Wieczór wspomnieniowy w Kamienicy

Obchody rocznicy stanu wojennego w Warszawie

13 grudnia w stołecznym Teatrze Kamienica odbędzie się wieczór wspomnieniowy nawiązujący do działań artystycznych konspiracyjnego "Teatru domowego" z udziałem Emiliana Kamińskiego.

Zapaleniem na ścianie stołecznej siedziby IPN symbolicznego Światła Wolności upamiętniającego ofiary stanu wojennego Instytut uczci rocznicę 13 grudnia 1981 r. Do akcji będzie się mógł włączyć każdy poprzez zapalenie wieczorem w dniu rocznicy świecy w oknie domu.

- Tegoroczne upamiętnienie jest dla nas szczególnie ważne ze względu na to, że nie jest to okrągła rocznica i wtedy jest tendencja, żeby troszeczkę o niej zapominać. A wydaje nam się, że jest to data, która powinna być na trwałe wpisana do polskiego kalendarza dni historycznie bardzo istotnych - powiedziała PAP naczelnik Wydziału Edukacji Historycznej Biura Edukacji Publicznej IPN Kamila Sachnowska.

Jak zaznaczyła, IPN chce w tym roku szczególnie pamiętać o dwóch wątkach. "Pierwszy to odwołanie się do takich wspólnych wartości jak wolność, prawda i demokracja, które 13 grudnia 1981 r. zostały pogwałcone. Pragniemy też przypominać o ofiarach. Nie tylko tych, którzy podczas stanu wojennego oddali życie, ale także tych, którzy przypłacili ten czas utratą zdrowia, pracy czy zmuszonych do emigracji. Chcemy o tych ludziach i tych wydarzeniach przypominać" - podkreśliła Sachnowska.

W ramach kampanii społecznej "Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności" na ścianie budynku IPN przy ul. Towarowej zapłonie symboliczne "Światło Wolności", jako hołd dla ofiar stanu wojennego. W akcji będzie mógł wziąć udział każdy zapalając 13 grudnia o 19.30 lampkę w oknie lub wirtualnie na stronie www.ipn.gov.pl.

Kampania ma nawiązywać do gestu solidarności wobec Polaków z Wigilii Bożego Narodzenia 1981 roku. W oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapłonęła wtedy świeca, na znak jedności z rodakami papieża Jana Pawła II. Do postawienia w oknach świec wezwał także prezydent USA Ronald Reagan, który w bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: "Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali (...) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić".

W ramach kampanii IPN przygotowało również inicjatywy edukacyjne. Szkoły w całej Polsce otrzymają tematyczne pakiety edukacyjne. Będą zawierały film Kazimierza Kutza "Śmierć jak kromka chleba" opowiadający o pacyfikacji strajku w katowickiej kopalni "Wujek", teksty służące jako wprowadzenie historyczne oraz plakaty okolicznościowe. Instytut zachęca, by film pokazać młodzieży 13 grudnia, poprzedzając go wykładem o genezie i przebiegu stanu wojennego.

13 grudnia ulicami Warszawy przejedzie także zabytkowy Ikarus 280. Będzie kursował w godz. 10-20 na trasie wytyczonej przez miejsca związane ze stanem wojennym. Podróżnych usłyszą także komentarz historyczny i koncert piosenek opozycyjnych. Przejazd autobusem edukacyjnym będzie bezpłatny, początek trasy na przystanku przy pl. Konstytucji.

Także na pl. Konstytucji od 6 grudnia można obejrzeć wystawę plenerową "586 dni stanu wojennego", na którą składają się fotografie, ulotki, prasa opozycyjna i rysunki satyryczne przybliżające sytuację polityczną i społeczną podczas stanu wojennego. Wielkoformatowe tablice stylizowane na kartki ze starego kalendarza przedstawią najważniejsze wydarzenia z lat 1981-1983. Wystawa potrwa do 20 grudnia.

13 grudnia w stołecznym Teatrze Kamienica odbędzie się wieczór wspomnieniowy nawiązujący do działań artystycznych konspiracyjnego "Teatru domowego" z udziałem Emiliana Kamińskiego. Zaproszenia będą do zdobycia w konkursie w Strefie Edukacyjnej IPN na Facebooku (www.facebook.com/edu.ipn). Użytkownicy portalu Facebook także mogą oddać hołd ofiarom stanu wojennego poprzez ustawienie "Światła Wolności" jako swojego zdjęcia profilowego. "Światło Wolności" można pobrać na stronie www.pamiec.pl/13grudnia.

Rocznicę stanu wojennego uczci także Stowarzyszenie Wolnego Słowa, które 13 grudnia organizuje spotkanie byłych internowanych, więźniów politycznych, represjonowanych i działaczy podziemia solidarnościowego przed Aresztem Śledczym w Białołęce, gdzie w okresie stanu wojennego wielu z nich było internowanych. Zaplanowano m.in. zwiedzanie miejsca pamięci i cel w byłym ośrodku odosobnienia.

(-)
(PAP)
7 grudnia 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...