Wiele rzek forsowałem...

„Tym, którzy zginęli dla Polski" - dyr. Małgorzata Bornowska - Opera Na Zamku - na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach

Chór Opery na Zamku z koncertem z okazji 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.
1 września z okazji 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej chór Opery na Zamku w Szczecinie wystąpi z koncertem „Tym, którzy zginęli dla Polski" na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach w gminie Mieszkowice. Koncert odbędzie się o 20.00. Nekropolia zostanie podświetlona w biało – czerwone barwy. Serdecznie zapraszamy.

„Wiele rzek forsowałem, jeszcze więcej w swoim życiu widziałem... ale Odra na początku kwietnia 1945 roku wyglądała chyba najgorzej i wywoływała przygnębiające wrażenie. Widziałem rzeki większe i szersze, ale to były tylko rzeki, a tu przed nami rozpościerał się bezmiar wody: i rzeka, choć czasem trudno się było zorientować, gdzie jest koryto i rozlewiska, które miały kilometr i więcej szerokości. Wiedziałem dobrze, co nas może spotkać – nie będziemy mogli ani płynąć, ani iść... nie ulegało wątpliwości, że warunki forsowania będą diabelnie trudne" – wspominał po latach gen. Jerzy Bordziłowski, dowódca wojsk inżynieryjno-saperskich 1 Armii Wojska Polskiego, który kilka dni przed rozpoczęciem operacji berlińskiej udał się na rekonesans w okolice Siekierek. Jak się wkrótce okazało, pesymistyczne prognozy nie odbiegały od rzeczywistości. W ciężkich walkach podczas przekraczania Odry zginęło kilkuset polskich żołnierzy". (źródło: polska-zbrojna.pl)

Opera na Zamku w Szczecinie jest zaszczycona, że może uczestniczyć w tak ważnej dla historii Polski i województwa zachodniopomorskiego uroczystości, w miejscu, w którym znajduje się blisko 2000 nagrobków żołnierzy poległych w czasie forsowania Odry wiosną 1945 roku i w walkach o Berlin.

Program koncertu:

- Ignacy Jan Paderewski – „Nokturn B-dur op. 16 nr 4" – fortepian
- Józef Świder – „Moja piosenka" (sł. C. K. Norwid) – chór a cappella
- Wiersz Jana Romockiego – „Modlitwa Szarych Szeregów"
- Maciej Małecki – „Psalm 67" (przekł. J. Kochanowski) – chór a cappella
- F. Chopin – „Nokturn cis-moll nr 20 op. Pośmiertne" – fortepian
- Adam Kowalski – „Modlitwa obozowa" (oprac. Marek Jasiński) – chór a cappella
- Stanisław Moniuszko – „Ojcze nasz" – chór z organami
- Stanisław Moniuszko – „Msza żałobna g-moll" – chór, soliści, organy

Soliści: Marzena Wiencis-Mamrot, Małgorzata Zgorzelska, Ruslan Bilchak, Dawid Safin (8),
Fortepian, organy: Olga Bilas
Dyrygent: Małgorzata Bornowska
Czas trwania koncertu - 45 minut

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Wspieramy Kulturę w Mieszkowicach, Gmina Mieszkowice, Muzeum w Mieszkowice, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Mieszkowicach. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Powiatu Gryfińskiego.

Fot. chóru Opery na Zamku: B. Macal©Opera na Zamku
Fot. cmentarza: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia!

Magdalena Jagiełło-Kmieciak

Magdalena Jagiełło-Kmieciak
Materiał Opery na Zamku
30 sierpnia 2022
Wątki
#MUZYKA

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia