Weekendowe polecenia - Szczecin

Weekendowe polecenia - Szczecin: 24-26 marca marca 2023

Teatr Współczesny wspólnie z Teatrem Kaną w Szczecinie zapraszają na specjalny showcase, czyli przegląd swoich ostatnich spektakli. W Gorzowie króluje ostatnia premiera - "Zemsta", a w Koszalinie będzie można zobaczyć premierowy spektakl o Osieckiej.

 "Grunwald Rekonstrukcja" - reż. Ewelina Węgiel i Anna Mazurek - Teatr Mały w Szczecinie
24 marca, godz. 18.00
Konie, krwawe płótna, duchy i upiory, świetlista łąka i... konie: „Wystawa po końcu świata – Grunwald 2410" czeka nas Was! To jedyna okazja, by doświadczyć żyjącego muzeum. Wędrując po mrocznych korytarzach Sceny Nowe Sytuacje, poznamy historię artystów amatorów, którzy poświęcili wiele lat pracy na tworzenie kopii obrazu Jana Matejki. O co chodzi z tym Grunwaldem?

Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Sen nocy letniej" – Justyna Sobczyk, Jakub Skrzywanek - Teatr Współczesny w Szczecinie
25 marca, godz. 17.00, 26 marca, godz. 15.00, 17.00
Jakub Skrzywanek wraz z Justyną Sobczyk, reżyserką i założycielką Teatru 21, laureata Grand Prix festiwalu „Kontrapunkt", zaprosili do współpracy szczecińskich artystów z niepełnosprawnościami, by wraz z zespołem Teatru Współczesnego w Szczecinie, spróbować opowiedzieć, o tym, czym dziś jest i może być pragnienie miłości.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Dotyk za dotyk. Dansing" – Katarzyna Sikora - Teatr Współczesny w Szczecinie
24 marca, godz. 20.30, 26 marca, godz. 20.00
Wyobraź sobie, że jesteś na dansingu... Co przyciąga Twoją uwagę? Co Cię onieśmiela? Co zawstydza? Co motywuje i skłania do dotknięcia drugiej osoby? Czy to musi być pożądanie? Może to afekt, życzliwość lub opiekuńczość? A może brak i tęsknota? Co dzieje się, kiedy pojawia się nieodparta chęć i pragnienie dotyku, której nie można zaspokoić?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Wiarołomna" – Hana Umeda - Teatr Współczesny w Szczecinie
25 marca, godz. 20.00
„Wiarołomna" – spektakl-performance zrealizowany w ramach Rezydencji Artystycznej Scena Nowe Sytuacje. Jest on autobiograficznym rozliczeniem reżyserki Hany Umedy z doświadczeniem religijności ukształtowanej przez Ruch Rodzin Nazaretańskich.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Warsztaty klasycznego tańca japońskiego" – Hana Umeda - Teatr Współczesny w Szczecinie
25 marca, godz. 12.30
Taniec jiutamai to bardzo subtelna sztuka, jedna z niewielu tradycyjnych sztuk japońskich stworzonych i praktykowanych przez kobiety. Taniec charakteryzują powłóczyste, eleganckie i subtelne gesty. Za pomocą ruchu i spojrzenia tancerka opowiada różne historie, uruchamiając wyobraźnię widza, któremu pozostawia się pole do dowolnej interpretacji przekazywanych emocji.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Mayday" - Stefan Szaciłowski - Teatr Polski w Szczecinie (Nowy Browar)
24 i 25 marca, godz. 19, 26 marca, godz. 16
Jedna z najlepszych na świecie komedii, historia taksówkarza, któremu przez lata udaje się prowadzić szczęśliwe życie z dwiema kochającymi go żonami, o czym oczywiście nie wie żadna z pań. Na skutek wypadku ulicznego jego tajemnica wychodzi na jaw, wywołując lawinę komplikacji.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

„Weekend z R." - Andrzej Zaorski - Teatr Polski w Szczecinie (Nowy Browar)
26 marca, godz. 19
Farsa, której bohaterem jest neurotyczny i nudny księgowy, całkowicie oddany swojej pracy i sumienny. Wystarczy jednak - tytułowa - chwila nieuwagi, aby to poukładane życie wywróciło się do góry nogami. Biedaczek wplątuje się w aferę z rosyjską mafią w tle. W jego mieszkaniu pojawia się tajemniczy nieznajomy, którego w żaden sposób nie może się pozbyć oraz bardzo atrakcyjna kobieta. Na to wszystko zjawia się mamusia zatroskana o losy biednego, nieporadnego syneczka. A to dopiero początek...
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Alicja w Krainie Czarów" - reż. Jacek Tyski / Przemysław Zych - Opera na Zamku w Szczecinie
25 marca, 19:00, 26 marca, godz. 18:00
Historię Alicji, która przez magiczne lustro trafia do krainy czarów i magii, zna każde dziecko. Inspirująca opowieść o walce dobra ze złem i prawdziwej przyjaźni porusza także dorosłego widza, działa na jego wyobraźnię i sprawia, że przenosimy się w zaczarowane czasy dzieciństwa.
Materiały Opery na Zamku.

"Przebieranki" - reż. Marta Łągiewka, Maja Bartlewska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
25 marca, godz. 15.00, 16.00, 26 marca, godz. 12.00
„Przebieranki" to spektakl najnajowy, inicjacyjny, w którym nie należy spodziewać się bajki z morałem. To zaproszenie małego widza do odkrywania własnego ciała oraz do odkrywania rzeczy, ubrań, które na różne części ciała można zakładać.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Nienauczalni" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
24 marca, godz. 10.00
On – obojętny i zgorzkniały nauczyciel zawiedziony życiem, oni – klasa spisanych na straty „nienauczalnych". Do czego może doprowadzić ich spotkanie? Jakie tajemnice skrywa szkoła prowadzona przez mściwą dyrektorkę, czującą się jak ryba w wodzie w skostniałym systemie? „Nienauczalni" to fantastyczna komedia pomyłek, które niejednokrotnie poprowadzą bohaterów do wielkiej katastrofy, ale zbudują ich wiarę w siebie i przyjaźń.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Tymoteusz i Psiuńcio" - reż. Michał Dąbrowski - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
26 marca, godz. 11.00
Stworzony przez Jana Wilkowskiego miś Tymoteusz Rymcimci to uroczy rozrabiaka o bogatej wyobraźni i dobrym sercu. Jego przygody bawią i zachwycają kolejne pokolenia dzieci. Pewnego dnia Tymcio spotyka samotnego, bezdomnego psa. Każde dziecko chciałoby mieć własne zwierzątko, prawda? Tymcio również! Wprawdzie Tata Niedźwiedź się nie zgadza, ale co zaszkodzi przenocować pieska pod łóżkiem? Może Tata jeszcze zmieni zdanie?
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

„Apetyt na czereśnie" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
25 marca, godz. 19.00, 26 marca, godz. 17.00
Perypetie małżeńskie – z cyklu polska literatura dramatyczna w Teatrze Kameralnym. Mężczyzna i Kobieta. Oboje po przejściach. Spotykają się w przedziale pociągu i skazani na wspólną podróż wspominają dobre i złe chwile swoich zakończonych związków, wcielając się w postaci z przeszłości.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu" - reż. Krzysztof Popiołek - Teatr Kana w Szczecinie (Centrum Dialogu Przełomy)
25 i 26 marca, godz. 13.00
Sceniczna chóralna opowieść bada kondycję świata i psychiki człowieka po wybuchu, człowieka przygniecionego ciężarem trudnej przeszłości, funkcjonującego w chmurze obrazów i zdań, które przylepiły się do niego w trakcie drogi i które przyniósł ze sobą aż do: teraz, tutaj. Prezentacja nagrania.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Na ligthcie" - reż. - Grygier / Fibich / Nykowski - Teatr Kana w Szczecinie
26 marca, godz. 17.00
Co wydarzyło się na 40 urodzinach Wernera Herzoga? Co łączy wynalazek Jean Agustina Fresnela z 1722 roku, latarnię morską na Rozewiu i bose stopy Stenki? Czy kot może być jednocześnie żywy i martwy? Jaki kwiat kwitnie na wyspie Makarii w pobliżu Tasmanii i jaki z nim związek może mieć rzeźba kucającego chłopca Michała Anioła? Czy da się w jakikolwiek sposób połączyć technikę aktorską Tatsumiego Hijikaty z Gizelle Hrubesh? Jakie wydarzenia omal nie przerwały trzeciej wznowieniowej „Bożej rzeki" Pietuszkowa?
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Misiaczek" - reż. Paweł Niczewski - Teatr Piwnica przy Krypcie
25, 26 marca, godz. 9:30
Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek – nieznana historia.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie.

"Kaspszyk - Credo PENDERECKIEGO" - dyr. Jacek Kaspszyk - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
24 marca, godz. 19.00
Tego wieczoru na scenie w złotej sali Szczecińskich Filharmoników poprowadzi maestro Jacek Kaspszyk – jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów. Laureat Konkursu Dyrygenckiego im. Herberta von Karajana w Berlinie, maestro Kaspszyk przez znakomitą część swojej kariery związany był z Filharmonią Narodową oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Darcie pierza. Ja - Osiecka" - reż. Alina Moś - Bałtycki Teatr Dramatyczny
24, 25 marca, godz. 19.00
Bazą scenariusza jest mało znany dramat Osieckiej pt. „Darcie pierza". To ostatni tekst autorki, napisany przed śmiercią. Forma pożegnania z publiką i czytelnikami, pewnego rodzaju podsumowanie. Być może rzecz się dzieje w przedsionku zaświatów, a otaczający bohaterkę ludzie niekoniecznie są ludźmi z krwi i kości? Tekst dramatu wzbogacono o piosenki – zarówno doskonale znane, jak i warte przypomnienia koszalińskiej publiczności.
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Samolub" - reż. Michał Wnuk - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
24 marca, godz. 10.00, 25 marca, godz. 16.00, 26 marca, godz. 12.00, 14.00
Na podstawie opowieści „The selfish Giant" Oscara Wilde'a to wzruszająca opowieść o ogrodzie Olbrzyma, do którego chętnie wbiegają dzieci, aby się pobawić. Po kilkuletniej nieobecności Olbrzym wraca, przegania dzieci i stawia wokół ogrodu wielki mur. Mijają kolejne pory roku, a ogród wciąż jest zasypany śniegiem.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Oświadczyny / Niedźwiedź" - reż. Juliusz Dzienkiewicz - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
24, 25 marca, godz. 19.00, 26 marca, godz. 18.00
W swych humoreskach i farsach przedstawiał własną bezlitosną diagnozę społeczną: życie jest nienormalne, a nienormalność ta polega na zaniku elementarnych wartości moralnych, humanizmu i logiki. W przeciwieństwie do zastanej tradycji komedii sytuacyjnej – Czechow tworzy komedię charakterów, w których groteska wywodzi się z realizmu i do niego powraca. Okazuje się, że „straszne jest to, co nie jest straszne": potok bezmyślnej codzienności, pospolitość wydarzeń, głupota i bezzasadność sporów – wszystko to, czym życie przesiąkło na wskroś i uczyniło je jałowym i najbardziej niebezpiecznym, bo nieodczuwalnym. Na scenie pojawiają się ludzie, którzy wartość życia mierzą realizacją własnego interesu, drugi człowiek budzi zainteresowanie tylko wtedy, gdy da się go jakoś „spożytkować", a ogrom wolnego czasu trzeba „zabijać", choćby grą w szachy z samym sobą.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Zemsta" - reż. Andrzej Ozga - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
24 marca, godz. 10.00, 25, 26 marca, godz. 18.00
W całej polskiej literaturze trudno o komedię, po którą teatry i reżyserzy sięgają częściej i chętniej. Mamy tu dowcipną, kryształowo przejrzystą intrygę, a w niej galerię postaci ulepionych z odwiecznych ludzkich słabości. Każda napisana jest tak, że zaczynamy tęsknić, gdy tylko na moment zniknie ze sceny.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
25 marca 2023

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia