Weekendowe polecenia - Szczecin

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin: 20-22 stycznia 2023

"Królowa śniegu" pojawi się w ten weekend aż w dwóch teatrach. Dostajemy też premierowe zaproszenie na dansing, do Paryża i w świat polskich traum.

"Dotyk za dotyk. Dansing" - reż. Katarzyna Sikora - Teatr Współczesny w Szczecinie
21, 22 stycznia, godz. 19.00
Wyobraź sobie, że jesteś na dansingu... Co przyciąga Twoją uwagę? Co Cię onieśmiela? Co zawstydza? Co motywuje i skłania do dotknięcia drugiej osoby? Czy to musi być pożądanie? Może to afekt, życzliwość lub opiekuńczość? A może brak i tęsknota? Co dzieje się, kiedy pojawia się nieodparta chęć i pragnienie dotyku, której nie można zaspokoić?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Dzień świra" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Współczesny w Szczecinie
20 stycznia, godz. 19.00, 21, 22 stycznia, godz. 17.00
Adaś Miauczyński – Polak, nauczyciel, samotnik... świr? Śmieszy do łez i wzrusza, w każdym zdaniu pozwala rozpoznawać naszą codzienność – pełną absurdów, drobnych, wielkich pomyłek. W jego życie wkradają się inni – ci, których nienawidzi, którzy mu przeszkadzają i kobieta, którą chciałby pokochać. „Dzień świra" Marka Koterskiego to mistrzostwo w nazywaniu codzienności, językowy majstersztyk, „lektura obowiązkowa" każdego, świadomego Polaka.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Pod dachami Paryża" - Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie (Nowy Browar)
20 i 21 stycznia, godz. 19.00, 22 stycznia, godz. 16.00
Oto muzyczna wycieczka ulicami Paryża. Przewodnikiem w tej niesamowitej przygodzie będą melodie największych francuskich przebojów, jak również piosenki inspirowane pięknym miastem nad Sekwaną. Wraz z artystami widzowie będą przemierzać malownicze bulwary, tajemnicze pasaże, gwiaździste place, by za chwilę odnaleźć się przy okrągłym stoliku w café lub bistro, nad kieliszkiem wina czy też filiżanką kawy.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Hrabina Marica" - reż. Natalia Babińska - Opera na Zamku w Szczecinie
21 stycznia, godz. 19.00, 22 stycznia, godz. 18.00
Szlachetny młodzian i kapryśna hrabina, romantyczna dziewczyna, zabawny arystokrata i dowcipna matrona. Historia o wielkiej miłości i przebierankach arystokratów, gdzie ostatnie słowo musi mieć bogata ciotka, która ratuje zakochanych od klęski miłosnej i... finansowej ruiny.
Materiały Opery na Zamku.

"Przebieranki" - reż. Marta Łągiewka, Maja Bartlewska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
21 stycznia, godz. 15.00, 22 stycznia, godz. 12.00
„Przebieranki" to spektakl najnajowy, inicjacyjny, w którym nie należy spodziewać się bajki z morałem. To zaproszenie małego widza do odkrywania własnego ciała oraz do odkrywania rzeczy, ubrań, które na różne części ciała można zakładać.
Czy skarpetki możemy założyć na nos a majtki na głowę? Czy sweter może gryźć? Czy buty stukają? I czy korale są twarde?
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Niezłe ziółka" - reż. Paweł Aigner - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
21 stycznia, godz. 16.00, 22 stycznia, godz. 11.00
Wywrotowa grupa sztandarowych czarnych charakterów z różnych podań i baśni postanawia przeciwstawić się odwiecznej strukturze opowieści dla najmłodszych i dowieść, że zło jest dobre, a dobro złe. Żeby tego dokonać muszą zniszczyć mityczną Fabrykę Dobrych Bohaterów. Szkoda tylko, że nikt im nie powiedział, jakie to może mieć konsekwencje...
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Tygrysek i kapitan Morgan" - reż. Grzegorz Kwieciński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
20 stycznia, godz. 10.00
Mały, odważny i marzący o wspaniałych przygodach Tygrysek wyrusza w świat wraz z piracką załogą kapitana Morgana. Morska podróż zaprowadzi ich aż na plantację uwielbianych przez wszystkich bananów. Starcie między przyjaznymi żyrafami a agresywnymi piratami wydaje się nieuniknione...
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

„Raz gdy chciałem być..." - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
21 stycznia, godz. 17:00, 22 stycznia, godz. 19:00
Osadzona we współczesnych realiach fabuła niemal nic nie traci na aktualności, a komizm scen rodzajowych nie umniejsza egzystencjalnej wymowie utworu. Celne uwagi, czy chwilami złośliwa krytyka świata teatru, kina czy TV zachęca do refleksji. Wieczór chwilami filozoficzny, chwilami zabawny.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Misiaczek" - reż. Paweł Niczewski - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
22 stycznia, godz. 9:30
Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek – nieznana historia.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie.

"Świgut gra CHOPINA" - dyr. Zoi Tsokanou - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
20 stycznia, godz. 19.00
Wieczór z muzyką Fryderyka Chopina, Maurice'a Ravela oraz niezwykłej kobiety: Lili Boulanger. Koncert fortepianowy f-moll Chopina wykona znakomita polska pianistka Aleksandra Świgut, znana melomanom chociażby z ostatniego Konkursu Chopinowskiego (2021), ale także jako laureatka I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie (II nagroda, 2018), półfinalistka 16. Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (kwiecień 2021).
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Królowa śniegu"" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
21 stycznia, godz. 16.00, 22 stycznia, godz. 12.00
W spektaklu w reżyserii Zdzisława Derebeckiego rozliczne przygody małej Gerdy, która wyrusza na poszukiwanie przyjaciela Kaja, zaczarowanego i porwanego przez złą Królową Śniegu zostały wzbogacone o piękne piosenki z mądrymi tekstami i niezwykłe multimedialne wizualizacje, które przeniosą widza w każdym wieku w baśniowy świat H. Ch. Andersena...
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Gusła" - reż. Grzegorz Bral - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
20 stycznia, godz. 10.00, 19.00, 21 stycznia, godz. 19.00, 22 stycznia, godz. 18.00
Spektakl „Gusła" powstał na podstawie II i fragmentów IV części „Dziadów" Adama Mickiewicza. Światowej sławy reżyser Grzegorz Bral, twórca Teatru Pieśń Kozła, przełożył romantyczne arcydzieło klasyki polskiej na przejmujący, głęboko emocjonalny język teatru. „Gusła" wyrosłe z rytuału ku czci zmarłych dotykają tematu nie tylko żałoby i straty bliskiego człowieka, ale i ówczesnego kraju, wielkich ideałów. W pełni muzyczny spektakl z niebywałymi kostiumami Adama Łuckiego ściska za gardło.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Królowa śniegu" - reż. Marek Sitarski - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
21 stycznia, godz. 16, 22 stycznia, godz. 14.00
Królowa śniegu na motywach baśni Hansa Christiana Andersena. Bajka, wprowadza Widza w świat zaczarowanych lalek i krainę zimy. Nie zabraknie tu postaci Babci, Gerdy, Kaja Diabła Maestro i jego pomocników, a także samej Królowej Śniegu, Wrony, Rozbójniczki oraz Zbójów. Kluczem do magicznego świata staje się zaczarowana szafa wprowadzająca w zupełnie inną baśniową rzeczywistość.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Od wiosny do zimy" - reż. Katarzyna Kawalec - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
22 stycznia, godz. 12.00
Jak lubi się zmieniać podczas każdej z czterech pór roku? Razem z bohaterami opowieści – Siostrą, Bratem i pewną niezwykłą Gąsienicą spróbujemy znaleźć odpowiedź na te i inne pytania. Dowiemy się, że każda zabawa może przerodzić się w teatr dzięki wyobraźni, ale przede wszystkim, że teatr jest doskonałym miejscem, aby dobrze się bawić i przyjemnie spędzić czas. W przedstawieniu postacie sceniczne często nawiązują bezpośredni kontakt z widzami, a spektakl dzięki barwnej scenografii, zabawnym lalkom i przyjemnym dla ucha piosenkom jest propozycją dla wszystkich widzów, którzy lubią się miło bawić, w tym również dla dzieci, dla których będzie to pierwsza wizyta w teatrze.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Piękna i bestia" - reż. Andrzej Ozga - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
22 stycznia, godz. 15.00
Pośród baśni, jedną z najpiękniejszych jest ta o klątwie, która zadufanego w sobie księcia przemieniła w budzącego odrazę dzikiego zwierza i o uwięzionej w jego włościach pięknej dziewczynie, nieświadomej tego, że tylko jej miłość może zdjąć zaklęcie i na powrót przemienić potwora w człowieka. W końcu, od zawsze wiadomo, że miłość bywa lekiem na niejedną ranę, a zwłaszcza z magicznymi radzi sobie doskonale.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

"Moralność pani Dulskiej" - reż. Mirosław Siedler - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
20 stycznia, godz. 9.30, 19.00
Mogłoby się wydawać , iż tekst napisany prawie 110 lat temu stracił swą aktualność. Nic bardziej mylnego. „Moralność pani Dulskiej" to fantastyczna komedia z rewelacyjnie napisanymi rolami, to utwór z niezwykłym, błyskotliwym poczuciem humoru, to także swoiste zwierciadło , w którym możemy przeglądać się ze swoimi słabościami i przywarami niezwykle trafnie piętnowanymi przez autorkę.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

"Trzy razy Piaf" - reż. Artur Barciś - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
22 stycznia, godz. 19.00
Każda z wykonawczyń inaczej interpretuje piosenki Piaf i traktuje tę swoją inność jako środek wyrazu. Aktorki różnią się od siebie siłą wokalną wykonania. Można powiedzieć, że jest to rzecz o Piaf wyśpiewana jej piosenkami w trzech „aktach". Widz ma wrażenie, że obserwuje życie Piaf siedząc w paryskiej kawiarni, przy stolikach z nastrojowymi lampkami.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
21 stycznia 2023

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...