Wieczór zmieni sie w stypę

"Wycinka" - reż. Krystian Lupa - Teatr Polski we Wrocławiu

Pokaz spektaklu "Wycinka. Holzfaellen" w reżyserii Krystiana Lupy na podstawie utworu Thomasa Bernharda będzie jednym z ważniejszych wydarzeń 35. edycji Warszawskich Spotkań Teatralnych. Pierwsze z trzech przedstawień odbędzie się 31 marca w ATM Studio. Kolejne "Wycinki" w ramach Warszawskich Spotkań Teatralnych odbędą się 1 i 2 kwietnia.

 

Akcja spektaklu rozgrywa się podczas "artystycznej kolacji", którą małżeństwo Auersbergów na cześć aktora z Burgtheater. Wieczór szybko zamienia się w stypę po śmieci jednej z bohaterek, a zebrani wspominają ją, upijając się coraz bardziej i pozwalając sobie na coraz większą swobodę. Wypowiadają skrywane urazy, roszczenia i pretensje.

Spektakl Lupy, na podstawie utworu austriackiego prozaika Thomasa Bernharda, porusza tematy wolności, zniewolenia i ich obecności w codziennym życiu a także roli artystów we współczesnym świecie.

"Wycinka" to kolejny spektakl Lupy na podstawie prozy Bernharda. Wcześniej reżyser wystawiał także dramaty "Immanuel Kant", "Na szczytach panuje cisza", "Rodzeństwo Ritter, Dene, Voss", a także powieści "Kalkwerk" i "Wymazywanie". Lupa jest także członkiem zarządu austriackiej Fundacji im. Thomasa Bernharda.

Jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych Krystian Lupa (ur. 1943 r. w Jastrzębiu-Zdrój) jest także grafikiem, scenografem, dramaturgiem oraz tłumaczem. Studiował reżyserię filmową na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, następnie na krakowskiej PWST.

Po studiach związał się m.in. z Teatrem im. Cypriana Norwida w Jeleniej Górze - gdzie przygotowywał sztuki autorskie, a także inscenizował prace Stanisława Ignacego Witkiewicza - i Teatrem Starym w Krakowie, gdzie wystawiał utwory Roberta Musila ("Marzyciele"), Fiodora Dostojewskiego ("Bracia. Dialogi o miłości i zbrodni", "Bracia Karamazow") czy Reinera Marii Rilkego ("Malte"). W tym okresie wystawił także "Kalkwerk" Bernharda. W swojej twórczości teatralnej, reżyser podejmuje tematy upadku ideałów i poszukiwaniu tożsamości.

W 2009 r. Lupa rozpoczął pracę nad tryptykiem "Persona. Tryptyk" - pierwsza część poświęcona została postaci Marilyn Monroe, druga - Simone Weil, trzecia - George'owi Gurdjieffowi. Od 1983 r. pracuje jako pedagog w krakowskiej Wyższej Szkole Teatralnej. Swoją najnowszą interpretację prozy Bernharda - "Wycinkę" - realizuje z zespołem Teatru Polskiego we Wrocławiu.

W spektaklu występują: Bożena Baranowska, Krzesisława Dubielówna, Inna Ilczuk, Ewa Skibińska, Halina Rasiakówna, Marta Zięba, Jan Frycz, Michał Opaliński, Marcin Pempuś, Piotr Skiba, Andrzej Szeremeta, Adam Szczyszczaj, Wojciech Ziemiański.

35. edycja Warszawskich Spotkań Teatralnych odbywa się na stołecznych scenach w dniach 21 marca - 2 kwietnia. W tegorocznym programie znalazły się m.in. dwie interpretacje mickiewiczowskich "Dziadów" - w reżyserii Radosława Rychcika i Michała Zadary, "Iwona, księżniczka Burgunda" Agaty Dudy-Gracz, "Morfina" Eweliny Marciniak i "Nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu!" duetu Monika Strzępka-Paweł Demirski.

(-)
Materiał Teatru
2 kwietnia 2015

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia