Wiele się dzieje poza sceną

rozwijanie działań edukacyjnych w OTLiA

Opolski teatr lalek to poza spektaklami także lekcje teatralne, warsztaty...Obok ambicji artystycznych niezwykle ważne jest w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora rozwijanie działań edukacyjnych. OTLiA jest jedyną w Polsce sceną dla dzieci, która na stałe zatrudnia pedagoga teatru.

Zaprasza na lekcje teatralne przygotowywane przez aktorów, warsztaty problemowe i dyskusje do wybranych przedstawień, kiermasze książek, inscenizowane czytania literatury współczesnej dla dzieci i młodzieży. Organizuje też pokazy przedpremierowe dla grona pedagogicznego oraz premiery akademickie.

Z opolskimi "lalkami" związana jest grupa nauczycieli, która nieustannie się powiększa, co pozwala rozwijać cenną współpracę na linii teatr-szkoła. OTLiA bierze także udział w ogólnopolskich projektach organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny, m.in. Lato w Teatrze, Teatr Polska, Dotknij Teatru czy Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana. Od 2013 roku realizowany jest również cykliczny projekt z zakresu pedagogiki teatru pod nazwą TEATR. Poczuj to!, który będzie kontynuowany w następnych latach. Zmodernizowana siedziba OTLiA stwarza nowe możliwości do spotkań z publicznością, dlatego otwarcie budynku po przebudowie zainaugurowała wystawa podsumowująca dwa lata trwania projektu TEATR. Poczuj to!, na którą składały się zdjęcia i instalacja multimedialna. Poprzez szerokie spektrum działań OTLi A chce docierać do szerokiego grona odbiorców, zwłaszcza do dzieci, również niepełnosprawnych, ale też do rodzin, seniorów i wszystkich, którzy z pewnością już się przekonali, jak otwarte na ludzi jest to miejsce.

Walentynki Pyknij sobie focie

14 lutego teatr razem ze wszystkimi zakochanymi świętuje Walentynki. I zaprasza widzów na wyjątkowy, setny już pokaz romantycznego spektaklu, opowiadającego o różnych barwach miłości - "Psiakość 2, czyli Kostka została rzucona" oraz na wydarzenia towarzyszące tej artystycznej atrakcji. Będzie niepowtarzalna okazja "pyknąć sobie słitfocię" z Pudlem, Kostką, Psiakościem lub innym zwierzakiem z przedstawienia.

Można będzie też złożyć swoim ukochanym walentynkowe życzenia w najbardziej szalony z możliwych sposobów. Jak? Nagrajcie swoje wyznanie miłosne, przynieście je do teatru na płycie lub innym nośniku (najpóźniej do 8 lutego) i zaskoczcie swoją miłość życzeniami wyświetlonymi na ekranie multimedialnym przed budynkiem teatru. Takiej okazji nie można przegapić!

Projekt edukacyjny "Dziady w sieci"

Planowanej na 14 marca 2015 roku premierze w OTLiA arcydramatu Adama Mickiewicza, towarzyszyć będzie bogaty program działań edukacyjnych.

Już w próbach do przedstawienia będą uczestniczyć współpracujący z teatrem nauczyciele i młodzież z klas objętych przez OTLiA patronatem. Paweł Passini, reżyser spektaklu, poprowadzi też z tymi grupami warsztaty poświęcone możliwości współczesnego odczytania dramatu Mickiewicza. Ich współpraca z twórcami przedstawienia, pedagog teatru oraz metodykami z Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Opolu, stanie się podstawą do opracowania scenariuszy zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych związanych z przedstawieniem, pozwoli też na stworzenie warsztatów dla nauczycieli oraz młodzieży gimnazjalnej i ponad-gimnazjalnej. Motywem łączącym wszystkie te działania będzie sieć. Z jednej strony rozumiana jako inspiracja do budowania relacji między uczestnikami warsztatu, ale również metafora uwikłania w rozmaite interpretacje. Z drugiej strony sieć traktowana będzie bardzo współcześnie, czyli jako Internet - miejsce zagubienia, ale również poszukiwania kontekstów. Powołując się na metodę pracy reżysera spektaklu, uczestnicy warsztatów będą "szperać" w sieci i poszukiwać w niej współczesnych kontekstów dla klasycznego tekstu.

Osoby zainteresowane działaniami edukacyjnymi Opolskiego Teatru Lalki i Aktora mogą kontaktować się z pedagog teatru - Alicją Morawską-Rubczak: alicja.morawska@teatrlalki.opo-le.pl.

Dzień Babci i Dziadka w teatrze

Drogie dzieci, chcecie zrobić teatralny prezent swoim ukochanym babciom i dziadkom, którzy mają swoje święto w styczniu? Ależ tak, to możliwe.

Nagrajcie swoje życzenia - bajkę, piosenkę albo wierszyk w profesjonalnym studiu nagraniowym Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Przyjdźcie do teatru -wyrecytujcie, zaśpiewajcie, opowiedzcie, a teatralni dźwiękowcy zajmą się resztą. I na koniec otrzymacie wyjątkową płytę z Waszymi życzeniami. A będzie można je nagrywać od 11 do 18 stycznia w godzinach 14.00-19.00 wOTLiA.

I to jeszcze nie wszystkie atrakcje, jakie z okazji Dnia Babci i Dziadka zaplanował teatr lalek. Zapraszamy do wspólnego świętowania. W sobotę. 24 stycznia 2015 roku, od godz. 10.00 do 15.00, na dużej scenie odbędzie się wielkie czytanie bajek dla wnuczek i wnuków. Wasze babcie i dziadkowie też mogą włączyć się w to czytanie, uczestniczyć w imprezie, przygotowanej przez aktorów Opolskiego Teatru Lalki i Aktora wspólnie z dyrektorem oraz znanymi opolanami, a prywatnie także babciami i dziadkami.

Tego dnia baśnie czytać będą: Elżbieta Kampa (dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu), Elżbieta Marciniszyn (dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury), Anna Potocka (dyrektor opolskiej Galerii Sztuki Współczesnej). Maria Przebin-dowska (dyrygent chóru "Camerton", reprezentująca Towarzystwo Przyjaciół Opola), prof. dr hab. Stanisław Sławomir Nicieja (rektor Uniwersytetu Opolskiego), Ryszard Zembaczyński (były prezydent Opola, radny Sejmiku Województwa Opolskiego), Leszek Ołdak (artysta plastyk, rysownik, scenograf).

Dajcie się porwać wspólnie do świata bajek, baśni, opowieści. Spędźcie to wyjątkowe, piękne i ważne święto w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora.

"Klasyka Żywa" i opolskie "Dziady"

Projekt inscenizacji "Dziadów" w reżyserii Pawła Passiniego znalazł się w finale Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa".

Konkurs, organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, jest jednym z najważniejszych wydarzeń przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

Jego celem jest wzmocnienie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów, nagradzanie najciekawszych interpretacji dawnej literatury, a także wspieranie poszukiwań zapomnianych dzieł przeszłości, zasługujących na istotne miejsce w zbiorowej pamięci.

W konkursie biorą udział projekty przedstawień oraz gotowe realizacje polskich tekstów powstałych przed końcem roku 1969, tj. rokiem śmierci Witolda Gombrowicza. Najciekawsze projekty wybrane w I etapie konkursu otrzymały dofinansowanie z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyboru dokonała Komisja Artystyczna, w której zasiadają wybitni znawcy teatru i dramatu. Wetapiell juryocenia przedstawienia, zarówno te powstałe na podstawie projektów rekomendowanych przez Komisję Artystyczną, jak i inne, które premierę miały między 26 września 2013 r. a 31 sierpnia 2015 roku. Więcej na stronie: www.klasykazywa.pl.

(-)
Nowa Trybuna Opolska
31 grudnia 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...