Wiosenne wydarzenia

Wolińska Wiosna Monodramu - Gminny Ośrodek Kultury w Wolinie

Ośrodek Kultury Gminy Wolin zaprasza do udziału w Wolińska Wiośnie Monodramu. Cykl wydarzeń będzie się odbywał w siedzibie ośrodka przy ul. Zamkowa 23 od 7 do 10 maja.

Będą to otwarte warsztaty teatralne i wokalne. Organizatorzy zapraszają do udziału chętnych powyżej 12 roku życia. Zajęcia są nieodpłatne. Odbywać się będą od środy do piątku, w godzinach 17-19, a w sobotę - od 11 do 19 (z przerwą 16:30-18). Warsztaty poprowadzi aktorka szczecińskiego Teatru KANA. Będą m.in. ćwiczenia fizyczne oparte na improwizacji, rozwijające świadomość ciała, emocji, empatię. W programie warsztatów wokalnych: technika głosu białego (naturalna emisja głosu), nauka ludowej pieśni bałkańskiej i polskie. W sobotę o godz. 18 zaplanowano prezentację grupy aktorskiej i wokalnej w otoczeniu Dworku Wolińskiego.

Program

8 maja (czwartek):
godz. 18 - Woliński Dworek - wernisaż wystawy rysunku satyrycznego pod nazwą "Teatrtyk,,
warsztaty wokalne

Odsłona teatru, tańca, śpiewu w ujęciu humorystycznym, wielkoformatowe prace autorstwa Daniela Strzelczyka, mieszkańca Wolina, absolwenta Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się rysunkiem, ilustracją, plakatem, malarstwem. Twórca w swojej karierze wystawiał prace na wystawach m.in. w: Niemczech, Turcji, Serbii i Czarnogórze, Słowacji, Czechach, Belgii, Szwecji, Korei, Chinach, Macedonii, Bośni i Hercegowinie. Jest laureatem wielu nagród: I nagrody "Prezentacji Artystycznych..." w Szczecinie, Nagrody Galerii Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny "Jaka będę..." w Barcianach.

9 maja (piątek): godz. 20 - Woliński Dworek, spektakl "Wraki" według Neila LaBute'a, reż. Agnieszka Lipiec-Wróblewska, wykonanie Jacek Poniedziałek, Teatr WAR-Sawy

Monodram. Wszystko zaczyna się we foyer teatru, gdzie widzowie stają się uczestnikami pogrzebu w stylu amerykańskim. Wszyscy spotykają się nad urną zmarłej niedawno Mary Jo, a jej mąż Edward Carr wygłasza przemówienie. Staje się ono terapeutyczną refleksją nad własnym życiem, zwłaszcza nad czasem, który spędził w związku małżeńskim. Mówi m.in. o plotkach na ich temat, seksie i łączącym ich wspólnym biznesie. Wszystko to prowadzi do zaskakującego finału, po którym wszystko okaże się inne, niż się wydawało. Trzeba będzie podważyć wszelkie wnioski wyciągnięte podczas spektaklu. Czas na prawdziwą refleksję nadejdzie po odkryciu tajemnicy Edwarda i Mary.

godz. 21:30 - spotkanie publiczności z aktorem, twórcami spektaklu

godz. 22:30 - otoczenie wolińskiego Dworku - "Wyspa", teatr obrazu, malarstwo na żywo. Artysta plastyk Daniel Strzelczyk wykona obraz o wymiarach 2/4 m. Tworzeniu obrazu towarzyszyć będzie zagrany na żywo i starannie dobrany podkład muzyczno-wokalny. Aranżacja: Tomasz Kubik, wykonanie: Chór Julin pod kier. Józefa Romanowskiego, Orkiestra Bębniarska -Wolin, Jarosław Mielcacek - gitara, Orient Blues Expres -Szymon Porowski - trąbka, Władimir Derkach - gitara, Walery Burianienko - saksofon, Michał Bierwiaczonek-kontarabas.

10 maja (sobota):
godz. 18 - scena w otoczeniu Wolińskiego Dworku - pokaz powarsztatowy, występ uczestników warsztatów wokalnych i teatralnych

godz. 20 - Woliński Dworek - spektakl "Zemsta Czerwonych Bucików" według Philipa Dimitri Galasa. Wykonanie -Janusz Stolarski, przekład i reżyseria - Sławomir Michał Chwa-stowski, oprawa plastyczna -Bohdan Cieślak, realizacja świateł-Renata Stolarska.

Zmarły w 1986 roku, w wieku 32 lat, Philips Dimitri Galas dramaturg, aktor, artysta cyrkowy i plastyk, był twórcą nowej formy scenicznej, którą sam nazwał "Avant-Vaudeville". Wyrosła z jego doświadczeń nabytych podczas pracy w europejskich i amerykańskich teatrach, cyrkach i kabaretach. Przykładem tej formy jest monodram "Zemsta Czerwonych Bucików", który przyniósł autorowi znaczące wyróżnienia (m.in. Weekly Theatre Award, oraz Hollywood Drama Logue Award). Sztuka została przetłumaczona przez Sławomira Michała Chwastowskiego specjalnie dla Janusza Stolarskiego. Jest to dramat muzyczny, choć nie powstał do niego żaden zapis nutowy. W utworze muzyką jest sam aktor, wypowiadany przez niego tekst i wykonywane czynności. Ze swobodą, dowcipem i ironią przez godzinę opowiada historię artysty muzyka pracującego w amerykańskim show biznesie. Człowieka, który kiedyś był sławną dziecięcą gwiazdą, śpiewającą sensacją podróżnych scen. Teraz pozostały mu jedynie niespełnione młodzieńcze ambicje i bezowocne oczekiwanie na wielki sukces. Teraźniejszość, to koszmar z najczarniejszych snów artysty - gra na kontrabasie na weselach - nie "do kotleta", lecz "do resztek na talerzu, do tego co się nie zmieściło". Przeszłość ciąży nad nim jak klątwa rzucona przez dziecięcą piosenkę o "Czerwonych Bucikach". Klątwa, od której wciąż, na nowo każdej nocy próbuje się uwolnić. Polska prapremiera "Zemsty Czerwonych Bucików" w lutym 1995 r. w Teatrze Polskim w Poznaniu była pierwszą prezentacją dzieła Galasa poza kontynentem amerykańskim. Po spektaklu będzie spotkanie z aktorem i twórcami spektaklu -

godz. 22:30 - koncert zespołu Chorzy w otoczeniu Wolińskiego Dworku.

Pastisz i parodia, to forma artystyczna zespołu, a do tego nieokiełznana energia sceniczna. Te cechy powodują, że Artur Andrus w swej trójkowej Akademii Rozrywki coraz częściej udostępnia piosenki Chorych na antenę ogólnopolską. Chorzy (do niedawna Chorzy na Odrę) przyjęli za własny styl określenie Rock Społeczny. W piosence tytułowej z debiutanckiego albumu "Skończyliśmy się na KilTem AU" gościnnie wzięli udział: Stanisław Soyka, Piotr Cugowski, Piotr Banach, Piotr Gutek Gutkowski oraz Mieszko Sibilski. Niebawem, kolejny album, pod tytułem "Nieznośna lekkość hitów". Laureaci Lizard King Festival 2011 wpisują się w dużo szerszy nurt i świetnie radzą sobie na dużych scenach, wykorzystując doświadczenie teatralne do niecodziennej interakcji z publicznością. W Krakowie zdobyli Grand Prix Festiwalu Korowód 2012. Jedną z nagród był występ na żywo na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia ze studia im. Agnieszki Osieckiej. Mają na koncie występy na wielu festiwalach.

(-)
Głos Szczeciński
19 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...