Weekendowe polecenia - Szczecin

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin 12 - 14 maja 2023 r.

Osiecka w Koszalinie, Balladyna w Gorzowie, Ania z Zielonego Wzgórza w Szczecinie - wyjątkowe bohaterki pojawią się w ten weekend na teatralnych scenach. A poza tym można wybrać się na dansing do Teatru Współczesnego.

"Ania z Zielonego Wzgórza" - reż. Marek Pasieczny - Współczesny w Szczecinie
12 maja, godz. 11.00

Sceniczna adaptacja najsłynniejszej powieści XX wieku dla dzieci i młodzieży. 11-letnią Anię przygarnia bezdzietne rodzeństwo – Maryla i Mateusz. Choć początkowo chcieli chłopca wkrótce okazuje się, że to właśnie Ania Shirley miała całkowicie odmienić ich życie. Niepokorna, uparta, obdarzona niezwykłą wyobraźnią dziewczynka ściąga na siebie i Zielone Wzgórze niemało kłopotów...
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Dotyk za dotyk. Dansing" - reż. Katarzyna Sikora - Teatr Współczesny w Szczecinie
12, 14 maja, godz. 19.00
Wyobraź sobie, że jesteś na dansingu... Co przyciąga Twoją uwagę? Co Cię onieśmiela? Co zawstydza? Co motywuje i skłania do dotknięcia drugiej osoby? Czy to musi być pożądanie? Może to afekt, życzliwość lub opiekuńczość? A może brak i tęsknota? Co dzieje się, kiedy pojawia się nieodparta chęć i pragnienie dotyku, której nie można zaspokoić?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Pocałunek" - reż. Marek Pasieczny - Teatr Współczesny w Szczecinie
12 maja, godz. 19.00, 13 maja, godz. 17.00
Pełna delikatnego humoru, poruszająca sztuka Gera Thijsa, jednego z najbardziej popularnych współczesnych autorów w Holandii. Dwoje nieznajomych spotyka się przypadkiem na górskim szlaku. Oboje są na życiowym rozdrożu. On, niegdyś obiecujący komik, dziś pracuje w parku rekreacyjnym w przebraniu misia, ona – poważna, dawniej lokalna piękność, teraz czeka na ważne wyniki badań. Czy tytułowy pocałunek może połączyć ich na zawsze?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Postscriptum urodzinowe, czyli niezobowiązujący wieczór kabaretowy" - Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie (Nowy Browar)
12, 13 maja, godz. 19.00, 14 maja, godz. 16.00
Podczas wieczoru kabaretowego widzowie usłyszą mieszankę znakomitych piosenek, monologów i skeczy. Będzie zarówno dowcipnie, jak też refleksyjnie i nostalgicznie.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Traviata" - reż. Michał Znaniecki - Opera na Zamku w Szczecinie
13 maja, godz. 19.00, 14 maja, godz. 18.00
W najbliższy weekend Opera na Zamku w Szczecinie zaprezentuje jedną z największych oper w historii – „Traviatę" G. Verdiego w reżyserii Michała Znanieckiego, pod kierownictwem muzycznym i batutą Vladimira Kiradjieva.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.

