można na nim dostrzec lekko wypukłe ukośne białe paski. Czy spór o artystyczną wartość takiego dzieła może wystawić na ciężką próbę wieloletnią przyjaźń między tymi trzema mężczyznami? Okazuje się, że tak... Dyskusja na temat sztuki współczesnej oraz znaczenia, jakie snobizm i kierowanie się zdaniem innych odgrywa przy jej odbiorze, staje się pretekstem do analizy relacji łączących bohaterów – na ile są one mocne i na jakich wartościach zakotwiczone.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Od wiosny do zimy" - reż. Michał Wnuk - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
16 października, godz. 12.00
Spektakl powstaje z myślą o naj-najmłodszych widzach. O tych, którzy właśnie poznają świat, uczą się nazywać wszystko, co wokół siebie widzą. Jakie przeróżne tajemnice skrywa przyroda? Jakie są jej ulubione kolory?
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Trzy razy Piaf" - reż. Artur Barciś - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
14 października, godz. 19.00, 15 października, godz. 16.00
Artur Barciś, znakomity aktor i reżyser, rolę Piaf rozpisał na trzy akty, trzy różne okresy życia artystki, które przedstawiają trzy różne aktorki. Każda z wykonawczyń inaczej interpretuje piosenki Piaf i traktuje tę swoją inność jako środek wyrazu. Aktorki różnią się od siebie siłą wokalną wykonania.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Zdjęcia:

"Ojciec" - reż. Norbert Rakowski - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"Wiarołomna" - reż. Hana Umeda - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"Postsctriptum Urodzinowe, czyli niezobowiązujący wieczór kabaretowy" - reż. zespół - Teatr Polski w Szczecinie, fot. Włodzimierz Piątek
„My hrabiny nie płaczemy" - reż. Zura Pirveli - Teatr Polski w Szczecinie, fot. Karolina Nowaczyk
"Mały Książę" - reż. Lucyna Zwolińska - Opera na Zamku w Szczecinie, fot. Piotr Gamdzyk

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
15 października 2022

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia