Wieczór z operetką

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza

31 maja Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza do widowiskowego Amfiteatru przy ul. Odeskiej 1. To właśnie tu, o godzinie 19.00 został zaplanowany „Wieczór operetkowy”. W programie miłośnicy małej opery znajdą wybór z operetek: „Zemsta nietoperza” i „Baron cygański” J. Straussa, „Orfeusz w piekle” J. Offenbacha, „Kraina uśmiechu” i „Wesoła wdówka” F. Lehara oraz „Księżniczka czardasza” I. Kalmana.

Operetka, choć dziś jest zapomnianą formą rozrywki, w czasach swojej świetności cieszyła się ogromną popularnością. Zawsze krytyczna wobec społeczeństwa, zabawna i frywolna. Od początku spektakle operetkowe charakteryzował przepych, a występ w jednej z takich sztuk zapewniał niezwykłą sławę.

Chcąc przybliżyć publiczności tę magiczną atmosferę przeszłości Wojciech Rodek – dyrygent prowadzący piątkowy „Wieczór operetkowy" – rozpocznie od utworów Johanna Straussa. Artyści przedstawią dwa dzieła zaliczane do złotego okresu operetki wiedeńskiej: „Zemstę nietoperza" i „Barona cygańskiego". Melodie doskonale znane, od ponad stu trzydziestu lat traktowane są jako arcydzieła teatru muzycznego. Okraszona dowcipem „Zemsta nietoperza" to sztuka dla każdego przedziału wiekowego. Z kolei „Baron cygański", to nie lada gratka dla miłośników węgierskich melodii ludowych. Kompozytora zainspirował folklor węgiersko-cygański.

W repertuarze nie mogło również zabraknąć utworów powstałych w nurcie prekursorki gatunku – operetki paryskiej. „Orfeusz w piekle" Jacquesa Offenbacha swoją premierę miał w 1858 roku i od razu podbił serca francuskiej publiczności. O popularności tego dzieła niech świadczy fakt, iż po 228 przedstawieniach, na prośbę przemęczonych częstotliwością gry aktorów, spektakl został zdjęty z afisza.. i rozpoczął tryumfalny podbój całej Europy.

„Wesoła wdówka" i „Kraina uśmiechu" to dwie najpopularniejsze operetki Franza Lehara. Któż z nas nie zna melodii Wilio, ach Wilio, Usta milczą, dusza śpiewa, Herbatka sam na sam, Twoim jest serce me czy Kto dał mi klucze do miłości bram - te wspaniałe przeboje pochodzą właśnie z utworów Franza Lehara.

„Księżniczka czardasz" zaliczana zaś jest do najsłynniejszych operetek Imre Kalmana. Ta nostalgiczna opowieść przeplatana gorącym rytmem węgierskiego czardasza przenosi publiczność wprost na XIX-wieczne wiedeńskie salony.

Wykonawcy:
Chór i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Wojciech Rodek – dyrygent
Edyta Piasecka – sopran
Tomasz Kuk – tenor
Violetta Bielecka – przygotowanie chóru
Ceny biletów:
bilet normalny: 45 zł
bilet ulgowy: 37 zł
bilet studencki: 20 zł
bilet szkolny: 15 zł
wejściówka normalna: 20 zł
wejściówka ulgowa: 15 zł

W razie niepogody koncert zostanie przeniesiony na ulicę Podleśną 2.

Dorota Sawicka
Materiał Opery
29 maja 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia