Wielka inauguracja wielkiej instytucji

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Dziś wieczorem Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku rozpocznie swój pierwszy sezon. Sezon niezwykle ważny, bo jak mówi konsultant Roberto Skolmowskiego do spraw wielkiej symfoniki - Jerzy Salwarowski - ten sezon jest sezonem "rozbiegowym" dla "Sezonu wielkiego otwarcia" 2012/2013 i będzie w znacznym stopniu rzutował na to, co w Operze i Filharmonii Podlaskiej będzie się działo w latach następnych.

Na starcie orkiestra wykona monumentalne dzieło IX Symfonię d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena pod dyrekcją mistrza batuty Jerzego Salwarowskiego, dyrektora artystycznego Filharmonii Częstochowskiej i Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, organizatora Festiwalu Muzycznego Toruń-Muzyka i Architektura, profesora Akademii Muzycznej w Poznaniu.

„Dziewiąta” to wielkie dzieło Beethovena. Znana jest przede wszystkim jako „Symfonia radości", dzięki pierwszym słowom finałowej kantaty - „Ody do radości" – używanej obecnie jako hymn Unii Europejskiej. Obok V Symfonii jest także najbardziej rozpoznawalnym dziełem Beethovena. To także jego ostatnia ukończona symfonia, której premiera odbyła się niewiele ponad 187 lat temu i została zadedykowana królowi pruskiemu, Fryderykowi Wilhelmowi III.

Ten nadchodzący, 57 już sezon, będzie miał szczególne znaczenie dla Opery i Filharmonii Podlaskiej, albowiem jej nowy dyrektor, Roberto Skolmowski szykuje specjalny repertuar. Nowością będą tzw. mistrzowskie cykle, czyli koncerty kierowane przez wybitnych dyrygentów m.in. Mieczysława Dondajewskiego i Tadeusza Kozłowskiego. Pojawią się również propozycje kierowane do szerszej publiczności – wieczory z najsłynniejszymi towarami światowej symfoniki, opery i operetki. To będzie naprawdę niezwykły, bo różnorodny i obfitujący w wielkie wydarzenia sezon 2011/2012. Szczęśliwy, kto mieszka na Podlasiu!

Jerzy Salwarowski -
urodził się w Krakowie i tam ukończył studia w Akademii Muzycznej - kompozycję u Tadeusza Machla i Krzysztofa Pendereckiego oraz dyrygenturę u Henryka Czyża i Krzysztofa Missony. Swoje umiejętności doskonalił w Accademia Chigiana u Franco Ferrary. Jest laureatem czołowych nagród krajowych i międzynarodowych konkursów dyrygenckich: I i II konkursu w Katowicach (I nagroda i nagroda Krytyki Muzycznej), w Sienie (I nagroda) i Budapeszcie (zwycięstwo).

Był Dyr. Naczelnym/Dyr. Artystycznym/Z-cą Dyr. Artystycznego w Filharmoniach w Opolu, Katowicach, Bydgoszczy, Lublinie, Szczecinie i Toruniu, w Operze Śląskiej i WOSPR w Katowicach.

Dyryguje orkiestrami w Europie, Azji, Afryce i Ameryce, współpracuje z czołowymi orkiestrami i operami w Polsce.

Z polskimi orkiestrami odbył wiele tournees koncertowych w Europie. Znajdował się w gronie dyrygentów licznych festiwali, m.in.: Warszawska Jesień, Festiwal Flandryjski, Prazske Jaro i Millenium Pace. Współpracując z polskimi orkiestrami radiowymi dokonał wielu nagrań archiwalnych.

Dyryguje także za granicą: w Hamburgu, Kairze, Osace, Skopje, Porto, Luksemburgu, Lukce, Everett (Washington), La Crosse (Wisconsin), Kijowie, Berlinie, Essen, Bergamo, Mediolanie, Walencji i Kopenhadze.

Wiosną 2003 roku poprowadził gościnnie wykłady w Towson University Baltimore oraz Central Washington University w Ellensburgu. Regularnie jest jurorem w Konkursach Dyrygenckich w Katowicach i Białymstoku oraz w Konkursie Wokalnym im. Reszków w Częstochowie.

Od 2000 roku wykłada w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie kieruje Katedrą Dyrygentury. W 2005 roku, z rąk Prezydenta RP, otrzymał nominację profesorską. W 2008 został mianowany profesorem zwyczajnym.

W latach 2005-2007 był, po raz drugi, Dyrektorem Artystycznym Toruńskiej Orkiestry Kameralnej, późniejszej Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, z którą w październiku 2006 roku odbył tournee w Anglii.

Od września 2005 roku jest Dyrektorem Artystycznym Filharmonii Częstochowskiej. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego nagrała CD: Suitę Nowoorleańską z jazzowym zespołem Five O\'Clock Orchestra oraz wydawnictwo, w którym Filharmonicy Częstochowscy towarzyszyli pianiście jazzowemu Adamowi Makowiczowi (płyta zawiera utwór zadedykowany Częstochowie).

W sierpniu 2008 roku, zaproszony przez Narodową Orkiestrę z Rio de Janeiro, dyrygował tam koncert z muzyką Moniuszki, Chopina i Mendelssohna. Jesienią 2009 r. odbył wraz z Częstochowskimi Filharmonikami serię koncertów w Niemczech.

W 2008 roku uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" Zagraniczne występy 2010 roku objęły zarówno sąsiedzką Ukrainę (koncert w Filharmonii w Dniepropietrowsku), jak i egzotyczną Jordanię, w stolicy której dyrygował Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, podczas koncertu na zakończenie Roku Chopina.

oprac. mo
Dziennik Teatralny
9 września 2011

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia