Wilk i świnki oraz leśniczy wyruszą w podróż po Województwie Lubelskim

"Wilk i trzy świnki oraz leśniczy co strzeże dziczy", reż. Daniel Lasecki, Kinga Matusiak – Lasecka, Natalia Sacharczuk, Katarzyna Staniewska i Łukasz Staniewski - Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie.

Od wtorku 13 lipca rozpoczynamy kolejny projekt realizowany w ramach programu „ Kultura dostępna” dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, pt. „Wilk i trzy świnki oraz leśniczy co strzeże dziczy”, który zakłada objazd spektaklu z towarzyszącymi mu warsztatami teatralnymi, po małych miejscowościach w województwie lubelskim.

Spektakl Wilk i trzy świnki oraz leśniczy co strzeże dziczy, reż. Daniel Lasecki, Kinga Matusiak – Lasecka, Natalia Sacharczuk, Katarzyna Staniewska i Łukasz Staniewski, którego premiera miała miejsce 6 marca 2021t. to spektakl inspirowany baśniami Braci Grimm o perypetiach trzech świnek, które zmagają się ze złym wilkiem. Jednak widzów czeka zaskoczenie, bo finał spektaklu okaże się być nieco innym niż ten, który pamiętamy z baśni. Scenariusz, jest w większości autorski, dotyka on tematyki stereotypów i lęków przed nieznanym, a także brakiem chęci zrozumienia drugiej osoby, jej wyborów, czy kultury. To również okazja do refleksji na temat stereotypów, braku zaufania, czy wilków, które w kulturze otrzymały najgorsze cechy: każdy kto się nim rodzi, jest od razu zły i zasługuje na potępienie. To też szansa do rozmowy o wilkach i ich funkcji w przyrodzie, która jest niesamowicie ważna dla ekosystemu lasów.

Spektakl został zaplanowany do grania na małej scenie, również w klasie, podwórku, łące, czy po prostu na świeżym powietrzu. Scenografia składa się głównie z walizek, ale też z przypadkowych rzeczy, jak lampa stojąca, stary telewizor „z pudłem", radiomagnetofon czy regał. To rzeczy, które można spotkać na dzikich wysypiskach w lasach, zostały zebrane w jedno miejsce, ze względu na teoretyczną przydatność. Po otwarciu takiej walizki okazuje się, że spełnia ona funkcję nie tyle rekwizytu, co sceny dla lalki. Odpowiednio zaaranżowane tworzą mikroświaty. W spektaklu zostanie wykorzystane pięć technik lalkowych (teatr cieni, lalki stolikowe, kukły, marionetki, pacynki).

Po spektaklu odbędą się warsztaty edukacyjne, podczas których wykorzystując metody aktywizujące poruszymy problematykę spektaklu i porozmawiamy o problemach wykluczenia, inności prowadzone przez naszą pedagożkę Małgorzatę Adamczyk.

Dzięki temu wydarzeniu możemy dotrzeć z naszymi działaniami do mieszkańców małych miejscowości w naszym województwie, do osób z niepełnosprawnościami, które żyją w takich miejscowościach i ze względu na ograniczenia ruchowe, komunikacyjne czy materialne nie mają możliwości uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, zwłaszcza w spektaklach teatralnych.

Po okresie pandemii, kiedy dostępność kultury była utrudniona dla wszystkich, lato 2021 stało się czasem aktywnego uczestnictwa w spektaklach teatralnych. Chcemy podarować dzieciom oraz ich opiekunom, z miejscowości województwa lubelskiego, wspólnotowe działanie jakim jest przeżycie teatralne i kontakt bezpośredni ze sztuką, wprowadzić dzieci w świat analogowy, daleki od przestrzeni wirtualnej i multimedialnej. Chcielibyśmy przywrócić im przestrzeń kreacji ich własnej wyobraźni, po czasie, w którym większość z nich była, z konieczności zdalnej nauki, związana nadmiernym czasem przed komputerem i zaklęta w świecie wirtualnym. Nade wszystko chcemy dotrzeć też do tych osób z grup defaworyzowanych, które nie miały możliwości w pełni kontynuować nauki w czasie pandemii ani spędzać czasu z rówieśnikami, takich które nie były nigdy w życiu w teatrze.

Nasz spektakl jest dedykowany wszystkim mieszkańcom województwa lubelskiego. Chcemy nauczyć dzieci korzystania ze sztuki jako źródła inspiracji, bez względu na to czym się będą w życiu zajmowały, bez względu na to jakie są. Nie ma jednego klucza do rozumienia sztuki, ale sztuka jest ważnym narzędziem do tego, by rozumieć świat.

Trasa

13 lipca, g. 17:00 | Dom Kultury Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej
14 lipca, 14:00 | Kraina Rumianku Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego, Hołowno
15 lipca, g. 17:00 | Gminne Centrum Kultury w Drelowie
16 lipca, g. 13:00 | Dom Pomocy Społecznej w Kiełczewicach Maryjskich
22 lipca, g. 17:00 | Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, Stowarzyszenie Dwór w Bronicach
23 lipca, g. 17:00 | Gminny Ośrodek Kultury Hańsk
27 lipca, g. 17:00 | Stowarzyszenie Centrum Artystyczne Teatr w Remizie, Łączki – Pawłówek.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Agata Will
Materiał Teatru
12 lipca 2021

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...