Wielkie gorące szybkie puff w Teatrze Polska

"Wielkie gorące szybkie puff" - reż. Paweł Chomczyk - Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum po raz pierwszy bierze udział w programie Teatr Polska, organizowanym przez Instytut Teatralny. W kilkumiesięczną trasę po kraju zespół wyruszył już w sierpniu ze swoim najnowszym przedstawieniem „Wielkie gorące szybkie puff".

Przypomnijmy, że rzecz powstała na podstawie książki Bogusia Janiszewskiego "Kosmos. To, o czym dorośli ci nie mówią". Autor adaptacji i zarazem reżyser Paweł Chomczyk, twórca związany na co dzień ze znakomitą białostocką Grupą Coincidentia, dodał w scenariuszu nieco tekstów z mickiewiczowskiego "Pana Tadeusza" oraz swoich własnych, a do współpracy nad tą kameralną sztuką, opowiadającą o zupełnie niekameralnych wydarzeniach zaprosił scenografkę Małgorzatę Tarasewicz-Wosik oraz kompozytora Jerzego Bielskiego.

W jaki sposób powstał wszechświat i czy kiedyś przestanie istnieć? Co było przedtem, a co stanie się potem? Czym są czarne dziury, skąd wzięła się Ziemia i jak wygląda życie gwiazdy... Co zrobić z czasem, którego nie ma i czym była nicość... Dlaczego protony i elektrony szalały na imprezie narodzinowej wszechświata i jakie były tego konsekwencje... No i co z tym czwartym wymiarem?!

Trudne pytania i jeszcze trudniejsze odpowiedzi okazują się w pełnej humoru inscenizacji fascynujące, zabawne i zrozumiałe nawet dla tych, którzy nigdy nie interesowali się astrofizyką. Jak mówi jeden z bohaterów, "kosmiczna rozróba trwa na całego", a scena pełna jest wektorów i pracząstek, aktorskiej energii oraz ożywionych form. „Wielkie gorące szybkie puff" warto polecić zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom.

W sumie Teatr zaplanowano 12 spektakli na scenach ośrodków, centrów i domów kultury w Czechowicach-Dziedzicach, Janowie Lubelskim, Lubartowie, Mysłowicach, Myślenicach, Pawłowicach, Puławach, Rydułtowach, Sandomierzu, Suchej Beskidzkiej, Tarnowskich Górach oraz Zawoi. Po każdym widowisku odbywają się również spotkania aktorów z publicznością. Druga połowa października to ostatni etap objazdu, który Ateneum zakończy 30.10. w Babiogórskim Centrum Kultury w Zawoi.
--
TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej. Program TEATR POLSKA powstał, by ułatwiać dostęp do oferty teatralnej przez wspieranie aktywności teatrów poza ich siedzibami i umożliwić prezentacje spektakli w miejscowościach mających utrudniony dostęp do kultury. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu teatry instytucjonalne oraz organizacje pozarządowe mają możliwość zorganizowania pokazów spektakli w miastach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych.

Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały publiczności najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.

Program TEATR POLSKA organizowany jest po raz trzynasty. Do tegorocznego programu zgłosiło się ponad 170 spektakli, spośród których Zespół Sterujący ds. artystycznych zakwalifikował do drugiego etapu 19 przedstawień:

W programie TEATR POLSKA 2021 znalazły się spektakle:

Bambi, opowieść leśna, reż. Arkadiusz Klucznik, Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
Gallery of Modern heArt, reż. Zespół, Teatr Papahema
Gdy przyjdzie sen, reż. Małgorzata Bogajewskia, Teatr Ludowy w Krakowie
Ginczanka. Przepis na prostotę życia, reż. Anna Gryszkówna, Teatr Łaźnia Nowa, Kraków
Gradient, reż. Paweł Grala, Fundacja Sztukmistrze, Lublin
Kepler 22 b, reż. Bartek Woszczyński, B'cause Dance Company
Koziołek Matołek i zagadka ratuszowej wieży, reż. Łukasz Brzeziński, Teatr Muzyczny w Poznaniu
Kruk z Tower Andrieja Iwanowa, reż. Aldona Figura, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy,
Laboratorium dźwięku, reż. Ewa Piotrowska, Teatr Baj Pomorski w Toruniu
Odyseja, reż. Tomasz Ciesielski, Fundacja Teatru Nowszego/ Teatr Nowszy
Pilnie kupię biografię, reż. Krzysztof Popiołek, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Schulz: Pętla, reż. Konrad Dworakowski, Teatr Chorea
Skarb wdowy Schadenfreude Roberta Urbańskiego, reż. Lech Raczak, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Spóźnione odwiedziny, reż. Iwona Kempa, Teatr Słowackiego w Krakowie
Szaman. Spektakl reporterski, reż. Monika Mariotti, Teatr WARSawy/ Stowarzyszenie Teatru Konsekwentnego
Wielkie gorące szybkie puff, reż. Paweł Chomczyk, Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum"
Wszystko płynie, reż. Janusz Opryński, Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło
Wyspa Kalina, reż. Agata Puszcz, Teatr Polski, Bielsko-Biała
Żeby umarło przede mną, reż. Daria Kopiec, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie

W ramach programu TEATR POLSKA od 5 sierpnia do 31 października 2021 zaplanowano 150 pokazów spektakli w 75 miejscowościach.

TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Więcej informacji na stronie: www.teatrpolska.pl i https://www.facebook.com/TeatrPolska/

Renata Chudecka
Śląski Teatr Ateneum
26 października 2021
Portrety
Paweł Chomczyk

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...