Weekendowe polecenia - Szczecin
Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin: 20-22 września 2024 r.Dwie premiery - w Szczecinie i w Koszalinie - zapowiadają, że sezon teatralny już w pełni. Warto się zatem wybrać do teatrów na nowe i grane od lat przedstawienia.
"Nie twoja kolej, kochanie" - reż. Tomasz Cymerman - Teatr Mały w Szczecinie
20 września, godz. 19.00, 21 września, godz. 17.00, 22 września, godz. 16.00
„Nie twoja kolej, kochanie" to micro musical pełen anegdot, w którym publiczność rozpozna całe spektrum emocji, jakie towarzyszą podróżującemu przez polskie wertepy, rozjazdy i torowiska. Spektakl łączy wątki humorystyczne z zupełnie niehumorystyczną prawdą na temat transportu publicznego. Przyjedzie? Nie przyjedzie? Oto jest pytanie.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.
"Przyszedł mężczyzna do kobiety" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Współczesny w Szczecinie
20, 21, 22 września, godz. 19.00
Przezabawna komedia na aktorski duet. On i ona spotykają się na randce, która zaczyna się... fatalnie. Po serii kłótni i obelg, włączają płytę „Love story" i... zaczynają jeszcze raz. Oboje muszą przecież dokonać wyboru pomiędzy dalekim od doskonałości partnerem, a samotnością.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.
"Polita" - reż. Janusz Józefowicz - Teatr Polski w Szczecinie
20, 21, 22 września, godz. 19.00
"Mayday" to historia pechowego taksówkarza-bigamisty, którego szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet przerywa niespodziewany wypadek. Następujące po nim lawinowo dziwne zbiegi okoliczności, omyłkowo zrozumiane przez bohaterów wypowiedzi i błędnie zinterpretowane przez nich wydarzenia doprowadzają do absurdalnego zawikłania sytuacji.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
"Kora – dziecko słońca" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie
21, 22 września, godz. 16.00
Muzyczna opowieść o Korze, charyzmatycznej artystce, piosenkarce, autorce tekstów piosenek i wierszy oraz malarce. Pisano o niej, że jest wieczną hipiską i rockową poetką. Scena była jej żywiołem, tu zmieniała się jak kameleon - raz była drapieżna, a za chwilę liryczna. Wraz z grupą Maanam wylansowała mnóstwo przebojów, które na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. W latach 80. ubiegłego wieku stała się idolką tłumów, gwiazdą, jakiej dotąd nie było w polskim show - biznesie.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
"Pornograf" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie
21, 22 września, godz. 22.00
Program składający się z piosenek znanego francuskiego artysty Georgesa Brassensa. Pisane przez niego teksty dotyczyły różnych tematów. Można wśród nich znaleźć zarówno nostalgiczne, z nutką zadumy, jak i skoczne, soczystym, często frywolnym językiem opisujące sprawy życia codziennego, od ulicy do alkowy. Teksty te łączy odwaga w mówieniu prawdy i nazywanie rzeczy po imieniu, przez co często odbierane są one jako prowokujące.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
"Tragedia sztokholmska" - reż. Krzysztof Popiołek - Teatr Polski w Szczecinie
21, 22 września, godz. 16.00
„Tragedia sztokholmska" – tak Wisława Szymborska nazywała czas otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku, co miało związek z szumem medialnym, jaki wytworzył się wokół jej osoby. Spektakl odwołuje się do przełomowych momentów w biografii poetki, fragmentów jej twórczości i korespondencji. Nie utrwala wizerunku pomnikowego, znanego z podręczników, funkcjonującego w powszechnej świadomości, ale stara się naświetlić wątki mniej znane w życiu Wisławy Szymborskiej. To przede wszystkim opowieść o chwilach triumfu, błędach przeszłości, prawie do obrony i znaczeniu przyjaźni. I o tym, że wszelkie życiowe trudności można przekuć w osobistą siłę.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
"Napój miłosny" - reż. Jitka Stokalska - Opera na Zamku w Szczecinie
21 września, godz. 19.00, 22 września, godz. 18.00
Jedna z najpopularniejszych oper komicznych skrząca się dowcipem, wirtuozowskimi ariami i pełnym werwy finałem! Któż nie marzył (choćby tylko raz!) o posiadaniu cudownego napoju, który potrafiłby zwrócić ku niemu serce ukochanej osoby, dotąd niezbyt czułej i otwartej na miłosne wyznania i oświadczyny?
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.
"To nie było planowane" - reż. Martyna Kowalska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
20 września, godz. 19.00
Improwizacja dla dorosłych i dorosłych – spektakl łączący dwie formy sztuki teatralnej: Improwizacji teatralnej oraz Teatru Lalek. Projekt łączy w sobie spontaniczność i kreatywność improwizacji scenicznej z unikalnym medium teatru lalek.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
"Kaczątko" - reż. Mariola Fajak-Słomińska, Janusz Słomiński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
21 września, godz. 15.00, 22 września, godz. 12.30
"Kaczątko" to spektakl najnajowy, muzyczny, bez słów, oparty luźno o treść "Brzydkiego kaczątka". Historia szarej kaczuszki, która do nikogo nie pasuje i której nie lubią na podwórku, bo jest inna, a która później okazuje się najpiękniejsza i najbardziej wartościowa.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
"Motyla noga!" - reż. Roksana Miner - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
21 września, godz. 16.00, 22 września, godz. 11.00
Sztuka „Motyla noga!" to ciepły, rozśpiewany spektakl dla najmłodszych, przemycający w prostej, humorystycznej historii wstęp do wiedzy o przyrodzie. To opowieść o wytrwałości w spełnianiu marzeń, o przyjaźni i o tym, że warto doceniać małe rzeczy, które dzieją się tu i teraz.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
"Karmelek" - reż. Anna Rozmianiec - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
20 września, godz. 10.00
W pewnej spokojnej, wiejskiej zagrodzie żyją zwierzęta. Ich rytm dnia wyznaczany jest codziennymi obowiązkami: krowa daje mleko, kura znosi jajka a kogut, jak na prawdziwego koguta przystało, budzi co rano wszystkich domowników i zwierzęta. Tylko co ma robić piesek Karmelek? Sam chciałby się dowiedzieć, jak mógłby się stać potrzebny...
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
"Apetyt na czereśnie" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
20, 21 września, godz. 19.00, 22 września, godz. 16.00
Perypetie małżeńskie – z cyklu polska literatura dramatyczna w Teatrze Kameralnym. Mężczyzna i Kobieta. Oboje po przejściach. Spotykają się w przedziale pociągu i skazani na wspólną podróż wspominają dobre i złe chwile swoich zakończonych związków, wcielając się w postaci z przeszłości.
"Światy możliwe" - reż. Krzysztof Popiołek - Teatr Kana w Szczecinie
21 września, godz. 19.00, 22 września, godz. 18.00
Spektakl pełen jest zaskakujących zwrotów akcji, gry konwencjami, dialogu z pop-kulturą, gorzkiej ironii i czarnego humoru. Monologi przeplatają się ze scenami zbiorowymi, w których dominuje ruch, śpiew, taniec, zabawa i muzyka. Wszystko zmierza zaś do zaskakującego finału. „Mam nadzieję, że następna planeta nie da się tak załatwić", mówi jedna z postaci.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.
"Kolega Mela Gibsona" - reż. Waldemar Patlewicz- Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
21 września, godz. 17:00
Tekściarz i satyryk Tomasz Jachimek napisał „Kolegę Mela Gibsona" na przekór aktorom, których zna doskonale. Opowiada w monodramie o ich śmiesznostkach, przyzwyczajeniach, poczuciu niedowartościowania, słowem – ich wadach. Bohater tekstu Feliks Rzepka, to uosobienie „wybitnego" aktora, który ze szczytów sławy i popularności za sprawą jednej decyzji dyrektora teatru stacza się na samo dno scenicznego niebytu... ale Rzepka to nie tylko aktor. To wyjątkowe zwierciadło, w którym podczas półtoragodzinnego spektaklu możemy się przeglądać i zaczyna nam być niewygodnie, a nawet nieprzyjemnie.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie w Szczecinie.
"Misiaczek" - reż. Paweł Niczewski - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
21 i 22 września, godz. 9:30
Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek – nieznana historia.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie w Szczecinie.
"Historia Jakuba" - reż. Aldona Figura - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
22 września, godz. 19:00
Bohaterem jest ksiądz i filozof, który pewnego dnia dowiaduje się, że wcale nie jest tym, kim jest. Podejmuje zatem niełatwą próbę poznania swej prawdziwej tożsamości. Jednak odkrywanie na nowo swoich korzeni, konieczność zdefiniowania wiary, narodowości i pochodzenia, a nade wszystko logiczne połączenie tego z dotychczasowym życiem, okazuje się raz straszne, raz śmieszne. Osobista historia Jakuba pozbawiona jest patosu, a od tragizmu ratuje ją śmiech i biegnąca wartko akcja, bo jak powszechnie wiadomo, to samo życie dyktuje najciekawsze historie.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie w Szczecinie.
Koszalin
"Solaris" - reż. Daria Kopiec - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
22 września, godz. 17.00
Solarystyczna opowieść Stanisława Lema została przełożona na język monodramu. Kelvin, główny bohater, ucieka przed życiem i relacjami w pracę. Jego największym celem, któremu poświęca wiele lat życia, jest dotarcie na planetę Solaris, której tajemnic dotąd nie odkryli badacze. Izolacja i poczucie wyobcowania jakie towarzyszą jego pobytowi na stacji kosmicznej stają się okazją do uzewnętrznienia się wewnętrznych rozterek głównego bohatera.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.
"Rozkłady jazdy" - reż. Arkadiusz Buszko - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
20, 21, 22 września, godz. 19.00
Czy praca i miłość muszą się wykluczać? A rozwód i miłość? A praca i rozwód? Takie pytania mogą niejednego przyprawić o zawrót głowy – a co dopiero, jeśli czyjaś głowa nie współpracuje do końca z ciałem. Bo tak właśnie funkcjonuje główny bohater spektaklu, cierpiący na ewidentny niedobór uwagi. Ale chyba jeszcze gorzej ma jego była żona, która właśnie usiłuje nadludzkimi siłami doprowadzić do wystawienia sztuki „Chińczycy", w której oprócz nich samych, gra także jej obecny narzeczony! A może najbardziej cierpią na tym „Chińczycy", niegdyś sztuka na siedem osób – dziś – zdaje się – że na trzy, ale tego chyba już nikt tak do końca nie jest w stanie określić.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.
"A morze nie" - reż. Mariusz Babicki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
22 września, godz. 12.00
Spektakl na podstawie tekstu Maliny Prześlugi (jednej z najpopularniejszych autorek teatralnych tekstów dla dzieci i młodzieży) to zwariowana, niespodziewana, ale też pełna humoru oraz refleksji podróż wyluzowanej Marchewki oraz pięknie naiwnego Bałwanka w drodze na „biegun północny".
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.
Zielona Góra
"Przedstawię ci tatę" - reż. - Robert Czechowski - Lubuskie Teatr w Zielonej Górze
20, 21 września, godz. 19.00, 22 września, godz. 18.00
Wyobraź sobie, że Twoja jedyna, ukochana córka przedstawia Ci narzeczonego, o którym wiesz coś, czego ona nie wie (i z czego na pewno nie byłaby zadowolona). Nie możesz jednak ujawnić tej wiedzy, bo wówczas i Twój sekret ujrzałby światło dzienne... Co by się wtedy stało?
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.
"Drakula" - reż. - Michał Wnuk - Lubuskie Teatr w Zielonej Górze
21 września, godz. 16.00, 22 września, godz. 12.00
Perypetie Drakuli rozbawią dzieci do łez (nie do krwi!). Ta muzyczna opowieść, pełna humoru, jest zrealizowana z polotem. Pokazuje najmłodszym widzom, jak magicznym miejscem jest teatr. Oszałamiające kostiumy i scenografia oraz zabawna historia sprawiają, że dla wszystkich widzów jest to spektakl przyjemny i dający radość z uczestniczenia w nim.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.
Zdjęcia:
"Nie twoja kolej, kochanie" - reż. Tomasz Cymerman - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Daniel Rumiancew
"Przyszedł mężczyzna do kobiety" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"Polita" - reż. Janusz Józefowicz - Teatr Polski w Szczecinie, fot. Włodzimierz Piątek
"Kora – dziecko słońca" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie, fot. Włodzimierz Piątek
"Pornograf" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie, fot. Włodzimierz Piątek