"Zróbmy bałagan" - reż. zespół – Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
12 maja, godz. 9.30, 14 maja, godz. 10.00
A gdyby tak spodnie zamieniły się w słonia? Czy skarpetki mogą zamienić się w kwiatek? A jak stworzyć saksofon? Czy ubrania służą tylko do noszenia?... Lalkę teatralną można zrobić naprawdę ze wszystkiego!
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Disco macabre" - reż. Arkadiusz Buszko - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
12, 13 maja, godz. 19.00,
„Disco macabre" to prześmiewcza, pełna humoru i bezlitośnie kpiąca ze współczesnego świata opowieść o discopolowym tańcu ze śmiercią. To także spotkanie z najbardziej pogardzanym gatunkiem muzycznym w najbardziej zaskakujących aranżacjach. Odważ się! Wsiądź z nami do łódki i zaśpiewaj „Białego misia" na środku Styksu!
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Kaczątko" - reż. Mariola Fajak-Słomińska, Janusz Słomiński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
13 maja, godz. 15.00, 16.00
"Kaczątko" to spektakl najnajowy, muzyczny, bez słów, oparty luźno o treść "Brzydkiego kaczątka".
Historia szarej kaczuszki, która do nikogo nie pasuje i której nie lubią na podwórku, bo jest inna, a która później okazuje się najpiękniejsza i najbardziej wartościowa.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Apetyt na czereśnie" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
13 maja, godz. 17.00, 14 maja, godz. 19.00
Perypetie małżeńskie – z cyklu polska literatura dramatyczna w Teatrze Kameralnym. Mężczyzna i Kobieta. Oboje po przejściach. Spotykają się w przedziale pociągu i skazani na wspólną podróż wspominają dobre i złe chwile swoich zakończonych związków, wcielając się w postaci z przeszłości.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie

"Światy możliwe" - reż. Krzysztof Popiołek - Teatr Kana w Szczecinie
13 maj, godz. 19.00, 14 maja, godz. 17.00
Żyjemy na początku ery kosmicznej. Jesteśmy świadkami wielkiej zmiany. Osaczeni natłokiem medialnych doniesień o wojnie, bezradni wobec kryzysu wyobraźni i braku adekwatnych narracji, próbujemy rozpoznać możliwe warianty i opowiedzieć opowieść na nowo - znaleźć sposób na to, żeby chociaż na chwilę zapomnieć o naszych lękach i o strachach współczesności, żeby odzyskać sprawczość i wpłynąć na bieg zdarzeń. Czy da się jeszcze pomyśleć ten świat inaczej?
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Świadek" - reż. Arkadiusz Buszko - Stowarzyszenie Kamera w Szczecinie
13 maja, godz. 20.00
Spektakl „Świadek" to opowieść o przemianie i drodze do wolności, o dramatycznej walce o własną tożsamość. Łukasz – urodzony w rodzinie Świadków Jehowy -pokonuje pełną lęków, frustracji, poczucia winy i zagubienia drogę do samego siebie i staje się Robertem. Bohater konfrontując się z osobistymi pragnieniami, z własną seksualnością, dokonuje wyborów ostatecznych i porzuca hermetyczny i opresyjny świat wspólnoty religijnej.
Materiały Stowarzyszenia Kamera.

"Bugaj I MOZART I Wielka msza c-moll" - dyr. - Tomasz Bugaj - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
12 maja, godz. 19:00.
Koncert z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej Maestro Tomasza Bugaja i 70. lat istnienia Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Mój boski rozwód" - reż. Żanetta Gruszczyńska – Ogonowska - Bałtycki Teatr Dramatyczny
13 maja, godz. 17.00
Monodram, czyli najtrudniejsza z form teatralnych w brawurowym wykonaniu Żanetty Gruszczyńskiej – Ogonowskiej. „Mój boski rozwód" to prześmieszna komedia, która w charakterystyczny dla Brytyjczyków sposób miesza ze sobą wzruszenie, zaskoczenie i genialny, choć nieco sarkastyczny dowcip. Historia Angeli, która musi się zmierzyć z życiem, starzeniem się i potrzebą bliskości w sytuacji, w której zawalił się jej świat po odejściu męża. Sztuka utkana z dowcipnych spostrzeżeń na temat relacji damsko-męskich, przyjaźni i zazdrości, miłości i seksu zapewni Państwu wieczór pełen śmiechu i jednocześnie dostarczy refleksji na temat życia w wieku dojrzałym.
Materiały Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku.

"Teatr Malucha" - reż. Marcin Borchardt, Dominika Mrozowska, Adrianna Jendroszek - Bałtycki Teatr Dramatyczny
14 maja, godz. 12.00
Teatr malucha to kameralne, poduszkowe spotkania z maluszkami i ich rodzicami. Poduszkowe – bo widzowie siedzą niemal na samej scenie – na podłodze. Spektakle mają charakter interaktywny. A wszystko po to by zaciekawić i skupić uwagę młodego widza. Nie zabraknie więc wspólnych gier, zabaw i piosenek wykonywanych razem z dziećmi. Teatr malucha to wyjątkowa okazja, aby postawić swoje pierwsze kroki na zawodowej scenie teatralnej i wyruszyć w podróż w niezwykły, czasem magiczny, świat teatru.
Materiały BTD.

"Darcie pierza. Ja - Osiecka" - reż. Alina Moś - Bałtycki Teatr Dramatyczny
12 maja, godz. 19.00
Bazą scenariusza jest mało znany dramat Osieckiej pt. „Darcie pierza". To ostatni tekst autorki, napisany przed śmiercią. Forma pożegnania z publiką i czytelnikami, pewnego rodzaju podsumowanie. Być może rzecz się dzieje w przedsionku zaświatów, a otaczający bohaterkę ludzie niekoniecznie są ludźmi z krwi i kości? Tekst dramatu wzbogacono o piosenki – zarówno doskonale znane, jak i warte przypomnienia koszalińskiej publiczności.
Materiały BTD.

"Kochane pieniążki" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny
13 maja, godz. 19.00
Czy od nagłego przypływu ogromnej sumy pieniędzy można zwariować? Można. Czy w związku z tym można podejmować nierozsądne decyzje? Jak najbardziej. A czy można dzięki temu popaść w narastające kłopoty. Oj, tak... O tym wszystkim przekonuje się bohater kryminalnej farsy Raya Cooneya „Kochane pieniążki" , przeciętny londyński księgowy Henry.
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Drakula" - reż. Michał Wnuk - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
13 maj, godz. 16.00, 14 maja, godz. 12.00,
Drakuli nie trzeba nikomu przedstawiać, bo przecież tego wampira zna każdy człowiek na świecie. Jesteśmy jednak pewni, że tej miłosnej historii w jego długim, nieśmiertelnym życiu nikt Wam wcześniej nie opowiedział. Pozwólcie, że zrobimy to my...
Wyobraźcie sobie, że Drakula marzył o byciu kochanym - chciał mieć żonę. Stracił głowę dla śmiertelniczki, ale jego wybranka nie potrafiła zaakceptować wampirzej diety. Zakochany wampir postanowił się zmienić...
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Człowiek dwóch szefów" - reż. Tomasz Dutkiewicz - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
12, 13 maja, godz. 19.00
Trzy stulecia temu publiczność zwijała się ze śmiechu oglądając przygody arlekina Trufaldina – tytułowego „sługi dwóch panów" z commedii dell'arte Carla Goldoniego. Pracując na dwa fronty, bohater ustawicznie mylił polecenia swoich mocodawców, co prowadziło do wielu zabawnych nieporozumień i perypetii. Czy ta historia może dziś bawić tak samo, jak w tamtych czasach? Z pewnością tak – zwłaszcza jeśli zaadaptować ją do czasów bliższych naszej współczesności.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Balladyna" - reż. Paweł Paszta - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
12 maja, godz. 10.00
Tekst Słowackiego w obecnej gorzowskiej inscenizacji to teatralna baśń o miłości i zbrodni.
W teatralnym świecie opowieść fantastyczna staje się przypowieścią o naturze człowieka, o spotkaniu twarzą w twarz z fascynującą tajemnicą. Szczególną rolę w spektaklu odgrywa grupa, tłum, zbiorowość.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

"Chodź na słówko" - reż. Jerzy Moszkowicz - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
13, 14 maja, godz. 16.00
Toperz dokleja Kuli dziób z plasteliny, żeby stała się prawdziwą kurą. Sam chciałby być przynajmniej „taktoperzem", który jest jedynym słusznym przeciwieństwem nietoperza – tak jak „dźwiedź" przeciwieństwem niedźwiedzia, a „takbo" – nieba.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
12 maja 2023

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia