Wilk i komar w wianku

"O mniejszych braciszkach św. Franciszka" - Teatr Lalek Guliwer

Dawno, dawno temu, w czasach, które dorośli nazywają średniowieczem, na terenie dzisiejszej Italii żył bogaty młodzieniec, który zasłynął jako "biedaczyna z Asyżu".

Święty Franciszek, bo o nim mowa, stał się bohaterem pełnej humoru sztuki Marty Guśniowskiej. Dowcipny i intrygujący inscenizacyjnie kształt nadali jej: czeski reżyser Petr Nosalek, słowacka scenografka Eva Farkasova oraz polski autor muzyki Piotr Klimek. 

Sceniczna historia o radosnym świętym, który kochał cały świat, rozgrywa się w dwóch planach. Z jednej strony widzimy młodego bohatera; z drugiej starego Franciszka, który obserwuje z nieba swoje życie. 

Sztuka wykorzystuje popularną w baśniach konwencję drogi Mody bohater spotyka na niej swoich "mniejszych braci" - zwierzęta Dzięki nim się zmienia i pod koniec wędrówki jest inny niż na jej początku. 

Czworonożni bohaterowie, których spotyka Franciszek, nie są wyłącznie mili i sympatyczni. Oprócz osiołka i trzech kaczek na scenie pojawiają się m. in.: wilk, muchy i komar, kret z krecikiem oraz żmija. Takie zwierzęta, przekonuje Franciszek, też są potrzebne. Bez nich świat byłby niepełny. 

Lalki w przedstawieniu są płaskie i, jak scenografia, pozornie proste. Jednak poruszane w różnorodny, nie zawsze oczywisty, sposób mogą mile zaskoczyć widza. Nie przysłaniają też animatorów, dając im pole do aktorskiego popisu. 

Przedstawienie ma dwa zakończenia. W wersji krótszej wszyscy bohaterowie tworzą w finale symboliczny "wianek świętego Franciszka", w którym każdy jest ważny i potrzebny. 

warszawscy widzowie zobaczą wersję rozbudowaną o świąteczną scenę. Zwierzątka ze sztuki spotykają się w Betlejem. Osioł jest zpoczątku bardzo niezadowolony, że jego paśnik zostanie zajęty. Daje się jednak przekonać, że wartoużyczyć żłóbka małemu Jezusowi.

Jolanta Gajda-Zadworna
Rzeczpospolita
5 grudnia 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia