Weekendowe polecenia - Szczecin

Szczecin: 18-20 listopada 2022

Na scenę Teatru Współczesnego powraca dobrze przyjęta "Lalka". W Szczecinie zabrzmi też "Traviata", przeboje Marii Koterbskiej, a w Koszalinie - Kory.

"Lalka" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Współczesny w Szczecinie

18 listopada, godz. 11.00, 19, 20 listopada, godz. 17.00
Dobrze znana historia miłości Stanisława Wokulskiego i Izabeli Łęckiej w nowej odsłonie. Akcja rozgrywa się podczas nocnej Gali Biznesu, gdzie spotyka się VIP-owska śmietanka – przedsiębiorcy, sprzedawcy i bogacze. Toczące się w błysku fleszów dyskusje i prowadzone interesy są tłem dla rozgrywającego się dramatu Wokulskiego i niefortunnie ulokowanych uczuć.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi" - reż. Maria Dąbrowska - Teatr Mały w Szczecinie
18 listopada, godz. 19.00, 19, 20 listopada, godz. 17.00
Autoironiczny stand up / kabaret / recital, w którym to, co rzeczywiste miesza się z tym, co wyobrażone i połyskliwe. Maria Dąbrowska w roli uskrzydlonej diwy (i jednocześnie samej siebie) porywa swą charyzmą publiczność, która przyjmuje rolę wiernych fanów. Spektakl staje się rodzajem afirmacyjnego show, w którym poprzez oczyszczający śmiech potrafimy wspólnie skonfrontować się z wiecznie niezaspokojonym pragnieniem uznania i miłości.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Chwila nieuwagi" - Tomasz Obara - Teatr Polski w Szczecinie (Scena Dekadencja Nowy Browar)
18, 19 listopada, godz. 19.00, 20 listopada, godz. 16.00
"Chwila nieuwagi" to farsa, której bohaterem jest neurotyczny i nudny księgowy. Całkowicie oddany swojej pracy, sumienny, uporządkowany i bez życia towarzyskiego. Wystarczy jednak - tytułowa - chwila nieuwagi, aby to poukładane życie wywróciło się do góry nogami. Biedaczek wplątuje się w aferę z rosyjską mafią w tle.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

„Weekend z R." - reż. Andrzej Zaorski - Teatr Polski w Szczecinie (Scena Kameralna Nowy Browar)
20 listopada, godz. 19.00
Krystyna i trzech mężczyzn o imionach rozpoczynających się na literę R. Ryszard - jej mąż. Robert - jej kochanek. Rafael - wzięty architekt wnętrz. I jeden weekend, który Krystyna zaplanowała w najdrobniejszych szczegółach: mąż wyjeżdża, kochanek przyjeżdża, a architekt ma czas, na wprowadzenie zmian w urządzeniu domu.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Traviata" - reż. Michał Znaniecki - Opera na Zamku w Szczecinie
19 listopada, godz. 19.00, 20 listopada, niedziela, godz. 18.00
W najbliższy weekend Opera na Zamku w Szczecinie zaprezentuje jedną z największych oper w historii – „Traviatę" G. Verdiego w reżyserii Michała Znanieckiego, pod kierownictwem muzycznym i batutą Vladimira Kiradjieva.
Materiały Opery na Zamku.

"Motyla noga!" - reż. Roksana Miner - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
18 listopada, godz. 10.00, 19 listopada, godz. 16.00
Sztuka „Motyla noga!" to ciepły, rozśpiewany spektakl dla najmłodszych, przemycający w prostej, humorystycznej historii wstęp do wiedzy o przyrodzie. To opowieść o wytrwałości w spełnianiu marzeń, o przyjaźni i o tym, że warto doceniać małe rzeczy, które dzieją się tu i teraz.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Kaczątko" - reż. Mariola Fajak-Słomińska, Janusz Słomiński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
19 listopada, godz. 15.00, 20 listopada, godz. 12.30
"Kaczątko" to spektakl najnajowy, muzyczny, bez słów, oparty luźno o treść "Brzydkiego kaczątka".
Historia szarej kaczuszki, która do nikogo nie pasuje i której nie lubią na podwórku, bo jest inna, a która później okazuje się najpiękniejsza i najbardziej wartościowa.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Dzikie łabędzie" - reż. - Karolina Okurowska-Wabnic - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
20 listopada, godz. 11.00
„Dzikie łabędzie", luźna adaptacja baśni Andersena, to magiczna, zabawna i pełna niezwykłych światów propozycja dla najmłodszych – o wytrwałości 'w dążeniu do celu, miłości, odwadze i o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy i nie podlega żadnym schematom. Także o tym, że wszystkie emocje są ważne i potrzebne i nie należy się ich wstydzić, ani ich ukrywać.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Wieczór autorski Michała Janickiego" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
19 listopada, godz. 19.00
Wieczór autorski Michała Janickiego inspirowany opowiadaniem pt „Raz gdy chciałem być szlachetny". Osadzona we współczesnych realiach fabuła niemal nic nie traci na aktualności, a komizm scen rodzajowych nie umniejsza egzystencjalnej wymowie utworu. Celne uwagi, czy chwilami złośliwa krytyka świata teatru, kina czy TV zachęca do refleksji. Wieczór chwilami filozoficzny, chwilami zabawny.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Tribute to Maria Koterbska " - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
20 listopada, godz. 19.00
Grażyna Auguścik, Dorota Miśkiewicz, Anna Serafińska, Monika Borzym oraz Beata Przybytek zaśpiewają podczas koncertu poświęconego pamięci królowej polskiego swingu – Marii Koterbskiej. 20 listopada w filharmonii zabrzmią największe przeboje artystki w całkowicie nowych aranżacjach i interpretacjach.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Kora. Falowanie i spadanie" - reż. Alina Moś-Kerger - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
18 listopada, godz. 19.00
Kora fascynuje. Nawet, kiedy jej już nie ma, zostały evergreeny Maanamu i jej własna legenda. Może zachwycać, może obrażać, ale nikogo nie pozostawia obojętnym. Kora zawsze mówiła to, co myślała i z lubością opowiadała, jak istotną rolę w jej życiu odgrywają sny. Dlatego i my wyśniliśmy nasz teatralny sen o Korze w spektaklu „Kora. Falowanie i spadanie". Usłyszycie w nim największe przeboje Maanamu i przepłyniecie przez oniryczny ocean zdarzeń z życia artystki, w którym najważniejsze było po prostu życie. I miłość.
Materiały BTD.

"Martwa natura" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
20 listopada, godz. 19.00
Czworokąt: znany malarz, jego żona – niedoceniona malarka, ich służąca oraz chciwy marszand są zaplątani w morderczą sieć intryg. Morderczą w dosłownym sensie. Kto kogo chce w końcu zabić – nie wiadomo! Jedno jest pewne – pełna zwrotów akcji komedia okraszona mistrzowskimi „pojedynkami" aktorskimi utrzymuje w napięciu do ostatniej chwili...
Materiały BTD.

"Teatr Malucha" - reż. Marcin Borchardt, Dominika Mrozowska, Leszek Czerwiński - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
20 listopada, godz. 12.00
Bajki takie przeżywamy, wierzymy w nie. Za pomocą wyobraźni przenosimy się do ich magicznego świata. A co jeśli staniemy się jej częścią? Jeśli bajka nie będzie mogła się dokonać bez naszego udziału? Może właśnie udział Waszych maluchów jest niezbędny, by szczęśliwe zakończenie spotkało także i naszą bajkę?
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Kanadyjskie sukienki" - reż. Maciej Archon Michalski - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
18, 19 listopada, godz. 19.00, 20 listopada, godz. 18.00
Lata 80. XX wieku. W erze schyłkowego PRL-u odległa, „mlekiem i miodem płynąca" Kanada jawi się mieszkańcom polskiej wsi Sycewo jako mityczna wręcz kraina dobrobytu i powszechnej szczęśliwości. Jej namiastką są właśnie tytułowe sukienki, przysyłane z zagranicy „ubogim krewnym". Pomiędzy tymi dwoma odmiennymi światami rozpościera się pajęczyna osobistych dramatów, które naznaczają wielopokoleniową rodzinę wspólnym piętnem. Gdy po długiej nieobecności Amelia przyjeżdża z Kanady, by zjawić się na urodzinach swojej matki Zofii, na jaw wychodzą sekrety, które czynią dzieje rodu jeszcze bardziej skomplikowanymi niż mogłoby się wydawać.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Dziewczynka z zapałkami" - reż. Przemysław Jaszczak - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
19 listopada, godz. 16.00, 20 listopada, godz. 12.00
Jedna z najbardziej znanych i poruszających baśni w zupełnie nowej odsłonie. Współczesna bohaterka historii, Róża, zabierze Was w niezwykłą podróż. Będzie to wyprawa do świata fantazji, marzeń. To również opowieść o bezradności i braku poczucia bezpieczeństwa, ciepła kojarzonego zazwyczaj z domem.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Zdjęcia:

"Lalka" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi" - reż. Maria Dąbrowska - Teatr Mały w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"Chwila nieuwagi" - Tomasz Obara - Teatr Polski w Szczecinie (Scena Dekadencja Nowy Browar), fot. Włodzimierz Piątek
„Weekend z R." - reż. Andrzej Zaorski - Teatr Polski w Szczecinie (Scena Kameralna Nowy Browar), fot. Włodzimierz Piątek
"Traviata" - reż. Michał Znaniecki - Opera na Zamku w Szczecinie, fot. Marek Grotowski

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
19 listopada 2022

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...